iTanalyze.com
  عبارت مورد جستجو  
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران  
Home صفحه اول آرشیو ارتباط باما درباره ما ارسال مطلب سایت های مرتبط وبلاگ نظرسنجی جستجو
archived.jpg
resaneh3.jpg
iBridge Berlin 2014-1.jpg
pardee.jpg
Monday 06 May 2013دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲
garshasb.jpg

بازی‌های رایانه‌ای ایران و عقب‌گرد دوباره

م.ر.بهنام رئوف - بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای به لحاظ تاثیرگذاری خود در زمینه فرهنگ‌سازی، رشد و ایفای نقش‌های آموزشی و کمک آموزشی و همچنین پر کردن بخشی از اوقات فراغت گروه‌های سنی مختلف جامعه از جایگاه ویژه‌ و مهمی برخوردار هستند. در کنار رشد استفاده از تجهیزات دیجیتالی، تولید و عرضه بازی‌هاي رایانه‌ای هم رشد خیره‌کننده‌اي دارد؛ به شکلی که هم‌اکنون بعد از هالیوود و صنعت فیلمسازی، بازی‌هاي رایانه‌ای، کنسولی و موبایلی به عنوان پول‌سازترین صنعت محسوب مي‌شوند.
این داستان تا جایی ادامه یافته است که حتی تهیه‌کنندگان فیلم‌هاي مطرح هالیوودی همزمان با شروع فیلمبرداری ساخت یک بازی رایانه‌اي با همان سناریو و با همان بازیگران اصلی فیلم را هم آغاز مي‌کنند. به‌طوری که پس از پایان نمایش فیلم، نسخه بازی را عرضه مي‌کنند و به این ترتیب بخش زیادی از طرفداران فیلم جذب بازی آن مي‌شوند.
ایران هم چند سالی است که به شکل جدی در این بخش وارد شده و با حمایت‌هاي دولتی توانسته بازی‌هاي در خور توجهی تولید کند. طی چند سال گذشته حضور ایران در نمایشگاه‌هاي بین‌المللی مطرح جهانی باعث توجه به بازی سازان ایرانی شده است.
به‌عنوان مثال چندی پیش مدیر شرکت فرانسوی گیم کانکشن در گفت و گو با شبکه فرانسوی 24 به حضور گسترده تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای ایرانی در مجامع و رویدادهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: اکنون بازی سازان ایرانی حضوری تاثیرگذار، هدفمند و حرفه‌ای در نمایشگاه‌های فروش بازی‌های رایانه‌ای
دارند.
او گفته است که ایرانی‌ها از توانایی بسیاری برای تسخیر بازارهای بازی رایانه‌اي در نقاط مختلف جهان برخوردارند که همین امر باعث شده تا این کشور به عنوان کشور پیشرفته در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا درعرصه تولید بازی رایانه‌اي شناخته ‌شود. این موضوع از زمان روی کار آمدن بنیاد بازی‌هاي رایانه‌اي آغاز شده است. این بنیاد همواره در طول فعالیت خود توانست با حمایت هایی از تولیدکنندگان وجهه بازی سازان ایرانی را در نمایشگاه‌هاي جهانی افزایش دهد.

** حمایت‌هاي دست و پا شکسته
با این حال در چند سال گذشته همواره انتقادهايی به تولیدکنندگان بازی‌هاي رایانه‌اي در کشور مطرح بوده است. در حالی که جهان به سمت تولید بازی در بخش تلفن همراه، کنسول و آنلاین رو آورده است، اما همواره عنوان مي‌شد که تولیدکنندگان ایرانی تمام توان خود را روی ساخت بازی بر بستر رایانه گذاشته‌اند. هر چند که این انتقاد تا حدود زیادی بجا و قابل باور بود، اما با این حال تولیدکنندگان ایرانی هم هر چند دیر، اما سرانجام در بخش بازی‌هاي تحت وب و کنسول نیز وارد شده‌اند. در این بین بنیاد ملی بازی‌هاي رایانه‌اي نقشی موثر در توسعه صنعت بازی کشور داشته است. حضور فعال این مرکز در نمایشگاه‌هاي جهانی در کنار معرفی تولیدکنندگان ایرانی به همراه حمایت‌هاي مالی از بازی‌سازان از جمله فعالیت‌هاي این مرکز بوده است.
با توجه به گستردگی بازار بازی‌هاي رایانه‌اي لزوم حمایت از سرمایه‌گذاری در این بخش و حفظ حقوق مولفان بیش از گذشته ضروری به نظر مي‌رسد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی همچون تولید بازی‌هاي رایانه‌ای، تولید آثار سینمایی و در عین حال توزیع محصولات فرهنگی از این دست نیازمند احساس امنیت برای حفظ سرمایه در تولید یک کالای فرهنگی است؛ اما از سوی دیگر صنعت ساخت بازی تفاوت‌هاي چشمگیری با سایر محصولات فرهنگی مانند سینما دارد.
ساخت یک بازی علاوه بر هزینه‌بر بودن و صرف زمانی نسبتا طولانی به دلیل تازه بودن آن و داشتن رقبای قدر جهانی نیازمند حمایت‌هاي ویژه‌اي است. در ایران اما این حمایت‌ها تنها بر اساس فاکتورهایی خاص در سناریو بازی‌ها صورت گرفته است؛ به‌طوری که اگر قرار باشد حمایتی صورت گیرد این حمایت تنها از بازی‌هایی صورت مي‌گیرد که فاکتورهایی خاص را در سناریو بازی خود رعایت کرده باشند.
حسن عليزاده، رييس مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش در مورد به کارگیری چنین فاکتورهایی به دنیای اقتصاد گفت: شاخص‌هايي را که برای حمایت از تولیدات بازی‌هاي رایانه‌اي عنوان مي‌شود، ما تصویب نکرده‌ایم؛ اما به شکل کلی عملکرد ما در راستای حمایت از تولیداتی است که در چارچوب منظومه فرهنگی ما است.
او ادامه مي‌دهد: طبیعتا بازی‌هایی که در راستای موضوعات روزی همچون بیداری اسلامی و غیره باشد مورد حمایت قرار مي‌گیرد. البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که خیلی از بازی‌هایی که هم‌اکنون و در راستای همین شاخص‌ها تولید شده است به سفارش مرکز نبوده است و بخش خصوصی به میل خود به تولید این بازی‌ها پرداخته است؛ مانند انرژی هسته‌اي ایران یا حضور نظامی آمریکا در عراق. علیزاده تاکید مي‌کند: به شکل کلی در روند ساخت بازی قطعا یکسری المان‌هاي زیبایی‌شناختی برای جذب مشتری وجود دارد. توصیه ما به دوستانی که در بخش تولید بازی فعال هستند این است که تولید بازی‌هاي ما با تولید بازی‌هاي غربی فرق داشته باشد. اگر قرار است در بازی‌هاي ما هم همانند بازی‌هاي غربی سربازان با انبوهی از تجهیزات جنگی همراه باشند و صرفا هم به فکر جنگ و خونریزی باشند که چه کاری است این نوع از بازی‌ها تولید شود؛ چرا که مشابه غربی آن وجود دارد. رویکرد ما این است که از خشونت و خصومت در بازی‌ها فاصله بگیریم.

** بودجه‌اي که حذف شد
در عین حال اما به تازگی عنوان شده است که در سال جاری بودجه‌اي برای حمایت از بازی‌هاي رایانه‌اي وجود ندارد. مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌اي از حذف جدول بازی‌هاي رایانه‌اي در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس برای بودجه سال 92 خبر داد و با انتقاد از این تصمیم دولت گفت: عدم تخصیص بودجه سالانه به بازی‌هاي رایانه‌اي این صنعت را به‌طور کلی نابود خواهد کرد.
بهروز مینایی در گفت‌وگو با خبرگزاري «مهر»، با انتقاد از کاهش بودجه بازی‌های رایانه‌اي طی سال‌های اخیر اظهار كرد: برای سال 91 مبلغ 10 میلیارد تومان برای این بخش درنظر گرفته شده بود که تنها 5/1 میلیارد تومان از این مبلغ تخصیص داده شد.
وی با بیان اینکه بودجه تخصیص یافته به بازی‌هاي رایانه‌اي در سال 91 حدود 90 درصد کاهش را نسبت به سال 90 نشان مي‌دهد، ادامه داد: دولت در بودجه پیشنهادی سال 92 به طور کل جدول بودجه بازی‌هاي رایانه‌اي را حذف کرده است. مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌اي حذف بودجه این بخش را به معنای نابودی صنعت گیم کشور برشمرد و گفت: به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده‌ایم که برای این بخش ردیف بودجه تعریف کنند.
وی مبلغ پیشنهادی برای تخصیص بودجه به بازی‌هاي رایانه‌اي را که به کمیسیون تلفیق ارائه شده 10 میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با این مبلغ موافقت کرده است؛ اما نظر نهایی باید از سوی کمیسیون تلفیق داده شود و مجلس آن را تصویب کند. مینایی با بیان اینکه با گذشت 2 ماه از سال و تا زمانی که تکلیف بودجه این بخش مشخص نشده است، نمی‌توان برنامه‌ریزی و مدیریت مشخصی برای این بخش داشت و قول حمایت به تولیدکنندگان گیم داد به خبرگزاري مهر گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌اي در سال 90 از 20 پروژه تولید بازی در کشور حمایت کرد و در سال 91 نیز به دلیل نبود بودجه مناسب، از میان 32 پروژه تعریف شده، تنها از پروژه‌هاي کم هزینه و بازی‌های کوچک و کژوال و موبایلی حمایت کرد.
وی با اشاره به حمایت‌های مالی سازمان فناوری اطلاعات ایران و دبیرخانه شورای‌عالی اطلاع‌رسانی از این بخش گفت: پروژه‌هاي اصلی و بزرگ بازی‌های رایانه‌اي به دلیل کمبود بودجه در سال 91 به محاق رفت و بسیاری از نیروهای بازی ساز و تولیدکننده گیم به دلیل نبود شرایط فعالیت، جذب شرکت‌های خارجی شدند. در همین حال حضور بازی‌های رایانه‌اي ایرانی در بازارهای جهانی قطع شده است.
از سوی دیگر اما شنیده مي‌شود که شورای عالی فضای مجازی نیز برنامه و دستوراتی برای حضور در بخش بازی‌هاي رایانه‌اي دارد. این درحالی است که صنعت بازی‌هاي رایانه‌اي از زمان روی کار آمدن بنیاد بازی‌هاي رایانه‌اي توانسته بود با نظم و برنامه‌ریزی دقیق فعالیت‌هاي در خور توجهي داشته باشد. جا دارد در این بخش به جای ایجاد نهادهای موازی و اختصاص بودجه، هزینه‌هاي مورد نظر تمام در اختیار یک مرکز قرار گیرد تا با این کار روند صورت گرفته در بخش بازی‌ها ادامه داشته باشد.
منبع : دنیای اقتصاد


نظرات خوانندگان

:: ارسال کننده مدرنستان در ۲۴ اردیبهشت ۹۲ - ۱۹:۵۰ >

تا زمانی که حمایت نباشه بدتر میشه و بهتر نمیشه!
بودجه حمایتی هم که حالا کلا برداشته شد...

ارسال نظرات
(you may use HTML tags for style)


ایران
جهان
وبلاگ

 
نرم افزار
تجارت الکترونیکی
دولت الکترونیکی
بانکداری الکترونیکی
آموزش الکترونیکی
تکفا
امنیت
اینترنت
مخابرات
جامعه اطلاعاتی
رویدادها
قوانین و مقررات
 


نقل مطالب سایت باذکر منبع مجاز است