ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با بیان اینکه اجرای الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری برای این دوره کلاً منتفی شد، گفت: نمی‌شود در یک شعبه انتخابات شوراها الکترونیکی و ریاست جمهوری دستی اخذ شود.

خبرگزاری فارس؛  مهدی مرادی: سید شهاب‌الدین چاوشی در تاریخ نهم مهر 92 با پیشنهاد هاشمی استاندار تهران و با حکم وزیر کشور به عنوان معاون سیاسی - اجتماعی منصوب شد.

بررسی و تجزیه و تحلیل رخدادها و گزارش‌های سیاسی، اجتماعی ،فرهنگی و... جهت ارائه به حوزه ستاد وزارت کشور و تهیه طرح‌های لازم جهت برنامه‌ریزی و پیشگیری از حوادث احتمالی،‌ دریافت و بررسی خط مشی‌ها و دستورالعمل‌های صادره از طرف حوزه ستاد وزارت کشور و برگزاری انتخابات از جمله وظایف این معاونت در استانداری تهران است.

سید شهاب‌الدین چاوشی معاون سیاسی استانداری تهران طی حکمی از سوی سید حسین هاشمی استاندار تهران به عنوان رئیس ستاد انتخابات استان تهران در برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا منصوب شد.

چاوشی پس از حدود 39 ماه مسئولیت معاونت سیاسی استانداری تهران در آستانه برگزاری دو انتخابات مهم دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا به سوالات مربوط به انتخابات و مسائل سیاسی پاسخ می‌دهد.

مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است:

چاوشی در پاسخ به این سوال که با توجه به آغاز به کار ستاد انتخابات استان تهران، این ستاد تاکنون چند جلسه را برگزار کرده و چه مصوباتی داشته است؟ اظهارداشت: در مجموع 6 جلسه رسمی در ستاد انتخابات استان برگزار شده و 42 مصوبه در طی این مدت در موضوعات مرتبط با مسائل اجرائی و پشتیبانی انتخابات داشته‌ایم. 

وی در پاسخ به این سوال که در چه تعداد از شهرها و روستاهای استان، انتخابات شوراها برگزار می شود؟ گفت: در مجموع  برای تشکیل 42 شورای شهر در سطح استان و 486 روستای واجد شرایط قانونی، انتخابات برگزار خواهد شد.

پیش‌بینی 6 هزار و 200 شعبه اخذ رای برای انتخابات96 در استان تهران

رئیس ستاد انتخابات استان تهران همچنین در پاسخ به این سوال که چه تعداد شعب اخذ رای برای انتخابات شوراها و ریاست جمهوری پیش بینی شده است؟ تصریح کرد: تعداد شعب اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، برای این دوره 6200 شعبه پیش بینی می‌شود که البته رقم قطعی آن پس از تشکیل هیات‌های اجرایی با تصویب آنها نهائی خواهد شد.

 

چاوشی در پاسخ به این سوال که ستاد انتخابات استان تهران در راستای برگزاری انتخابات الکترونیکی چه تدابیری اندیشیده است؟ این آمادگی در استان تهران و پایتخت در چه سطحی است؟ چه تعداد از شعب اخذ رای در تهران الکترونیکی خواهد بود و در کدام مناطق هستند؟ گفت: از بابت تجهیزات و نیروی انسانی آزموده و دانش فنی، استان مشکلی برای برگزاری الکترونیکی انتخابات ندارد و زیرساخت‌های استان هم به لحاظ فنی بر اساس اعلام دستگاه های ذیربط فراهم می‌باشد. هنوز بطور دقیق مشخص نیست چه تعداد شعبه الکترونیکی خواهیم داشت بستگی به نظر نهائی وزارت کشور دارد وقتی مجوز قطعی صادر شد استان شعب موردنظر را مشخص خواهد کرد.

اجرای الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری برای این دوره کلاً منتفی شد/ نمی‌شود در یک شعبه انتخابات شوراها الکترونیکی و ریاست جمهوری دستی اخذ شود

وی اضافه کرد: استان تهران در انتخابات سال 90 و 92 در برگزاری انتخابات در حوزه پاکدشت به عنوان الگو تجربه قابل قبولی داشته است. با توجه به اینکه اجرای الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری برای این دوره کلاً منتفی شده است به نظر می رسد که در برگزاری الکترونیکی انتخابات یا باید هر دو انتخابات شوراها و ریاست جمهوری توامان الکترونیکی باشند یا هیچکدام. چرا که نمی توان تصور کرد که در یک شعبه، انتخابات شوراها الکترونیکی برگزار شود و در همان شعبه در قسمتی دیگر بصورت دستی به کاندیدای ریاست جمهوری رای سنتی نوشت. شان انتخابات ریاست جمهوری می بایست حفظ شود.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران در پاسخ به این سوال که چقدر برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را در تهران ضروری می دانید؟ تاثیر روانی و یا سیاسی آن چیست؟ اظهارداشت: انسان ذاتاً ویژگی هایی همچون حبّ و بغض، منفعت و مضرّت و لغزش و خطا را همواره در کنار بسیاری از ویژگی های مثبت و سجایای خود دارد. انسان در همه کارهایی که انجام می دهد این خصوصیات خود را مستقیم یا غیرمستقیم دخالت می دهد. ریشه بسیاری از اختلافات و نزاع های جامعه در این گونه خصوصیات انسان قرار دارد.

چاوشی افزود: سپردن کارها و اموری از جامعه که انسان عهده دار آنهاست به ماشین و تکنولوژی راهی بسیار موثر در کاستن از چنین اختلافاتی است که برخی مواقع این اختلافات حتی ممکن است یک تمدن و کشور را با مخاطرات جدی مواجه کند.

وی تاکید کرد: برای تکنولوژی فرقی نمی کند که فرد (الف) رای بیاورد یا فرد (ب) و (ج). بلکه در راستای وظایف تعریف شده بدون خطا و اشتباه و خستگی و خواب آلودگی بصورت دقیق و سریع امورات را انجام می دهد و محاسبات را در اختیار افکار عمومی قرار می دهد. این مسئله تجربه بشر و جوامع مختلف را در پشت سر خود دارد.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران یادآور شد: اکنون در بسیاری از جوامع انتخابات بصورت الکترونیکی انجام می گیرد و از این بابت هزینه های مادی و معنوی بسیاری را کاهش داده اند و به یک امر پذیرفته شده در جامعه خود تبدیل کرده اند. اما لزوم جا انداختن انتخابات الکترونیکی در جامعه مستلزم اقناع و اتفاق نظر همه متولیان اجرا و نظارت مبنی بر موثر بودن اخذ رای با چنین روشی است و نیازمند فرهنگ سازی در بین آحاد جامعه است.

چاوشی ادامه داد: از طرفی باید تجربه نیز به کمک بیاید چنانچه چند انتخابات را بتوان با این روش انجام داد و جامعه مزایای آن را به عینه ببیند می توان از مسجل شدن و جا افتادن انتخابات الکترونیکی دفاع محکمی کرد. اگر در مرحله اجرائی، مشکلات فنی خاصی بروز نکند قطعاً این روش اطمینان بخش و کم هزینه ای در درازمدت خواهد بود.

 

انتخابات الکترونیکی توهم ناشی از احتمال دخالت در نتایج انتخابات را برطرف می‌کند

وی با اشاره به تبعات روانی این موضوع تصریح کرد: انتخابات الکترونیکی تاثیر روانی قابل توجهی در جامعه خواهد داشت. توهم ناشی از احتمال دخالت عوامل و دست های پنهان در نتایج انتخابات که همیشه در بخشی از جامعه وجود دارد با انتخابات الکترونیکی برطرف خواهد شد و همچنین ساعت های پراضطراب پس از اتمام رای گیری و انتظار برای شمارش و نتیجه نهایی در انتخابات الکترونیکی به حداقل کاهش می یابد چرا که ماشین ها به سرعت و با کمترین زمان نتیجه انتخابات را منتشر می کنند و دیگر لازم نیست که یک کاندیدا با هواداران خود از در و دیوار ستاد انتخابات وارد شوند تا از نتیجه نهایی اطلاعاتی به دست بیاورند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران همچنین به تبعات سیاسی هم اشاره کرد و گفت: با انتخابات الکترونیکی یک ثبات سیاسی قابل توجه در جامعه ایجاد و اعتماد سیاسی و اجتماعی در جامعه تقویت می شود.

 

چاوشی افزود: گروه های سیاسی معتقد به روندهای ناسالم مجبور می شوند خود را با عرصه‌های شفاف جامعه منطبق کنند و به غیر از برنامه و راهکارهای موثر به چیز دیری نیندیشند. هزینه های مادی و معنوی برگزاری انتخابات برای دولت و نظام سیاسی به طور قابل توجهی کاهش می یابد و اختلافات که منشا نزاع ها و کینه های دامنه دار هستند و معمولاً در کارزارهای انتخاباتی ریشه دارند بطور قابل توجهی رنگ می بازند.

وی تاکید کرد: همچنین مردم به عنوان سنگ زیرین تصمیمات سیاسی از موثر بودن و خوانده شدن واقعی آراء خود مطمئن شده و نسبت به نظام سیاسی خود دلگرم تر می شوند و این دلگرمی با بی اثر شدن تخلف و تقلب و خرید و فروش آراء به مراتب افزایش می یابد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">