ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

اعضای هیئت مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات ارتباطات ایران(فاوا) و تعدادی از نمایندگان تشکل های زیرمجموعه فدراسیون با حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت ایران دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون فاوا، در ابتدای این نشست محمدرضا طلایی رییس هیئت مدیره فدراسیون به معرفی فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخت. وی در ادامه درخواست های فدراسیون از سازمان توسعه تجارت را مطرح و عنوان کرد: اکنون مهمترین خواسته فعالین حوزه ICT پیگیری تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور است که علی رغم تصویب آن در کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات، این آیین نامه همچنان در انتظار تصویب نهایی برای اجرایی سازی آن است. طلایی در ادامه عنوان کرد که تصویب این آیین نامه، فعالان حوزه تولید و صادرات نرم افزار را تشویق می کند که حضور فعالانه تری در بازارهای داخلی و بین المللی داشته باشند و گسترش فعالیت به افزایش اشتغال نیز کمک خواهد کرد.

درخواست دیگر رییس هیئت مدیره فدراسیون از رییس سازمان توسعه تجارت،‌حمایت از حضور فعالان حوزه ICT در نمایشگاه های خارجی بود. او  همچنین خواستار حمایت سازمان برای برند سازی و دریافت گواهینامه های معتبر بین المللی از تولید کنندگان و صادرکنندگان در حوزه ICT شد.

طلایی در ادامه سخنان خود پیشنهاد داد تا فدراسیون فاوا در قالب یک همکاری مشترک با سازمان توسعه تجارت بتوانند بازارهای هدف صادراتی محصولات ICT ایران را شناسایی و با رفع موانع تولید و مقررات زدایی به فعالان این حوزه بخصوص در امر صادرات کمک کنند. او برای اجرای این امر نیز پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک فی مابین سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی ایران و فدراسیون فاوا جهت رصد دائمی محیط کسب و کار حوزه فاوا در کشور را ارایه داد.

طلایی در پایان به موضوع اکسپو ۲۰۲۰ پرداخت و گفت: در این زمینه نیازمند یک کار مشترک جدی هستیم.  اکنون نسبت به اجرایی سازی برنامه های خود در این نمایشگاه عقب هستیم در صورتی که رقبای ما از مدت ها قبل در حال برنامه ریزی برای حضور در این رویداد هستند؛ چرا که پیش بینی می شود طی ۶ ماه این نمایشگاه حدود ۳۰ میلیون بازدید کننده خواهد داشت و ایران هنوز قدم های تعیین کننده و برنامه ریزی جدی در این زمینه صورت نداده است.

 

حمایت از صادرات اپلیکیشن های موبایلی

سعید رسول اف رییس انجمن تولید کنندگان نرم افزار تلفن همراه نیز در این نشست با اشاره به حوزه تخصصی خود عنوان کرد که ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه تولید محتوا و طراحی اپلیکیشن در بازارهای خارج از کشور وجود دارد، اما به دلیل مشکلات عرضه محصولات در بازارهای بین المللی فروش نرم افزار تلفن همراه چندان با استقبال جدی روبرو نمی شود. از طرفی حضور ما در نشست های بین المللی بسیار مهم است. مهمترین رویداد برای حوزه ما GSM است که مهمترین رویداد در عرصه تولید محتوای موبایلی محسوب می شود اما هنوز کار چندانی در این زمینه انجام نشده است. نکته دیگر این است که اکثر شرکت ها در این حوزه شرکت های کوچک و متوسطی هستند که به لحاظ ابعاد، توانایی حضور در این رویدادها و برقراری ارتباط با مشتریان خارجی برای آنها کار دشواری است؛ اما زیرساخت های آماده ای دارند که اگر هدایت شوند می توانند فعالیت های گسترده ای داشته باشند. ما پیشنهاداتی نیز آماده در زمینه صادرات نرم افزارهای موبایلی داریم که میتوانیم در فرصت مناسب ارایه دهیم.

 

نیاز به تغییر حمایت ها

علی اکبریان نیز از اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان نرم افزار ایران در این نشست عنوان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی ایران، بسیاری از قوانین گذشته دیگر کارگشا نیست. چرا که حتی اگر یارانه ای را نیز پرداخت می کنیم، در این حوزه باید انتظار بازگشت آن به نحو سابق را نداشته باشیم و دیگر به شیوه گذشته نمی توان فعالیت کرد. برخی موانع قانونی اکنون با یک اصلاحیه محدود برطرف نمی شود بلکه باید یکبار دیگر آنها را بازتعریف کرد و نوع حمایت ها نیاز  به یک تغییر اساسی دارد. هرچند در تغییر نحوه حمایت ها در شرایط کنونی ممکن است سوء استفاده هایی شکل بگیرد اما شیوه هایی وجود دارد که می توان این موارد را به حداقل ممکن رساند.

 

متولیان متعدد حوزه ICT

در بخش دیگر این نشست حمیدرضا احمدیان مشاور کمیسیون فاوای اتاق نیز عنوان کرد: ICT یکی از بخش های مظلوم کشور است و مشکل اصلی تعدد نهادهایی است که قصد دارند این مظلوم را از روی زمین بلند کنند. این تکثر نهادی، تا کنون عملا هم افزایی خوبی برای این بخش به همراه نداشته است. یکی از مسایلی که سازمان توسعه تجارت با آن دخیل است، کارگزاران نمایشگاهی این سازمان است که به شکل غیر هدفمند، هیئت هایی را برای نمایشگاه ها اعزام می کنند. نیاز برای حضور در یک نمایشگاه بخصوص در بخش ICT به نوعی مطالعه بازارهای هدف است که کارگزاران این کار را انجام نمی دهند و افرادی هم که به این نمایشگاه ها می روند، چشم اندازی برای حضور ندارند و عملا کاری از پیش نمی برند.

در نمونه اخیر حضور فعالان ICT در افغانستان، برای افرادی که از قبل به شکل شخصی برنامه ریزی کرده بودند این نمایشگاه موفقیت آمیز بود؛ اما افرادی که تازه و بدون برنامه وارد شده بودند عملا دستاوردی نداشتند. وی در ادامه عنوان کرد که ما باید بتوانیم از ظرفیت سازمان برای شناخت و ادبیات ورود به بازار هدف استفاده کنیم. به گفته او ما برای ICT نیاز به یک پایانه صادراتی موقت داریم که میتواند از یک نشست و یا ایجاد یک فضای کار مشترک(Cowork) آغاز شود. معاونت علمی ریاست جمهوری پیشتر برای ایجاد فضاهای کار مشترک اعلام آمادگی کرده و باید دید در سازمان توسعه تجارت چه ظرفیت هایی وجود دارد که به عنوان یک برنامه ملی در یک یا دو کشور بتوان آن را پیش برد.

او در بخش دیگر سخنان خود به مشکلات شرکت های تولید کننده نرم افزار در کمیته ماده ۱۹ اشاره و عنوان کرد که شرکت ها برای حضور در این کمیته نیاز به مشاوره دارند و در آیین نامه جدید در صورت تصویب، یک کمیته تحت عنوان کمیته ماده ۱۵ برای شرکت های حوزه ICT پیش بینی شده است.

 

تغییر رویکرد نمایشگاه ها

علی مسعودی عضو هیئت مدیره فدراسیون فاوای ایران و نماینده اتحادیه سراسری شرکتهای فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی نیز در این نشست به فعالیت های حوزه مربوطه خود اشاره و عنوان کرد: تولید کنندگان داخلی این حوزه در حال بالا بردن کیفیت محصولات خود طی سال های اخیر هستند و تلاش می کنند موقعیت خود چه در تولید و چه در توسعه خدمات فنی و مهندسی را افزایش دهند. وی افزود:  ما در حال برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه تجهیزات حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی در سال آینده هستیم. مسعودی همچنین تاکید کرد باید نمایشگاه ها از حالت تجاری محور خارج و تشکل ها نیز به نمایشگاه تخصصی نگاه کنند. زیرا تشکل ها دنبال درآمدزایی نیستند و به دنبال آن هستند تا منافع در اختیار شرکت ها قرار گیرد و شرکت های زیر مجموعه نیز این مطالبه را از ما به عنوان تشکل دارند.

 

دوراهکار پیش رو

افشین کلاهی عضو هیئت مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات نیز در سخنان خود عنوان کرد: برای انجام یک کسب و کار باید یکسری واقعیت ها را در نظر گرفت و فرصت ها را بررسی کرد تا بتوان از آن طریق درآمدزایی کرد. ما طی ۱۵ سال کار توانستیم محصولاتی را تولید کنیم تا تبدیل به محصول صادراتی شوند و در دوره اجرای کامل برجام توانستیم قراردادهای میلیون دلاری را منعقد کنیم که بعد از تحریم ها با مشکل مواجه شد. ما به عنوان فعال اقتصادی منتظر شرایط کشور نمی مانیم و به دنبال راهکارهایی خواهیم بود تا بتوانیم با شرایط دیگر به کار خود ادامه دهیم. وی ادامه داد که کشور در شرایط عادی به سر نمی برد و اگر بخواهیم کاری در این حوزه انجام دهیم، باید حقیقت ها را در نظر بگیریم. اکنون دوراه برای سازمان بیشتر باقی نمانده است. راه اول این است که سازمان توسعه تجارت بر مبنای قوانین و مقررات پیشین خود کار را ادامه دهد و عملا از زیر بار مشکلات شانه خالی کند و مشکلات را به فعالان اقتصادی منتقل کند یا اینکه سازمان به عنوان یک کمک کننده وارد شود و ببیند فعالان چه مشکلاتی دارند تا آنها را برطرف کند.چرا که قوانین و مقررات وحی منزل نیستند و میتوان آن را بر مبنای شرایط بازنگری کرد. اگر دیدگاه دوم در سازمان وجود داشته باشد ما نیاز به یک بازنگری در قوانین داریم و باید به فعالان شناخته شده در این حوزه اعتماد کرد. عملا اکنون پاویون جمهوری اسلامی ایران در هیچ نمایشگاهی معنا و مفهومی ندارد و تنها هدر دادن پول است. تشکل ها اکنون ارتباطاتی در فضای کاری خود دارند که با حمایت میتوانند کار را پیش ببرند. آنها بهترین جایی هستند که فعالان یک حوزه میتوانند برای دریافت حمایت های دولتی راستی آزمایی شوند. ما میتوانیم به شما بگوییم در این شرایط چگونه می توان کار کرد؛ زیرا کاری که کردیم تجربه آن را داریم و چرا که در حوزه ICT در شرایط کنونی دیگر نمیتوان به اسم ایران فعالیت انجام داد.

 

فعالان حوزه از ما مطالبه کنند

پس از مطرح شدن مباحث اعضای فدراسیون در این نشست زادبوم به عنوان رییس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص صحبت های مطرح شده عنوان کرد: در موضوع اکسپو و تاخیری که در فرآیند اجرایی سازی اقدامات ایران صورت گرفته بخشی از آن به نظام تصمیم گیری در کشور باز می گردد. عربستان حدود ۳سال برای حضور در اکسپو خود را آماده می کند و ما در بهمن ۹۷ توانستیم مصوبه حضور را از هیئت دولت دریافت کنیم و در حدود ۷ میلیون دلار برای این اتفاق در نظر گرفته شد. هرچند دیر اقدام شد، ولی کمیته فناوری اطلاعات با حضور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری و تعدادی از نمایندگان شرکت های دانش بنیان برگزار شد و قرار بر این شد که مسئولیت کمیته اکسپو در اختیار معاونت علمی و فناوری قرار بگیرد. با این حال رویداد اکسپو کاملا ملی است و نیاز به یک کار بین بخشی دارد. از همین رو ما باید میز فناوری اطلاعات را فعال تر کنیم تا در همه حوزه ها حضور پیدا کنند تا یک کار بین بخشی و موفقیت آمیز شکل بگیرد.

وی در ادامه عنوان کرد: ما در تلاشیم که شکل مجوزهای نمایشگاهی را تغییر دهیم. در خصوص شکل برگزاری نمایشگاه ها و اینکه تشکل ها متولی باشند یا مجریان نمایشگاهی، اختلاف نظر جدی وجود دارد. نمی خواهیم که مجوزها خریدو فروش شود و این بستگی به اتحادیه ها و تشکل ها دارند.

زادبوم در خصوص حمایت از صادرات محصولات ICT اعلام آمادگی کرد و گفت: تلاش میکنیم مسیری که برای اجرایی سازی آیین نامه صادرات نرم افزار باید طی شود، سریعتر انجام شود و کمیته ماده ۱۵ نیز در مسیر اجرایی سازی قرار گیرد.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص حضور فعالان ICT در خارج از کشور و نحوه حمایت دولت نیز گفت: این موضوع مورد توجه هم سازمان و هم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری قرار دارد و از بخش خصوصی می خواهیم که مدل پیشنهادی خود برای این حمایت را ارایه دهند. زیرا کار در حوزه ICT کاملا خاص است و باید فعالان در این حوزه کمک کنند. وی در ادامه عنوان کرد:مثل ستاد تنظیم بازار، ستاد توسعه صادرات را پیشنهاد کردیم که بناست طی روزهای آینده با دستور معاون اول ریاست جمهوری راه اندازی شود. همه دستگاه های مرتبط و درگیر با صادرات در این کمیته حضور دارند و فعالان بخش ICT نیز میتوانند مشکلات خود را برای پیگیری به ستاد ارجاع دهند.

زادبوم با تایید عادی نبودن شرایط اقتصادی کشور تاکید کرد: نظام اداری کشور کارمندی اداره می شود و بخش خصوصی است که باید به کارمندان دولتی تلنگر وارد کند؛ چرا که شرایط جنگی است و در شرایط جنگی نمیتوان به شکل عادی به سربازخانه در یک ساعت مشخص رفت و آمد کرد. در این شرایط ویژه بخش خصوصی باید دایم مطالبه داشته باشد تا اقدامات مورد نظر انجام شود؛ در غیر اینصورت کارمندان علاقه مند هستند مسیر عادی روزانه را طی کنند. ولی شما نیز باید مطالبات را صریح تر بیان کنید و حتما به ما طرح و برنامه دهید. بخصوص در بحث پایانه های صادراتی میتوانید برنامه ارایه دهید تا در راستای اجرایی سازی آن تلاش کنیم.  میتوانیم تجربیات یکدیگر را برای حضور صادراتی در خارج از کشور نیز در میان بگذاریم.

وی در خصوص همایش صادراتی در حوزه ICT عنوان کرد: سازمان این آمادگی را دارد میزبان این همایش باشد.  ولی باید برای آن برنامه ریزی کرد. حتی میتوانیم جلسات مشترکی نیز با معاونت علمی و همچنین وزارت ارتباطات داشته باشیم و به نظر من میتوان سازمان شهرک های صنعتی صنایع کوچک و متوسط را نیز در این زمینه دخیل کرد. در بحث تعهد ارزی آیین نامه ای در خصوص محصولات خدماتی در حال تنظیم است و در کمیته ماده ۱۹ نیز تصمیماتی در مورد تعهد ارزی خدمات فنی مهندسی اتخاذ شده که باید برای موضوع خدمات و محصولات ICT نیز اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد و باید جداگانه آن را مورد بررسی قرار داد.

 

  • ۹۸/۱۰/۲۴

فدراسیون ICT

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">