ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

طرح چالش‌های پهنای باند ایران در اجلاس WSIS+10

| دوشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۳، ۰۷:۴۷ ب.ظ | ۰ نظر

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ( مرکز تحقیقات مخابرات ایران) در نشست مقدماتی اجلاس wsis+10 در ژنو گفت: اتکا به توانمندی داخلی در توسعه فناوری های پهن باند درکشور سبب کاهش مشکلات ناشی از تحریم ها خواهد شد.

به گزارش ایرنا محمد خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) در پانل امروز نشست مقدماتی اجلاس بین المللی جامعه اطلاعاتی 2014 در سخنانی با عنوان ˈ ابعاد تحقیقاتی اکو سیستم های پهن باند در کشورهای در حال توسعه ˈگفت: توسعه فناوری های پهن باند در کشور از الزامات نیل به برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور و برنامه های جهانی جامعه اطلاعاتی است.

وی تاکید کرد: هر فناوری جدید برای بهره برداری پایدار نیازمند پشتیبانی و توسعه بومی است .

در واقع اکو سیستم باند پهن دارای چرخه حیاتی کاملی است که اجزای آن عبارتند از: شبکه ها، تجهیزات، کاربردها و محتوا و کاربران است.

این عضو هیات ایرانی حاضر در wsis+10 افزود: هر کدام از اجزای این اکو سیستم از سیاست ها و برنامه های انتخابی حاکمیت تأثیر می پذیرند از این رو داشتن سیاست و برنامه جامع مبتنی بر علم و پژوهش در این حوزه لازم به نظر می رسد.

وی افزود: اجزای اکوسیستم در ارتباط با هم دارای پیچیدگی های فنی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حقوقی بسیار زیادی هستند و دولت ها به عنوان متولی مسئول باید بتواند همه ابعاد مذکور را شناسایی کرده و در تصمیم گیری ها مورد ملاحظه قرار دهد تا یک اکوسیستم پویا با حداقل تنش ها و معضلات در کشورهای در حال توسعه داشته باشیم.

خوانساری بر ضرورت انجام پژوهش در این زمینه در کشورهای در حال توسعه در حوزه آی سی تی و سیستم اینترنتی پهن باند تاکید کرد و گفت: پژوهش و تحقیقات و مطالعات تطبیقی در ارتباط با ایجاد شبکه ها، واحدهای عرضه خدمات، مراکز داده، امنیت شبکه، کیفیت خدمات، اصول حاکم بر نظارت بر محتوا، تعرفه ها و قیمت منصفانه، رعایت حقوق کاربران و ... اجتناب ناپذیر است و کشورها برای توسعه در این زمینه باید مطالعات دقیقی داشته باشند.

خوانساری افزود: درایران نیز مرکز تحقیقات مخابرات ، اقدامات پژوهشی و مشورتی مورد نیاز برای نیل به اهداف دولت در حوزه توسعه فناوری های پهن باند را انجام می دهد، که از مهمترین آنها بومی سازی فناوری های مرتبط است.

همچنین احمد بید آبادی رییس هیات مدیریه شرکت پرورش داده ها یکی از سخنرانان نشست مقدماتی اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی wsis+10بود.

وی در سخنانی با عنوان چالش های دسترسی به اینترنت پهن باند در ایران گفت: درایران اقدامات زیادی در حوزه توسعه فناوری اطلاعات انجام شده شده است البته چالش هایی نیز دراین راه وجود دارد که از جمله می توان به داشتن یک سازمان تنظیم مقررات قوی در این زمینه نام برد. سازمانی که باعث سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی در بخش اینترنت پهن باند شود.

وی افزود: ثبات قوانین برای حداقل یک دوره 5 ساله از برنامه های مورد نیاز دیگر برای توسعه دسترسی به اینترنت پهن باند یا با سرعت بالا در ایران است.

بید آبادی همچنین گفت: در زیر ساخت و لایه میانی دسترسی به اینترنت پهن باند نیازمند سرمایه گذاری زیادی است .

رییس هیات مدیر شرکت پرورش داده ها گفت: باید فعالیت بخش خصوصی در حوزه آی سی تی دارای سود آوری لازم باشد تا قدرت جذب سرمایه گذاری در بخش خصوصی وجود داشته باشد.

بید آبادی همچنین گفت: ضرورت دارد شرکت های دیگر بتوانند علاوه بر مخابرات سرویس های لازم شامل شبکه های میانی را به عموم ارائه دهند تا با ایجاد رقابت دراین زمینه قیمت ها برای مصرف کنندگان در این زمینه کاهش یابد.

وی نبود دانش بالا در حوزه فناوری اطلاعات درمیان کاربران ایرانی را یکی دیگر از چالش های توسعه این علم در کشور دانست و گفت: دراین زمینه باید آموزش های عمومی بیش از پیش صورت گیرد.

چهارمین اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی از فردا سه شنبه در ژنو آغاز به کار می کند و تا روز جمعه به کار خود پایان خواهد داد.

کشورهای حاضر دراین اجلاس قرار است پیش نویس سند جامعه اطلاعاتی را برای تایید سران کشورها در سال آینده نهایی کنند.

  • ۹۳/۰۳/۱۹

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">