ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

فیبر به خانه یا فیبر منازل که به آن FTTH می گویند مخفف “(Fiber to the home) ” است و به نوعی از فناوری اتصال اینترنت با پهنای باند بالا اشاره دارد که از کابل های فیبر نوری برای انتقال داده ها استفاده می کنند.

این کابل ها از رشته های نازک شیشه ای یا پلاستیکی ساخته شده اند که سیگنال های نوری را منتقل می کنند که به آنها اجازه می دهد اطلاعات را با سرعت بسیار بالا از خود عبور دهند. با اتصال FTTH کابل های فیبر نوری از شبکه ارائه دهنده خدمات اینترنت تا خانه مشترک نصب می شوند و اتصال مستقیم به اینترنت را فراهم می کنند. تکنولوژی فیبر به خانه با انواع دیگر شبکه و اتصالات پهن باند، مانند DSL که از سیم‌های مسی سنتی یا کابل‌های کواکسیال برای انتقال داده استفاده می‌کنند، متفاوت است. اتصالات FTTH به دلیل سرعت بالا و قابلیت اطمینان بالا حالا کاملاشناخته شده اند، که آنها را به یک انتخاب محبوب برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت و مصرف کنندگان تبدیل می کند.

وجود اجرای پروژه های فیبر منازل یا همان FTHH در هر کشور بسته به شرایط سیاسی وزیر ساخت های ارتباطی آن دارای محدودیت ها و عوامل باز دارنده ای است که کمتر به آنها اشاره می شود، در این مقاله شما را با موانع اصلی و کلی فیبر به خانه یا همان FTTH  آشنا می کنیم:

۱- هزینه و سرمایه گذاری

یکی از مهم‌ترین چالش‌های استقرار FTTH هزینه و سرمایه‌گذاری بالا برای ساخت و نگهداری زیرساخت فیبرنوری برای منازل یا مجتمع های تجاری یا حتی برای زیرساخت صنایع است. کابل های فیبر نوری گران تر از سیم های مسی یا کابل های کواکسیال هستند و برای نصب و راه اندازی به تجهیزات تخصصی و نیروی کار ماهر و آموزش دیده نیاز دارند. علاوه بر این، ارائه دهندگان FTTH باید برای توجیه هزینه های سرمایه اولیه و هزینه های عملیاتی مداوم، بودجه کافی و بازگشت سرمایه را تضمین کنند. این می تواند در بازارهایی که تقاضا برای FTTH کم است ورقابت با سایر فناوری های پهن باند زیاد است، یا محیط نظارتی نامطلوب است، دشوار باشد.

 

۲- دسترسی و پوشش

چالش دیگر برای استقرار FTTH دسترسی و پوشش محدود شبکه فیبر به ویژه در مناطق روستایی و دورافتاده است. ارائه دهندگان FTTH اغلب با موانع فیزیکی و لجستیکی برای گسترش شبکه فیبر به این مناطق، مانند فواصل طولانی، زمین ناهموار، خطرات زیست محیطی، یا کمبود زیرساخت های موجود مواجه هستند. علاوه بر این، ارائه دهندگان FTTH ممکن است انگیزه یا منابع کافی برای سرمایه گذاری در این مناطق نداشته باشند، جایی که تراکم جمعیت کم است، پایگاه مشتری کوچک است، یا سودآوری نامشخص است. در نتیجه، بسیاری از مناطق روستایی و دورافتاده تحت خدمات FTTH یا بدون خدمات قرار می‌گیرند و شکاف دیجیتالی و شکافی در کیفیت و در دسترس بودن پهنای باند ایجاد می‌کنند.

 

۳- آگاهی و پذیرش

استقرار FTTH همچنین با آگاهی کم و پذیرش این فناوری در میان مشتریان بالقوه به چالش کشیده شده است. بسیاری از مصرف کنندگان از مزایا و مزایای FTTH نسبت به سایر فناوری های باند پهن آگاه نیستند یا ارزش پیشنهادی FTTH وارزش قیمت آن را درک نمی کنند. علاوه بر این، بسیاری از مصرف کنندگان به دلیل عواملی مانند رضایت از خدمات پهنای باند فعلی خود، عدم اعتماد یا اطمینان به فناوری جدید، یا ترس از اختلال یا ناراحتی در طول انتقال و یا وضعیت پشتیبانی، تمایلی به تغییر و بهینه سازی شبکه فعلی خود به FTTH راندارند، یا نسبت به آن مقاومت نشان می دهند. بنابراین، ارائه دهندگان FTTH باید مشتریان را در مورد شایستگی و امکان سنجی FTTH آموزش داده و متقاعد کنند و برنامه های قیمت گذاری و خدمات جذاب و رقابتی را ارائه دهند.

 

۴- استانداردها و قابلیت همکاری

چالش دیگر برای استقرار FTTH فقدان استانداردهای مشترک و قابلیت همکاری بین سیستم ها و اجزای مختلف FTTH است. FTTH شامل فن‌آوری‌ها، پروتکل‌ها، معماری‌ها و دستگاه‌های مختلفی است که برای ارائه عملکرد و کیفیت بهینه خدمات باید به طور یکپارچه و کارآمد با هم کار کنند. با این حال، هیچ استاندارد یا مشخصات جهانی یا به طور گسترده پذیرفته شده برای FTTH وجود ندارد که این امر منجر به پراکندگی و ناسازگاری در بازار می شود. این می تواند چالش های فنی و عملیاتی را برای طراحی و اجرای پروژه های FTTH ایجاد کند، مانند مشکلات سازگاری، مشکلات یکپارچه سازی و سایر موارد که هرکدام می تواند مانعی بر سر راه اجرای پروژه های FTTH باشد. بنابراین، ارائه دهندگان FTTH باید برای راهکارهای قابل اجرا به کار فرمایان و مصرف کنندگان نهایی مشاوره دهند و استانداردها و راه حل های باز و قابل همکاری برای FTTH را اتخاذ و ترویج کنند و با سایر سهامداران در صنعت همکاری کنند.

 

۵- سیاست و مقررات

سیاست ها و چشم اندازومقررات پیچیده و پویای کشورها که بر توسعه و عملکرد شبکه فیبر تأثیر می گذارد، چالش دیگری برای FTTH است. ارائه دهندگان FTTH باید قوانین مختلفی را که بر جنبه هایی مانند حقوق دسترسی، مالکیت شبکه، رقابت، قیمت گذاری، کیفیت، امنیت، حریم خصوصی یا حمایت از مصرف کننده حاکم است رارعایت کنند. با این حال، این قوانین ممکن است در حوزه‌های قضایی، سطوح یا بخش‌های مختلف متفاوت باشد و باعث ایجاد عدم اطمینان و ناسازگاری برای ارائه‌دهندگان FTTH شود. علاوه بر این، این قوانین ممکن است در طول زمان، به دلیل عوامل سیاسی، اقتصادی، یا اجتماعی تغییر کند و باعث ایجاد بی ثباتی و غیرقابل پیش بینی وضعیت برای ارائه دهندگان FTTH شود. بنابراین، ارائه دهندگان FTTH نیاز به نظارت و سازگاری با محیط سیاست و مقررات دارند و از شرایط مطلوب و حمایتی برای FTTH حمایت می کنند.

در ایران پروژه های بسیاری در حوزه FTTH یا همان فیبر منازل یا فیبر به خانه اجرا شده است، متاسفانه با وجود بستر مناسب برای پهن باند وآمادگی برای ارائه سرویس اینترنت پر سرعت به کاربر نهایی بدلیل محدودیت های سیاسی و محدود کردن سرعت اینترنت از طریق قوانین بالا دستی، مردم در منازل خود اصلا متوجه تغییر سرویس فیبر نوری با کابل مسی نشده اند و این یکی دیگر از چالش های FTTH در ایران است که ارائه دهندگان راهکارهای فیبر نوری با آن مواجه هستند. (منبع:شرکت فناوری ارتباطات رستاک سیستم)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">