ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

مقدمه :آنچه بعنوان نمود انتقال جوامع کنونی به دوران حیات اطلاعاتی خود به طرز بارزی نمایان است وجود نهادها و سیستمهایی در بطن جامعه می‌باشد که از نظر ابزار کار به دانش فناوری اطلاعاتی شدیداً وابسته شده و بدون وجود آنها حیات یکپارچه آتی ایشان مورد تهدید قرار خواهد گرفت. لذا در بحث هدایت و راهبری هر کشوری به سمت جامعة اطلاعاتی وجود بازوهای تصمیم‌ساز و تسهیل‌کننده چه در بحث ملی و چه در زمینه بخشی ضروری است. براین اساس به جهت رعایت محدودیتها و مسائل بخشی در مدیریت کلان و سوق‌دهی یکپارچه جامعة کنونی به سمت جامعة اطلاعاتی، پیشنهاد تشکیل شورای راهبری فناوری ارتباطات و اطلاعات استانها ارائه می‌شود. هدف از این امر ایجادنقش پشتیبان و تسهیل‌کننده در تمامی مراحل تصمیم‌سازی و اجرائی حرکتهای ملی ICT می‌باشد.
ضرورت این مقوله از آن نظر است که در انجام این مهم نظرات و دیدگاههای ذینفعان چنین حرکتهایی می‌باید مدنظر قرار گرفته، سعی شود انجام هرگونه فعالیتی در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات در استانها براساس شرایط بومی و منطقه‌ای صورت پذیرد.
هدف :

هدفی که از تشکیل شورای راهبری فناوری ارتباطات و اطلاعات استانها مدنظر می‌باشد، حصول اطمینان از اجرای پروژه‌های ICT در سطح استانها منطبق بر جهت‌دهیهای کلان کشور در امر ICT و همچنین مبتنی بر ویژگیهای خاص هرمنطقه می‌باشد.
با تعمیم وظائف و به منظور حفظ این یکپارچگی با تصمیمات کلان کشوری در بعد بالا به پائین (Top-Down)، نظرات و تجربیات راهگشای کسانی که خود مجریان و کاربران آتی این سیستمها می‌باشند نیز، درنگرشی پائین به بالا (Bottom – Up) لحاظ خواهد شد.
براین اساس وظایفی که برای این شورا دیده شده است در راستای رسیدن به هدف مهم فوق‌الذکر بوده و بیشتر بعد نظارت، تصمیم‌سازی و هدایت مدنظربوده است. اما روشن است که جهت انجام دقیق و شایسته چنین وظایفی، تشکیل کمیتة فنی مشاورتی در کنار این شورای راهبری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.
با توجه به ماهیت فرابخشی ICT و تاثیرات متقابلی که بکارگیری ICT در یک بخش برروی بخشهای دیگر دارد، بدیهی است که نه تنها هماهنگی و همراهی برنامه‌ها در بخشهای مختلف بسیار حیاتی بوده و بدون حرکت همگون کلیه بخشها به تنهایی نمی‌توان به انجام یک برنامه جامع و کاربردی فناوری بطور فراگیر در سطح ملی و یا استانی امیدوار بود، بلکه حتی در یک بخش بخصوص که فعالیتها و برنامه‌های گسترده و جامعی برای ICT در نظر گرفته شده نیز هیچ تضمینی برای بهره‌گیری مناسب از این فناوری وجود نخواهد داشت.
برای مثال پیشبرد اهداف بخشهای خاصی نظیر بانکداری، بازرگانی، بهداشت، آموزش و… هیچکدام بدون وجود ساختار مناسب حداقل در برخی از بخشهای دیگر امکان‌پذیر نیست. پیشبرد این اهداف بدون وجود زیرساختهای عمومی و جامع، دسترسی، امنیت شبکه و… نیز اصولاً متصور نیست. لذا صرف انرژی، منابع انسانی و هزینه در هر بخش بدون هماهنگی میزان و نحوه صرف این منابع در بخشهای دیگر، موجب عدم بازدهی مناسب غالب این منابع گردیده و در بهترین فرض، دستیابی به این اهداف را با انجام کارهای موازی و پرهزینه کردن فعالیتها همراه خواهد نمود. ایجاد هم‌افزایی در راستای تحقق اهداف عالیه این منابع، مستلزم هماهنگی مسؤولین این بخشها در عالیترین سطوح ملی و استانی است.

وظائف شورای راهبری فناوری ارتباطات و اطلاعات استانها :

در راستای تحقق اهداف مذکور وظایف اصلی شورای راهبری فناوری ارتباطات و اطلاعات استانها به شرح ذیل اعلام می‌گردند.
 هماهنگی و تبادل نظر درخصوص پروژه‌های اجرائی ملی در حیطه استانها

 ارائه نظرات و حضور مثمرثمر در فرایندهای سیاستگذاری ICT در کشور در خصوص استانها

 نظارت نزدیک برچگونگی اجرای پروژه‌های استانی

 توسعه اشتغال ارزش‌افزا بخصوص برای متخصصین و نخبگان استانی

 گسترش و تقویت فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات در ابعاد مختلف کاربردی استان

 راهبری و یا نظارت برطرحهای بنیادین استانی ذیل که جنبه فرابخشی دارند:

- پروژه زیرساخت ملی IR-NII

- راه‌اندازی، ایجاد مراکز، پارکهای فناوری((Incubators

 ارائه طرحهای عمرانی و بنیادین درخصوص فناوری ارتباطات و اطلاعات با توجه به مکانیزم طرح و تصویب پروژه‌ها

 برنامه‌ریزی برای تقویت توسعه مهارت و سواد دیجیتالی در سطح استان مربوط بخصوص برای مدیران و تصمیم‌گیران

 تعامل از طریق شورای راهبری دبیران ICT استانها با سایر ارکان مستقر در شورایعالی اطلاع‌رسانی (اعـم از دبیرخانه، کمیسیـون راهبردی، شورای راهبری دبیران ICT وزارتخانه‌ها و...)
اعضای شورای راهبری :

اعضای شورای راهبری ICT هر استان به قرار زیرمی‌باشد:

 استاندار (رئیس شورا)

 معاون برنامه‌ریزی استانداری

 معاون اداری مالی استانداری

 دیگر اعضای شورای برنامه‌ریزی استان به انتخاب استاندار
به جهت پشتیبانی فنی وارائه نظرات کارشناسی درخصوص طرحها و پیشنهادهای مطرح شده، کمیته‌ای مرکب از تعدادی اعضاء شورای راهبری و دیگر افراد خبره تحت عنوان که وظیفه آن ارائه نظرات مشورتی است تشکیل می‌گردد.
اعضای پیشنهادی این کمیته به قرار زیر می‌باشند:

 معاون برنامه‌ریزی استانداری

 مدیر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان

 رئیس دانشگاه

 مدیر کل صنایع استان

 رئیس شرکت مخابرات

 مدیرکل وزارت اطلاعات

 مشاورین یا مدیران دیگر به صلاحدید استاندار
نقش دبیرخانه

دبیرخانه شورایعالی اطلاع‌رسانی در چارچوب وظایف محوله درخصوص هماهنگی پروژه‌ها و طرحهای توسعه کاربری فناوری ارتباطات و اطلاعات (تکفا) با تعاملی نزدیک با شورایی مرکب از دبیران شورای راهبری ICT استانها وظیفه یکپارچه‌سازی فعالیتهای استانهای مستقل را بر عهده دارد.

مأموریت اصلی شورای دبیران راهبری وزارتخانه‌ها و دستگاههای مستقل بررسی و هماهنگی برنامه‌های پروژه‌های برنامه تکفا در دستگاههای مربوط در تعاملی نزدیک با شورایعالی اطلاع‌رسانی مطابق چارچوبهای ارائه شده می‌باشد.

رونوشت :

- رئیس محترم جمهور (رئیس شورایعالی اطلاع‌رسانی)

- معاون اول محترم رئیس جمهور

- رئیس محترم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

- اعضای محترم شورایعالی اطلاع‌رسانی

- وزیرمحترم کشور

اعضای محترم شورایعالی اطلاع‌رسانی

  • ۸۴/۰۲/۱۲

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">