ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

فاوا عامل توانمندساز برنامه هفتم است

| يكشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲، ۰۵:۵۳ ب.ظ | ۰ نظر

معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در برنامه هفتم توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان یک عامل توانمند ساز توسعه موردتوجه قرارگرفته است.
به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رضا باقری اصل، معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست تشریح تکالیف وزارت ارتباطات در برنامه هفتم توسعه با تأکید بر اینکه اگر قرار باشد اهمیت موضوعی را به‌ویژه برای قانون‌گذاران و حاکمیت مورد ارزیابی قرار دهیم باید دید آن موضوع در اسناد بالادستی چه جایگاهی دارد، گفت: موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات که با سرفصل‌هایی دیگری ازجمله شبکه ملی اطلاعات، دولت هوشمند، اقتصاد دیجیتال شناخته می‌شود برای نخستین بار از برنامه سوم توسعه با موادی همچون ۱۲۳ و ۱۲۴ وارد نظام برنامه‌ریزی کشور شد.

وی افزود: در برنامه چهارم توسعه هم ارتباطات و فناوری اطلاعات با نگاه دانایی محوری و مفاهیمی شبیه به ایجاد پایگاه‌های اطلاعات و لایحه جامع ارتباطات مورد توجه قرار گرفت. ضمن اینکه در قانون پنجم توسعه نیز مهم‌ترین ماده قانونی را برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و شبکه ملی اطلاعات ذیل ماده ۴۶ قانون برنامه داشتیم. در قانون برنامه ششم توسعه نیز، در مواد ۶۷ و ۶۸ حول محور دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات احکامی وجود داشت.

باقری اصل ادامه داد: اما در برنامه هفتم توسعه برای نخستین بار برای موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات و همه زیرشاخه‌های آن از جمله شبکه ملی اطلاعات، دولت هوشمند و اقتصاد دیجیتال فصل جداگانه‌ای در نظر گرفته‌شده است و در کنار آن در اکثر فصول احکامی مرتبط با این حوزه به عنوان عامل توانمند ساز دیده شده است.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: این توجه نسبت به موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات در اسناد بالادستی نشان‌دهنده آن است که برای حاکمیت، توسعه فناوری اطلاعات و کاربردهای آن به‌عنوان پیشران توسعه از چه اهمیتی برخوردار است.

باقری اصل در تبیین قانون برنامه هفتم توسعه به بیان چند عدد و رقم پرداخت و گفت: برای اولین بار ۳۵ بار نام وزارت ارتباطات در مصوبه مجلس در قالب برنامه هفتم توسعه آمده است و نیز ارجاع به قانون شده است و همچنین نام شبکه ملی اطلاعات ۲۳ بار، هوشمندسازی ۳۶ بار آمده است که همه این‌ها نشان‌دهنده اهمیت نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه هفتم توسعه است.

وی افزود: ارتباطات و فناوری اطلاعات فقط یک زیرساخت نیست بلکه به‌عنوان یک عامل توانمند ساز توسعه بر اساس سند مصوب مجلس مورد توجه قرارگرفته است و بنابراین می‌توان این سند را یک نقطه عطف در نظام برنامه‌ریزی کشور تلقی کرد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه نکته جالب در برنامه هفتم توسعه توجه ویژه به توسعه اقتصاد دیجیتال است، گفت: هدف گذاری ۱۵ درصد از تولید ناخالص ملی اقتصاد دیجیتال بر اساس پنج رکن تأمین مالی، تأمین نیروی انسانی، فضای کسب‌وکار، زیرساخت‌ها و داده و اطلاعات در قانون برنامه هفتم هدف گذاری شده است و برای هر پنج رکن اقتصاد دیجیتال در مصوبه مجلس احکامی پیش‌بینی‌شده است.

وی افزود: در حوزه تأمین مالی، ماده خاصی وجود دارد که اجازه تأمین مالی کسب و کارهای دیجیتال را از طریق بورس، ابزارهای مالی جدید و پذیرش از طریق دارایی‌های دیجیتال را هدف گرفته است و یا در حوزه سرمایه انسانی تربیت و آموزش مهارت دیجیتال ۵۰۰ هزار نفر هدف گذاری شده است.

باقری اصل ادامه داد: رکن دیجیتالی شدن یا تحول دیجیتال، پذیرش تغییر است یعنی اینکه پذیرفته شود که نظام مهارتی ما کفایت این فضا را نمی‌کند و خروجی‌ها متناسب با نیازمندی‌های بازار نیست به همین دلیل پذیرش برای تربیت ۵۰۰ هزار نیروی متخصص حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: در ارتباط با تسهیلگری فضای کسب‌وکار نیز در ماده ۱۰۷ که به قسمت هوشمندسازی اشاره دارد به این موضوع پرداخته شده است که چگونه فضا را برای بخش خصوصی آن‌هم از طریق تسهیل فضای کسب‌وکار، با هوشمند سازی فرایند و یا با چابک سازی دولت فراهم کنیم و در این ماده هوشمند سازی سالانه ۲۰ درصدی خدمات و فرآیندهای دولت پیش بینی شده است.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی نیز «اتصال» ۲۰ میلیون منزل و کسب‌وکار به شبکه فیبر نوری موردتوجه قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم در حال حاضر ایجاد ۲۰ میلیون «پوشش» به شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها موردتوجه قرارگرفته است اما در برنامه هفتم بر موضوع اتصال تأکید شده است.

باقری اصل با بیان اینکه مگر بدون سرعت‌های گیگا بیتی می‌توان انتظار تحول داشت، گفت: همچنین مرکز پردازش سریع در برنامه هفتم توسعه حکمی جداگانه دارد بنابراین زیرساخت‌های‌پردازش سریع یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای کسب‌وکارهاست که در برنامه هفتم توسعه نیز به آن توجه شده است.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه برنامه هفتم توسعه ماده جالب دیگری دارد که مکمل قانون داده و اطلاعات ملی است، اظهار کرد: در این ماده پیش‌بینی‌شده است بر اساس مصوبه کارگروه تعامل‌پذیری و از طریق این کارگروه، داده‌های مورد نیاز در اختیار کسب‌وکارها قرار گیرد بنابراین توجه قانونگذاران به این پنج رکن موید این است که زمینه برای امکان‌پذیری توسعه اقتصاد دیجیتال فراهم است.

باقری اصل در ادامه گفت: رویکرد برنامه هفتم توسعه اقتصاد مردمی است و در اکثر احکام پیش بینی شده رویکرد مشارکت پذیری مردم، کسب‌وکارها و تشکل‌های حرفه‌ای مورد توجه قرار گرفته است و برای اولین بار مقرر شده است بخش خصوصی برای تحول دیجیتال به دستگاه‌های اصلی دولت پیشنهادی مبتنی بر توانمندی‌هایشان بدهند.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: همان‌طور که تصویب این احکام در قانون برنامه مبارک است امیدواریم در اجرا نیز با همدلی بتوانیم خدمات نوینی را برای مردم عزیز کشورمان به ارمغان بیاوریم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">