ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

 مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در دهمین گفت‌وگوی تخصصی وزیر آموزش‌وپرورش با مدیران کل و روسای ادارات فناوری استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق  سراسر کشور به تبیین و تشریح فعالیت‌های دفتر فناوری اطلاعات پرداخت.

به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محمود حبیبی در این نشست که با حضور وزیر آموزش و پرورش، مدیران کل استان‌ها و روسای ادارات فناوری اطلاعات و به‌صورت ویدئوکنفرانس و از طریق شبکه شاد برگزار شد، با اشاره به اینکه سند تحول آموزش‌وپرورش راهکارهایی را برای توسعه فناوری نوین پیش‌بینی کرده است، اظهار کرد: ایجاد موزه و نمایشگاه علم و فناوری در هر یک از شهرستان‌ها تا پایان برنامه ششم، توسعه ضریب نفوذ شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات (اینترانت) در مدارس، تولید و به‌کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی، اصلاح و به‌روزآوری روش‌های تعلیم و تربیت،گسترش بهره‌برداری از ظرفیت آموزش‌های غیرحضوری و مجازی در برنامه‌های آموزشی و تربیتی ویژه معلمان، دانش آموزان و خانواده‌های ایرانی در خارج از کشور، ایجاد شبکه پژوهشی فعال و فراگیر در درون ساختار نظام تعلیم و تربیت و ... از جمله راهکارها این حوزه تا پایان برنامه ششم توسعه کشور است.

وی افزود: استراتژی‌های فناوری اطلاعات را هم‌راستا بودن تعریف کلیه پروژه‌های ICT با یکدیگر، در نظر گرفتن معماری اطلاعات مناسب در سازمان، درنظرگرفتن اولویت‌های سازمان در تخصیص منابع و بودجه، بنیان‌گذاری تصمیمات اتخاذ شده در حوزه ICT بر اساس استراتژی‌های صحیح است.

حبیبی فناوری اطلاعات را ابزاری برای توسعه عدالت آموزشی و برای تحول در دستگاه آموزش‌وپرورش دانست و تصریح کرد: فرزندان ما باید در مدارس مهارت‌های فناوری اطلاعات را به‌خوبی فراگرفته و برای زندگی موفق در جامعه فردا آماده شوند.

وی استراتژی‌های فناوری اطلاعات در آموزش‌وپرورش را در حوزه نیروی انسانی، فرآیند یاددهی- یادگیری آموزش زیرساخت، سیاست‌ها و مدیریت یکپارچه دانست و ادامه داد: هدف‌های کلان در نظام مدارس هوشمند ایجاد عدالت آموزشی، ایجاد محیطی پویا و جذاب، ارزیابی متناسب بااستعدادها، رشد مهارت‌های ذهنی، جسمی، عاطفی، توانمندی‌های اعتقادی، تربیتی، علمی فرهنگیان، اثربخشی و افزایش کارایی، مشارکت خانواده در فرآیند یاددهی – یادگیری و تحول در نظام برنامه‌ریزی است.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات، راهبردهای کلان در نظام مدارس هوشمند را توسعه خلاقیت، شیوه‌های آموزشی دانش‌آموز محور، پژوهش، جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی، به‌روز بودن معلمان، فناوری اطلاعات در شیوه تدریس، اداره امور مدرسه و افزایش انگیزه شغلی مدیران و معلمان عنوان و اعلام کرد: برنامه‌های آینده در این حوزه پردازش ابری، Cloud Computing، کتاب الکترونیکی Digital Book vs Text Book واقعیت مجازی و همچنین واقعیت افزوده VRAR to be Learn است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت سامانه‌های آموزش‌وپرورش ازجمله؛ سامانه حقوق، سامانه پرسنلی، سامانه بکفا، سامانه دانا، سامانه سناد و سامانه یونیت در این مدیریت انجام می‌شود، اظهار کرد: در آینده نزدیک این سامانه‌ها ساماندهی خواهد شد و سامانه جامع یکپارچه منابع انسانی، مالی و دانش‌آموزی تشکیل خواهد شد.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سامانه جامع و یکپارچه منابع انسانی را شامل؛ سامانه جامع منابع انسانی، حضوروغیاب، تشکیلات و روش‌ها، تشکیل پرونده، پرسنلی، جذب و استخدام، پروفایل، کارت پرسنلی، سامانه جامع منابع انسانی، بکفا، نقل و انتقلات، مأموریت، کارگزینی، استمرار خدمت و ارزیابی عملکرد کارکنان برشمرد.

وی سامانه جامع مالی را شامل؛ حقوق و دستمزد، حسابداری، تعهدی، دریافت و پرداخت، اموال و انبارداری، حسابداری مدارس و ذی‌حسابی عنوان کرد.

حبیبی گفت: امور فنی و راهبری مرتبط با شاد نظیر قابلیت‌های جدید شاد و ارتباط داده‌ای آن با سناد و ... راه‌اندازی سامانه (ticketing)، برنامه‌ریزی در خصوص تهیه محتوای آموزشی برای استفاده از دوره‌های ضمن خدمت و توانمندسازی معلمان در شاد، طراحی و استقرار اطلس آموزشی و وضعیت دسترسی دانش آموزان به شبکه و ابزارهای هوشمند در کشور، طراحی و پیاده‌سازی زیرسامانه کوچ، طراحی سامانه استعلام الکترونیکی مدرک تحصیلیemt.medu.ir، فرآیند برگزار آزمون‌های المپیاد و سمپاد پایه هفتم و دهم و اعلام نتایج آن و... از جمله فعالیت‌های دیگر دفتر فناوری اطلاعات است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">