ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

بازگشت سرمایه از چالش‌های صنعت مرکز داده است و در بخش اجاره سرویس کولوکیشن 30 سال، خدمات اختصاصی 12 سال و خدمات ابری 3 سال برآورد می‌شود.

به گزارش فارس، نشست قطب مراکز داده و ابر دولت امروز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

این نشست در راستای برگزاری سلسله نشست های تخصصی در حوزه ICT با هدف ارائه راهکار توسعه موضوعات علمی مورد نیاز در کشور از سوی پژوهشگاه برگزار شد و جمعی از مسوولان مرتبط دولتی و متخصصان از بخش خصوصی درباره چالش های توسعه مراکز داده و رایانش ابری گفت وگو کردند و راهکار ارائه دادند.

احسان آریانیان، مدیر گروه سکوهای فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به محورهای این نشست، اظهارداشت: استفاده از رایانش ابری برای مصرف کننده خدمات، سودآور است؛ همچنان که می بینیم که با استفاده از رایانش ابری در بخش خصوصی علاوه بر اینکه در هزینه هایی مانند برق صرفه جویی می شود، با سرریز فناوری در بخش های دیگر، افزایش GDP هم رقم می خورد.

وی ادامه داد:‌ از این رو باید چالش های توسعه رایانش ابری را در کشور رفع کرد که یکی از مهم ترین چالش های بخش خصوصی برای توسعه رایانش ابری، اعتماد سازی و فرهنگ سازی برای استفاده از این خدمات است و باید از نظر فرهنگی استفاده از این خدمات را در کشور ترویج کنیم.

به گفته وی، خدمات بخش خصوصی در این زمینه شامل خدمات کولوکیشن، خدمات اختصاصی و خدمات ابری است که در رابطه با مشتریان دولتی در هر 3 بخش، بخش خصوصی با چالش مواجه است و در رابطه با مشتریان خصوصی، بخش خصوصی توانسته اعتماد را در دو بخش کولوکیشن و خدمات اختصاصی جلب کند اما در بخش خدمات ابری هنوز نیازمند فرهنگ سازی و آگاهی رسانی بیشتری است.

آریانیان گفت: یکی دیگر از چالش های این صنعت، بازگشت سرمایه است که بازگشت سرمایه برای بخش خصوصی که عرضه کننده خدمات مرکز داده است در بخش خدمات کولوکیشن 30 سال، خدمات اختصاصی 12 سال و خدمات ابری 3 سال برآورد شده است و رسیدن به نقطه سر به سر از نظر اقتصادی کوتاه نیست.

به گزارش فارس، خدمت کولوکیشن سرویسی است که در آن به‌جای اجاره کردن سرور از مرکز داده، سرور تهیه شده توسط مشترک به آن مرکز سپرده می‌شود. خدمات کولوکیشن به مشترک اجازه می‌دهد تا سخت‌افزار و سرورهای خود را در شرایط پایدار مستقر کند.

دبیر کمیته مراکز داده شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات ادامه داد: یکی دیگر از مهم ترین مباحثی که در این نشست از سوی مسوولان و متخصصان بررسی شد، موضوع برقراری ارتباط بین قطب مراکز داده با ابر دولت و با ابر ایران بود.

وی توضیح داد: ابر دولت، پروژه سازمان فناوری اطلاعات ایران است که تلاش دارد ابر دولت را به عنوان زیرساخت ابری سرویس های دولت الکترونیک در مراکز داده دولتی راه اندازی کند و ابر ایران هم پروژه مشترک سازمان فناوری اطلاعات ایران و بخش خصوصی برای ابری‌ سازی ۱۰ دیتاسنتر موجود در کشور است.

  • ۰۱/۰۷/۱۱

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">