ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

جدیدترین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات از آخرین وضعیت عملکرد اپراتورهای ثابت و سیار ارتباطی کشور برای فصل پاییز سال 1401 گویای آن است که همراه اول در شاخص‌های متعدد کیفی و کمی علاوه بر خدمات مکالمه توانست همچنان اپراتور اول اینترنت کشور باقی بماند.
به گزارش آی تی آنالیز، در مقوله خدمات اینترنتی در ایران با توجه به شرایط خاص کشور، سرعت انتقال داده و به عبارت دیگر دانلود، از اهمیت بالایی در انتخاب اپراتور برتر از سوی ایرانی‌ها قرار دارد.
اکنون اما گزارش سازمان رگولاتوری نشان می‌دهد، بالاترین میانگین سرعت انتقال داده مشترکان اینترنت در هر دو نسل 3 و 4 به مشترکان همراه اول اختصاص دارد.


بر این اساس و در خصوص کاربران نسل 3، همراه اول با میانگین سرعت انتقال داده معادل 4.8 (Mbps) سرعتی تقریبا 2 برابر بیش از دو اپراتور سیار دیگر یعنی ایرانسل با سرعت 2.94 (Mbps) و رایتل با سرعت 2.75 (Mbps) در اختیار مشترکان خود قرار می‌دهد.
در خصوص نسل 4 که بیشترین مشترک را در ایران به خود اختصاص داده است نیز همراه اول به عنوان بهترین اپراتور کشور در سرعت انتقال داده شناخته می‌شود.


بر این اساس میانگین سرعت انتقال داده (دانلود) برای مشترکان نسل 4 همراه اول معادل 19.29 (Mbps) است که این شاخص در دو اپراتور دیگر یعنی ایرانسل معادل 18.77 (Mbps) و رایتل نیز معادل 14.99 (Mbps) است. 
به عبارت دیگر در پر ترافیک‌ترین بخش ارتباطات کشور یعنی اشتراک نسل 4، همراه اول از نظر تعداد مشترکان و از نظر سرعت خدمات‌دهی اینترنت، پیشتاز است و به همین جهت اپراتور نخست مورد انتخاب ایرانیان است.
در شاخص پایداری و تاب‌آوری ارایه خدمات اینترنت نیز همراه اول جایگاه بهترین اپراتور از نظر کمترین میزان قطعی اینترنت است.


به این ترتیب که در نسل‌های 3 و 4 ارتباطی همراه اول به ترتیب با 15/. و 25/. درصد، ایرانسل در هر دو نسل ارتباطی با 18/. درصد و اپراتور رایتل نیز بر خلاف تصور و با داشتن کمترین مشترک و فشار بر شبکه این اپراتور، با اختلاف زیاد و نزدیک به دو برابری، در نسل‌های 3 و 4 به ترتیب با 41/. و 42/. درصد، با بالاترین میزان قطعی خدمات اینترنت در میان اپراتورهای سیار کشور مواجه است.


اما همانطور که ذکر شد، گزارش پاییز سال 1401 رگولاتوری گویای آن است که همراه اول در شاخص پوشش شبکه ارتباطی نسل 4 نیز همچنان و با اختلاف از دیگر اپراتورها، گسترده‌ترین شبکه اینترنت پرسرعت را در اختیار دارد.
به این ترتیب که همراه اول از نظر میزان آنتن‌های فعال نسل 4 با 18هزار و 325 سایت در قیاس با ایرانسل با 16 هزار و 254 سایت و رایتل نیز تنها با 2 هزار و 383 سایت، در جایگاه نخست قرار دارد.
بر اساس آمار رگولاتوری سیر مهاجرت مشترکان موبایل کشور از نسل 3 به نسل‌های بالاتر کماکان ادامه دارد به نحوی که در حال حاضر تعداد مشترکان نسل سوم موبایل ایران نزدیک به 10 میلیون مشترک است و تعداد مشترکان نسل چهارم نیز به بیش از 92 میلیون مشترک رسیده است که بیش از نیمی از این مشترکان تحت پوشش همراه اول هستند.


گزارش فصل پاییز رگولاتوری برای سال جاری و در بخش مهم عدالت ارتباطی و پوشش روستایی نیز نشان می‌دهد که‌ همراه اول در این بخش نیز بیشترین تلاش و پوشش را داشته است. به نحوی که اپراتور اول ۴۴هزار و ۹۱۸ روستا را در سراسر کشور تحت پوشش خدمات ارتباطی دارد، درحالی‌که این عدد برای ایرانسل ۱۹ هزار و ۱۹۶ روستا و برای رایتل نیز کمتر از یک‌هزار روستاست.
در مجموع پاسخ به این پرسش که چرا همراه اول همچنان انتخاب نخست ایرانیان است روشن بوده و به عواملی نظیر گستردگی شبکه ارتباطی، ارایه خدمات بهتر، تاب‌آوری شبکه، شناخت نیاز مشترکان، پشتیبانی مطلوب و ... مربوط می‌شود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">