ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره چت ربات‌ها

| سه شنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲، ۰۶:۳۸ ب.ظ | ۰ نظر

سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از چت ربات‌های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی هشدار داد و خواستار هوش مصنوعی ایمن و اخلاقی برای سلامتی شد.
به گزارش ایرنا سازمان بهداشت جهانی خواستار احتیاط در استفاده از ابزارهای مدل زبان بزرگ (LLM) تولید شده توسط هوش مصنوعی (AI) برای محافظت و ارتقای رفاه انسان، ایمنی و استقلال انسان و حفظ سلامت عمومی است.

ابزارهای مدل زبان بزرگ‌ها شامل برخی از پلتفرم‌های به سرعت در حال گسترش مانند ChatGPT، Bard، Bert و بسیاری دیگر هستند که درک، پردازش و تولید ارتباطات انسانی را تقلید می‌کنند. انتشار عمومی و استفاده آزمایشی رو به رشد آن‌ها برای مقاصد مرتبط با سلامت، هیجان قابل توجهی را در مورد پتانسیل حمایت از نیازهای بهداشتی مردم ایجاد می‌کند.

ضروری است که هنگام استفاده از ابزارهای مدل زبان بزرگ که به نام چت ربات‌های هوش مصنوعی شناخته می‌شوند، برای بهبود دسترسی به اطلاعات بهداشتی، به عنوان یک ابزار پشتیبانی تصمیم، یا حتی برای افزایش ظرفیت تشخیصی در محیط‌های کم منابع برای محافظت از سلامت مردم و کاهش نابرابری، خطرات به دقت بررسی شوند.

در حالی که سازمان بهداشت جهانی مشتاق استفاده مناسب از فناوری‌ها، از جمله چت با هوش مصنوعی، برای حمایت از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، بیماران، محققان و دانشمندان است، این نگرانی وجود دارد که احتیاط‌هایی که معمولاً برای هر فناوری جدید اعمال می‌شود، به طور مداوم در مورد ابزارهای مدل زبان بزرگ اعمال نمی‌شود. این شامل گسترش ارزش‌های کلیدی شفافیت، اخلاق مداری، مشارکت عمومی، نظارت متخصصان و ارزیابی دقیق است.

پذیرش سریع سیستم‌های آزمایش‌نشده می‌تواند منجر به اشتباهات کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، آسیب رساندن به بیماران، کاهش اعتماد به هوش مصنوعی و در نتیجه تضعیف (یا تأخیر) مزایای بالقوه بلندمدت و استفاده از چنین فناوری‌هایی در سراسر جهان شود.

نگرانی‌هایی که مستلزم نظارت دقیق مورد نیاز برای استفاده از فناوری‌ها به روش‌های ایمن، مؤثر و اخلاقی هستند عبارتند از:

داده‌های مورد استفاده برای آموزش هوش مصنوعی ممکن است مغرضانه باشد و اطلاعات گمراه‌کننده یا نادرستی ایجاد کند که می‌تواند خطراتی برای سلامتی، برابری و فراگیر بودن ایجاد کند.

ابزارهای مدل زبان بزرگ‌ها پاسخ‌هایی را تولید می‌کنند که می‌توانند برای کاربر نهایی معتبر و قابل قبول به نظر برسند. با این حال، این پاسخ‌ها ممکن است کاملاً نادرست باشند یا حاوی خطاهای جدی باشند، به ویژه برای پاسخ‌های مرتبط با سلامت.

ممکن است ابزارهای مدل زبان بزرگ در مورد داده‌هایی که قبلاً برای چنین استفاده‌هایی رضایت ارائه نشده است آموزش ببینند و ممکن است از داده‌های حساس (از جمله داده‌های سلامت) که کاربر برای ایجاد پاسخ در اختیار یک برنامه کاربردی قرار می‌دهد، محافظت نکنند.

از چت بات ها می‌توان برای تولید و انتشار اطلاعات نادرست بسیار قانع کننده در قالب محتوای متنی، صوتی یا ویدئویی استفاده نادرست کرد که تشخیص آن برای عموم از محتوای سلامت قابل اعتماد دشوار است.

در حالی که بهداشت جهانی متعهد به استفاده از فناوری‌های جدید، از جمله هوش مصنوعی و سلامت دیجیتال برای بهبود سلامت انسان است، سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که سیاست‌گذاران از ایمنی و محافظت از بیمار اطمینان حاصل کنند، در حالی که شرکت‌های فناوری برای تجاری‌سازی ابزارهای مدل زبان بزرگ (چت بات های هوش مصنوعی) تلاش می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می‌کند که به این نگرانی‌ها رسیدگی شود، و شواهد واضحی از منافع قبل از استفاده گسترده از آنها در مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی معمول، چه توسط افراد، چه ارائه‌دهندگان مراقبت‌ها یا مدیران سیستم سلامت و سیاست‌گذاران، اندازه‌گیری شود.

سازمان بهداشت جهانی بر اهمیت به کارگیری اصول اخلاقی و حکمرانی مناسب، همان‌طور که در راهنمای سازمان بهداشت جهانی، در مورد اخلاق و حکمرانی هوش مصنوعی برای سلامت، در هنگام طراحی، توسعه و استقرار هوش مصنوعی برای سلامت برشمرده شده است، تاکید می‌کند.

شش اصل اصلی شناسایی شده توسط سازمان بهداشت جهانی عبارتند از: (۱) حفاظت از خودمختاری. (۲) ارتقا رفاه انسان، ایمنی انسان، و منافع عمومی. (۳) شفافیت، توضیح پذیری و قابل فهم بودن را تضمین کند. (۴) مسئولیت پذیری و مسئولیت شناسی را تقویت کند. (۵) از فراگیری و برابری آن اطمینان حاصل شود. (۶) هوش مصنوعی پاسخگو و پایدار را ارتقا دهید.

  • ۰۲/۰۲/۲۶

هوش مصنوعی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">