ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

علیرغم وجود تکالیف قانونی مبنی بر لزوم انتشار دستورالعمل فعالیت پلتفرم‌های آنلاین تحویل دارو در پایگاه قوانین و مقررات، هنوز این دستورالعمل از سوی وزارت بهداشت در پایگاه مربوطه ثبت نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر؛ میثم یاری، معاون قضائی رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران و رئیس کارگروه جهش تولید با مشارکت مردم از طریق پیگیری رفع موانع بهبود فضای کسب‌وکار، طی نامه‌ای در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳، خواستار تسریع انتشار دستورالعمل فعالیت پلتفرم‌های آنلاین تحویل دارو در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات کشور شد.

در این نامه با استناد به تبصره ۲ ماده ۸ آئین‌نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت مصوب هیئت وزیران، از وزارت بهداشت خواسته شده تا با همکاری وزارت ارتباطات به تکلیفی که برعهده این وزارتخانه گذاشته شده عمل و زمینه عملیاتی شدن توزیع دارو از طریق پلتفرم‌های اینترنتی را فراهم کند.

در متن این نامه آمده است: «حسب پیگیری و درخواست فعالان در این زمینه، ظاهراً اساس‌نامه شماره ۱۰۱/۱۷۱ مورخ ۱۴۰۳/۰۲/۰۸ مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، دستورالعمل مذکور با تأخیر نسبتاً طولانی (حدود ۲۲ ماه)، سرانجام با امضای وزرای محترم به کلیه دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ گردید و در رونوشت نامه مذکور به رئیس سازمان غذا و دارو برای اعلام استان‌های منتخب ظرف یک هفته ابلاغ گردید. لیکن هنوز در پایگاه برخط اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب‌وکار انتشار نیافته است؛ این در حالی است که مطابق ماده ٤ آئین‌نامه لزوم ثبت و اطلاع‌رسانی مقررات در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب‌وکار، «کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند مقررات خود که مرتبط با محیط کسب‌وکار می‌باشند را مطابق با این آئین‌نامه و شیوه‌نامه اجرایی ورود اطلاعات که حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این آئین‌نامه توسط معاونت حقوقی رئیس جمهور ابلاغ می‌گردد، در پایگاه ثبت نمایند.»

در این نامه تاکید شده تا در «راستای قضازدایی از موضوعات اقتصادی و برای جلوگیری از تشکیل هرگونه پرونده قضائی و نیز عمل به وظایف قانونی و تسهیل امور مرتبط با فضای کسب‌وکار برای فعالان اقتصادی» اقدامات لازم برای «ثبت و انتشار دستورالعمل در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب‌وکار و پایگاه الکترونیکی دیوان عدالت اداری و اعلام استان‌های منتخب اقدام مقتضی صورت گیرد.»

همچنین معاون قضائی رئیس کل محاکم عمومی در این نامه با اعلام هشدار به مسئولین مربوطه برای عمل به وظایف قانونی خود، آن‌ها را مکلف کرده تا نتیجه اقدامات خود را به ستاد پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استان تهران اعلام کنند.

 

آئین‌نامه توزیع اینترنتی دارو در انتظار اعلام عمومی

بیش از ۵۰ روز از امضای دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌ها و کسب و کارهای اینترنتی توسط وزرای بهداشت و ارتباطات و همچنین دستور رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مبنی بر ابلاغ آئین‌نامه به داروخانه‌ها می‌گذرد اما همچنان کسب و کارهای اینترنتی و داروخانه‌ها در انتظار ابلاغ عمومی این آئین‌نامه و ثبت آن در پایگاه‌های مربوطه هستند.

اگرچه بعد از امضای این دستورالعمل توسط وزرا، دکتر سید محمد پورحسینی، مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی وزارت بهداشت در نامه‌ای، دستورالعمل توزیع اینترنتی دارو از طریق پلتفرم‌ها را به کلیه دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ کرد و در رونوشتی، به رئیس سازمان غذا و دارو یک هفته فرصت داد تا نام استان‌های منتخب برای اجرای آزمایشی این آئین‌نامه را ابلاغ کند، اما اجرای آزمایشی آئین نامه به تعویق افتاده و نام استان‌های منتخب اعلام نشده است.

بر اساس ماده ۳۰ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۰، دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند تا هرگونه آئین‌نامه، دستورالعمل یا بخشنامه یا مقرره خود را بلافاصله در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار ثبت کنند.

همچنین بر اساس ماده ۴ «آئین‌نامه لزوم ثبت و اطلاع‌رسانی مقررات در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار»، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند تا مقررات خود را که با محیط کسب و کار مرتبط است، در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار ثبت کنند.

بر اساس تبصره ماده ۱۲۰ قانون دیوان عدالت اداری نیز که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اصلاح شده است، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۱۲ این قانون، مکلف شده‌اند تا یک نسخه از مصوبات، آئین‌نامه، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های خود را ظرف یک ماه پس از وضع یا صدور آن، در پایگاه الکترونیکی دیوان قرار دهند و اگر دستگاه‌های مذکور، از اجرای این تکلیف خودداری کنند، مرتکب تخلف اداری شده‌اند.
همچنین، نزدیک به یک ماه پیش کسب و کارهای اینترنتی در اظهارنامه‌ای از وزرای بهداشت و ارتباطات خواسته‌اند بر اساس تکالیف قانونی خود، آئین‌نامه حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌ها و کسب و کارهای اینترنتی را اعلام عمومی کنند و همان‌طور که وعده داده بودند استان‌های منتخب برای اجرای آزمایشی این آئین‌نامه را معرفی کنند.

 

نامه معاون قضایی دادگستری کل استان تهران

نامه معاون قضایی دادگستری کل استان تهران صفحه دوم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">