ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

وزیر ارتباطات از توجه جدی به ارتباطات، فناوری اطلاعات و هوشمند سازی در لایحه برنامه هفتم توسعه خبر داد و گفت: امسال بر اساس برنامه یک میلیون گوشی اقتصادی زیر 100 دلار تولید می شود و در این زمینه با وزارت صمت در حال همکاری هستیم.
به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر توجه جدی به حوزه ارتباطات و هوشمند سازی در پیش نویس لایحه قانون برنامه هفتم توسعه گفت: یک فصل مجزا با عنوان شبکه ملی اطلاعات، ارتباطات و هوشمند سازی در  این لایحه پیش بینی شده است و یکی از محورهای اصلی آن تکلیف به همه دستگاهها برای استفاده حداکثری از ظرفیتهای ارتباطات و فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی برای ایجاد تحول در سازمان اجرایی کشور است. 
زارع پور در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات بدنبال بومی سازی پلتفرم های مورد نیاز مردم برای ارتباط مردم با مردم است، تصریح کرد: خوشبختانه با حمایت صورت گرفته و همت جوانان متخصصان پلتفرم های داخلی مشغول فعالیت و پاسخ به نیاز مردم هستند. 
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص خبر خوش وزیر برای توسعه صنایع دستی، با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی خاطر نشان کرد: اینترنت را به همه روستاها توسعه می دهیم تا روستاییان عزیز بتوانند صنایع دستی و سوغات روستای خود را از طریق سکوهایی که به فعالیت مشغول اند به همه هموطنان عرضه کنند.
وی افزود: در ابتدای دولت حدود 80 درصد روستاها به شبکه ارتباطی کشور متصل بودند و حدود 7500 روستا باقی مانده بود که با اقدامات فشرده ای که در این حوزه صورت گرفت در روز 27 اردیبهشت همزمان با روز جهانی ارتباطات با حضور رییس جمهوری جشن اتصال 4 هزارمین روستای جدید از ابتدای دولت را برگزار کردیم و بیش از سه هزار روستا باقیمانده است که تا پایان امسال همه روستاهای بالای بیست خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.
زارع پور همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص رویکرد وزارت ارتباطات برای توجه به مسائل زیست محیطی، یکی از مهم ترین مباحث در حوزه محیط زیست را الکترونیکی و هوشمند شدن خدمات دولت دانست که به کاهش سفرهای درون شهری و برون شهری و کاهش مصرف سوخت و کاهش آلاینده ها منجر می شود و در این ارتباط توضیح داد: در همین راستا در اتفاق بزرگی در سال گذشته پنجره ملی خدمات دولت هوشمند راه اندازی شد و بیش از 95 درصد دستگاه ها به آن متصل شدند و حدود نیمی از خدمات خود را از این طریق ارایه دادند و امسال برنامه داریم تا همه خدمات دستگاه ها از این طریق ارایه شود و 20 درصد این خدمات به صورت هوشمند شود تا مردم بدون مراجعه حضوری و بدون نیاز به ارسال مدرک، خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند که غیر از حفظ کرامت و شان مردم، کاهش سفرهای مردم را در پی دارد که منجربه بهبود وضعیت زیست محیطی می شود.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال دیگری پیرامون گسترش استفاده از هوش مصنوعی در دنیا گفت: شورای عالی فضای مجازی به عنوان مرجع تصمیم گیری در این حوزه روی تدوین سند توسعه هوش مصنوعی کار می کند و ما در وزارت ارتباطات از یک سال و نیم قبل مرکز توسعه هوش مصنوعی را در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی و یک نقشه راه ملی نیز برای توسعه هوش مصنوعی در کشور تدوین کردیم و در اختیار مراکز سیاستگذار و تصمیم گیر قرار دادیم که بر اساس آن همه دستگاه های مکلف هستند ظرفیت های خود برای استفاده از هوش مصنوعی برای هوشمندسازی ارایه خدمات را احصا کنند.
زارع پور در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به همکاری وزارت ارتباطات و وزارت صنعت برای تولید گوشی های داخلی تصریح کرد: در این زمینه برنامه ای تدوین شده و امسال چند بازیگر جدید به حوزه تولید گوشی های همراه داخل وارد می شوند و تولید گوشی همراه داخلی امسال جلوه دیگری پیدا خواهند کرد.
وی افزود: امسال بر اساس برنامه یک میلیون گوشی اقتصادی زیر 100 دلار تولید می شود و در این زمینه با وزارت صمت در حال همکاری هستیم.
وزیر ارتباطات همچنین گفت که بر اساس مصوبه دولت، وزارت صمت مکلف شده روی تجهیزاتی که غیر از گوشی همراه، سیستم عامل دارند از سیستم عامل مورد تایید وزارت ارتباطات استفاده شود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">