ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

مدیرکل دفتر فناوری و امنیت فضای مجازی گمرک گفت: مسافران پس از ارائه IMEI گوشی تلفن همراه خود در بدو ورود تا یک ماه برای ثبت اطلاعات و مشخصات تکمیلی در سامانه گمرک فرصت دارند.
به گزارش تسنیم، باقری‌پور مدیرکل دفتر فناوری و امنیت فضای مجازی گمرک ایران اظهار کرد: در حال حاضر محدودیتی در فهرست گوشی‌های ورودی به کشور توسط مسافرین چه به صورت مسافری و تجاری وجود ندارد و در حقیقت تنها موردی که برای آنها لحاظ می شود این است که در رویه مسافری گوشی هایی با ارزش کمتر از 600 دلار با ماخذ 6 درصد و گوشی های با ارزش بالای 600 دلار با ماخذ 12 درصد، حقوق ورودی آنها محاسبه می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال چرا محدودیتی در واردات برخی از برندهای گوشی ها تلفن همراه وجود دارد یا برخی از برند ها در فهرست ارزش گذاری واردات گوشی که توسط گمرک تهیه شده، وجود ندارد اظهار داشت: یکی از مراحلی که در فرایند تشریفات انجام می شود بعد از اینکه گوشی توسط مسافر و یا واردکننده به گمرک اظهار می شود بحث ارزش گذاری آن است. زمانی که گوشی تلفن همراه جدیدی وارد می شود، یک فرایندی برای ارزش گذاری کالا انجام می شود و ارزش گوشی های جدید توسط دفتر تخصصی بررسی و پس از تعیین ارزش به فهرست اضافه خواهد شد.  بنابراین محدودیتی برای ورود گوشی های جدید وجود ندارد، فقط باید ارزش گذاری لازم انجام و سپس به فهرست اضافه شوند.

باقری‌پور در خصوص اینکه برخی گوشی های تلفن همراه به خاطر مسیریابی سرشماری اضطراری، سه شماره ای که دارند امکان ورود به کشور ندارند گفت: طرح رجیستری یک فرایندی است که سازمان های مختلفی از جمله وزارت صمت، سازمان تنظیم مقررات رادیویی و سازمان های دیگر با هم همکاری می کنند و استعلاماتی را انجام می دهند و برخی از این سازمان‌ها فرایندها و کنترل‌هایی را انجام می‌دهند. بعد از اینکه گوشی تلفن همراه به گمرک اظهار می‌شود و اطلاعات و مشخصات در مدت زمان تعیین شده، تکمیل می شود اطلاعات تکمیلی به سازمان مربوط ارسال می شود تا بررسی لازم در خصوص رجیستری انجام شود، در خصوص این مشکل مکاتباتی بین سازمان تنظیم مقررات رادیویی و وزارت صمت انجام شده که به گمرک هم اعلام شده است و گمرک پیگیری لازم را انجام داده است و در این زمینه محدودیتی از سوی گمرک برای ثبت و ورود گوشی های تلفن همراه وجود ندارد.

مدیرکل دفتر فناوری و امنیت فضای مجازی در خصوص اقدامات جدید گمرک برای کاهش ایستایی در مرزهای ورودی برای ثبت گوشی ها وارداتی توسط مسافران ورودی گفت: برای سرعت بخشیدن در ثبت گوشی تلفن همراه که توسط مسافران وارد می شود، برای رعایت حال مسافران، مسافران به محض ورود، تنها IMEI  گوشی همراه مسافران ورودی توسط دستگاه بارکد خوان اخذ می شود و بعد از آن مسافر طی یک ماه فرصت دارد که با مراجعه به سایت پنجره واحد گمرک به نشانی www.epl.irica.ir قسمت زیر سامانه با عنوان اظهار گوشی همراه، IMEI گوشی خود را وارد و نسبت به ثبت اطلاعات و مشخصات مربوط به مرز ورودی، شماره کد ملی و گذرنامه را وارد کند که پس از آن کنترل های لازم انجام می شود و از طریق سرویس تبادل اطلاعات، با سازمان های مرتبط با این موضوع از جمله نیروی انتظامی، وزارت صمت، سازمان تنظیم مقررات رادیویی ارتباط اطلاعات برقرار می شود و ضمن صحت سنجی اطلاعات، مدل گوشی نمایش داده می شود و پس از آن پرداخت حقوق ورودی انجام و مشخصات تکمیلی برای ثبت و رجیستری به سازمان همتا ارسال می شود.

باقری پور در خصوص واردات گوشی تلفن همراه در 10 ماهه سال 1400 گفت: در 10 ماهه سال جاری 14 میلیون و 406 هزار و 864 دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 3 میلیارد و 308 میلیون دلار ثبت شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد 27 درصد و از حیث ارزش 93.7 درصد افزایش یافت.

وی گفت: در همین مدت میزان گوشی های تلفن همراه وارده به کشور از طریق مسافری 210 هزار و 143 دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 60 درصد کاهش نشان می دهد که این امر نشان می دهد اقدامات مربوط به رجیستری گوشی تلفن همراه مسافر موفقیت آمیز بوده است.

  • ۰۰/۱۲/۰۷

بازار موبایل

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">