ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

666‌هراسی و جهت نهایی توسعه فاوا

| دوشنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۰:۱۸ ق.ظ | ۰ نظر

عباس پورخصالیان - فانویسان ما از آغاز آشنایی‌شان با فاوا، درباره آینده فاوا مثبت‌اندیش بوده‌اند، اما آیا بنیان‌گذاران فاوا در RAND (نخستین مرکز تحقیق و توسعه در ایالات متحده) هم آخر و عاقبت فعالیت خود را مثبت ارزیابی می‌کردند؟

شاید رمز 666 به‌خصوص در بارکد، به این پرسش پاسخ ‌دهد؛ زیرا به گمان بسیاری از تحلیلگران، 666، عددی است جانشین اسم.

 

دو نمونه از عدد جانشین اسم

زمانی که هنوز شهرداری تهران، اماکن را شماره‌گذاری نکرده بود، خانه بسیاری از تهرانی‌ها، مثل خانه پدری من، دارای شماره 110 بود. **منشا عدد 110، شماره‌گذاری نبود بلکه علی‌دوستی بود؛ زیرا جمع ارزش عددی حروف "ع"، "ل" و "ی" در «علی»، براساس جدول ارزش‌گذاری حروف ابجد، برابر است با 110. **

هنوز جدول ارزش‌گذاری حروف ابجد، منشا بسیاری از نام‌گذاری‌های رسمی است. برای مثال: هفته پیش «سامانه باور 373»، به‌عنوان دستاورد مهم دولت دوازدهم در عرصه پدافند هوایی ایران، به میمنت و مبارکی رونمایی شد؛ و یکی از نکات رمزآمیز در نام‌گذاری «سامانه باور 373»، همین عدد "373" بود.

کسانی که توانسته بودند منظور از عدد "373" را حدس بزنند، بر اساس جدول ارزش حروف ابجد، رسیده بودند به اینجا که: **عدد «373»، معادل رمز «یا رسول الله» است.**

 

دلیل وجود عدد «666» در هر بارکد استاندارد  EAN

از هنگامی که تناظر عدد 373 با رمز «یا رسول الله» را از یکی از دانشجویان دوره دکترای مدیریت سیستم‌های دانشگاه امام حسین (ع) شنیدم، بی‌اختیار به یاد کتاب «جابه‌جایی قدرت در کره زمین» افتادم. زیرا نویسنده آلمانی این کتاب، «آرمین ریسی» یا «آرمین ریزی» (Armin Risi) به کمک رمزگشایی از رایج‌ترین عدد مورد استفاده در Barcode [که عدد 666 است]، کل بنای عظیم فاوا، رایانه، رایانش و وب جهان‌گستر را زیر سوال می‌برد و می‌گوید این بنای عظیم، نه برای رفاه بندگان خدا، بلکه برای پست‌ترین منافع سرمایه‌سالاران جهان‌خوار ساخته و پرداخته شده است.

«آرمین ریسی» در کتاب «جابه‌جایی قدرت در کره زمین» ( Machtwechsel auf der Erde) از خود می‌پرسد: **چرا امروزه عدد 666 در هر «بارکد»** (یا به قول فرهنگستان: در هر «رمزینه» )** از استاندارد EAN حضور دارد؟**

 

پاسخ آرمین ریسی به چرایی استفاده جهانی و همیشگی از عدد 666  در بارکد، جالب است: فن‌سالارانِ به‌وجود‌آورنده‌ استاندارد EAN (شماره کالای اروپایی) مسیحیانی آگاه به هشدارهای آینده‌نگر کتاب مقدس و مشکلات زمانه خود بوده و هستند. آنها که باید از عددی به عنوان عدد مشخص‌کننده آغاز، میانه و پایان کد  EAN، بهره می‌بردند، اتفاقا به سه بار تکرار عدد «6» نرسیدند بلکه آگاهانه آن را برگزیدند تا هم مشکل فنی خود (مشخص‌کردن عدد نشان‌دهنده آغاز، میانه و پایان کد  EAN) را حل کنند و هم این که به کمک رمز 666 و پشتوانه ذهنی مسیحیان از آن، با اکثر مردم و کاربران فناوری اطلاعات، به کنایه حرف بزنند و با ایما و اشاره ندا در دهند که: **ای مردم! به‌هوش باشید که با فناوری اطلاعات و ظهور عصر فاوا، دجّال موعود عهد جدید، پدیدار می‌شود و اگر به‌هوش باشید، آغاز پایان زمان و انهدام نهایی دنیا به این زودی‌ها فرا نخواهد رسید؛ وگرنه به‌دست خود شما کاربران، پایان زمان و فاجعه نهایی، رقم خواهد خورد. **

در مکاشفه یوحنای رسول (در عهد جدید) آیه‌ای هست گویای عدد 666 که نشانه عددی ظهور موجودی آخرالزمانی و سلطه‌گر است که عموم ما (ایرانیان) آن را با نام «خر دجال» می‌شناسیم؛ موجودی منحوس و نجس که هر کسب‌وکار، تمام معاملات و تمام تراکنش‌ها و خرید و فروش‌ها را کنترل می‌کند، همه را فریفته و به دنبال خود به بند می‌کشد و درنهایت به نیستی و نابودی هدایت می‌کند.

بر همان سیاق، اکنون «بارکد»، «کامپیوتر» و «وب جهان‌گستر»، برآمده از عدد 666 و مصادیق همان موجود هولناک هستند. پس اگر به‌هوش نباشید‌ این موجود خطرناک، همه کس، همه امور و همه چیز را اسیر خود خواهد کرد. اما اگر به‌هوش و امیدوار باشید و به خداوند متعال توکل کنید، بر دجال پیروز خواهید شد.

 

ریشه اصطلاح «ششصدوشصت‌وشش‌هراسی»

همان‌طور که ذکر شد، عدد 666، در آیه‌ای از آیات مکاشفه یوحنای رسول (در عهد جدید) آمده است و به‌همین علت، در فرهنگ لغات انگلیسی، اصطلاح عجیبی وجود دارد به‌نام: «ششصدوشصت‌وشش‌هراسی» یا «هگزاکُزیو ئی هگزاکُنتا هگزا فوبیا» (Hexakosioihexakontahexaphobia).

 منشا این هراس، دجالی است که ظهور آن، نشانه رسیدن پایان زمان و انهدام نهایی دنیا است.

جالب است که فرانسیس فوکویاما (Francis Fukuyama)، فیلسوف معاصر ایالات متحده، تقریبا همزمان با تصویب استاندارد  EAN، کتابی نوشت به نام: «پایان تاریخ و انسان آخرالزمانی» ( The End of History and the Last Man) و در پیش‌گفتار بخش نخست این کتاب با اشاره به رمان‌های آینده‌نگارانه «۱۹۸۴» اثر جورج اُرول و «دنیای قشنگ نو» (The Brave New World) به قلم آلدوس هاکسلی (Aldos Haxly) تصدیق کرد که تحولات علمی پیش‌بینی شده‌‌ در این دو رمان علمی/تخیلی، خیال‌پردازانه نبوده بلکه به میزان هولناکی عملی شده‌اند، اما جا دارد امیدوار باشیم که آنچه در واقع رخ می‌دهد، شاید بتواند برخلاف پیش‌بینی‌های یوحنای قدیس، جورج اُرول و آلدوس هاکسلی، به‌ «زمامداری خوب» (Good Governance) یعنی به ابزار و نهادی مردمی برای نظارت بر «برادر بزرگ» (و کنترل حاکمیت جائر) تبدیل شود. (البته می‌دانیم که فرانسیس فوکویاما سپس در قرن بیست‌ویکم تغییر عقیده داد و دست از امید واهی بستن به «زمامداری خوب» شست!)

 

دلایل وجود پنهان عدد «666» در پس «Computer» و «www»

آرمین ریسی در تحقیقات رمزشناختی خود همچنین به اینجا می‌رسد که: عدد متناظر با «Computer» براساس پایه قرار دادن عدد 6 و ضرب کردن عدد 6 در ارزش ترتیبی هر یک از حروف لاتین موجود در واژه Computer، همان 666 است! {زیرا : C=18، O=90، M=78، P=96، U=126، T=120، E=30، R=108  و در مجموع Computer= 666 است{

* همچنین عدد متناظر با «www» بر اساس جدول ارزش حروف در زبان عبری ، همان 666 است؛ زیرا ارزش حرف w در عبری، (درست مانند ارزش حرف «و» در عربی) عدد 6 است و همان‌گونه که یک لاتینی از MMM عدد 3‌هزار را درک می‌کند، یک عبری‌زبان می‌تواند از www (نشانه وب جهان‌گستر)  ]بر پایه برابری= W «و» و اینکه ارزش حرف «و» در عبری و عربی برابر با عدد 6 است[  عدد 666 را استخراج کند.

پس، در هر سه مورد مذکور (بارکد، کامپیوتر و وب جهان‌گستر) به‌نحوی به عدد رمزآمیز 666 می‌رسیم و این عدد، همان نشانه عهد جدیدیِ موجود هولناک است که در مکاشفه یوحنا، به «خرِ دَجّال» یا به حیوانی بزرگ، تعبیر شده؛ موجودی وحشتناک که همه انسان‌ها را به انقیاد خود درمی‌آورد، همه کسب‌وکارها، تمام معاملات، تراکنش‌ها و خرید و فروش‌ها را کنترل می‌کند، مومنان را می‌ترساند و در جامعه موحدان، هراس به وجود می‌آورد زیرا که عینیت شیطان و ضد خدا است و پدیداری و ظهورش، وقوع عن‌قریب پایان زمان و انهدام نهایی دنیا را تداعی می‌کند.

جالب است که بدانیم: واژه انگلیسیِ Computer در اصل به معنی ابزاری که امروزه به همین نام، از آن استفاده می‌کنیم، نبوده بلکه به معنی «شخص حساب‌کننده» بوده که در دهه 1640 میلادی به‌ندرت به این منظور به کار می‌رفته ولی در سال 1897 میلادی، Computer  به معنی جدید «ماشین محاسبه» تغییر معنی داد؛ در حالی که فرانسوی‌زبانان معادل آن را از آن زمان تاکنون: Ordinateur می‌نامیدند و فارسی‌زبانان نیز واژه «رایانه» را از همین صورت فرانسوی مشتق کرده‌اند و نه از صورت انگلیسی آن: Computer؛ زیرا مرجع زبانی ما به هنگام فعالیت فرهنگستان اول و دوم (از سال 1314 خورشیدی تا سال‌های منتهی به انقلاب 1357) انگلیسی ‌نبود؛ بلکه برعکس، چون مرجع زبانی فرهنگستان‌های اول و دوم، در آن زمان، زبان فرانسوی (و متون علمی فرانسه) بود، اعضای فرهنگستان دوم، رایانه (از مصدر «رایستن» به معنی نظم و ترتیب و آرایش دادن) را معادل Ordinateur پیشنهاد کردند ولی فرصت تصویب کردن آن را نیافتند و «رایانه» در فرهنگستان سوم (فرهنگستان زبان و ادب فارسی)، در نیمه دوم دهه 1370 معادل Computer تصویب شد، در حالی که از معنی نظم و ترتیب و آرایش دادن و آراستن در واژه انگلیسی  Computer خبری نیست!

نتیجه‌ای که آرمین ریسی می‌گیرد، اولا این است که Computer در زبان انگلیسی، واژه‌ای جعلی است که عمدا براساس عدد 666 ساخته شده است؛ و در ثانی، منشا گرفتن بارکد، کامپیوتر و www از عدد جادویی 666، بیانگر انتقادی سمت و سوی فناوری اطلاعات است به ناکجاآباد. (منبع:عصرارتباط)

  • ۹۸/۰۶/۱۱

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">