ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بخش ارتباطات و فناوری کشور طی یک دهه گذشته ۱۳ درصد رشد کرده و خراسان رضوی در این بخش از ظرفیت خوبی در کشور برخوردار است.

به گزارش اتاق بازرگانی خراسان رضوی، علی اصغر انصاری در نشست کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی مشهد افزود: یکی از موانع رشد در حوزه ارتباطات و فناوری، میزبانی از داده‌هاست که برای رفع موانع این بخش تلاش می شود.

وی بیان کرد: استان خراسان رضوی و شهر مشهد ظرفیت خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند قطبی برای ترانزیت داده و ارائه خدمات ارتباطی و فناوری‌های اطلاعاتی به استان‌های مجاور و کشورهای همسایه باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از بخش‌های شبکه ملی اطلاعات، ایجاد قطب مرکز داده در کشور است و از آنجا که این مرکز جزو زیرساخت‌های ارتباطی کشور بوده و فرصت‌های تکنیکی و اطلاعاتی بسیار زیادی برای کشور ایجاد می‌کند، راه اندازی و توسعه آن با همکاری بخش خصوصی دنبال می شود.

انصاری در خصوص جانمایی یکی از قطب‌های مرکز داده کشور در مرکز شهید میری در منطقه ویرانی مشهد، افزود: از کاربردهای مهم این مراکز، ارائه خدمات میزبانی برای نگهداری سایت‌ها و همچنین ترانزیت ترافیک به کشورهای همسایه است .

دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: موضوع دیگری که در آینده نزدیک با تقاضای زیادی روبه‌رو خواهد شد، تقاضای سراسری برای استفاده از کاربردهای هوش مصنوعی است و پژوهشگران برای اجرای پروژه‌های خود در این حوزه نیازمند داده هستند، لذا یکی از اقدامات در این مراکز، ارائه خدمات پردازشگری و تامین برق این سیستم‌هاست.

انصاری خاطرنشان کرد: ارائه خدمات برای تولید بازی‌های رایانه‌ای و برنامه‌های کاربردی که نیازمند سیستم‌های پردازشی مناسب هستند، از اقدامات دیگری است که در قطب مراکز داده انجام می‌شود که ارزش افزوده بالایی دارد.

وی اضافه کرد: تلاش می شود در این مراکز خدمات با قیمت تمام شده پایین‌تر از سایر مراکز ارائه شود تا علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری ترغیب شوند، این موضوع برای وزارت ارتباطات بسیار مهم است و با همکاری بخش خصوصی به پیش می رود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده که نسبت اقتصاد دیجیتال به کل اقتصاد کشور باید به ۲ برابر افزایش یابد که تحقق این امر نیازمند ایجاد و توسعه ظرفیت‌هایی از جمله قطب مراکز داده در کشور است.

 

تعیین مرکز قطب داده مشهد به عنوان یکی از شعب پارک فاوا

رئیس منطقه ویژه اقتصادی پیام و سرپرست پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در این نشست در خصوص مکان‌یابی ایجاد قطب مراکز داده کشور، گفت: پس از انجام مطالعات فراوان سه نقطه برای ایجاد قطب مراکز داده کشور تعیین شد که شامل فولادشهر اصفهان، منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و پایگاه شهیدمیری در منطقه ویرانی مشهد است.

اکبر قنبرپور افزود: قطب مرکز داده مشهد به عنوان یکی از شعب پارک علم و فناوری کشور از مزیت‌های مختلفی از جمله معافیت‌های مالیات و عوارض، امکان استفاده از نیروهای متخصص در قالب امریه سربازی و … برخوردار است و همچنین با تنوع بخشی به قراردادها با بخش خصوصی این مرکز به محیطی رقابت‌پذیر با سایر مراکز تبدیل می شود تا میزان سرمایه‌گذاری در آن افزایش یابد.

وی ارائه زیرساخت‌های ارتباطی تا درب شرکت، وجود مزیت‌های اقتصادی، تامین برق با نرخ صنعتی را از مزیت‌های مراکز قطب داده برای سرمایه‌گذاران برشمرد.

قنبرپور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و آی.سی.تی کشور و معافیت گمرکی سرمایه‌گذاری در آن منطقه، ایجاد یک ناحیه پستی در منطقه ویژه اقتصادی پیام برای ارسال مستقیم تولیدات و تجهیزات به سراسر کشور، رایزنی برای برقراری پروازهای مستقیم از فرودگاه بین‌المللی پیام به دوبی و شنزن و ترخیص سریع کالاها را از مزیت‌های این منطقه برشمرد که همه فعالان اقتصادی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

وی همچنین در خصوص برقراری معافیت‌های گمرکی مالیاتی برای پارک فاوا مشهد گفت: به منظور پیگیری معافیت مالیاتی پارک فاوا مشهد جلسه‌ای در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد و این موضوع بزودی حل خواهد شد، با این حال، هم اکنون معافیت‌های گمرکی برای پارک قطب داده مشهد تعریف نشده است و باید بر روی آن کار شود.

معاون وزیر ارتباطات: بخش ارتباطات و فناوری کشور ۱۳ درصد رشد داشته است

 

هدفگذاری تولید ۲۰ درصد از بازار تلفن همراه کشور با سیستم عامل داخلی

قنبرپور در بخش دیگری در خصوص تولید تلفن همراه داخلی در کشور، بیان کرد: از اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات، تولید حداقل ۲۰ درصد از تلفن همراه هوشمند با سیستم عامل داخلی یا سخت افزار داخلی است.

وی ادامه داد: آنچه هم‌اکنون در حوزه تولید تلفن همراه در کشور اتفاق می‌افتد مونتاژ محصولات خارجی است و تعدادی شرکت در منطقه آزاد پیام سرمایه‌گذاری کرده‌اند که ۸۰ درصد آنان با شرکت‌های چینی قراردادهایی برای مونتاژ تلفن‌همراه در داخل کشور بسته اند.

قنبرپور با بیان اینکه زیست بوم خوبی در منطقه آزاد پیام برای تولید تلفن همراه در دست ایجاد است، تصریح کرد: این نگرانی که تکرار اتفاقات رخ داده در تولید لوازم خانگی و خودرو، در حوزه تلفن همراه هم تکرار شود، درست نیست؛ چراکه شرایط تلفن همراه با دو صنعت دیگر متفاوت است و شرایطی که برای تولید ۲۰ درصدی تلفن همراه در داخل کشور دیده شده به‌گونه‌ای نیست که مردم را مانند خودرو محدود کند.

«فرشاد اکبرزاده»، مجری پروژه قطب داده زیرساخت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این نشست با بیان اینکه وزارت ارتباطات ۲ وظیفه شامل ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی به مراکز و ایجاد سرویس‌های ارتباطی در داخل قطب را بر عهده دارد، گفت: عملیات اجرایی قطب مرکز داده شهید میری که در کیلومتر ۱۸ جاده مشهد به شاندیز و در منطقه ویرانی قرار دارد، آغاز شده و قرارداد اجرای فیبر نوری آن از سه مسیر برای این مرکز با کارفرما بسته شده و اجرای آن بزودی آغاز می شود.

«حمیدرضا رضایی‌نیا»، مدیرکل ارتباطات زیرساخت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ارائه اینترنت بدون پالایش در قطب مراکز داده کشور پیش بینی شده که مزیت‌های آن، شامل فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و ترانزیت اینترنت است.

نایب رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش بنیان واقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست در خصوص رشد منفی شاخص بهره‌وری کشور در صنایع مختلف در سال‌های گذشته گفت: تنها راه‌حل این موضوع استفاده از مزایای فناوری اطلاعات و شرکت‌های دانش‌بنیان است، این بخش نیازمند زیرساخت است و زیرساخت‌هایی که پارک فاوا و وزارت ارتباطات و بخش شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت‌های مراکز داده در این حوزه ایجاد می‌کند، می‌تواند تحولی در این بخش رقم بزند.

حسن هاشمی همچنین در خصوص مزیت‌هایی که برای حضور شرکت‌ها در منطقه آزاد پیام دیده شده است، گفت: خواسته ما این است مزیت‌های ایجاد شده در منطقه آزاد پیام به قطب مرکز داده مشهد نیز ارائه شود تا بتوان سرمایه‌گذاری در این مراکز را افزایش داد.

وی در خصوص رفع تعهدات ارزی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و آی.سی.تی کشور نیز یادآور شد: این مساله را پیگیری شد و برای صادرات زیر ۱۰۰ هزار دلار این توافق حاصل شده که نظام صنفی رایانه‌ای کشور مسئولیت صدور تاییدیه صادراتی را بر عهده داشته باشد و درباره صادرات بالای ۱۰۰ هزار دلار هم مذاکره در حال انجام است.

هاشمی در ادامه، با بیان اینکه مرزهای اینترنتی بسیار بزرگ‌تر از مرزهای جغرافیایی است و کشورها در حال پیشروی خود در این مرزها هستند، تصریح کرد: طرحی به عنوان منطقه آزاد مجازی تعریف شده که افراد نیاز به حضور فیزیکی در منطقه آزاد پیام نداشته باشند تا بتوانند از ظرفیت نخبگان داخلی و خارجی به صورت مشترک استفاده شود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">