ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران از تعاملات این پژوهشگاه با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی متعدد خبر داد و تاکید کرد: در این تعاملات موضوع محصول مطرح نیست، همین امر ارزیابی فعالیت‌ها را مشکل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: سعید شاخصی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در مورد  برنامه های این معاونت در سال 96، گفت: برنامه های پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در 3 محور اصلی طراحی شده است ، که یکی از این حوزه ها پژوهش و فناوری است که زمینه ساز پروژ های آینده این پژوهشگاه است.

وی با بیان اینکه بستر سازی در این حوزه در راستای استفاده از پتانسیل های کل کشور است، افزود: با پتانسیل خوبی که در حوزه فضایی در دانشگاه  های فنی و مهندسی کشور در قالب اساتید و دانشجویان این دانشگاه ها وجود دارد، تعامل با دانشگاه ها از جمله کارهایی که در این حوزه آغاز شده است.

شناسایی دانشکده های فضایی به تفکیک تخصص

شاخصی تاکید کرد: حجم این تعاملات در سال 96 افزایش می یابد و پروژه هایی که توسط اساتید برای دانشجویان تعریف شده است در راستای ماموریت های پژوهشگاه فضایی هدفمندتر می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از ماموریت های این پژوهشگاه ماهواره های سنجشی و مخابراتی است، افزود: این حوزه پتانسیل خوبی برای زیرسیستم ها و زیرسامانه این ماهواره ها در دانشگاه های کشور دارد و البته مراکز تحقیقاتی دیگری که شناسایی شدند می توانند که در این حوزه فعالیت کنند.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر اینکه این برنامه ما در این حوزه تعامل با دانشگاه ها در کل کشور است، خاطر نشان کرد: دانشگاه هایی که در قسمت های مختلف فضایی در حال فعالیت هستند را شناسایی کردیم مانند دانشکده های هوا و فضا ، مکانیک ، برق ، مواد ، کامپیوتر، نرم افزار، فیزیک که از تخصص هایی هستند که مربوطه به این حوزه می شود و مورد نیاز بخش فضایی است .

وی تصریح کرد: در حال فعالیت برای شناسایی فناوری ها در حوزه ماهواره و انتقال ماهواره از یک مدار به مدار بالاتر هستیم که با توجه به اولویت بندی ها تاکنون حدود 650 فناوری در این حوزه شناسایی شده است که کار و پژوهش بر روی این فناوری ها با اولویت و هدفمند انجام می شود.

شاخصی با اعلام اینکه تمام تخصص های این حوزه در کشور وجود دارد ، اظهار داشت : اما باید کار و تجربه بیشتری در این زمینه ها انجام شود تا بتوانیم به محصول برسیم البته در این تعاملات با دانشگاه ها در حوزه فناوری همکاری می کنیم و موضوع محصول مطرح نیست.

 همکاری با دانشگاه های معتبر ایرانی  در دستور کار پژوهشگاه

وی از امضای قرارداد در همین حوزه با سه دانشگاه خبر داد و تصریح کرد : دانشگاه صنعتی شریف ، پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشگاه شریف از مراکزی هستند که قرارداد همکاری در حوزه فناوری فضایی با آنان امضا شده است و با دانشگاه های خواجه نصیرالدین طوسی ، شیراز و صنعتی تا چند روز آینده قرارداد همکاری منعقد می شود.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در ادامه گفت : تا یک ماه آینده نیز با دانشگاه های علم و صنعت، دانشگاه اصفهان، دانشکده ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و دانشگاه تبریز نیز قرارداد امضا می شود .

وی از تدوین پیوست های فنی در قرارداد های منعقده با دانشگاه ها خبر داد و تصریح کرد: این پیوست های فنی هر کدام به عنوان یک پروژه دانشگاهی برای اجرا تعریف می شوند که دانشجو در قالب پایان نامه با همکاری اساتید خود انجام می دهد و یا به صورت یک مجموعه پژوهشی انجام می شود.

شاخصی درباره انتقاداتی که با موضوع موازی کاری در این حوزه مطرح می شود نیز گفت: در گذشته ساخت ماهواره به چند دانشگاه واگذار شده بود که کل سیستم ماهواره را در یکجا انجام می دادند؛ اما در برنامه جدید قرار است از کل دانشگاه های کشور برای اینکار استفاده شود و فناوری ها در این مراکز شکل بگیرد و با تجمیع در پژوهشگاه فضایی و با استفاده از آزمایشگاه های سیستمی در این حوزه به صورت یک محصول تولید شود و با شناسایی توانایی اساتید و فعالین این حوزه از کارهای موازی جلوگیری می شود.

وی مزیت دیگر تعاملات با دانشگاه ها را شناسایی دانشجویان توانمند و خلاق در این حوزه عنوان کرد و افزود: با فارغ التحصیل شدن این دانشجویان ما می توانیم در راستای جذب آنان و ارایه پروژه های بزرگتر و همچنین فعالیت در شرکت های دانش بنیان همکاری کنیم .

 شناسایی 100 فناوری فضایی در پیوست های فنی با دانشگاهها

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد: در پیوست های فنی که با دانشگاه ها امضا شده است؛ بیش از 100 فناوری مشخص و شناسایی شده است که دانشگاه های طرف قرار داد امکان فعالیت در این تعداد فناوری را دارند.

وی زمان اجرای قراردادهای منعقده با دانشگاه ها را 3 ساله اعلام کرد و افزود :زمان 3 سال را برای اجرای قراردادها در نظر گرفتیم که این فعالیت ها بتواند به نتیجه ای برسد و این زمان به طور مثال با پایان نامه های دکترا در دانشگاه ها که 3 تا 4 ساله است مطابقت دارد و ما پیش بینی داریم در انتهای این 3 سال به فناوری برسیم که مورد نیاز ما در حوزه فضایی باشد.

شاخصی با تاکید بر اینکه دارا بودن رشته های هوا و فضا از اولویت های همکاری با دانشگاه ها است، خاطر نشان کرد : با عقد قراردادها تا یک ماه آینده 11 دانشگاه در سال 96 در این حوزه با پژوهشگاه فضایی همکاری می کنند و البته امکان همکاری موردی با دانشگاه های دیگر نیز وجود دارد.

تدوین درخت دانش فضایی تا چند ماه آینده

وی ادامه داد: تاکنون دانشگاه ها به این صورت قراردادی با پژوهشگاه  نداشتند و با توجه به ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران که تجمیع این فعالیت ها و استفاده از توان پژوهشی دانشگاه ها است ، این نوع همکاری با دانشگاه ها در این پژوهشگاه تعریف شد.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینکه تا این مرحله حدود 650 فناوری شناسایی شده است، افزود : این تعداد می تواند به صورت جزیی و اولویت دار شناسایی شده و بیشتر شود و در این زمینه تا چند ماه آینده تدوین درخت دانش فضایی را در برنامه داریم که در آن فناوری های مورد نیاز این دانش به صورت کامل شناسایی شده است و می تواند بستر سازی مناسبی برای آینده این حوزه باشد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">