ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

وزیر ارتباطات از ایجاد مرکز قطب داده در کنار پارک فناوری پردیس خبر داد و گفت: بزرگترین مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در کنار پارک پردیس در حال احداث است.

به گزارش خبرنگار مهر محمد جواد آذری جهرمی امروز در حاشیه انعقاد تفاهم نامه راه اندازی پارک اقتصاد دیجیتال در پارک پردیس و افتتاح فضای اشتراکی شرکتهای حوزه فناوری اطلاعات در این پارک در جمع خبرنگاران گفت: نمود فعالیت های تسهیل گری دولت در دو اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال با تجهیزاتی که فراهم شده رقم می خورد که نمونه آنها پارک ها فناوری هستند که به خوبی توسعه داده شده اند.

وزیر ارتباطات گفت:نمونه بارز پارک ها، پارک پردیس است که اینها محیط هایی برای تسهیل گری دولت هستند.

وی با اشاره به ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال در پارک پردیس گفت: امروز یک فضای ۳۰ هکتاری در پارک پردیس تحت عنوان پارک اقتصاد دیجیتال راه اندازی می شود که نماد همکاری اقتصاد دیجیتال با اقتصاد دانش بنیان است.

وی افزود: با برنامه ریزی های انجام گرفته تا قبل از پایان دولت تمام زیرساخت های این پارک اقتصاد دیجیتال آماده می شود.

به گفته جهرمی، در کنار پارک پردیس بزرگترین مرکز داده ایران در حوزه مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در حال احداث داریم و اینجاتبدیل به قطب مرکز داده کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: فاز اول این مرکز مرداد ماه امسال به بهره برداری می رسد که ظرفیت را برای خدمات پایشی شبکه ملی اطلاعات مانند پیام رسان ها و موتور جستجو فراهم خواهد کرد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: در واقع یک لایه سخت افزاری و یک لایه نرم افزار و نیروی انسانی هوشمند می تواند این فضا را رقم بزنند؛ امیدواریم که دستگاههایی که در این حوزه در فضای مجازی تصدی دارند و یا انحصارهایی دارند، بازنگری هایی در مأموریت های خود انجام دهند تا به رشد و نمو شرکت‌های نوآور کمک کند.

وی ادامه داد: این شرکتها نیاز به بازار دارند از این رو قدم بعدی ایجاد بازار است و طبیعتاً با رفع انحصار و رقابت شرایطی برای آنها فراهم می شود تا بتوانند رشد و نمو بزرگی داشته باشند و یک قوت برای ایران در فضای مجازی رقم بزنند.

جهرمی در ادامه گفت: امروز ۹۵درصد مردم در سراسر کشور در شهر و روستا به خدمات با کیفیت ۴G دسترسی دارند، اگر یک مقدار ضریب کیفیت را کاهش دهیم این آمار به ۹۸ درصد می‌رسد. صددرصد شهرها و ۸۹ درصد در روستاهای ما تحت پوشش ۴G هستند.

وی با بیان اینکه به لحاظ جمعیتی باید همه کشور را تسهیل گری کنیم که دسترسی داشته باشند گفت: البته برنامه ششم توسعه می گوید ۹۰درصد روستاهای بالای ۲۰خانوار، ولی برنامه های ما فراتر از این میزان است؛ ما برنامه داریم تا پایان سال تمام روستاها را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم.

به گفته جهرمی، ۱۵۰۰روستا دو هفته پیش متصل به ۴G شدند و هفته آینده یکی از اپراتورهای تلفن همراه با سرمایه گذاری دولت هزار روستا را به  ۴G متصل می کند.

وی در خصوص برنامه شاد و عدم دسترسی خانواده های دانش آموزان به این برنامه گفت: بخشی از دسترسی مربوط به این است که ابزار برای اتصال یا دسترسی به کامپیوتر وجود ندارد.

جهرمی با تاکید بر اینکه البته فضای مجازی را نباید بی ضابطه در اختیار بچه ها قرار داد، گفت: ما در این وزارت خانه در این زمینه سرمایه گذاری کردیم و از ابتدای دولت اینترنت مخصوص کودکان را در نظر گرفتیم و امروز هم محصولاتی در این زمینه وجود دارد؛ تبلت های مخصوص کودکان اکنون در بازار موجود است تا از فضای مثبت مجازی استفاده کنند.

به گفته وی شرایط بودجه ای آموزش و پرورش ایجاب نمی کند تبلت را برای دانش آموزان تهیه کنند زیرا هزینه هنگفتی دارد و برنامه بودجه ای هم چنین اجازه ای به دولت نمی‌دهد.

وزیر ارتباطات افزود: ما حرکتی مردم محور را شروع کردیم که برای برخی از دانش آموزان تجهیزات تهیه کنیم؛ یک سری تبلت مخصوص تهیه کردیم که در برخی مناطق مشکل گشا بود ولی پاسخگو نیست و برنامه دیگری با وزیر آموزش و پرورش شروع کردیم که هفته آینده در این زمینه جلسه داریم تا موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که چگونه از ظرفیت های بودجه ای یا خیران بهره ببریم.

وی با اشاره به زیرساخت شبکه شاد ادامه داد: این برنامه مشکلاتی دارد و برخی مدارس این شبکه را کنار گذاشتند و از بله و اسکای روم استفاده می کنند.
شاد حضور حداقلی دانش آموزان را دارد ولی باید بپذیریم که در این مدت کوتاه اشکالاتی در این شبکه مشخص شده که نمی توان در مدت کوتاه اینها را کتمان کرد باید به وزارت آموزش و پرورش فرصت داد تا گامی که برداشته و مشکلاتش برطرف شود.

به گفته وزیر ارتباطات رسانه ها باید انتقادات را منتشر کنند تا در فرایند اصلاح لحاظ شود.

جهرمی گفت: درخواست وزیر آموزش پرورش در هیات دولت این بود که کمیته مشترکی میان فیروزآبادی و وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش ایجاد شود تا شرایط برای اول مهر را فراهم کنیم؛ ما باید جلسات هفتگی برگزار کنیم و به نتیجه برسیم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">