ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مردم می توانند روی طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند به طوری که سرمایه آنها از سوی این صندوق تضمین می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی وحدت امروز در نشست خبری که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد گفت: «تامین مالی جمعی» یک مدل حمایتی برای توسعه ایده‌های نوآورانه توسط مردم است که به تازگی در صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک مدل مالی ایجاد شده است.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: این روش تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان و طرح‌های فناورانه از سوی مردم در دنیا سابقه طولانی ندارد اما اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه در این روش، مردم می‌توانند مبالغ خرد خود را روی پروژه‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند تا ایده‌ها به نتیجه برسند، گفت: این صندوق نیز می‌تواند میزان سرمایه گذاری مردم روی طرح‌های دانش بنیان را بیمه کند تا در صورت شکست پروژه، سرمایه مردم از بین نرود.

وحدت عنوان کرد: در این صندوق در صدد برآمدیم تا با تضمین یا بیمه این نوع از تامین مالی، نگرانی مردم در صورت شکست پروژه را از بین ببریم.

به گفته وی، صندوق نوآوری و شکوفایی بر حسب ماموریت و وظیفه خود به دنبال کمک به شرکت‌های دانش بنیان است که رشد کنند و تامین مالی شوند؛ اما از طرفی هم سعی داریم از مردمی که روی این طرح‌های دانش بنیان سرمایه گذاری می‌کنند نیز با ارائه تضمین‌هایی، پشتیبانی کنیم.

وی اضافه کرد: مردم با حداقل سرمایه ۵۰۰ هزار تومانی می‌توانند روی طرح‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند و در صورت پیش رفتن پروژه، مردم در سود شرکت سهیم خواهند بود و اگر پروژه با شکست مواجه شود، صندوق نوآوری و شکوفایی صددرصد پول سرمایه گذاری شده را به سرمایه گذاران از باز می‌گرداند.

وحدت خاطر نشان کرد: هدف ما حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است به همین دلیل از ظرفیت تامین مالی جمعی استفاده کردیم تا شرکت‌ها درگیر چالش‌های سرمایه گذاری بانکی، وثیقه و …نشوند.

وی افزود: این مدل مالی را با یک برنامه تلویزیونی آغاز کردیم که از امشب پخش می‌شود؛ در این برنامه تلویزیونی پروژه‌های دانش بنیانی طرح‌های خود را در حضور داوران ارائه می‌کنند تعداد ۷۰۰ طرح برای شرکت در این برنامه ارائه شده که بعد از داوری‌ها ۲۰ طرح در برنامه تلویزیونی حضور خواهد داشت و طرح‌های خود را توضیح می‌دهند.

رئیس صندوق نوآوری تصریح کرد: مردم می‌توانند با سرمایه گذاری روی طرح‌هایی که ارائه می‌شوند گامی در راستای توسعه محصولات دانش بنیان بردارند. این اولین بار است که یک شهروند می‌تواند در توسعه فناوری گام بردارد در حالی که این سرمایه گذاری تضمین شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز هست.

به گفته وی، نکته حایز اهمیت در این تامین مالی جمعی، از بین نرفتن پول مردم به هنگام شکست پروژه بوده و ریسک این سرمایه گذاری صفر است؛ ضمن اینکه در صورت موفقیت طرح، مردم در سود شرکت سهیم هستند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به کمترین میزان سرمایه گذاری روی پروژه‌های دانش بنیان گفت: مردم می‌توانند از ۵۰۰ هزار تومان به بالا روی طرح‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند و برای کشور نیز ارزش افزوده ایجاد کنند. اگر این روش تامین مالی جمعی جا بیافتد خیلی از شرکت‌های جوان با سرمایه مردم پا می‌گیرند.

علی ناظمی معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه نشست گفت: فناوری اطلاعات، ماشین آلات، پزشکی، نانو، مس، فولاد و… از جمله حوزه‌های شرکت‌های دانش بنیانی هستند که مردم می‌توانند روی آنها سرمایه گذاری کنند. این اقدام باعث می‌شود که مشارکت مردم روی طرح‌های فناورانه بیشتر شود.

ناظمی افزود: حداکثر سرمایه گذاری مردم روی هر یک از طرح‌هایی که از برنامه تلویزیونی پخش می‌شود برابر با ۲۵۰ میلیون تومان است.

وی گفت: میزان سرمایه گذاری هر یک از طرح‌ها مشخص شده و در صورت تجمیع سرمایه‌ها روی یک طرح، پروژه پیش می‌رود و به میزان مشخص و تعیین شده بر اساس میزان سرمایه گذاری روند پرداخت سود از سوی شرکت به سرمایه گذار پرداخت می‌شود.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری افزود: حداکثر زمان سوددهی شرکتها یک سال با میانگین نرخ بالای ۳۰ درصد پیش بینی شده است. همچنین در کل برای ۲۰ طرحی که از برنامه تلویزیونی پخش می‌شود میزان ۵۶ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

ناظمی اضافه کرد: این اولین بار است که شهروندان عادی در سرمایه گذاری یک طرح دانش بنیان سهیم می‌شوند و امیدواریم که این رویه ادامه داشته باشد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">