ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

خلع سلاح حاکمیت‌ها با ورود فناوری‌های جدید

| چهارشنبه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۰، ۰۴:۱۴ ب.ظ | ۰ نظر

معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی گفت: اتفاقی که هم اکنون در فضای مجازی و پلتفرم ها رخ داده، خلع سلاح حاکمیت ها است تا ابزاری برای حکمرانی در دهه های آینده نداشته باشند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضای مجازی، ابوالفضل روحانی در نشست موضوع شناسی فقهی رمز ارز با نگاه سیاست گذارانه که به همت گروه فقه و مطالعات اسلامی پژوهشگاه فضای مجازی برگزار شد با اشاره به نقش پلتفرم ها در تغییر حاکمیت کشورها اظهار کرد: پیش از این و در گذشته در شورای ملل 192 کشور مبنای عمل بود اما هم اکنون اندازه سهم بازار و جمعیت ملاک قرار می گیرد بر این اساس پلتفرم ها حاکم و تبدیل به حوزه اصلی آموزش شده است و پلتفرم های جدید با ذائقه سنجی افراد یک جامعه در دیتا بیسی ذخیره می شوند که یکی از این دیتاها، گجت ها هستند .
وی افزود: در بستر مالی و مالیاتی اگر پلتفرم پرداخت از ریال به سمت پول مجازی و بیت کوین حرکت کند هیچ تضمینی نیست که بانک مرکزی متوجه پرداخت ها و دریافت ها شود چرا که مرجع اصلی مشخص نخواهد بود. 
روحانی با بیان این که تفکری که 200 سال پیش در نظریه ها مطرح شده هم اکنون در حال رواج پلتفرم ها و حاکم کردن آن ها است، تصریح کرد: یکی از آن تفکرات مبحث DLT است که ذیل آن بحث بلاکچین و زنجیره های متداخل در هم مطرح شود در همین حال بحث رمز ارزها و در نهایت بیت کویین نیز ذیل این موضوع قرار می گیرند.
معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر این که اتفاقی که هم اکنون رخ داده خلع سلاح حاکمیت ها است تا ابزاری برای حکمرانی در دهه های آینده نداشته باشند، گفت: در این شرایط تنها وظیفه ما تدبیر است تا با وارد شدن در این حوزه ها با استفاده از این فناوری در راستای اهداف خود گام برداریم. باید از فرصت ها به نفع خود استفاده و تهدیدها را به حداقل برسانیم در عین حال اگر این موضوع در حال تبدیل شدن به عاملی است که باعث اختلال در حاکمیت و نظام جمهوری اسلامی شده باید با آن به گونه ای جدی برخورد شود اما اگر در راستای اهداف جمهوری اسلامی باشد مدل برخورد با آن متفاوت خواهد بود.
وی با اشاره به روند شکل گیری پلتفرم ها افزود: بعد از وب یک که تنها یک نفر گوینده و باقی شنونده بودند، وب دو به روی کار آمد که در این مدل دو طرف امکان تبادل نظر داشتند اما در این میان، وب سوم، وب معناداری با هدف نشان دادن احساسات شد و در چنین شرایطی کلاب هاوس به روی کار آمد که در عمل فلاش بکی به وب یک بود که در کشور ما نیز با پذیرش بالایی روبرو شد. بنابراین کلاب هاوس بازگشت به وب یک تنها با تغییر یک محیط است چرا که با انجام یک ذائقه سنجی به این نتیجه رسیدند که مردم ایران بیشتر شنیداری هستند.
روحانی ادامه داد: بیگ دیتا، هوش مصنوعی و آنالیزی و بلاکچین در همه حوزه ها در حال ارتباط بوده و با لکه گذاری در راستای اهداف عده ای برنامه ریزی شده در این میان باید از این موارد در راستای اهداف خود استفاده کنیم. 
میرزایی، مشاور معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی نیز در ادامه این نشست با تاکید بر این که جامعه شناسان و فلاسفه فناوری و تکنولوژی معتقدند فناوری برای پایه ارزش ها و پیش فرض ها است، گفت: در مقابل نیز نظری وجود دارد که هیچ ابزار فناورانه را نمی توان ارزش زدوده فرض کرد این در حالیست که در طول تاریخ فقها با پیش فرض ها کار داشتند نه با غرض.
وی افزود: آنارشیزم به لحاظ لغوی یعنی بی نظمی اما به لحاظ اصطلاحی به معنای تقلیل سطح اختیارات دولت ها و حاکمیت ها بوده که برای ارتباط عام مردم اصالت قائل است. به اعتقاد آنارشیزم، مردم آزادند تا به راحتی مبادله کنند و در بلاک چین نیز به لحاظ الگوریتمی و نقطه به نقطه بدون حضور واسطه معامله انجام می شود. 
میرزایی با اشاره به بیش از 40 نوع کاربری بلاک چین اظهار کرد: بلاکچین در خدمات شهری، بازیافت، انتخابات ، شهر هوشمند، نظام سلامت و امنیت مورد استفاده قرار می گیرد و طیف وسیعی از اقدامات را می توان با این الگوریتم پوشش داد که یکی از این مقاصد مباحث پولی و بانکی است اما با وجود بیش از 40 نوع کاربری در عرضه عمومی، اجتماعی و حاکمیتی بر کاربری پولی و بانکی آن تاکید می شود این در حالیست که هم اکنون بیش از هزار نوع پول مجازی وجود دارد که مصداق نخست آن بیت کوین است.

  • ۰۰/۰۳/۱۲

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">