ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

مشکل آمریکا با هوآوی چیست؟

| پنجشنبه, ۸ فروردين ۱۳۹۸، ۱۱:۴۹ ب.ظ | ۰ نظر

اندیشکده 'دوستان اروپا' در گزارشی از واقعیت ماجرای هواوی، با یادآوری اینکه رشد شتابان علمی و صنعتی چین غول های صنعتی غربی به ویژه آمریکا را غافلگیر کرده است، نوشت: واشنگتن پیشتازی آسیا در صنعت و نوآوری را نمی تواند تحمل کند.

به گزارش ایرنا به نقل از اندیشکده دوستان اروپا 'Friends of Europa' هم اکنون نیمی از ده شرکت بزرگ عمرانی دنیا در چین قرار دارد. در کنار این پیشرفت چشمگیر، چین در مسیر رشد شتابان علمی قرار گرفته است و آمریکا ناچار است پیشتازی آسیا در تکنولوژی را به رسمیت بشناسد.

حداقل در عرصه تجارت، آمریکا چین را رقیب و حتی تهدید بزرگی قلمداد می کند و در پی آن است که به شیوه های مختلفی برتری این کشور را کاهش دهد. بنابراین جدا از سیاست های سختگیرانه ترامپ در تجارت، آمریکا با اتهام هایی چون جاسوسی در پی آن است که از اعتبار این شرکت بزرگ بکاهد. بهانه گیری های آمریکا شامل اتهام دور زدن تحریم های ایران نیز می شود. اواخر ماه ژانویه (بهمن 1397) وزارت دادگستری آمریکا، هواوی و مدیر مالی این شرکت را به تلاش برای دور زدن تحریم های آمریکا بر ضد ایران و نیز سرقت اطلاعات محرمانه صنعتی از گروه مخابراتی «تی-موبایل» آمریکا متهم کرد.

کانادا نیز در دسامبر سال 2018 (دی 1397) به درخواست آمریکا 'منگ وانژو' مدیر مالی شرکت مخابراتی 'هواوی' را که در آن کشور به سر می برد، به خاطر «نقض تحریم های آمریکا» بازداشت کرد.
دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری منگ، او را با قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند. پس از صدور کیفرخواست برای او به اتهام کلاهبرداری در ماه ژانویه 2019(بهمن 1397)، مقام های آمریکایی به صورت رسمی درخواست استرداد او از کانادا به واشنگتن را مطرح کردند که واکنش شدید چین را به دنبال داشت.

این پرونده بخشی از سریال فشارهای گسترده از سوی آمریکا علیه این شرکت چینی است که شبکه هایش از سوی واشنگتن به عنوان تهدید علیه امنیت ملی آمریکا عنوان شده است. در مقابل شرکت هواوی در بیانیه ای اتهامات مربوط به مدیر مالی ارشد خود را رد کرد و افزود: وی و شرکت هواوی هرگز قوانین آمریکا را نقض نکرده اند و این حقیقتی است که نهایتا واشنگتن به آن اذعان خواهد کرد.

بر اساس متن دادخواست، هواوی متهم به معامله ای به ارزش بیش از 100 میلیون دلار با ایران از طریق یکی از موسسات مالی آمریکایی است. هنوز مشخص نیست که در این اتهام منگ وانژو مستقیما متهم است یا نه اما اگر متهم شود ممکن است با مجازاتی بین 11 تا 14 سال زندان مواجه شود. با این حال هیچ بعید نیست که با توجه به فشار روز افزون دولت چین به کانادا و آمریکا، دادگستری آمریکا در نهایت به توافق جریمه ای مالی برای هواوی قناعت کند. هواوی در پرونده ای دیگر در دادگاهی در شهر سیاتل متهم به سرقت اسرار فناوری شده که در آن مورد هم همه اتهام ها را رد کرده است.

'رن جونگ فی' بنیانگذار شرکت هواوی چین دومین سازنده تلفن های هوشمند دنیا معتقد است که این شرکت قربانی دسیسه چینی آمریکا شده است. آمریکا و چین در زمینه فناوری مقابل یکدیگر قرار گرفته اند و دسیسه چینی های واشنگتن باعث شده است تا کانادا و هواوی هر دو قربانی شوند. وی با اشاره به دستگیری دخترش در کانادا که مدیر ارشد مالی این شرکت بوده است، خاطر نشان کرد: نباید اجازه داد روابط هواوی و کانادا تیره شود.

جونگ فی با تاکید بر اینکه دخترش مرتکب هیچ خلافی نشده است، گفت: نباید در دام آمریکا بیافتیم. این روند فقط برای مردم کانادا زیانبار خواهد بود و برای هواوی هم مطلوب نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در 2 مارس 2019 (11 اسفند 97) در واکنش به آغاز روند استرداد وانژو مدیر مالی شرکت هواوی به آمریکا از سوی کانادا، اعلام کرد این پرونده قضایی نیست بلکه یک مساله سیاسی است.

وزارت دادگستری کانادا روز جمعه دوم فوریه (11 اسفند) با صدور بیانیه ای اعلام کرد یک جلسه دادرسی برای استرداد و یا عدم استرداد وانژو برگزار می کند. اندیشکده دوستان اروپا در پایان تاکید کرد: واقعیت ماجرا این است که آمریکا نمی تواند ظهور قهرمانان صنعتی جدید در آسیا را قبول کند و می خواهد پیشتازی در صنعت از آن خودش باشد. به نظر آمریکایی ها، تهدید واقعی برای آنان، تهدید صنعتی و علمی پکن است که به زودی گوی سبقت را از واشنگتن می رباید.

بنابراین چیزی که به طور فزآینده آمریکا را نگران کرده سرعت شتابان علمی شرکت های آسیایی است که علاوه بر دولت آمریکا، غول های صنعتی غربی نیز از آن غافلگیر شده اند. مدیران ارشد اروپایی معتقدند که تا اوایل سال 2020، چین درعرصه نوآوری های کلیدی پیشتاز خواهد شد. هواوی یک شرکت در عرصه فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی (ITC Information and communications technology) در مقیاس جهانی است و نزدیک به 100 میلیارد دلار در سال فروش در 170 کشور جهان دارد. به لطف طرح نوآورانه این شرکت در سال 1997(1376)، حدود نیمی از 170 هزار کارمند آن سهامدار شرکت شدند.

به نظر می رسد با توجه به بزرگی و اعتبار فراوان، این شرکت بتواند توطئه و دسیسه چینی آمریکا را پشت سر بگذارد. اندیشکده دوستان اروپا در سال 1999(1378) به ریاست گیلس مریت (Giles Merritt) در بروکسل بنیاد نهاده شد

 

انگلیس، هواوی را تهدیدی علیه امنیت ملی‌اش می‌داند!

مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که شرکت چینی مخابراتی و ارتباطی «هواوی» هیچ گامی برای رفع نقاط ضعف و حفره‌های امنیتی برنداشته و همچنان تهدیدی علیه امنیت ملی انگلیس به شمار می‌رود.
این نهاد جاسوسی که زیرمجموعه ستاد ارتباطات دولت انگلیس ( اصلی‌ترین نهاد جاسوسی مخابراتی این کشور) محسوب می‌شود عنوان کرد نمی‌تواند ضمانت کند که تمام تهدیدهای امنیت ملی ناشی از فعالیت هواوی در شبکه‌های حساس انگلیس در درازمدت کاهش یابد.

هرچند آمریکا و چند کشور غربی دیگر همکاری با هواوی برای پیشبرد طرح اینترنت پرسرعت نسل پنجم را متوقف کرده‌اند، اما انگلیس هنوز به‌طور قطعی دراین‌باره تصمیم‌گیری نکرده است. چین هم اعلام کردکه این شرکت هرگز در فعالیت‌های جاسوسی علیه دیگر کشورها مشارکت نداشته است.

گزارش مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس تازه‌ترین تهدید دولت لندن در رابطه با فعالیت هواوی در این کشور به شمار می روداما به‌طور صریح درباره توقف فعالیت این شرکت اشاره‌ای نشده است. هواوی وعده داده است که بااعتباری به میزان 2 میلیارد پوند قصد دارد تا نقایص امنیتی این شرکت را برطرف کند. بااین‌حال مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس می‌گوید هنوز شواهدی درباره میزان و چگونگی هزینه این اعتبار در دست نیست.

این نهاد جاسوسی انگلیس با اشاره به سابقه ناموفق هواوی برای اصلاح نقایص امنیتی این شرکت افزود: در حال حاضر چشم‌اندازی وجود ندارد که بتوان به قابلیت هواوی برای انجام تغییرات موردنظر اطمینان کرد.

منابع انگلیسی می‌گویند: هرچند گزارش مرکز ملی امنیت سایبری به طرح اینترنت پرسرعت نسل پنجم اشاره‌ای نمی‌کند اما یافته‌های آن برای ارزیابی قراردادهای اجرای طرح اینترنت نسل پنجم در انگلیس حائز اهمیت خواهد بود.

دولت انگلیس از سوی آمریکا و چند کشور غربی دیگر زیر فشار زیادی قرار دارد تا همکاریهای خود با هواوی را به دلیل احتمال جاسوسی این شرکت قطع کند. بااین‌حال گفته می‌شود که خدمات شرکت هواوی درزمینهٔ تلفن همراه و خدمات اینترنت پرسرعت بازار گسترده‌ای را در انگلیس در اختیار دارد.

گزارش‌ها حاکی است که اپراتورهای تلفن همراه در انگلیس مشغول بررسی و تطبیق فناوری‌های شرکت هواوی با اینترنت نسل پنجم هستند. آنها هشدار داده‌اند اگر دولت انگلیس این شرکت را تحریم کند، از سایر کشورهای رقیب در منطقه عقب خواهند افتاد.

پیش‌تر یکی از مدیران ارشد شرکت هواوی گفته بود که این شرکت برای هیچ فرد و یا کشوری تهدید امنیتی نیست.
'گوا پینگ' روز جمعه گذشته اظهارات مقام‌های آمریکا و شماری دیگر از کشورهای غربی مبنی بر اینکه پکن در لوای این شرکت از آنها جاسوسی می‌کند را «اتهام محض» و «بی‌اساس» خواند.

وی شبکه نسل پنجم هواوی را هوشمند، ساده و باقدرت توصیف کرد و ادامه داد: می‌دانیم که پیشرفت بدون امنیت معنایی ندارد لذا در این زمینه نه‌تنها تهدید نیستیم بلکه تدابیر امنیتی قوی نیز در نظر گرفته‌ایم و سرعت نسل پنجم این شرکت از هر رقیب دیگری بالاتر است.

او از شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی هم دعوت کرد که اگر نگرانی‌های امنیتی از این شبکه پرسرعت دارند آنها را با همتایان چینی خود در میان بگذارند و سپس مجوزهای لازم را برای عملیات هواوی صادر کنند.

منبع: ایرنا

  • ۹۸/۰۱/۰۸

هواوی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">