به گزارش مهر، در جلسه علنی نوبت عصر روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی سوال نصرالله پژمانفر از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

این سوال در مورد علت عدم انجام وظایف قانونی وزارت ارتباطات در احراز هویت افراد در اینترنت، عدم ساماندهی فیلترشکن ها و عدم ساماندهی سیم کارت های مجعول بود.

در ابتدای این جلسه آذری جهرمی، ماکتی از ماهواره ناهید را به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کرد و گفت: این ماهواره آخرین دستاورد جوانان غیور ایرانی در عرصه فضایی بوده که ماکت آن را به نمایندگان تقدیم می کنم. تکنولوژی ای که امروز خوار چشم دشمنان شده است و ما به جوانان کشورمان به خاطر توسعه این فناوری می بالیم.

وی با بیان اینکه مطابق با آئین نامه مجلس شورای اسلامی سوال از وزرا باید در حدود وظایف آنها باشد، اظهار داشت: مطابق ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه ای، فراهم آوردندگان خدمات دسترسی می توانند براساس دستورات قضایی یا مصوبات کارگروه تعیین مصادیق در مورد انسداد سایت های اینترنتی اقدام کنند و وزارت ارتباطات تکلیفی در این خصوص ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در مورد هویت در فضای مجازی نیز تکلیفی متوجه وزارت ارتباطات نبود تا جلسه دو شب گذشته شورای عالی فضای مجازی که مصوبه ای در این خصوص داشت اما هنوز این تصویب نامه به وزارت ارتباطات ابلاغ نشده است. بنابراین هر دو بحث از حیطه اختیارات و وظایف وزیر خارج است.

در ادامه،  نصرالله پژمانفر گفت: طبق آمار موجود ۵۰۰ هزار تا دو میلیون سیم کارت مجعول در کشور وجود دارد و همان سیم کارتی که برای یک ایرانی صادر می شود برای تبعه غیر ایرانی نیز صادر می شود که در اثر این مشکل انواع دزدی ها و دروغ پراکنی ها صورت می گیرد و کسی نمی تواند پاسخگو باشد.

 

۱۷ میلیون سیم کارت فاقد هویت باطل شده است

در ادامه این جلسه آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در مورد سیم کارت ها باید گفت بیش از ۱۷ میلیون سیم کارت فاقد هویت و یا مخدوش از روند کار خارج شده است. این کار اقدام بزرگی بوده است که بدون ایجاد اختلال در زندگی مردم انجام شده است.

وی تصریح کرد: اما در مورد اتباع، ایشان درست می گویند. اتباع بیگانه در زمان ورود به کشور، سیم کارت خریداری می کنند. راه حل این مشکل اتصال بانک اینترنتی ناجا به سیستم هویتی اپراتورهاست که باید در قالب دولت الکترونیک اجرا شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: ناجا، بانک اطلاعاتی خود را به سیستم ارتباطی اپراتورها متصل کرد اما بانک اطلاعاتی ناجا، آفلاین بود و با ۲۴ ساعت تأخیر، سیم کارت ها صادر می شد. داستان به اینجا رسید که دوستان حزب الله لبنان به ما گفتند آمریکا ما را تحریم کرده، شما هم به ما سیم کارت نمی دهید. بنابراین این سیستم را تا زمان به روز رسانی سیستم های ناجا تعطیل کردیم.

آذری جهرمی گفت: به ما می گویند چرا وزارت ارتباطات، فیلترشکن ها را نمی بندد؟ طبق قانون ارائه کنندگان خدمات دسترسی موظف به این کار هستند.

وی افزود: فکر کنید فردا صبح بیدار شویدهمه فیلترشکن ها از دسترس خارج شود. صبح فردا چه اتفاقی می افتد؟ تاجری که می خواهد تحریم ها را دور بزند به مشکل می خورد. استاد و دانشجو نیز مشکل پیدا می کنند. باید سطح دسترسی به اینترنت طبقه بندی شود.

 

هیچ برخوردی با تجارت فیلترشکن ها نمی‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه فیلترشکن ها به راحتی در کشور ما خرید و فروش می شوند، اظهار داشت: هیچ برخوردی با تجارت فیلترشکن ها نمی شود و مشخص است چه کسانی پشت آن هستند. مگر نمی شود پشت این مافیا را درآورد. قانونی در کشور ما وجود ندارد که خرید و فروش فیلترشکن ها را به عنوان جرم تلقی کند.

آذری جهرمی تصریح کرد: خرید و فروش فیلتر شکن ها، تجارتی چندصد میلیاردی است که کسی جلوی آن را نمی گیرد و میگویند وزارت ارتباطات خودش جلوی این کار را بگیرد.

وی با بیان اینکه این مشکل راه حل دارد، گفت نمی شود ابزارهای مورد نیاز را نداد و گفت که بروید این کار را انجام دهید.