ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

۵ تغییر شبکه‌های اجتماعی برای اروپایی‌ها

| دوشنبه, ۲۷ شهریور ۱۴۰۲، ۰۲:۰۴ ب.ظ | ۰ نظر

آسیه فروردین – قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا (EU DSA) از سپتامبر 2023 رسما اجرایی شد. بر اساس این قانون، اروپایی‌ها با ورود به حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود، با پنج اصلاح مهم مواجه شده و شاهد تغییراتی در زندگی آنلاین خود خواهند بود.

این در حالیست که ما همچنان با وجود انبوهی از تاکیدات بر حفظ امنیت سایبری و حریم خصوصی کاربران، همچنان از نظر قوانین این حوزه هم تاخیر داریم، هم کند پیش می‌رویم و هم قوانین موجود را به درستی اجرا نمی‌کنیم و در نتیجه هر روز شاهد وجود یک مشکل از سوی برخی کسب‌وکارهای اینترنتی داخلی خودمان هستیم و حراج داده‌ها و اطلاعات مردم از طریق برخی پلتفورم‌ها و خدمات‌دهندگان دولتی و خصوصی نیز یک موضوع عادی و کماکان بلاتکلیف در کشور شده است.

یورو نیوز در گزارشی نوشت: شهروندان 27 کشور عضو اتحادیه اروپا اکنون می‌توانند برخی از مواردی که هنگام جستجو، پیمایش و اشتراک‌گذاری در بزرگ‌ترین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند تیک‌تاک، اینستاگرام، فیس‌بوک و سایر غول‌های فناوری مانند گوگل و آمازون نشان داده می‌شود، تغییر دهند. دلیل این امر، این است که شرکت‌های فناوری بزرگ، که مقر بیشتر آنها در ایالات متحده است، اکنون مشمول مجموعه‌ای از مقررات دیجیتال اتحادیه اروپا شده‌اند.

قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا، با هدف محافظت از کاربران اروپایی در زمینه حریم خصوصی، شفافیت و حذف محتوای مضر یا غیرقانونی تدوین شده است.

در ادامه، پنج تغییر بعد از ورود به اکانت رسانه‌های اجتماعی توسط کاربران تشریح شده است:

  • می‌توانید ویدئوهای توصیه‌شده را خاموش کنید

سیستم‌های توصیه خودکار، بر اساس نمایه‌های افراد، تصمیم می‌گیرند که در فیدهای خود چه ‌بینند.

اکنون اما آنها را می‌توان خاموش کرد. متا، مالک فیس‌بوک و اینستاگرام، گفت که کاربران می‌توانند از سیستم‌های رتبه‌بندی و توصیه‌های تعیین‌شده توسط هوش مصنوعی که reels اینستاگرام، استوری‌های فیس‌بوک و نتایج جستجو را نشان می‌دهند، انصراف دهند. در مقابل، کاربران می‌توانند انتخاب کنند که محتوا را فقط از افرادی که دنبال می‌کنند، مشاهده کنند و از جدیدترین پست‌ها شروع ‌شود.

نیک کلگ، رئیس امور جهانی متا در یک پست وبلاگی گفت: نتایج جستجو فقط بر اساس کلماتی است که آنها تایپ می‌کنند، نه بر اساس فعالیت و علایق قبلی کاربر. همچنین تیک‌تاک، به‌جای نمایش ویدئوها، بر اساس آنچه کاربران قبلا مشاهده کرده‌اند، فید «For You» ویدئوهای محبوب منطقه خود و سراسر جهان را ارایه می‌کند.

خاموش کردن سیستم‌های توصیه‌گر به این معناست که فیدهای «دنبال کردن» و «دوستان» پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدئو، پست حساب‌هایی را که کاربران دنبال می‌کنند، به ترتیب زمانی نشان می‌دهند. همچنین کسانی که در اسنپ‌چت هستند، می‌توانند از تجربه محتوای شخصی‌سازی‌شده انصراف دهند.

سیستم‌های توصیه الگوریتمی مبتنی بر نمایه‌های کاربر به دلیل ایجاد به اصطلاح حباب‌های فیلتر و سوق دادن کاربران رسانه‌های اجتماعی به سمت پست‌های شدیدتر، با سرزنش مواجه شده‌اند. کمیسیون اروپا از کاربران می‌خواهد حداقل یک گزینه دیگر برای توصیه‌های محتوایی داشته باشند که بر اساس پروفایل نباشد.

  • پرچم‌گذاری محتوای مضر آسان‌تر است

کاربران باید به راحتی بتوانند پست، ویدئو یا دیدگاهی که قوانین یک پلتفرم را نقض می‌کند، گزارش دهند تا در صورت لزوم، آن را بررسی و حذف کنند.

برای مثال در خصوص تیک‌تاک کاربران می‌توانند برای تعیین مشکل، از بین دسته‌هایی مانند سخنان مروج خشونت و آزار، خودکشی و خودآزاری، اطلاعات نادرست و کلاهبرداری، گزینه موردنظر را انتخاب و نشان‌گذاری کنند.

به همین منظور شرکت مادر چینی یعنی بایت‌دنس (ByteDance)، تیم جدیدی از ناظران و متخصصان حقوقی را برای بررسی ویدئوهای پرچم‌گذاری‌شده توسط کاربران، در کنار سیستم‌های خودکار و تیم‌های نظارتی موجود که قبلا برای شناسایی چنین مطالبی کار می‌کنند، اضافه کرده است.

کلگ از متا نیز بدون ارایه جزییات بیشتر گفت: ابزارهای موجود فیس‌بوک و اینستاگرام برای گزارش محتوا دسترسی را برای مردم آسان‌تر کرده است.

  • اکنون می‌دانید چرا پست شما حذف شده است

اتحادیه اروپا همچنین می‌خواهد پلتفرم‌ها درباره نحوه عملکردشان شفاف‌تر باشند. بنابراین تیک‌تاک می‌گوید که کاربران اروپایی اطلاعات بیشتری «درباره طیف وسیع‌تری از تصمیم‌های تعدیل محتوا» دریافت خواهند کرد.

تیک‌تاک اعلام کرد: «به عنوان مثال، اگر تصمیم بگیریم ویدئویی برای توصیه مناسب نیست و حاوی ادعاهای تاییدنشده درباره انتخاباتی است که هنوز در حال اجراست، به کاربران اطلاع خواهیم داد. ما همچنین جزییات بیشتری درباره این تصمیمات به اشتراک خواهیم گذاشت، از جمله اینکه آیا این اقدام توسط فناوری خودکار انجام شده یا خیر و توضیح خواهیم داد چگونه سازندگان محتوا و کسانی که گزارشی را ارایه می‌دهند، می‌توانند به یک تصمیم اعتراض کنند.»

گوگل نیز اعلام کرد که با ارایه اطلاعات بیشتر درباره نحوه مدیریت محتوا برای خدمات گسترده‌تر از جمله جستجو، نقشه‌ها، خرید و پلی‌استور، دامنه گزارش‌های شفافیت خود را گسترش می‌دهد. البته گوگل جزییات بیشتری ارایه نکرده است.

  • می‌توانید محصولات تقلبی را گزارش دهید

قانون خدمات دیجیتال (DSA)، فقط مربوط به نظارت بر محتوا نیست، بلکه هدف آن، متوقف کردن جریان نمونه‌های تقلبی کیف‌های دستی گوچی، کفش‌های کتانی نایک، دزدی دریایی و سایر کالاهای نامناسب است. آمازون اعلام کرده یک کانال جدید برای گزارش محصولات و محتوای مشکوک غیرقانونی راه‌اندازی کرده و در حال ارایه اطلاعات عمومی بیشتر درباره بازرگانان شخص ثالث است.

در این رابطه این غول خرده‌فروشی آنلاین اعلام کرده: «ما به طور قابل توجهی در جهت مراقبت از فروشگاه‌ در برابر بازیگران بد و محتوای غیرقانونی و برای ایجاد یک تجربه خرید قابل اعتماد سرمایه‌گذاری می‌کنیم. ما بر اساس این پایه قوی برای انطباق با DSA ساخته شده‌ایم.»

بازار آنلاین مد Zalando نیز در حال راه‌اندازی سیستم‌های پرچم‌گذاری است. این شرکت آلمانی اعلام کرد: «مشتریان فقط محتوای تولیدشده یا نمایش داده‌شده توسط Zalando را می‌بینند. در نتیجه، خطر محتوای غیرقانونی تقریبا صفر است و در اجرای تغییرات قانون خدمات دیجیتال نسبت به بسیاری از شرکت‌های دیگر، در موقعیت بهتری قرار داریم.»

  • نوجوانان هدف تبلیغات قرار نمی‌گیرند

بروکسل قصد دارد تبلیغات دیجیتالی که کودکان را به دلیل نگرانی درباره حفظ حریم خصوصی و دستکاری آنها هدف قرار می‌دهند، سرکوب کند. برخی پلتفرم‌ها، پیش از موعد مقرر، حتی فراتر از اتحادیه اروپا، شروع به اعمال مقررات سختگیرانه در این زمینه کرده‌اند.

تیک‌تاک در ماه جولای اعلام کرد که انواع داده‌های مورد استفاده برای نمایش تبلیغات به نوجوانان را محدود می‌کند. کاربران 13 تا 17 ساله در اتحادیه اروپا، به علاوه بریتانیا، سوئیس، ایسلند، نروژ و لیختن اشتاین، دیگر تبلیغاتی «بر اساس فعالیت‌های خود در تیک‌تاک» یا خارج از آن نمی‌بینند. همین موضوع در ایالات متحده برای افراد 13 تا 15 ساله صدق می‌کند. اسنپ‌چت نیز تبلیغات شخصی و هدفمند را به کاربران زیر 18 سال محدود می‌کند.

متا در فوریه، این روش تبلیغاتی را متوقف کرد و اکنون، سن و مکان، تنها نقاط داده‌ای هستند و تبلیغ‌کنندگان می‌توانند از آن برای نمایش تبلیغات به نوجوانان استفاده کنند.(منبع:عصر ارتباط)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">