ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی زودهنگام مدارس باز بازار موبایل ملتهب شد به طوری که با مجازی شدن آموزش مراکز علمی تقاضای دانش آموزان برای خرید گوشی همراه افزایش یافته و کسب و کار فروشندگان موبایل سکه شده است.

به گزارش فارس ، با آغاز سال تحصیلی جدید و  بازگشایی زودهنگام مدارس باز بازار موبایل ملتهب شد به طوری که با مجازی شدن آموزش مراکز علمی تقاضای دانش آموزان برای خرید گوشی همراه افزایش یافته و کسب و کار فروشندگان موبایل سکه شده است. از طرفی خانواده ها دغدغه تامین گوشی همراه برای استفاده فرزندانشان از آموزش بر بستر مجازی را دارند. اما مدل های مختلف این دستگاه پر متقاضی و فانتزی از قیمت های متنوع و غیر قابل تصور برخوردار است.

شیوع ویروس کرونا‌ مجازی شدن اکثر فعالیت‌ها به خصوص در حوزه آموزش را به همراه داشته است که این شرایط بسیاری از خانواده‌ها را مجبور به خرید گوشی موبایل هوشمند برای فرزندان خود حتی در سنین پایین کرده که تاثیر بسزایی در افزایش تقاضا داشته ‌است. در واقع باید به این نکته اشاره شود که با وجود گرانی گوشی‌های تلفن همراه، همچنان این کالا مخاطب‌های خود را دارد؛ چراکه خانواده‌ها به دلیل استفاده از آموزش مجازی مجبور به تهیه این کالا هستند.

نبود مدیریت صحیح در رفع نیاز و کنترل بازار گوشی همراه نه تنها باعث حرج و مرج شده بلکه قیمت ها به طور سلیقه ای و بدون نظارت افزایش می یابد که در این میان فقط مردم هستند که متضرر می شوند زیرا مغازه داران و به طور کلی صنف فروش تلفن همراه سود هنگفتی به جیب می زنند از طرفی مسوولان هم در خواب خرگوشی هستند چراکه هریک از متولیان کنترل و مدیریت این کالای پر متقاضی یکدیگر را متهم می کنند و منتظر هستند دیگری اقدام جدی انجام دهد.

یکی از اساسی ترین مشکلات و معظلات عدم کنترل و مدیریت بازار گوشی همراه نگاه تک بعدی بر اساس منافع هر یک از نهاد ها و سازمان ها است که باعث می شود نه تنها گره کور در روند واردات گوشی ایجاد شود بلکه نیاز مردم نیز تامین نمی شود و سودجویان و محتکران به میدان آمده و سود کلانی را در عدم نظارت بر بازار متولیان به جیب  می زنند و منتظر فرصتی دوباره برای افزایش تقاضای کالای پر مصرف می نشینند تا از جیب مردم حساب بانکی خود را پرکنند.

برای بررسی وضعیت این روزهای بازار موبایل و البته اطلاع از سردرگمی والدین دانش آموزان برای تهیه گوشی همراه به میان مردم و فروشندگان تلفن همراه  در بازار موبایل رفتیم و شانه به شانه با آنها درباره ولوشوی جدید افزایش دوباره قیمت گوشی همراه نظرات و انتقادات را شنیدیم سپس با مسوولان متولی در حوزه تلفن همراه گفت و گو کردیم.

 

سکانس اول ، مردم ناراضی ، سردرگم و کلافه شده اند

وارد بازار موبایل می شوم مقابل اولین مغازه فروش گوشی همراه با خانواده ای 3 نفره روبه روشدم که پدر و مادر برای فرزندشان به دنبال گوشی مناسب می گشتند چند دقیقه ای را با آنها درباره وضعیت فروش گوشی همراه صحبت کردم. محمد یاسین که خود را دانش آموزان ممتاز معرفی می کند می گوید: چند روزی است که برای پیدا کردن گوشی همراه با قیمت مناسب به بازار موبایل می آئیم اما متاسفانه قیمت ها بسیاز بالا و گران است و نمی توانم خریداری کنم از طرفی هم آموزش به صورت مجازی انجام می شود و نیاز به گوشی همراه دارم دیگر کلافه شده ام اگر نتوانم گوشی با قیمت مناسب بخرم باید تلفن همراه دست دوم بگیرم.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان به بازار موبایل که دانشجو مهندسی مکانیک است درباره وضعیت بازار گوشی همراه می گوید: از صبح تا کنون همه مغازه ها و بازار های موبایل را سرکشی کرده ام همه گوشی های همراه قیمت بالایی دارند انگار سرویس طلا و جواهر می خواهیم بخریم قیمت ها باورنکردنی است من یک دانشجو هستم درآمد زیادی ندارم که بخواهم چندین میلیون پول تلفن همراه بدهم متاسفانه باید گوشی دست دوم و کارکرده پیدا کنم البته این گوشی ها هم به نسبت مدل و حافظه ای که دارند بسیار گران هستند.

 

سکانس دوم ، فروشندگان گوشی همراه در رقابتی پر سود اما بدون مرز

یکی از فروشندگان موبایل با چهره ای نگران درباره وضعیت بازار گوشی می گوید: کاسبی در بازار گوشی از ابتدای سال خراب شده است هر روز و هر هفته و حتی هر ماه وضعیت بدتر از گذشته می شود زیرا از زمانی که قیمت دلار و ارز نوسان پیدا کرده است به طور ناگهانی با افزایش قیمت گوشی موبایل همراه بوده ایم به طوری که در لحظه قیمت ها تغییر می کند از طرفی مردم هم توانایی خرید نیازشان را از دست داده اند به طوری که گوشی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی اکنون به ۳ میلیون تومان رسیده یا گوشی ۴ میلیونی به بیش از ۶ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.

جوان دیگری از مغازه داران بازار موبایل درباره وضعیت بازار گوشی معتقد است: تا زمانی که قیمت ارز و دلار سامان نیابد و گوشی وارد کشور نشود اوضاع آشفته بازار گوشی ادامه دارد چرا که مردم نمی‌توانند با قیمت واقعی گوشی اقدام به خرید کنند اما تلاطم بازار موبایل همه را از فروشندگان تا مردم عاصی کرده است. در حال حاضر تعداد جمعیت بازار موبایل به زیر ۵۰ درصد نسبت به قبل از افزایش قیمت دلار رسیده است و مغازه داران هم با این وضعیت تورم و تحریم نمی‌توانند درآمد مورد نیاز خود را تأمین کنند.

یکی دیگر از فروشندگان موبایل با چهره ای نگران درباره وضعیت بازار گوشی می گوید: کاسبی در بازار گوشی از ابتدای سال خراب شده است هر روز و هر هفته و حتی هر ماه وضعیت بدتر از گذشته می شود زیرا از زمانی که قیمت دلار و ارز نوسان پیدا کرده است به طور ناگهانی با افزایش قیمت گوشی موبایل همراه بوده ایم به طوری که در لحظه قیمت ها تغییر می کند از طرفی مردم هم توانایی خرید نیازشان را از دست داده اند به طوری که گوشی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی اکنون به ۳ میلیون تومان رسیده یا گوشی ۴ میلیونی به بیش از ۶ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.

 

سکانس سوم ، کاهش ۲۰ برابری ثبت سفارش گوشی همراه در شهریور

محمدرضا عالیان مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی درباره افزایش دوباره گوشی همراه گفت: در حال حاضر در ماه شهریور نسبت به ماه گذشته ثبت سفارش ۲۰ برابر کاهش یافته است که مهم‌ترین علت آن عدم تخصیص ارز محسوب می‌شود، اما دومین علت وضعیت نابسامان بازار موبایل مربوط به قانون سقف و سابقه است، به طوری که تا چند ماه گذشته نزدیک به ۱۸۰ شرکت در حوزه گوشی همراه فعالیت می‌کردند که از این تعداد ۷۰ شرکت به طور مستقیم به کار واردات این محصول پرمتقاضی مشغول بودند. این در حالی است که در حال حاضر تعداد شرکت‌های واردکننده با صدور مجوز توسط وزارت صمت به 300 شرکت افزایش یافته است.

وی افزود: از آنجایی که بسیاری از شرکت‌های تازه وارد واردکننده موبایل برای نخستین بار وارد چرخه این محصول شده‌اند، با وجود قانون سقف و سابقه با مشکل جدی روبرو می‌شوند به طوری که این شرکت‌ها باید دارای سابقه واردات بوده تا بتوانند محصولات خود را وارد کشور کنند که متأسفانه بیشتر آنها تازه‌کار بوده و نمی‌توانند از این قانون عبور کنند. در نتیجه ثبت سفارش شرکت‌ها به خاطر سقف و سابقه انجام نمی‌شود.

عالیات تصریح کرد: یکی دیگر از علت‌های نابسامانی در بازار موبایل کمبود کالا است؛ چراکه در ماه شهریور هیچ گونه واردات گوشی انجام نشده و هر آنچه که در انبارها و در دست مغازه‌داران بوده به فروش رسیده است. از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که کالای گوشی همراه توسط فروشندگان بیش از دو هفته نمی‌توان نگهداری شود؛ چراکه بلافاصله به فروش رسیده و مبلغ آن برای واردات دوباره کالا هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: از زمان بازگشایی مدارس قیمت گوشی‌ها افزایش داشته است، ‌به طوری که اکنون بازارهای موبایل دچار التهاب شده‌اند، درواقع باید بگویم بین 10 تا 25 درصد گوشی‌های همراه با افزایش قیمت مواجه بوده‌اند. از طرفی بالا رفتن تقاضای خرید گوشی همراه و از طرف دیگر نبود ارز به این کالای پرمتقاضی از علت‌های دیگر نابسامانی در بازار موبایل است.

عالیان اضافه کرد: 500 هزار گوشی که در گمرکات منتظر مجوز برای ورود به بازار بودند در دو هفته اول ماه مرداد آزاد شده و به سرعت به فروش رسید اما دوباره بازار با کمبود کالا مواجه است. از طرفی شرکت‌های واردکننده با توجه به قانون سقف و سابقه نمی‌توانند گوشی‌های همراه وارد کنند. این در حالی است که اگر تصمیم جدی درباره ورود گوشی‌های همراه گرفته نشود، متأسفانه دوباره با مشکل واردات تلفن همرا از طریق مسافری روبرو می‌شویم و همان حوادث سال 97 اتفاق می‌افتد؛ چراکه در آن زمان قوه قضائیه به موضوع قاچاق گوشی ورود پیدا کرده و بسیاری از واردکنندگان و بازرگانان را به دلیل قاچاق گوشی دستگیر کردند.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا طی ماه های اخیر بسیاری از حوزه های اقتصاد از جمله حوزه موبایل را تحت تاثیر قرارداده است، می‌گوید: پس از شیوع و اپیدمی این بیماری تحولات تاثیرگذاری در صنعت ارتباطات ایجاد شد. تمایل مردم به استفاده بیشتر از موبایل در دوران قرنطینه، کاهش تولید در کمپانی های تولید کننده موبایل، ممنوعیت های ارسال کالا از مبدا شرکت های تولید کننده موبایل به دیگر کشورها، تعطیلی مراکز خرید در دوران قرنطینه، تعطیلی بانک ها و بسیاری از عوامل دیگر منجر به رکود بزرگی در حوزه موبایل شد.

وی می‌افزاید: در ایران با توجه به کاربردی شدن این ابزار ارتباطی و افزایش تقاضا همزمان با معرفی اپلیکیشن شاد و عدم تخصیص ارز برای تامین موبایل در کشور، بازار موبایل با چالشی روبرو شد

وی می‌گوید: افزایش قیمت ها و کاهش توان خرید مردم در واقع مولفه ای است که ارتباط مستقیم با نرخ ارز دارد. البته این افزایش قیمت‌ها تناسبی با قیمت‌هایی که در بازار می بینیم ندارد.

  • ۹۹/۰۶/۲۶

بازار موبایل

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">