ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

مدیرعامل پیام‌رسان "گپ" با اشاره به اینکه مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی در یک هفته گذشته از ۲۰ میلیون به ۴۰ میلیون نفر رسید، گفت: در ایران برخلاف سایر کشورها، هیچ الزامی وجود ندارد که دستگاه‌ها نباید داده‌های خود را از کشور خارج کنند.

به گزارش تسنیم مهدی انجیدنی، مدرس دانشگاه و مدیرعامل پیام‌رسان گپ در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع "چرایی عدم گسترش پیام‌رسان‌های داخلی در آموزش و پرورش" در پاسخ به اینکه اگر بسترهای فنی لازم فراهم است چرا پیام رسان‌های داخلی نسبت به پیام رسان‌های خارجی دچار ضعف هستند؟ اظهار‌ کرد:  در کشور ما سال 92 یک پیام‌رسان خارجی خاص پیام‌رسان اصلی شد و ورود پیام‌رسان‌های دیگر به این عرصه با سختی همراه بوده و نیاز است خدماتی برای جذب مخاطب ارائه شود تا آنها به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل شوند.

 

پیام‌رسان‌های داخلی در یک هفته گذشته مقیاس خود را 20 برابر بزرگ کردند

وی افزود: در دو سال اخیر که پیام رسان‌های داخلی به صورت جدی وارد شده‌اند، رشد بسیار خوبی داشته‌اند، شب گذشته روز پرترافیک پیام‌رسان‌های داخلی بود و حدود 60 گیگابایت پرسکند ترافیک به سمت کاربران ارائه خدمات شده است، پیام‌رسان‌های داخلی تا چند روز گذشته یک دهم این خدمات ارائه می‌دادند اما در یک هفته اخیر بیش از  10 تا 20 برابر مقیاس خود را بزرگ کرده‌اند که از نظر مهندسی نرم‌افزار و اصول شبکه کار بسیار ارزشمندی است.

 

مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی از 20 میلیون به 40 میلیون نفر رسید!

این مدرس دانشگاه گفت: هفت پیام‌رسان داخلی در کشور فعال هستند که پنج مورد بسیار جدی، پای کارند و براساس گزارش سالانه وزارت ارتباطات، 20 میلیون عضو دارند اما در یک هفته اخیر آمار  مخاطبان آنها از 40 میلیون گذشته و استقبال بسیار بالا بوده است.

مدیرعامل پیام‌رسان گپ در پاسخ به این پرسش که آیا با وصل شدن اینترنت تعداد کاربران مجدد کاهش می‌یابد؟ عنوان‌کرد: بله، احتمالاً بخشی از کاربران برخواهند گشت اما بسیاری از مردم وقتی از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده کردند، متعجب شدند که چه خدمات قابل قبولی را دارند و حتی ما برای کودک و نوجوان پیام‌رسان خاصی را داریم.

انجیدنی ادامه‌ داد: آمار تبادل پیام در 5 پیام‌رسان داخلی روز گذشته از سقف 500 میلیون پیام خصوصی گذشت و این عدد بسیار جالبی است و سرعت تبادل پیام از 120 هزار پیام در ثانیه گذشت.

 

پیام‌رسان‌های خارجی مناسب گروه سنی کودک و نوجوان نیست

وی درباره تعداد دانش‌آموزان یا معلمانی که عضو گروه‌ها و کانال‌های پیام رسان‌های داخلی هستند، گفت: آمار را بدین شکل به صورت تفکیک شده نداریم اما وقتی وقتی همه معلمان به شاگردان خود می‌گویند در کانال ما عضو شوید، تعداد فعالان آموزش پرورشی در این فضا می‌شود میلیون‌ها گروه و عضو؛ برای ما خیلی دشوار است که مدرسه می‌گوید در فلان پیام‌رسان خارجی عضو شوید در حالیکه این پیام‌رسان اصلاً برای رده سنی دانش‌آموزان درست نشده و در شرایط آنها آمده است که تعهد می‌کنم بالای 18 سال هستم همچنین در پیام‌رسان‌های داخلی پیام‌رسان ویژه کودک و نوجوان را  داریم که شرایط خاصی بر آن حاکم است.

این مدرس دانشگاه گفت: مسئولان احساس می‌کنند باید این موارد واضح را بگویند اما نمی‌دانم چرا اجرایی‌اش نمی‌کنند مثلاً واضح است که فرزندان ما نباید در پیام‌رسان خارجی که برای افراد بالای 18 سال ساخته شده حضور پیدا کنند.

انجیدنی ادامه‌ داد: دو پیام‌رسان خارجی اصلی در کشور داریم، پلت‌فرم ملی می‌تواند در جاهایی در کشف جرم کمک کند.

 

چرا پیام‌رسان‌های داخلی رونق ندارند؟

وی در پاسخ به این پرسش که چرا پیام‌رسان‌های داخلی رونق ندارند، گفت: علت اول، سوادرسانه‌ای در جامعه است که می‌توان آن را بزرگترین خلأ کشور دانست و ما مردم را آموزش نداده‌ایم که فضای مجازی چه آسیب‌ها و محاسنی  دارد، باید سطح سواد رسانه‌ای جامعه را ارتقاء دهیم تا بدانند خودشان یا فرزندانشان از چه ابزاری باید استفاده کنند؛ علت دوم این است که در ایران برخلاف سایر کشورها، هیچ الزامی وجود ندارد که دستگاه‌ها نباید داده‌های خود را از کشور خارج کنند، به عنوان مثال وزارت آموزش‌وپرورش از نظر قانونی باید بگوید که از پیام‌رسان داخلی استفاده کنید اما هیچ‌گاه این مسئله پیگیری نمی‌شود.

مدیرعامل پیام‌رسان گپ بیان‌کرد: ما زمانی که می‌خواستیم در کشور دیگر خدمات ارائه دهیم،‌ گفتند که باید دفتر ثبت کنید اما چرا کشور ما به آسانی اجازه می‌دهد اطلاعات کشور در اختیار سایر کشورها قرار گیرد و یک پیام‌رسان قالب در کشور ما، پیام‌رسان آمریکایی است که به فروش داده کاربران معروف است؟!

همه پیام‌رسان‌های خارجی باز باشند، ما رقابت می‌کنیم!

انجیدنی با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر ساماندهی پیام رسان‌ها اظهار‌ کرد: در همین مصوبه آمده است که پیام‌رسان‌ها باید پروانه فعالیت بگیرند اما با این وجود تا به حال کسی به سراغ ما نیامده است و ما نمی‌دانستیم باید چه کنیم تا پروانه دریافت شود.

وی یادآور شد: در قوانین یونیسف و اتحادیه اروپا حفاظت از بچه‌ها در حریم اینترنت جزو وظایف دولت‌هاست؛ کدام وزیر آموزش‌وپرورش سنجید که پیام‌رسان ایرانی ظرفیت ندارد پس دانش‌آموزان را در فضای مجازی رها کنیم اتفاقاً ما می‌گوییم همه پیام‌رسان‌های خارجی باز باشد و فیلترینگ هم وجود نداشته باشد، ما رقابت می‌کنیم فقط برابری می‌خواهیم به عنوان مثال از پیام‌رسان‌های داخلی مالیات می‌گیرند پس از پیام‌رسان‌های خارجی هم مالیات بگیرند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">