ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

 مدت‌هاست که عدم آنتن‌دهی موبایل و ضعف اینترنت تلفن همراه به یکی از مهم‌ترین مطالبات در استان زنجان تبدیل شده است اما عملا مسئولان گوش شنوایی برای رسیدگی به این معضل و رفع آن ندارند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، با توجه به قرار گرفتن در عصر ارتباطات، نیاز مبرم مردم به تلفن همراه، تحت پوشش قرار گرفتن در این شبکه و دسترسی به اینترنت به یکی از مهمترین نیاز‌های جامعه امروز تبدیل شده است اما آنتن‌دهی ضعیف، قطعی و نبود اینترنت تلفن همراه همواره در شهرها و روستاهای استان زنجان به یکی از مهم‌ترین گله‌مندی‌ها و اساسی‌ترین مطالبات مردم از مسئولان امر تبدیل شده است که در طول ماه‌ها و روز‌های اخیر با این‌که در اقصی نقاط استان مردم همواره پیگیر رفع مشکل بوده‌اند اما متاسفانه هیچ گشایشی در این امر صورت نگرفته است و مسئولان گوش شنوایی برای رفع این مسائل نداشته‌اند.

مردم به اجبار برای تماس تلفنی و مکالمه باید به مرتفع‌ترین نقاط و پشت بام‌ها مراجعه کنند که این امر علاوه بر داشتن خطرات فراوان، حتی نمی‌تواند مشکل عدم آنتن‌دهی را نیز حل کند و یک مکالمه بدون مشکل انجام گیرید. همچنین با این‌که برخی از مسیر‌های جاده‌ای استان زنجان ترانزیت بوده و آنتن‌دهی و داشتن اینترنت نسل 3 و 4 یکی از مهمترین ضروریات است اما عملاً این مناطق نیز از این نعمت بی‌بهره هستند و از سوی دیگر بسیاری از نقاط گردشگری در نقطه نقطه در سطح استان زنجان قرار دارند که حتی ورود گردشگران به این ناحیه نیز نتوانسته دلیلی بر رفع این مشکلات باشد.

تاخت و تاز کرونا و تعطیلی مدارس سبب حضور دانش‌آموزان در فضای مجازی و سامانه شاد شد که هیچ اقدام موثری جز ناراحت کردن دانش‌آموزان شهری و روستایی به دلیل عدم بهره‌مندی از اینترنت و این فضای آموزشی نداشت. با این اوصاف نیز مشخص نیست تا یک ماه دیگر اگر دوباره آموزش‌و‌پرورش در این فضا اقدام به آموزش نمایند تکلیف دانش‌آموزان محروم از اینترنت در این استان چه خواهد شد؟

با این که وزیر ارتباطات تیر ماه سال گذشته اعلام کرده بود که تا پایان سال 98 تمام مدارس به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند و امسال نیز اعلام کرده است که 90 درصد روستا‌های بالای 20 خانوار تا پایان سال جاری به اینترنت ‌پر‌سرعت متصل خواهند شد، اما رسیدن به این اقدام حداقل در استان زنجان بسیار بعید به نظر می‌رسد زیرا تنها 69 درصد از مدارس شهری و 63 درصد از مدارس روستایی استان به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند و در حال حاضر نیز تنها 60 درصد روستاهای این استان بهره‌مند از اینترنت پر‌سرعت بوده و هنوز 40 درصد از این نعمت محروم‌اند.

به نظر می‌رسد وزیر جوان نیز بهره‌مندی مدارس از شبکه اطلاعات در تمام روستاهای بالای 20 خانوار در کشور را تنها روی کاغذ طرح‌ریزی کرده است و عملاً این اقدام حداقل در استان زنجان امکان‌پذیر نیست. هنوز نزدیک به نیمی از مدارس روستایی در زنجان به شبکه ملی اطلاعات متصل نشده و علاوه بر این با گذشت 5 ماه از سال 99 نیز 50 درصد روستاهای زنجان از اینترنت پرسرعت بی‌بهره هستند.

با این حال حتی شهر‌ها و روستا‌هایی که مجهز به اینترنت پر‌سرعت نیز هستند با مشکل اتصال به اینترنت مواجه هستند و عملاً این اینترنت در اسم پرسرعت، نیز هیچ کارایی نداشته است. حال مشخص نیست با این حجم عظیم معضلات اینترنت و آنتن‌دهی ضعیف دانش آموزان روستایی و شهرستانی استان زنجان در سال تحصیلی جدید چگونه آموزش خواهند دید؟ آیا این مشکلات همچنان زخمی بر دل دانش‌آموزان محروم از امکانات در عصر ارتباطات خواهد ماند؟ یا مسئولان اندکی اراده خواهند کرد و قدم در راستای حل این معضلات خواهند گذاشت؟

باب‌الله فتحی، فرماندار ایجرود در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: در شهرستان ایجرود آنتن‌دهی گوشی موبایل و اینترنت بسیار ضعیف است و این مشکل تنها مختص خود شهرستان نیست، تمام روستاها و شهر‌های اطراف نیز با این مشکلات سال‌هاست که مواجه هستند.

وی افزود: در مناطق و مسیر‌هایی حادثه‌خیز و گردنه  نبود اینترنت و آنتن گوشی به یکی از مهم‌ترین مسائل در این منطقه تبدیل شده و در صورت بروز حادثه اطلاع‌رسانی با مشکل مواجه می‌شود و کمک‌‌رسانی دیر‌تر انجام می‌گیرد.

این مسئول با بیان این‌که فعالیت‌هایی در خصوص رفع مشکل اینترنت و آنتن‌دهی در سطح این شهرستان انجام گرفته است عنوان کرد: با وجود اقدامات تا حال حاضر این مشکل مرتفع نشده و به وضعیت مطلوب نرسیده است.

فرماندار ایجرود گفت: اگر قرار باشد دوباره سامانه شاد فعال شود و دانش‌آموزان به صورت مجازی آموزش‌های لازم را ببینند، عملاً بیش از 80 درصد دانش‌آموزان شهرستان ایجرود از این آموزش‌ها محروم خواهند شد.

وی با تاکید بر این‌که بیش از 80 درصد روستا‌های موجود در این شهرستان با عدم وجود آنتن موبایل و اینترنت پرسرعت مواجه‌اند تصریح کرد: حتی شهرها و روستا‌هایی که به اینترنت پرسرعت مجهز هستند نیز نمی‌توانند به صورت مطلوب از این امکانات بهره لازم را ببرند.

کاوه حقیقی، بخشدار مرکزی زنجان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد روستا‌های بخش مرکزی زنجان از اینترنت پرسرعت بی‌بهره هستند اظهار داشت: نمی‌توان ادعا کرد روستا‌هایی که دارای اینترنت پرسرعت هستند از این امکانات به طور مطلوب استفاده می‌کنند.

وی افزود: در روستا‌هایی که مشکل اینترنت حل می‌شود مشکل عدم آنتن‌دهی همچنان با قدرت باقی می‌ماند یا در برخی از روستا‌ها با وجود آنتن‌دهی مناسب دسترسی به اینترنت موبایل به سختی انجام می‌گیرد با این حال حتی بودن یا نبودن اینترنت پر‌سرعت برای مردم بی‌مفهوم شده است.

حقیقی با بیان اینکه مخابرات استان برنامه‌ریزی کرده بود تا تمام روستا‌ها این بخش تا پایان سال 98 از اینترنت 2G استفاده کند اما این امر میسر نشد خاطرنشان کرد: روستا‌هایی که از دکل مخابرات فاصله بیش‌تری دارند  با معضلات فراوانی روبه‌رو هستند.

به گفته بخشدار مرکزی زنجان، زمانی که از شهر چند کیلومتر فاصله گرفته می‌شود اینترنت و آنتن‌دهی موبایل به نهایت ضعف خود می‌رسد و با بررسی‌هایی که انجام می‌گیرد عنوان می‌شود که در حال انجام اقدامات مربوط به رفع مشکل اینترنت هستند اما عملاً تا به امروز هیچ اقدام تاثیرگذاری رخ نداده است.

حسین ولی‌بیگلوئی، بخشدار زنجانرود نیز در گفت‌و‌گو با تسنیم با انتقاد از این‌که اینترنت در روستا‌های بخش زنجانرود به شدت ضعیف است اظهار داشت: 50 درصد روستا‌های این بخش فاقد اینترنت است.

وی افزود: حتی روستا‌هایی که ادعا می‌شود به اینترنت پرسرعت متصل هستند تنها 10 درصد از آن‌ها دسترسی به اینترنت 4G دارند.

بخشدار زنجانرود با اشاره به اینکه 40 درصد روستا‌های این بخش دارای اینترنت 2G هستند گفت: بود و نبود این اینترنت در منطقه فرقی برای اهالی ندارد زیرا عملاً  کار ساز نبوده و نمی‌تواند دسترسی مطلوب را فراهم کند.

با این اوصاف از گفته‌‌های مسئولان مذکور نیز کاملا مشخص است که مشکل نبود اینترنت و عدم آنتن‌دهی موبایل تنها به یک منطقه خاص در استان زنجان خلاصه نمی‌شود، این معضل در نقطه نقطه استان با قدرت باقی است و تنها همت مسئولان امر را در راستای حل این مسئله می‌طلبد و باید هرچه سریعتر اقدام به رفع این مشکل شود.

در پایان باید این نکته را ذکر کرد، تصمیماتی که وزیر ارتباطات اتخاذ می‌کنند تنها در حد استان‌های بزرگی همچون تهران کارایی دارد و در استانی همچون زنجان عملاً کارساز نبوده‌ است، چرا که اگر قرار بر اجرای دستورات آذری جهرمی در خصوص بهره‌مندی از اینترنت پر سرعت در تمام روستا‌های بالای 20 خانوار و اتصال مدارس روستایی به شبکه ملی اطلاعات بود، تا حال حاضر باید این مسائل حل می‌شد. با این اوضاع بودن یا نبودن ادعای اینترنت پر‌سرعتی که مسئولان با اعلام مجهز شدن روستا‌ها و شهر‌ها به خود می‌بالند، برای مردمانی که شرایط و مسائل را در عدم بهره‌مندی از امکانات کاملا لمس و درک می‌کنند کاملا بی‌مفهوم است و باید دید وزیر جوان و مسئولان استانی یک سال مانده به پایان دولت تدبیر و امید چه اقداماتی انجام می‌دهند.

 

پای لنگ آموزش مجازی در روستاهای کرمان
دانش آموزان روستای زهمکان برای آنلاین شدن مجبورند به روستاهای اطراف نقل مکان کنند و چون دسترسی جاده ای ندارند مجبورند از مسیرهای کوهستانی استفاده کننده که اکثر مواقع با مشکل مواجه شده اند.
به گزارش راه آرمان، روستای «زهمکان» یکی از روستاهای شهرستان فاریاب است که متاسفانه گفته می شود از اینترنت پرسرعت برخوردار نبوده و دانش آموزان این روستا برای آنلاین شدن مجبورند به روستاهای اطراف یا شهرستان فاریاب نقل مکان کرده که در این مسیر نیز گاهی اوقات دچار مشکلاتی از جمله تلفات جاده ای شده است.

به همین دلیل خبرنگار راه آرمان به سراغ مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان رفته از نزدیک با وی در این رابطه مصاحبه ای انجام داده که به سمع و نظرتان می رسد.

مسعود الهامی در این رابطه گفت: از ابتدای بهار امسال اینترنت پرسرعت همراه اول به پیمانکار سپرده شده و برای تکمیل این کار باید یکسری تجهیزات اضافه شود که در حال حاضر هنوز این تجهیزات به دست ما نرسیده و به محض تامین و واگذاری آن به پیمانکار، کار شروع خواهد شد.

وی با تاکید براینکه قپول داریم این منطقه نیاز به اینترت 4Gدارد، افزود: ما قبول داریم که اینترنت  این منطقه باید ارتقا پیدا کند حتی در این رابطه  نامه ای تنظیم و برای اهالی فرستاده شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان بیان کرد: هزینه بابت اینترنت پرسرعت به پیمانکار پرداخت شده است، به محض اینکه تجهیزات برسد پیمانکار این منطقه اعزام و همراه اول ارتقا داده خواهد شد.

الهامی با اشاره به اینکه  همراه اول، پیمانکار ما برای ارتقا اینترنت به 3G و 4G است، عنوان کرد: مردم منطقه زهمکان می توانند برای پی گیری به همراه اول مراجعه کنند.

وی تصریح  کرد: منطقه زهمکان نه اینکه اینترنت نداشته باشد بلکه اینترنت پرسرعت ADSL هم در اختیار دارد اما چنانچه همراه اول را نیاز دارند که می دانم به دنبال این موضوع هستند باید تا رسیدن تجهیزات صبر کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان اذعان کرد: بسیاری از روستاها این مطالبه را دارند و می گویند علاوه بر ADSL نیاز به همراه اول داریم و باید گفت که این امکان را ما به روستاهای بالای 20 خانوار ارائه می کنیم که در مجموع بیش از 2 هزار روستا می باشند اما دیگر روستاها با جمعیت کمتر نیز در دستور کار داریم اما اولویت کاری ما نیستند.

الهامی خاطرنشان کرد: مردم در صورت هر گونه مشکل و یا داشتن شکایات از دفتر پیشخوان دولت گرفته تا اینترنت پرسرعت و همراه اول، می توانند با سامانه 195 تماس حاصل کرده و شکایات خود را عنوان  کنند.

وی در رابطه با اینکه تاکنون هیچکدام از اهالی این روستا در رابطه با پایین بودن سرعت اینترنت ثابت با ما تماس نگرفته است، اذعان کرد: اگر به صورت مستند با ما تماس حاصل می شد در رابطه با اینکه سرعت اینترنت ثابت پایین است خیلی سریع یکی از کارکنان را برای رفع مشکل به آن منطقه اعزام می کردیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان بیان کرد: درخواست آنان برای ارتقا اینترنت درخواست بجایی است اما هم اکنون با کمبود تجهیزات روبرو هستیم که مردم باید در این رابطه کمی صبوری کنند.

الهامی ادامه داد: اکثر روستاها علاوه بر اینترنت ثابت می خواهند در کنار آن همراه اول نیز داشته باشند.

وی افزود: از 3 هزار 201 روستا، 78 درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند که اولین سرویس شبکه ملی اطلاعات، اینترنت پرسرعت است.

مدیرکل کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان خاطرنشان کرد: روستای «زهمکان» از جمله این روستاها به شمار می رود که برای آن اینترنت پرسرعت و همراه اول تعریف شده  و فروردین ماه به پیمانکار ابلاغ شده است اما در حال حاضر تجهیزات مورد نیاز وجود ندارد.

الهامی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه چه مدت زمان طول می کشد تا تجهیزات همراه اول دست شما برسد، گفت: من هر روز پی گیر این مسئله هستم و به محض اینکه این تجهیزات در اختیار ما قرار گیرد کار ارتقا را در روستای زهمکان شروع کنیم.

اسماعیل شکوهی بخشدار شهر هور نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: روستای زهمکان حدود 4 هزار جمعیت  و 250 خانوار می باشد علیرغم مکاتباتی  که از سوی مردم و فرمانداری صورت گرفت و در  شورای اداری استان توسط استانداری نیز مصوب شد، اما متاسفانه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

شکوهی با بیان اینکه این روستا از لحاظ آموزشی در شرایط کرونایی با مشکل مواجه شده است، عنوان کرد: متاسفانه این روستا از لحاظ جاده ای امکانات درستی ندارد و بارها روستائیان برای نقل مکان دچار مشکل شده اند.

وی در رابطه با اینکه اینترنت ثابت و ADSL در این منطقه وجود دارد، بیان کرد: تنها اینترنتی که وجود دارد  همراه اول  2G که با شکل E نمایش داده می شود و سرعت بسیار پایین است و روستائیان علی الخصوص دانش آموزان مجبورند چند کیلومتری  از طریق کوه ها بپمایند تا به روستای دیگر که در نزدیکی آنجا هست برسند تا بتوانند از اینترنت آن منطقه برای آموزش استفاده کنند.

بخشدار شهر هور گفت: زیرساخت ها از لحاظ ارتقا در این روستا وجود دارد اما گفته شده تنها یک قطعه بسیار کوچکی لازم است که هنوز تامین نشده است.

شکوهی خاطرنشان کرد: در سال جاری در روستای نزدیک، همراه اول با سرعت بالا نصب شد، حال چه شده که برای این روستا این مشکل بوجود آمده است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">