ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

وزیر ارشاد: سامانه سردر اصناف بزودی فعال می‌شود

| چهارشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۰۲:۱۵ ب.ظ | ۰ نظر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اتمام دوره شش ماهه فعالیت آزمایشی سامانه هوشمند ثبت سر در تابلوهای اصناف، از آغاز بکار رسمی این سامانه از خرداد ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز چهارشنبه برای پاسخ به سوال علی مطهری در صحن علنی مجلس حضور یافته بود در پاسخ با تشریح روند فعالیت های انجام گرفته درخصوص پاسداشت زبان و ادبیات فارسی گفت : دغدغه های آقای مطهری برای ما هم مهم بوده و در این زمینه اقدامات لازم و بایسته ای صورت گرفته است.
وی تهیه و تصویب دستورالعمل درمورد متن و تابلوهای اماکن و اصناف را از جمله اقدامات انجام شده عنوان کرد که به مرحله ابلاغ رسیده و دستورالعمل نوشتار و طراحی آن نیز بزودی نهایی خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تشکیل دبیرخانه و کار گروه پاسداشت زبان فارسی در این وزارت خانه را از اقدامات در راستای پاسداشت زبان فارسی نام برد و گفت: بانک اطلاعاتی واژگان مجاز و غیرمجاز با کمک فرهنگستان زبان و ادب فارسی تهیه شده تا ادامه مسیر با سرعت و دقت هر بیشتری طی شود.
صالحی از راه اندازی سامانه سر در اصناف و ثبت تابلوها در سراسر کشور خبر داد و افزود : این سامانه که بصورت آزمایشی حدود شش ماه کار خود را آغاز کرده بود از خردادماه سال جاری اجرایی و فعال خواهد شد.
وی یادآورشد: متقاضیان اصناف مختلف با ورود به این سامانه ثبت نام کرده و چنانچه نامی و اسامی که درخواست و انتخاب می کنند با قانون و ضوابط منطبق نباشد، سامانه بطور هوشمند واژه و اسمای مورد درخواست متقاضی را رد می کند.
وی درعین حال گفت : این مهم فرصتی را فراهم می کند تا تمامی تابلوها بصورت همزمان در تهران و دیگر استان ها و شهرستان های سراسر کشور کنترل شوند و دیگر مانند گذشته نیازی نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه های مربوطه واحد به واحد مراجعه و نظارت کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد : با راه اندازی این سامانه کاربرد و بکارگیری اسامی و کلمات بیگانه به حداقل ممکن خواهد رسید.
صالحی در ادامه با تشریح کارها و اقدامات انجام گرفته در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و هویت ملی گفت : بر اساس هماهنگی های به عمل آمده با فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام ها کمتر از دو هفته انجام می گیرد.
وی همچنین به نشست ها و جلسات مختلف بین دستگاه های مربوطه در زمینه جلوگیری از استفاده اسامی بیگانه و خارجی در تابلوهای اصناف و شهری اشاره کرد و گفت: این موضوع زمان بر است لذا این گونه نبوده که وزیرارشاد تنها بتواند با اعمال نظر شخصی کارها را پیش ببرد نیاز تجمیع نظرات و پیشنهادت بوده است.
صالحی از تشکیل دبیرخانه و کار گروه پاسداشت زبان فارسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان اقدامی برای اعتلای زبان فارسی نام برد و گفت: بانک اطلاعاتی واژگان مجاز و غیر مجاز با کمک فرهنگستان زبان و ادب فارسی تهیه شده تا ادامه مسیر با سرعت و دقت هر بیشتر طی شود.
وی از راه اندازی سامانه «سر در اصناف و ثبت تابلوها» در سراسر کشور خبر داد و افزود: این سامانه که به صورت آزمایشی حدود شش ماه کار خود را آغاز کرده است از خردادماه به صورت رسمی اجرایی و فعال خواهد شد.
وی یادآورشد: متقاضیان اصناف مختلف با ورود به این سامانه ثبت نام کرده و چنانچه نامی که درخواست و انتخاب می کنند با قانون و ضوابط منطبق نباشد، سامانه بطور هوشمند واژه مورد درخواست متقاضی را رد کرده و تایید نمی کند.
وی درعین حال گفت: این مهم فرصتی را فراهم می کند تا تمام تابلوها به صورت همزمان در تهران و دیگر استان ها و شهرستان های سراسر کشور کنترل شوند.
به گفته صالحی دیگر مانند گذشته نیازی نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه های مربوطه واحد به واحد مراجعه کرده و نظارت کنند.
وی همچنین تاکید کرد: با راه اندازی این سامانه کاربرد و به کارگیری اسامی و کلمات بیگانه به حداقل خواهد رسید.
صالحی درادامه درتشریح کارها و اقدامات انجام گرفته در پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و هویت ملی گفت: با هماهنگی های به عمل آمده با فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام ها را به کمتر از دو هفته تقلیل داد.
وی ارتباط با نیروی انتظامی و همچنین دیگر دستگاه ها ی مربوط در این زمنیه را برای سرعت بخشی به کارها و امور از دیگر اقدامات انجام گرفته برشمرد.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود از صدور بیش از 680 اخطار توسط این وزارتخانه به اصناف متخلف و همچنین ارسال بیش از596 نامه نیروی انتظامی برای افراد و واحدهای متخلف اشاره کرد و گفت: وزارت ارشاد با جدیت موضوعات مرتبط با پاسداشت هویت ملی و زبان فارسی را دنبال کرده و خواهد کرد.
صالحی در بخش دوم از سخنان خود با تاکید براینکه این موضوع تک دستگاهی نبوده بلکه دستگاههای مختلفی با آن درارتباط هستند، گفت: هماهنگی بین دستگاهی در آیین نامه ها مورد توجه قرار گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشست ها و جلسات مختلف بین دستگاههای مربوط در زمینه جلوگیری از استفاده نام های بیگانه و خارجی در تابلوهای اصناف و شهری اشاره کرد و گفت: این موضوع زمان بر است لذا اینگونه نبوده که وزیر ارشاد تنها بتواند با اعمال نظر شخصی کارها را پیش ببرد و نیاز به تجمیع نظرات و پیشنهادت بوده است.
صالحی با بیان اینکه از بن دندان به حمایت و پاسداشت از زبان فارسی و هویت ملی اعتقاد داریم، گفت: البته در تبلغات محیطی هم مشکلاتی وجود دارد که با جدیت در حال پیگری هستیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم در عین حال یادآور شد: به نظر می رسد مسیری که از زمان دولت یازدهم آغاز، و همچنان با جدیت و اهتمام ویژه درحال انجام است، در آینده نزدیک ثمر دهد و شاهد اتفاقات خوبی در حوزه پاسداشت زبان و ادبیات فارسی باشیم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">