ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

ADSL، وایمکس یا اینترنت موبایل؟

| چهارشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۳۵ ق.ظ | ۰ نظر

محسن پاک‌نیت - برای پاسخگویی به میلیون‌ها متقاضی اینترنت، شرکت‌های متعددی تأسیس شده‌اند و سرویس‌های اینترنت پرسرعت را با مشخصات و قیمت‌های متنوع ارائه می‌دهند اما این تنوع در خدمات و قیمت‌ها ممکن است باعث سردرگمی متقاضیان شود.

برای آنکه بدانید چه نوع اینترنتی برای پاسخگویی به نیازهای شما مناسب‌تر یا کدام سرویس برای‌ خانواده‌تان اقتصادی‌تر است، ادامه این مطلب را بخوانید.

  • سرعت چند با چه حجمی؟

هنگام سفارش سرویس‌ اینترنتی، لازم است 2 عدد را به شرکت ارائه‌دهنده اعلام کنید:
سرعت سرویس اینترنت: در اصطلاح تخصصی به آن پهنای باند هم می‌گویند و همانطور که از نامش پیداست، عددی است که نشان می‌دهد شما داده‌ها و اطلاعات را با چه سرعتی از شبکه اینترنت دریافت و با چه سرعتی به شبکه اینترنت ارسال می‌کنید. هرچقدر سرعت اینترنت (پهنای باند) بیشتر باشد، صفحات اینترنتی و وب‌سایت‌ها سریع‌تر نمایش داده می‌شوند و دانلود فایل‌ها نیز در زمان کمتری انجام خواهد شد. معمولاً در کاربردهای خانگی، سرعت دریافت اطلاعات روی رایانه شما، از سرعتی که شما اطلاعات را برای دیگران ارسال می‌کنید بیشتر است که با معیار کیلوبیت بر ثانیه (Kb/s) یا مگابیت بر ثانیه (Mb/s) اعلام می‌شود. سرعت دسترسی به اینترنت به میزان استفاده شما ارتباط ندارد اما در شرایط محیطی، مکانی و زمانی مختلف ممکن است تغییر کند مثلا اگر از اینترنت وایمکس استفاده می‌کنید، در روزهای بارانی ممکن است کاهش سرعت داشته باشید. یا اگر از اینترنت ADSL که روی خطوط تلفن ارائه می‌شود استفاده می‌کنید، فاصله شما با مرکز مخابراتی و کیفیت سیم‌های تلفن نیز روی سرعت اینترنت‌تان تأثیرگذار است. طبیعی است که با افزایش سرعت، هزینه خدمات نیز افزایش می‌یابد.

حجم سرویس اینترنت: مجموع میزان اطلاعات ارسالی و دریافتی شما در طول یک دوره زمانی مشخص (روزانه، هفتگی، ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه یا سالانه) است که با واحد کیلوبایت (KB)، مگابایت (MB) یا گیگابایت (GB) برای کاربردهای خانگی اعلام می‌شود. این فاکتور کاملا به میزان استفاده شما از خدمات اینترنتی بستگی دارد.

هنگام سفارش سرویس اینترنتی با یک سرعت مشخص، می‌توانید حجم‌های متفاوتی را درخواست بدهید و حتما می‌دانید که حجم درخواستی بیشتر یعنی قیمت بیشتر! حجم مورد نیاز شما می‌تواند به میزان مشخصی محدود یا به‌طور کل نامحدود باشد. معمولا هزینه حجم نامحدود در یک سرعت مشخص، چندین برابر هزینه حجم محدود با همان سرعت است. نکته مهم دیگری که باید درنظر بگیرید این است که در قوانین بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ذکر شده است که کاربر نمی‌تواند حجم خریداری شده برای یک دوره خاص را، درصورت عدم‌استفاده تا پایان دوره، به دوره بعد انتقال دهد.

  • چه خدماتی؟ چه مزیتی؟

ADSL: یکی از رایج‌ترین انواع خدمات اینترنتی، مخصوصا برای استفاده‌های خانگی ADSL است. محدودیت این سرویس این است که شما نیاز به یک خط تلفن ثابت و یک دستگاه مودم دارید. البته این سرویس روی کابل تلفن موجود شما ارائه می‌شود و نیازی به کابل یا خط تلفن جدید نیست. درضمن تلفن هم هنگام استفاده از اینترنت، اشغال نمی‌شود. محدودیت استفاده تعداد نفرات را ندارد ولی مهم‌ترین عیب آن همان جابه‌جا نشدن آن است. یعنی نهایتا شما با یک مودم وای‌فای خیلی قوی می‌توانید، اینترنت را تا چند صد متر دورتر برسانید. ADSL تقریبا با توجه به خدماتی که به شما می‌دهد، قیمت مناسبی دارد.

وایمکس: وایمکس شباهت‌ زیادی به شبکه‌ معمولی وای‌ فای دارد، با این تفاوت که گستره پوشش آن به‌مراتب بیشتر است و به این ترتیب می‌توان از آن در مناطقی که حتی شبکه تلفن ثابت هم وجود ندارد استفاده کرد. در این روش هم شما نیاز به یک مودم دریافت‌کننده دارید و باز هم محدودیتی در استفاده تعداد نفرات وجود ندارد، مگر اینکه مودم شما چنین محدودیتی داشته باشد. استفاده از این خدمات نسبت به ADSL گران‌تر است.

اینترنت موبایل: روش سوم دسترسی به اینترنت و ورود به دنیای مجازی، استفاده از خدماتی اینترنت اپراتورهای تلفن همراه است. این امکان از زمانی فراهم شد که قابلیت 3G به‌عنوان یک فناوری توسط اپراتورها مورد استفاده قرار گرفت. در حقیقت نسل سوم شبکه تلفن همراه 3G نامیده می‌شود. این شبکه باعث بهبود کیفیت تماس‌های صوتی، قابلیت انتقال سریع اطلاعات و ارائه اینترنت پر‌‌سرعت روی تلفن همراه شده است. مزیت استفاده از این نوع اینترنت این است که به‌راحتی و با داشتن یک تلفن همراه در دسترس است. البته می‌توان با استفاده از مودم‌های سیم‌کارت‌دار، این اینترنت را روی دستگاه‌های دیگر هم استفاده کرد. این خدمات قابلیت انتقال دارد و مسلما هزینه‌های آن کمی بیشتر است. نسل جدیدتر این شبکه، 4G‌ نام دارد که نسل چهارم به‌حساب می‌آید و سرعت اینترنت بیشتری را تقدیم شما می‌کند.

  • خواهش دوستانه!

همواره به‌خاطر داشته باشید که ما انسان‌ها باید در تمام جنبه‌های زندگی، خط تعادل را دنبال کنیم و بر عادت‌ها و رفتار خود کنترل داشته باشیم. بنابراین لازم است میزان استفاده‌مان از اینترنت را نیز به دقت تحت کنترل داشته باشیم تا هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ سلامت جسم و همچنین کیفیت ارتباطات خانوادگی و اجتماعی و نظایر آن، متضرر نشویم.

  • حجم مهم‌تر است یا سرعت؟

این پرسش، سؤال بسیار خوب اما مشکلی است! چون بسته به نیاز و نوع استفاده هر فرد، پاسخ متفاوتی دارد اما به‌طور کلی می‌توان گفت که سرعت بیشتر اینترنت (پهنای باند بیشتر) معمولا برای همه کاربران بهتر است؛ چون اغلب افراد دوست دارند برای بازشدن یک سایت یا دانلود یک نرم‌افزار، کمتر معطل شوند اما نمی‌توان با قاطعیت گفت که حجم بیشتر لزوماً بهتر است چون

اول: مدت زمانی که هر فرد به‌طور روزانه از اینترنت استفاده می‌کند با افراد دیگر متفاوت است؛ یعنی 3 ساعت مطالعه مطالب در وب‌سایت همشهری آنلاین، حجم بیشتری نسبت به 10دقیقه مطالعه مصرف می‌کند.

دوم: نوع استفاده افراد از خدمات مختلف اینترنتی با هم متفاوت است. قطعا فردی که یک ساعت به‌طور مداوم ویدئو دانلود می‌کند، نسبت به فرد دیگری که یک ‌ساعت در بین مطالب متنی یک سایت به مطالعه می‌پردازد، به حجم بیشتری نیاز دارد.

سوم: حتی اگر احساس می‌کنید حجم بیشتری می‌توانید مصرف کنید اما توان پرداخت هزینه‌های آن را ندارید یا خرید این میزان حجم، شما را از درس و کار و زندگی‌ عقب می‌اندازد، یعنی خرید حجم بیشتر، برای شما بهتر نیست که هیچ بلکه برای زندگی‌تان ضرر هم دارد!

بنابراین، اگر فردی کاربر کم‌مصرف یا کاربر معمولی است، نیازی به حجم زیاد ندارد و لازم نیست اضافه‌تر از نیاز خود حجم اینترنت خریداری کند.

  • پرسش و پاسخ

فکر می‌کنم سرعت اینترنت واقعی من، از آن میزانی که سرویس‌دهنده ادعا می‌کند کمتر است. آیا راهی برای بررسی سرعت اینترنت وجود دارد؟

بله. اغلب سرویس‌دهندگان اینترنت، در وب‌سایت خود امکانی قرار داده‌اند که بتوانید سرعت شبکه خود را تست کنید. اما اگر مایل هستید از خدمات یک شرکت بی‌طرف استفاده کنید، می‌توانید به وب‌سایت http://www.speedtest.net مراجعه کرده و سرعت دانلود (بارگیری) و آپلود (بارگذاری) اینترنت خود را بررسی کنید. استفاده از خدمات این وب‌سایت، رایگان و بسیار ساده و نتایج آن معتبر و دقیق است. نرم‌افزار این سایت، به‌صورت خودکار سرویس‌دهنده شما را شناسایی کرده و سرعت ارسال و دریافت اطلاعات شبکه‌ شما را در آن لحظه گزارش می‌دهد. گفتنی است ارقامی که این سایت اعلام می‌کند ممکن است در طول شبانه‌روز و براساس ترافیک شبکه متفاوت باشد؛ بنابراین ممکن است لازم باشد چندین بار طی روزها و ساعت‌های مختلف این آزمون را تکرار کنید تا سرعت صحیح اینترنت خود را متوجه شوید.

آیا راهی برای کنترل میزان مصرف حجم اینترنت روی رایانه و موبایل وجود دارد؟

بله. نرم‌افزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند که روی رایانه یا تلفن همراه نصب می‌شوند و علاوه بر گزارش سرعت دسترسی شما به اینترنت، امکان مشاهده میزان حجم مصرفی و کنترل آن را برای‌ شما فراهم می‌کنند. نرم‌افزارهای DU Meter، NetWorx، BW Meter و Net Traffic 4 نرم‌افزار رایگان و کم‌حجم برای رصد اینترنت هستند که تحت ویندوز کار می‌کنند. برای دانلود این نرم‌افزارها کافی است عبارت دانلود را به همراه نام نرم‌افزار مورد نظرتان در یک جست‌وجوگر اینترنتی مانند گوگل، جست‌وجو کنید!

اپلیکیشن Internet Speed Meter نیز همین کار را برای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های اندرویدی انجام می‌دهد. نسخه رایگان این اپلیکیشن را می‌توانید از اینترنت دانلود کنید. پس از نصب این اپلیکیشن، گزارش لحظه‌به‌لحظه سرعت فعلی اینترنت خانگی یا موبایل و میزان حجم مصرفی‌تان را در مرکز اعلان‌ موبایل یا تبلت اندرویدی خود (Notification) خواهید دید. با ورود به اپلیکیشن، می‌توانید تمام مصرف روز جاری و روزهای قبل خود را به تفکیک، مشاهده کنید و همچنین برای مصرف حجمی خود، محدودیت اعمال کنید.(منبع:همشهری)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">