ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

سازمان فاوای شهرداری همچنان در بلاتکلیفی

| يكشنبه, ۱۰ تیر ۱۴۰۳، ۰۳:۳۵ ب.ظ | ۰ نظر

همزمان با دویست و چهل و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بررسی و با حداکثر آراء موافق تصویب شد.

به گزارش خبرنگار شهر، ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در دویست چهل و پنجمین جلسه شورا در جریان بررسی گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سالهای مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با بیان اینکه مشکلات موجود در این سازمان آشفتگی های زیادی ایجاد کرده است، اظهار کرد: مایه تأسف است که یکی از سازمان های اصلی فناوری اطلاعات کشور به این حال و روز افتاده و این مورد اعتراض جدی ماست. من در اعتراض به این وضعیت قطعا به بندهای تکلیفی سازمان رأی نخواهم داد.

مهدی اقراریان رئیس کمیته حقوقی شورا با بیان اینکه هرچه ما تاکنون در مورد این سازمان تذکر داده ایم بی نتیجه بوده و تدبیری برای آن اندیشیده نشده است، خاطرنشان کرد: باید برای حل مشکلات این سازمان کمیته ای تشکیل شود تا مشکلات آن را مورد بررسی قرار دهد.

وی ادامه داد: یکی از شعارهای شهردار تهران هوشمندسازی بوده و سوال ما این است که هوشمندسازی تا چه اندازه در سطح شهر پیاده سازی شده است؟ امیدواریم با پایان انتخابات در هفته آینده، شهردار تهران به این دغدغه ها که جزء برنامه های اصلی ایشان بوده، رسیدگی کند و وضعیت حوزه فناوری و این سازمان تعیین تکلیف شود.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

اقراریان با بیان اینکه در ابتدای این دوره به سازمان فناوری های نوین رأی دادیم و هنوز بلاتکلیف است، یادآور شد: علیرغم شعارهایی که شهردار تهران داده هنوز با ابهاماتی روبه رو هستیم که باید به آن پاسخ داده شود. مسائل فراتر از مدیریت مدیرعامل سازمان است.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه هنوز اعضای هیئت مدیره این سازمان تکمیل نشده است، اظهار کرد: بر اساس گزارش حسابرسی هنوز سازمان دارای سرپرست است نه مدیرعامل.

وی با بیان اینکه سازمان فاوا پس از حمله سایبری دو سال پیش به کلی به هم ریخت و هنوز سامان نیافته است، یادآور شد: برخی سازمان ها به ما نامه ارسال می کنند که مسائل مربوط به فاوا پیگیری شود و ما نامه نگاری می کنیم و به نتیجه نمی رسد. وقتی در شورا تصمیم گیری می شود حراست نمی تواند بگوید ما تأیید نمی کنیم و یا سازمان فاوا اقدام نکند.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

چمران همچنین تصریح کرد: بنده در هر موقعیتی گوشه و کنایه ای به سازمان فاوا می زنم که نمونه آن در محلات است و گفتیم خودشان برای نظام نامه محلات اقدام کنند چون به امید به فاوا نمی توانند کاری پیش ببرند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه هنوز مشکلات فاوا به رغم اینکه ما در برنامه چهارم توسعه به آن به عنوان یکی از چهار اصل مهم با محوریت هوشمندسازی توجه ویژه داشتیم، به نتیجه خاصی نرسیده است، گفت: اگر مشکلات حل نشود ناچاریم جلساتی با حضور شخص شهردار تهران و دیگر بخش ها برگزار کنیم تا مشکلات این سازمان برطرف شود و ببینیم باید چه کار کنیم تا سازمان فاوا درست شود.

وی افزود: ما به تاکسیرانی، اتوبوسرانی و صدور پروانه ایراد می گیریم و همه از فاوا نام می برند و مشکلات زیادی به این سازمان ختم می شود که باید برطرف شود.

حبیب کاشانی خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بندهای تکلیفی این سازمان و ضرورت تعیین تکلیف این بندها در مدت یک ماه، گفت: سازمان موظف است نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مالیاتی، رعایت استانداردهای حسابداری و افشای اطلاعات در صورت های مالی، تعیین تکلیف مطالبات از سازمان ها و شرکت ها و تعیین تکلیف قراردادها با ذینفعان از جمله تهران من، رعایت مفاد اساسنامه اقدام کند.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

وی با بیان اینکه مشکل مدیرعامل سازمان نیست، تصریح کرد: ما بعد از هجمه سایبری هنوز نتوانسته ایم به وضعیت مناسبی برسیم. یا خدمات ضعیف است و یا مدیرعامل برای این کار ساخته نشده است.

علی اصغر قائمی عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا با بیان اینکه اگر بناست به بندهای تکلیفی رأی دهیم باید موارد مربوط به ردیف های بودجه ای نیز لحاظ شود، اظهار کرد: واقعیت این است که مدیرعامل سازمان فاوا مسلوب الاختیار است و دیگران در این سازمان تصمیم گیری می کنند و دست مدیرعامل بسته است و ریشه آن به تصمیم گیری های کلان برمی گردد.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا نیز با بیان اینکه یکی از مشکلات مربوط به فاوا در سازمان های زیر نظر معاونت خدمات شهری دیده می شود، خاطرنشان کرد: بنده از مشکلات این سازمان ناامید شدم و مسائل آن را دیگر پیگیری نمی کنیم چراکه فایده ای ندارد و بهبودی را شاهد نخواهیم بود.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

سعید جهانی سرپرست سازمان فاوا شهرداری تهران نیز گفت: در سال ۱۴۰۲ تکلیف درآمدی سازمان روشن شده و به صفر رسیده است. نظام خدمات پرداخت هماهنگ در سازمان از ابتدای سال ۱۴۰۳ استقرار یافته و مشکلات آن مرتفع شده است.

وی با بیان اینکه کارت بلیت نیز گزارشات حسابرسی سالهی ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ تکرار شده است، اظهار کرد: تمام مبالغ دستگاه های شارژ کارت بلیت ها از سال گذشته به حساب شهرداری تهران واریز و در این حساب ذخیره می شود و بخشی از مشکلات مربوط به این بند در گزارش حسابرسی امسال حذف خواهد شد.

جهانی با بیان اینکه برخی اتوبوس ها و ایستگاه ها دستگاه کارتخوان ندارند که متولی آن سازمان فاوا نیست و متولی آن سازمان های خدماتی حوزه حمل و نقل هستند، اظهار کرد: اگر نرم افزار دستگاهی کار نکند، متولی آن سازمان فاواست اما اگر شبکه قطع باشد، متولی آن اتوبوسرانی است.

وی همچنین تصریح کرد: میزان ذخیره مانده در حساب شهرداری تفاوت چشمگیری نسبت به سالهای قبل داشته و گزارشات آن در سازمان اتوبوسرانی و شرکت بهره برداری مترو موجود است.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری تهران با بیان اینکه از منظر حسابرسی بسیاری از مشکلات در گزارش سال ۱۴۰۲ رفع شده است، تأکید کرد: تنها مشکلات مربوط به کارت بلیت باقی مانده بود که برطرف شده و در گزارش حسابرسی سال ۱۴۰۳ از بندهای تکلیفی خارج خواهد شد. ما این آمادگی را داریم که در جلسه ای اقدامات سازمان، علت انتقال خدمات از سامانه تهران من به شهرزاد و دیگر موارد را توضیح دهیم.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

وی با بیان اینکه مصوبه ای در شورا در خصوص خدمات غیرحضوری داشتیم، یادآور شد: کارگروهی ذیل این موضوع تشکیل شد و موارد مربوطه را در این حوزه بررسی کردیم. هر اقدامی که جنبه حاکمیتی ندارد و جنبه برون سپاری به مجموعه ای دیگر دارد، پیگیری شده که با سازمان بهشت زهرا، سازمان آتش نشانی و دیگر مجموعه ها این امور را دنبال می کنیم.

جهانی با تأکید بر اینکه بسیاری از سامانه هایی که الزامی ندارد صرفاً در فاوا امور آن دنبال شود، به سازمان های مربوطه منتقل خواهد شد، گفت: در بخش زیرساخت و شبکه تا حدی که در توان سازمان فاواست، امور را پیگیری می کنیم. در سال گذشته هزار مورد سخت افزار در شرکت ها و سازمان ها خریداری شد و در بودجه سال ۱۴۰۳ مناطق نیز تأمین این زیرساخت ها در حال انجام است و ما ناظر فنی آن هستیم.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری تهران ادامه داد: مشکلات بخشی از سامانه ها به گذشته برمی گردد و ریشه ای است که اقدامات را آغاز کرده ایم اما هزینه بر و زمان بر است و به تدریج برطرف می شود.

وی با بیان اینکه سازمان هیئت مدیره دارد و چهار نفر در آن عضو هستند، تصریح کرد: جلسات هیئت مدیره هر هفته تشکیل می شود و تنها در شهریور و مهر و آبان سال ۱۴۰۰ که اوایل تشکیل این دوره بود، جلسات تشکیل نشد و مابقی جلسات کاملا تشکیل شده است.

محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه سازمان فاوا مجموعه ای مهم است و می توان جلساتی را برگزار کرد و موضوعات را به صورت شفاف پاسخ داد، تصریح کرد: در جلسه شورا صورت حساب مالی بررسی می شود و می توان در جلسات جداگانه موارد را بررسی کرد. برخی از ایرادات برطرف شده اما چون گزارش سال ۱۴۰۱ امروز قرائت می شود ناچاریم این بندها را مطرح کنیم.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه گوش دادن و نظر دادن در مورد حسابرسی با نظر دادن در مورد کل پیکره فرق دارد، گفت: به جای کنایه زدن در مورد برخی موضوعات، ما به عنوان نماینده مردم که اختیار وسیعی داریم می توانیم در جلسات پرسش کنیم و پاسخ بگیریم البته به شرطی که شرکت کنیم. در مورد قرارداد چین نیز که دسته گل هایی با برخی مصاحبه ها به آب داده شد، در جلسات شرکت نکردند.

وی افزود: ما اینجا زمان می گذاریم که اتفاقات اصلاح شود و رئیس شورا جلسه برگزار می کنند تا بدون حاشیه موارد بررسی شود اما ما در شورا مسائلی را مطرح می کنیم که جایگاه آن شورا نیست.

تصویب گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

مهدی اقراریان رئیس کمیته حقوقی شورا با بیان اینکه آقای قائمی موردی را مطرح کرد و بنده سوال پرسیدم و متلک و کنایه ای مطرح نبود، اظهار کرد: گفتند در جلسه مربوط به قرارداد چین، آقای زاکانی در جلسه حضور خواهد داشت اما به دلایلی حضور نداشت و به همین دلیل بنده نیز حاضر نشدم. بنده پیش از آن با معاون صحبت کرده بودم و مصاحبه کردم که برخی ابهامات برطرف شده است.

چمران رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه قرار نبود شهردار در جلسه حاضر باشد و قرار بر حضور معاون شهردار بود و اینکه برای برگزاری این جلسه بنده دعوت کرده بودم نه شهردار، گفت: کسانی که در این جلسه شرکت نکرده بودند کم لطفی کردند.

گفتنی است گزارش حسابرسی سازمان فاوا شهرداری تهران برای سالهای مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با حداکثر آراء موافق تصویب شد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">