ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

بزرگترین شبکه جعل و تکثیر سی‌دی های نرم افزاری در کشور در تحقیقات ماموران پلیس آگاهی تهران شناسایی شد.

اعضای این شبکه پس از شکستن قفل سی دی های نرم‌افزاری، آنها را تکثیر کرده و با نام امپراطور در بازار توزیع می‌کردند.
*سر نخ ماجرا
شناسایی اعضای این باند از 23 مهرماه امسال و در پی شکایت مدیر عامل شرکتی که سی دی‌های نرم‌افزاری او جعل و تکثیر شده بود در دستور کار پلیس تهران قرار گرفت.

به گزارش فارس،شاکی با مراجعه به شعبه هشتم بازپرسی دادسرای ناحیه 28 تهران با طرح شکایتی از متهمان به قاضی گفت: من مدیر عامل یک شرکت تولیدکننده نرم افزار در ایران هستم. شرکت من پدید آوردنده نرم افزاری حسابدای با نام ... است که در شورای عالی انفورماتیک کشور به نام شرکت به ثبت رسیده است.

چند ماه پس از توزیع سی دی در بازار متوجه شدیم شرکتی با نام جعلی امپراطور سی دی‌های ما به طور غیرقانونی تکثیر و توزیع کرده است.

قیمت واقعی سی‌دی نرم افزار ما 29 هزار تومان است که متهمان آن را با قیمت 10 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسانند.

شاکی ادامه داد: ‌سه سال از توزیع سی‌دی نرم افزار در سطح بازار می‌گذرد اما جاعلان همچنان در حال تکثیر سی‌دی‌ها و فروش آن در بازار هستند.
*آغاز تحقیقات
با مطرح شدن این شکایت بازپرس پرونده به گروهی از ماموران پلیس آگاهی تهران ماموریت داد با بررسی پرونده عمده فروشان و خرده فروشان و توزیع کنندگان سی‌دی‌های جعلی را شناسایی و آنها را دستگیر کنند.

کارآگاهان در بررسی‌ها خود در مغازه‌های سی دی فروش حوالی میدان انقلاب موفق به دستگیری مرد 38 ساله‌ای به نام بهرام شدند که تعداد زیادی از سی‌دی‌های جعلی را در اختیار داشت.

متهم دستگیر و برای تحقیقات به اداره آگاهی منتقل شد که در بازجویی‌ها گفت: من خرده فروشی سی‌دی هستم و از تکثیر غیرقانونی آنها هیچ اطلاعی نداشتم.

بهرام در ادامه مدعی شد سی دی‌ها را از یک عمده فروش سی دی به نام مهدی - ش خریده است.

با بدست آمدن این سر نخ ماموران راهی مغازه مهدی شده و در بازرسی مغازه او تعداد قابل توجه‌ای سی دی نرم افزار حسابداری و نرم افزارهای رایج را با مارک امپراطور کشف کردند که به طور غیرقانونی جعل شده بودند.

سی‌دی‌های کشف شده در مغازه مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت و مشخص شد تمام سی دی‌ها پس از شکسته شدن قفلشان به صورت غیرقانونی تکثیر شده‌اند.

بررسی ها نشان می‌داد، پلیس با یک شبکه بزرگ تکثیر غیرقانونی سی‌دی‌های نرم افزاری در کشور رو برو است.

این متهمان پس از ورود سی دی های نرم افزاری به بازار قفل آنها را شکستند و سپس در سطح گسترده اقدام به تکثیر آنها می‌کنند. این متهمان برای فروش سی

دی‌های خود آنها را به یک سوم سی‌دی‌های موجود در بازار می‌فروختند.
*دستگیری سردسته باند
ماموران که احتمال می‌دادند مهدی -ش، با اعضای اصلی این باند در ارتباط باشد به بازجویی از او ادامه دادند که او اعتراف کرد سی دی‌ها را از شخصی به نام مهدی خریده است.

با افزارهای مهدی-ش، ماموران عامل اصلی توزیع سی دی ها در بازار به نام مهدی را دستگیر کردند.

مهدی در اداره آگاهی اعتراف کرد، من سی دی نرم افزارهای مختلف از جمله نرم افزار حسابداری را تکثیر کرده و به مشتریان خود در سطح بازار تهران و میدان انقلاب می‌فروختم.

متهم ادامه داد، تاکنون صدها سی دی نرم افزاری را تکثیر و در سطح کشور توزیع کرده است.

مهدی در خصوص نحوه تکثیر غیرقانونی سی دی‌ها گفت: پس از آنکه سی دی نرم‌افزاری جدیدی به بازار می‌آمد آن را می‌خریدم و در اختیار یکی دیگر از اعصای باند قرار می‌داده این عضو باند که در زمینه نرم افزاری حرفه‌ای است وظیفه شکستن قفل سی دی‌ها را برعهده داشت. پس از شکستن قفل سی‌دی او، آن را در اختیار من قرار می‌داد که وظیفه تکثیر سی دی را برعهده داشتم.

پس از تکثیر سی دی‌ها نفرات دیگر باند که وظیفه چاپ پاکت و بسته بندی سی دی‌ها را داشتند وارد عمل شده و آنها با مارک امپراطور بسته بندی می‌کردند در انتها من آنها را برای فروش در بین مشتریان خود توزیع می‌کردم.

متهم گفت: تکثیر سی‌دی‌ها را در خانه پدرم انجام می‌دادیم و وسایل تکثیر سی‌دی‌ها در حال حاضر آنجا است.

ماموران سپس راهی خانه پدر مهدی شده و در بازرسی آنجا شش دستگاه دابلیکیتور که هر یک دارای هشت رایتر بود همراه هزار قطعه نرم افزارهایی که به طور غیرقانونی تکثیر شده بودند، کشف کردند.

هم اکنون بازپرس مهدی-ش را به اتهام توزیع عمده سی دی‌های نرم افزاری جعلی و مهدی را به اتهام تکثیر در سطح وسیع سی‌دی‌ها بازداشت کرده است و تحقیقات برای دستگیری دیگر اعضای این باند ادامه دارد.

 • ۸۴/۰۸/۰۷

نظرات  (۱)

 • محمود مزینانی
 • خوب بید

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">