ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

۴۹۸ مطلب با نشانه «weblog» ثبت شده است

تحلیل


حق‌الکشف برای یافتن زیربغل مار

دوشنبه, ۹ دی ۱۳۹۸، ۰۲:۴۱ ب.ظ | ۰ نظر

تا چند سال پیش یکی از راه‌های سرکار گذاشتن ملت و خبرنگارا توسط مسوولان، اعلام وعده‌های سر خرمن بود.
اما الان بعضی مسوولان دارن یه کارایی می‌کنن که ما تازه معنی سرکار گذاشتن رو بازتعریف می‌کنیم و به مرحله «باز دم قبلی‌ها گرم» داریم می‌رسیم.

خوبی وعده سر خرمن که قبلنا می‌دادن این بود که شنونده یا بیننده می‌فهمید که قراره مثلا چه اتفاقی بیفته. مثلا می‌گفتن آزادراه فلان تا سه سال دیگه راه‌اندازی می‌شه. حالا اون طرح‌ مثلا بیست سال هست راه‌اندازی نشده، اما همچنان مزیتش اینه که می‌دونیم قرار بود چی بشه و بابت چی سرکاریم.

اما حالا اوضاع یه جوری شده که اصلا نمی‌دونی بابت چی سرکاری و باید منتظر چی باشی دقیقا.
عرض کنم این روزا بعضی کارا و حرفای مسوولان رو هر چی از ته به سر و از سر به ته که می‌خونی بازم دستگیرت نمی‌شه چیکار کردن یا چیکار می‌خوان بکنن.

خلاصه مثل وضعیت پیدا کردن زیربغل مار شده. که تو هر چی می‌گردی می‌گی خب اول باید دست مار رو پیدا کنم که به زیربغلش برسم که طبعا چون دستی در کار نیست ....

این روزا خیلی از اخبار مثل پیدا کردن زیر بغل ماره. مثلا می‌گن فلان افتتاح طرح باعث جلوگیری از فلان مشکلات شد. بعد هر چی می‌گردی که این طرح چی هست، چه زمانی افتتاح شده، توسط کی ساخته شده، هیچی پیدا نمی‌کنی و فقط باید خوشحال باشی که اون طرحه که اصلا نمی‌دونی چی هست، باعث دفع خیلی مشکلات که اونم نمی‌دونی چی هست، شده.

یا مثلا می‌گن در دیدار با فلان مقام خارجی تفاهم‌نامه‌های متعددی به امضا رسید که ثمرات آن در آینده به زودی اعلام می‌شه. یه عده آدم هم که ظاهرا خبرنگار هستن این به اصطلاح خبرها رو از این ور به اون ور تو شبکه‌های اجتماعی و تلگرام پخش می‌کنن.

بعد یه سری آدم میان سوال می‌کنن خب بابا این تفاهم‌نامه‌ها اصلا چی هست که خروجیش چی باشه؟ اما از ارسال‌کنندگان و تهیه‌کنندگان این اخبار صدا در نمیاد. چون ظاهرا یا خودشونم اصلا نمی‌دونن جریان چیه؟ یا اصلا نفهمیدن چی نوشتن، یا اینکه خودشونم می‌دونن اصل و اساس خبر سرکاریه و فقط مهم اینه که یه عکس گنده با یه تیتر گنده منتشر کنن که مثلا مسوولان دارن کارهای مهمی می‌کنن.

خلاصه به نظرم رسید مثلا تو همین حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات که از این تیپ خبرهای پیدا کردن زیربغل مار زیاد شده، یه مسابقه بذاریم و از همه اهالی این حوزه سوال کنیم اگر کسی چیزی درباره ماهیت و جزییات این اخبار می‌دونه بقیه رو هم در جریان بذاره.

برای جایزه هم می‌شه اسم و عکس یابنده اصل ماجرا رو در نشریات منتشر کرد و به عنوان کاشف خبر ازشون تقدیر کرد و یه حق‌الکشف بهشون دادن.
عزت زیاد
آق فری
(منبع:عصرارتباط)

 

ناتوانی فناوری برای کمک به فناوری!

دوشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۱۲ ق.ظ | ۰ نظر

یه سری از تخلفات توی حوزه بانکی و آی‌تی کشور تبدیل به بازی من بدو آهو بدو شده که حکایت از یک کار بی‌پایان داره. چون آهو هیچ‌وقت از دویدن و فرار کردن باز نمی‌مونه که من به راحتی بتونم بگیرمش.
جالب اینجاست که وقتی حرف از حوزه IT و بانکی می‌زنیم یعنی خروار خروار سامانه و شفافیت و از این جور چیزها. به قولی همیشه حرف از فناوری اطلاعات که می‌شه می‌گن باید همه جا گسترانیده بشه تا مثلا همه چیز به خوبی شفاف بشه و هر خلافی بساطش جمع بشه.
اما جالبه که توی همین حوزه‌های فناورانه و بانکی هم IT نتونسته حتی به خودشم کمک کنه چه برسه به باقی حوزه‌ها.
حالا عرض می‌کنم چرا؟
مثلا بد نیست حالا که پرونده قطع اینترنت به سرانجام نرسید و اینترنت وصل شد، یه بار دیگه همین پرونده شرکت‌های وس رو با هم مرور کنیم. بعضی‌ها می‌گن از شرکت‌های وس که توی حوزه فناوری اطلاعات کار می‌کنن شفاف‌تر اصلا وجود نداره، چون همه چیز با کامپیوتر قابل پردازشه و مشخصه کدوم شرکت، بابت کدوم خدمت(!)، از چه تعداد کاربر، چه میزان پول دریافت کرده.
حتی یکی از کارشناسا گفته بود اطلاعات همه اینا سه سوته جلوی چشم هست و وزارت ارتباطات می‌تونه راحت تهش رو در بیاره. اما حالا توی حوزه کار شرکت‌های فناوری، خود فناوری دقیقا به چه دردی خورده؟ تخلفات حوزه وس جمع‌ شد؟ یا با کسی برخورد شد؟ یا کلا جلوی این تخلف به کمک فناوری گرفته شد؟ فعلا که پاسخ منفیه، چون گیر کار جای دیگه‌س.
توی حوزه بانکی هم با وجود انبوهی از سامانه‌ها و هزینه برای انواع و اقسام فناوری، با کلی تخلف و سرقت و کلاهبرداری مواجه هستیم؛ نمونه‌ش برداشت‌های غیرمجاز اونم در حالی که می‌گن کلی سامانه تقلب‌یاب وجود داره.
یا انتقال کارت‌خوان‌ها به خارج از کشور که در اون مورد هم می‌گن به کمک IP به راحتی قابل شناساییه. اما نه تنها جلوی استفاده از کارت‌خوان‌ها در خارج کشور گرفته نشده، بلکه تازه می‌گن یه سری کارشناس از شرکت شاپرک راه افتادن توی کشورهای منطقه دنبال پیدا کردن کارت‌خوان‌ها. جالبه که توی همین استانبول پر شده از این کارت‌خوان‌های بانک‌های ایرانی و شاپرک هم هر چند وقت یه بار یه سری آمار انسداد می‌ده که نشون می‌ده مشکل حل نشده. درست مثل برخورد با سیم‌کارت‌های بی‌هویت و پیامک‌های تبلیغاتی که فناوری نتونسته به خودشم کمک کنه.
یا در مورد حساب‌های بانکی اجاره‌ای که برای فرار مالیاتی استفاده می‌شه. خب در این مورد هم که ما کلی سامانه توی حوزه بانکی داریم. یعنی این سامانه‌ها نمی‌تونن به دستگاه‌های نظارتی خبر بدن که چطور توی حساب یه بچه هفت ساله 90 میلیارد تومن پوله؟ یا با همین اتصال سامانه‌های کشور نمی‌شه فهمید مثلا مدیرعامل یه شرکت که در واقع همون سرایدار شرکت هست، چطوریه که گردش حساب بانکیش چند صد میلیارد تومنه، اما یه خونه 30 متری اجاره‌ای خارج از تهران داره و حتی یه موتور گازی هم به نامش نیست، چه برسه به اینکه آقای مدیرعامل یه خونه توی فرمانیه داشته باشه و یه ماشین چند میلیاردی هم زیر پاش باشه.
پس همون‌طور که ملاحظه می‌کنید فناوری لزوما به داد فناوری نمی‌رسه و مشکلی از حوزه آی‌تی و بانکی ما حل نمی‌کنه، کمااینکه تا الان هم حل نکرده و برای همین هی سامانه می‌سازیم و باز تو بدو آهو بدو!
عزت زیاد
آق فری


(منبع:عصرارتباط)

از دکمه فیلترینگ تا دکمه قطع اینترنت

دوشنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۲ ق.ظ | ۰ نظر

یه زمانی توی ایران نگرانی کاربران اینترنتی، محدود به مسایل جزیی مثل فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های پرمخاطب بود!
برای رفع این دغدغه زمانی رییس‌جمهور اعلام کرد که قول می‌دهد دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نرود.
برای این موضوع هم یه سری دست و جیغ و هورا کشیدن و تیتر رسانه‌ها شد و خلاصه خیلی شلوغش کردن.
چند وقت بعد همه دیدن دکمه فیلترینگ از قضا خیلی هم روان و بدون هیچ اختلالی کار می‌کنه و مشکلی از این بابت نیست. بعد یه عده رفتن سراغ وزیر ارتباطات که ای بابا پس چرا این دکمه مرتب داره کار می‌کنه که پاسخ شنیدن بنده کاره‌ای نیستم و یه کمیته‌ای هست که اونجا تصمیم می‌گیرن.
فقط این وسط من نفهمیدم اگه دکمه فیلترینگ اساسا دست وزیر ارتباطات نبوده، پس چرا رییس‌جمهور چنین قولی داد و کلی هم دست و جیغ و هورا کشیدن؟ مثل این می‌مونه که مثلا من قول بدم چیزی گرون نشه. بعد که گرون شد و همه اومدن سراغم بگم من پای قولم هستم و من که گرونش نکردم؟!
اتفاقا توی چند روز گذشته یه فیلمی هم بین کاربرا داره دست به دست می‌شه که البته مربوط به چند سال قبله و باز به نقل از رییس‌جمهور اعلام شده که اینترنت قطع نخواهد شد. حالا ظاهرا دکمه قطع اینترنت هم به خوبی داره کار می‌کنه و وقتی دوباره از وزیر ارتباطات پرسیدن که اینترنت چه زمانی وصل می‌شه، گفتن شورای امنیت کشور که وزیر کشور رییسش هست مسوول قطع اینترنته و ما نمی‌دونیم کی وصل می‌شه.
خلاصه اوضاع عجیبی شده و دیگه فکر کنم کسی نگران دکمه فیلترینگ نیست و همه نگران مرتب کار کردن دکمه قطع اینترنت هستن.
حالا این وسط 30 تا نماینده تهران هم در حالی‌که تقریبا هزار تا مصاحبه از وزیر ارتباطات منتشر شده بود که قطع اینترنت دست من نیست، یه نامه زدن به وزیر ارتباطات که لطفا اینترنت رو وصل بفرمایید!
یعنی ما توی این هاگیر و واگیر موندیم نماینده‌های مجلس نمی‌دونن بالاخره قطع اینترنت به وزارت ارتباطات مربوط نیست یا هست؟
از اینا که بگذریم توی روزهای گذشته یه چیزی توی مایه‌های جوک بین کاربرای اینترنت رد و بدل می‌شد که با طولانی‌تر شدن قطع اینترنت ظاهرا بعضیا می‌گن نه بابا جوک نیست!
ماجرا از این قراره که می‌گن روزی که اینترنت قطع شد، چون باید سریع و محکم قطع می‌شد، مسوول مربوطه خیلی محکم کوبیده روی دکمه قطع اینترنت. به شکلی که دکمه خراب شده و حالا علت اینکه قطع اینترنت طولانی شده اینه که در حال تعمیر دکمه هستن!
این احتمالات به اون خاطر مطرح شد که در بسیاری از نقاط کشور مشکل خاصی مشاهده نمی‌شه و از این جهت ادامه قطع بودن اینترنت محل سواله. البته کارشناسان بی‌خبر از همه جا یه سری احتمال هم مطرح می‌کنن که شاید قراره این وضعیت ادامه داشته باشه تا به این ترتیب کمک بشه مشکلات شبکه داخلی کشور رفع بشه.
خلاصه ما هم مثل شما و مسوولان وزارت ارتباطات و نمایندگان مجلس، از زمان رفع مشکل اینترنت بی‌خبریم و باید منتظر بمونیم ببینیم مشکل اصلی چیه؟
عزت زیاد
آق فری

(منبع:عصرارتباط)

سوسول بازی بابت قطع اینترنت

شنبه, ۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۱۵ ق.ظ | ۰ نظر

قطع اینترنت در کشور ما خیلی هم طولانی نبود. اما بعضی اینقدر شلوغش کردن که اصلا یادمون رفت اینترنت برای چی قطع شد و بنزین گرون شد!

آخه چند روز قطع شدن اینترنت چیه مگه؟ این سوسول بازیا چیه بعضیا از خودشون دارن در میارن. لطفا عصبانی نشین الان توضیح می‌دم چرا.
شما هیچ می‌دونستید دولت هند، اینترنت و تلفن کشمیر رو با حدود 8 میلیون سکنه، بالای 100 روزه که قطع کرده؟
خب یه مقدار با انصاف باشید و خودتون رو بذارید جای کشمیری‌ها. شما الان از حال اونا خبر دارید؟ خب نه، چون به اینترنت و تلفن وصل نیستن، اما مطمئن هستم حالشون خوبه و اگه قطع تلفن و اینترنت مشکلی براشون پیش آورده بود، حتما تا حالا صداش در اومده بود.
یه جوری بعضیا شلوغش می‌کنن که انگار آب رو قطع کردن. خب نمی‌میرید که. صدا و سیما هم که صبح تا شب داشت گزارش می‌رفت که مشکل خاصی نیست و بعضی از مصاحبه‌شونده‌ها گفته بودن اصلا متوجه قطع اینترنت نشدیم.
یه سری از نشریات هم مقاله نوشته بودن که با قطع اینترنت، کلی وقت آزاد پیدا کردن و تازه متوجه قد کشیدن بچشون شدن و فهمیدن کلاس چندمه.
خب حالا مثلا نرید توی توییتر و تلگرام و واتس‌اپ و دو سه روز جوک نخونید و فحش ندین، چی میشه مثلا؟
یه جوری بعضیا می‌گن آقا اینترنت رو وصل کنید که انگار همه دنیا منتظر به روزرسانی صفحاتشون تو شبکه‌های اجتماعی هستن و الان دنیا از کار افتاده چون اینترنت ما قطع بود!
به نظرم خیلی در مورد قطعی اینترنت شلوغ‌کاری و اغراق شد. حالا مثلا یکی مثل اون خانمه که تو اینستاگرام پول می‌گیره تبریک تولد میگه، یه چند روزی کار و بارش بخابه مثلا چی میشه؟ خب اون خانم شنیدم ماهی 30 میلیون تومن درآمد داشته، حالا چند روز قطع باشه فکر کردین مثلا الان کارتن‌خواب شده؟!
یا بهنوش بختیاری که بابت گذاشتن یک تبلیغ تو اینستاگرام 20 میلیون تومن می‌گیره، الان که چند روزه کار نکرده، فکر کردین رفته برای گذران زندگی لوازم خونش رو گذاشته برای فروش؟!
خب نه دیگه اینطوری‌هام نیست. حالا متوجه منظورم شدین که بعضیا خیلی شلوغ کردن و سوسول‌بازی درآوردن.
تازه نبود اینترنت باعث شده یه سری اتفاق خوب هم تو کشور بیفته. اینی که می‌گم واقعیه، آقای محسن کوهکن از نماینده‌های مجلس گفتن: «۴۰ سال پیش کسی نمی‌توانست یک حساب بانکی را خالی کند اما الان هکرها به دنبال خالی کردن حساب‌های بانکی هستند که برای این موارد هم پرونده‌های بسیاری در پلیس فتا تشکیل شده است. به همین دلیل در شرایط فعلی قطعی اینترنت اجتناب‌ناپذیر بود و می‌توان آن را هزینه ایجاد امنیت دانست.»
یعنی قطع اینترنت باعث شده جلوی کلی خسارت به بانک‌ها و کسب‌وکارها گرفته بشه. خب اینا کم چیزی نیست و نباید فقط نیمه خالی لیون رو ببینید.
بله می‌دونم الان بعضیا با خوندن این مطلب دارن بد و بیراه می‌گن که بابا به غیر از اینا یه سری کارای به درد بخور واقعا خوابیده. خب جواب این رو هم بعضی مسوولان قبلا دادن و گفتن مگه نگفته بودیم بیخیال اینترنت بشید، خب نشدید، حالا هم دندتون نرم.
عزت زیاد
آق فری


(منبع:عصرارتباط)

چرخه تولید نخود سیاه

يكشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۳۳ ق.ظ | ۰ نظر

آلدوس هاکسلی نویسنده کتاب دنیای قشنگ نو، یه جمله‌ای تو این مایه‌ها داره که می‌گه: در آینده شما رو با چیزهایی که بهتون نمی‌دن، محروم نمی‌کنن، بلکه با چیزهایی که بهتون می‌دن شما رو محروم می‌کنن.
یه مقدار مطلب سنگین شروع شد و حالا میخام یه جوک تو همین مایه‌ها هم براتون بگم. طرف رو می‌برن جلوی جنگل می‌گن به نظرت جنگل قشنگه؟ میگه والا اینجا اینقدر درخته که من اصلا نمی‌تونم جنگل رو ببینم.
حالا چه ربطی داره این حرفا و مثال‌های من به ارتباطات و فناوری اطلاعات. واقعیت اینه که تو این چند سال اخیر تو حوزه فاوا اینقدر درگیر حاشیه و طرح و وعده و همایش و سخنرانی و نهاد جدید شدیم و رسانه‌ها رو هر روز فرستادن دنبال یه نخود سیاه جدید و قشنگ که دیگه تقریبا و کلا داره یادمون می‌ره نهادهای حوزه فاوا اصلا برای چی درست شده بودن، قرار بود چیکار کنن و اصلا وقتی جلوی یک مقام مسوول می‌رسیم باید چی ازش بپرسیم.
مثلا من خودم تقریبا دیگه یادم رفته شورای عالی فضای مجازی برای چی درست شد یا وزارت ارتباطات کار اصلیش چیه.
یادش به خیر یه زمانی کلی شورای عالی تو حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم، مثل شورای عالی انفورماتیک، شورای عالی اطلاع‌رسانی، شورای عالی فناوری اطلاعات، شورای عالی افتا و.... اون قدیما مثلا تنها چیزی که می‌دونستیم این بود که هر کی بیکار می‌شد یه شورای عالی می‌زد و می‌شد رییسش و همه با هم در یک کار موازی‌کاری داشتن و اونم این بود که یا هیچکاری نمی‌کردن، یا مصوبات همدیگرو نقض می‌کردن.
حالا اگرچه یه جورایی تعداد متولیا کم شده اما هنوز مشکلات و طرح‌های ریز و درشت که می‌گفتن نتیجه تعدد نهادهای متولی هست، نه تنها سر جاشون باقی موندن که حالا دیگه نمی‌دونیم جواب چی رو باید از کی بپرسیم.
به جاش هنوز تکلیف مشکل و طرح قبلی روشن نشده، یه طرح جدید رو می‌کنن و ملت و رسانه‌ها می‌افتن دنبال نخودسیاه و بحث و بررسی که این طرحی که هنوز نه به داره نه به باره باید چطور باشه و چطور نباشه. هنوز تکلیف طرح بی‌سر و ته جدید روشن نشده دوباره یه حرف و طرح جدید رو می‌شه و رسانه‌ها هم می‌افتن دنبالش و این چرخه با سرعت یه نخود سیاه جدید تولید می‌کنه.
خلاصه وضعیت عجیبی شده و همه از صبح که پا میشن تو رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌چرخن ببینن سوژه امروز و این هفته چیه و قراره چه آشی پخته بشه. حالا جالب اینه که اصلا آشی هم در کار نیست و فقط حرفش زده می‌شه و موقع پختن که می‌شه، پاسکاری شروع می‌شه که ایده مال من بود و اجراش با بقیه هست. بقیه هم بقیه رو مسوول می‌دونن و همینطور هر کی کار رو می‌ندازه گردن بغلی.
ما هم اینجا نشستیم و هر چی می‌گردیم نه آشی پیدا می‌کنیم و نه نخود سیاهی. خلاصه مخلص منظورم، رسیدن به جمله اول این متن بود که اینقدر وعده و حاشیه ریختن روی سرمون که اصلا دیگه نمی‌دونیم چی می‌خاستیم بشیم که نشدیم.
عزت زیاد
آق فری

(منبع:عصرارتباط)

سیستم راه بنداز؛ ولش کن

سه شنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۴۰ ق.ظ | ۰ نظر

تو مسایل مدیریتی گاه از دو مدل تو راه‌اندازی برخی طرح‌ها و پروژه‌ها حرف زده می‌شه.
یکیش اینه که می‌گن «راه‌بنداز؛ جا بنداز» مصداق بارزش میشه استارت‌آپ‌ها و خیلی از این کسب و کارهای اینترنتی که قبل از این که مثلا جا بندازن و قانون و مقرراتی براشون درست کنن، گفتن بی‌خیال بذارید راه بیفتن و هر کاری خواستن بکنن، بعد یواش‌یواش می‌ریم سراغ جا انداختن موضوع. مثل تاکسی‌های اینترنتی که فکر کنم ایران آخرین کشور دنیا بود که به این نتیجه رسید که آره خب همچین بی‌قانون هم نمیشه بمونن.
مدل دومیش اینه که میگن «جا بنداز؛ راه بنداز»، البته این مدل معمولا خیلی تو ایران جواب نمی‌ده. تو این مدل مثلا شروع می‌کنن به جا انداختن اینکه آقا برق رو درست مصرف کنید، آب رو کم مصرف کنید، قوانین رانندگی رو رعایت کنید و فرهنگ‌سازی می‌کنن تا خلاصه جا بیفته.
اما بعدش خب می‌بینن جواب نمی‌ده قیمت آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت رو به جایی می‌رسونن که همچین قشنگ فرهنگ استفاده‌ش برای مردم جا بیفته و جرات اسراف نداشته باشن. در مورد قوانین راهنمایی هم جریمه‌ها رو چنان بالا می‌برن که قشنگ یه خلاف که کردی جاش تا چند وقت خوب نشه.
حالا چند وقتیه من به این نتیجه رسیدم که یه مدل جدید هم تو دستور کار مدیرا قرار گرفته که میشه اسمش رو گذاشت «راه‌بنداز؛ ولش کن!». تو این مدل مثلا اعلام می‌کنن ملت شریف ایران، هر کی کلاه رفته سرش بیاد این کد رو بزنه تو گوشیش تا بفهمه چقدر رفته تو پاچه‌ش. خلاصه یه عده هم سرازیر و خوشحال دست به کار می‌شن.
بعد که می‌فهمن تا کجا کلاه رفته سرشون، میگن خب دیگه زحمت بکشید خودتون برید دنبال شکایت و پولتون.
یا میان میگن شاد و خرسند باشید که قراره به خبرنگارا و عروس دامادها اینترنت مفت بدیم. بشتابید که جا نمونید و در این خصوص سامانه‌ای راه‌اندازی شده که عزیزان دل می‌تونن، به سادگی آب خوردن از این مزایا برخوردار بشن.
چند روز بعد از اینور اونور صدای یه عده در میاد که ای بابا ما که هر چی اقدام کردیم نشد، جواب ندادن، سیستم خوابیده و خلاصه از این بهانه‌ها و سیاه‌نمایی‌های مرسوم که همه در جریان هستین.
خلاصه از این مثال‌ها خیلی زیاده و من یکی دو تاش رو گفتم که منظورم از سیستم «راه‌بنداز؛ ولش کن!» رو خدمتتون تشریح کنم. وگرنه بگردین خروار خروار طرح و پروژه تو کلی دستگاه‌های کشور می‌تونید پیدا کنید که از این جدیدترین روش مدیریتی بهره گرفتن و اتفاقا خیلی هم کاربرد و استفاده ازش رو به افزایشه.
عزت زیاد
آق فری

(منبع:عصرارتباط)

چرا قیمه رو می‌ریزی تو ماستا!

دوشنبه, ۱۵ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۶ ق.ظ | ۰ نظر

یه لحظه با خودتون فکر کنید دارید یه مسابقه فوتبال می‌بینید که چند دقیقه‌ای نگذشته، یکی از توپ جمع‌کن‌ها میاد وسط زمین و یه گل می‌زنه به یکی از تیم‌ها.
چند لحظه بعد یکی از مامورای پلیس هم می‌پره وسط و یه گل هم اون می‌زنه. بعد یکی از تماشاچی‌ها میاد وسط و توپ رو بر می‌داره و فرار می‌کنه.
دیگه خیالت راحت شده که حتما تموم شد و میشه یه بازی درست و حسابی رو دید که یه دفعه یکی از عکاسای گوشه زمین می‌پره وسط و تور دروازه رو با قمه جر می‌ده و دقایق طولانی گند می‌زنه تو بازی.
این بار مربی یکی از تیم‌ها میاد وسط و از پشت گردن دروازه‌بان تیم حریف رو می‌گیره و تکنیک خفه کردن رو اجرا می‌کنه روش و راهی بیمارستانش می‌کنه.
یهو دوربین می‌ره روی داور چهارم که چند تا مامور پلیس اومدن و دارن می‌برنش. چون چک برگشتی داشته و شاکیش حکم جلبش رو گرفته بوده.
این وسط یک دفعه برق استادیوم به خاطر مشکل زیرساخت‌ها اتصالی می‌کنه و حدود 20 هزار نفر از تماشاچی‌ها کشته می‌شن.
همه خلاصه از این وضعیت بازی کپ کردن و منتظرن ببینن داور چیکار می‌کنه که اونم دست می‌بره تو جیبش و بدون هیچ دلیلی به 7 تا از بازیکنای یکی از تیم‌ها که خوشش نمیاد، کارت قرمز می‌ده!
ناظر بازی هم در حالی دستگیر می‌شه که از اول بازی رفته بود تو رختکن بقیه داورها و داشت جیب اونا رو می‌زد.
میخوام بگم این وضعیت یه جورایی حال و روز این روزای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعاته که بدجوری قیمه‌ها داره ریخته می‌شه تو ماستا!
بابا جان آخه این چه وضعیتیه. چرا هر کس درست سر پست و مسوولیت خودش نیست. یعنی چی که هر کی هر کی شده.
بدبختی اینجاست که دیگه از جایی و کسی هم امیدی نیست که بتونه بیاد وسط و این وضعیت رو جمع و جور کنه. چون مثل فوتبال نیست که مثلا فیفا دخالت کنه از اون طرف هم سازمان ملل و اتحادیه جهانی مخابرات بیاد وضعیت ما رو سر و سامان بده.
خلاصه خیلی‌ها شروع کردن برای حفظ جان و مالشون از استادیوم، ببخشید از حوزه ارتباطات، خارج می‌شن و فرار رو بر قرار ترجیح می‌دن. منم خیلی وقته چند تا شغل جنبی و جایگزین برای خودم جور کردم و برای خنده اینجا موندم. شما هم به فکر باشید که خربزه آبه.
عزت زیاد
آق فری


(عصرارتباط)

میمون‌های سایبری ایران زرنگ‌تر شدن

يكشنبه, ۷ مهر ۱۳۹۸، ۰۱:۵۸ ب.ظ | ۰ نظر

گاهی اوقات بعضی دوستانم گله می‌کنن که این چه وضعی هست که یک سری سلبریتی با دلقک‌بازی و حرفای بی‌سر‌و‌ته زدن توی فضای مجازی اینقدر طرفدار دارند اما خیلی آدمای محترم رو کسی دنبال نمی‌کنه؟
بعد هم از ملت گله می‌کنن که چرا این‌طوری شدن و افسوس می‌خورن و آه می‌کشن و می‌گن وضعیت خوبی نیست.
من خب چون قبلا هم از این جور گله‌مندی‌ها دیده بودم، حرف‌هاشون که تمام شد، تصمیم گرفتم به زبان ساده توضیح بدم که چرا دلقک‌ها توی فضای مجازی پرطرفدار هستن.
ببینید اگه به باغ‌وحش تشریف برده باشید، معمولا اطراف قفس میمون‌ها خیلی شلوغه و مراجعه‌کننده‌ها با خودشون نمی‌گن مثلا دیدن میمون‌ها بی‌کلاسی محسوب می‌شه و اگه برم دم قفس مارها یعنی آدم با کلاسی هستم! علتش اینه که میمون‌ها از نظر ظاهری بیشترین شباهت رو به ما دارن و چون یک مقدار هم هوش یادگیریشون بیشتر از بقیه حیوانات هست، کارهایی می‌کنن که مردم سرگرم می‌شن.
هفته قبل اما دو تا از میمون‌های سایبری ایرانی کاری کردن که حسابی سر و صدا به پا کرد و البته من یک مقدار نگران شدم که اوضاع داره خطرناک می‌شه و اینا وارد فاز جدیدی دارن می‌شن.
یکی از این میمون‌ها به طرفداراش گفته بود 12 میلیون کامنت تو صفحش بذارن تا رکورد جهانی رو جابجا کنه. این اتفاق البته افتاد و بیشتر از تقاضای این میمون هم کامنت جمع شد.
یکی دیگه از میمون‌های سایبری ظاهرا با یک خانمی وارد دعوا شده بود و به طرفداراش گفته بود که صفحه اون خانم رو ریپورت کنن تا از اینستاگرام حذف بشه. طرفدارا هم این کار رو کرده بودن.
از قضا این موضوع خیلی هم سر و صدا کرده بود و یه سری مطلب و گزارش و کاریکاتور از دعوای این میمون سایبری و فحاشی‌هاش منتشر شده بود. نکته جالب‌تر اینکه هیچ شکایت رسمی هم از دو طرف ماجرا به ثبت نرسیده بود.
می‌خوام همینجا از فرصت استفاده کنم و بگم، باید بسیار مراقب و هوشیار باشیم که میمون‌های سایبری ایران زرنگ‌تر شده و وارد یک فاز جدید و حرفه‌ای شدن.
ببینید توی آمریکا، ساختن سلبریتی‌ها یک صنعت محسوب می‌شه. یعنی یه سری آدم و شرکت‌ها هستن که شما می‌تونید با پرداخت پول بهشون، کاری کنید که شما رو به صدر توجه مردم در اخبار، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برسونند.
در یک نمونه از کارهایی که فعالان صنعت سلبریتی آمریکا مشغولش هستند، مدیر برنامه سلبریتی‌ها باید به شکل مداوم، نقشه‌ها و برنامه‌های کاذب و ساختگی برای سوژه‌هاشون درست کنن تا همیشه اون‌ها رو در صدر توجه طرفداراشون نگه دارن. دعواهای الکی، تصادف‌های ساختگی، فیلم‌هایی که مثلا از زندگی خصوصی‌شون لو رفته و کارهایی از این دست.
خلاصه خواستم بگم آماده باشید که توی ایران هم از این دعواهای ساختگی و جمع‌کردن طرفدار و جلب توجه رسانه‌ها انگار از طرف مدیر برنامه میمون‌های سایبری ایران کلید خورده و با وضع فعلی کشور، همین یکی رو کم داشتیم.
عزت زیاد
آق فری

 

غول‌هایی که در ایران بیکار می‌مانند

شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۰۹:۱۰ ب.ظ | ۰ نظر

هفته قبل وزارت ارتباطات به واسطه انتصاب مدیرعامل جدید رایتل، یه مصوبه صادر کرد مبنی بر اینکه مدیران اپراتورهای بالای نیم میلیون کاربر باید در یکی از رشته‌های برق، کامپیوتر، IT، صنایع، مدیریت، حقوق، اقتصاد یا حسابداری درس خونده باشن تا بتونن مجوز کار تو این اپراتورها رو از این وزارتخونه بگیرن.

هدفشونم از این کار خب حتما خیر و صلاح کشور و ملت بود که هر کسی راه نیفته بیاد تو این اپراتورها و باعث ایجاد ضرر و زیان تو بخش ارتباطات کشور بشه.

خب این مصوبه خیلی سر و صدا به پا کرده و هنوزم ادامه داره. اما یه آدم جنس‌خرابی اومد تو یه گروهی که منم توش بودم یه تیکه انداخت وسط و رفت که خب خودش شد یه سوژه برای مطلب این هفته.

طرف گفت با این حساب اگه یکی مثل بیل‌گیتس مالک مایکروسافت و استیو جابز مالک اپل (البته اگه زنده بود)، پا می‌شدن، میومدن ایران، اینجا کاری براشون وجود نداشت و صلاحیت پست گرفتن تو شرکت‌های بزرگ رو پیدا نمی‌کردن، لذا یا باید می‌رفتن یه جا ویندوز نصب می‌کردن، یا تو مراکز پاسخگویی اپراتورها مشغول می‌شدن یا اگه از کار کارمندی خوششون نمیومد و سختشون بود، یه کار فناورانه مرتبط دیگه مثل راننده تاکسی اینترنتی هم براشون بود.

خلاصه من خودم حساس شدم برم ببینم دنیا چه خبره و کیا مدرک تحصیلشون چیه و چیکار کردن و به کجا رسیدن. البته همینجا قبلش یه چیزی رو روشن کنم که به من زنگ زدن گفتن تو مطلبت حمایتی از مدیر عامل جدید رایتل نکنی، چون از اساس ما کلا با ادامه فعالیت رایتل اونم از جیب ملت مخالف بوده و هستیم، روی خانمی هم که به عنوان مدیر عامل معرفی شده هم بحث هست و معتقدیم اگه بنا به رزومه باشه خیلی‌ها جلوتر از ایشون هستن.

خلاصه اگه داریم به مصوبه وزارتخونه ایراد می‌گیریم معنیش این نیست که با اون خانم موافقیم و باید مدیر عامل بشه یا بمونه.

اما تو تحقیقاتی که من کردم فهمیدم با این مصوبه وزارت ارتباطات خیلی‌ها اگه پاشن بیان ایران بیکار می‌شن و اگرچه تو دنیا ترکوندن اما تو کشور ما با عرض شرمندگی کاری براشون نداریم.

بیل گیتس رو که گفتم، یه نیمچه درسی تو رشته حقوق خوند و ول کرد. استیو جابز که هی از این شاخه به اون شاخه پرید. این بابا زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک هم که کلا از مرحله پرته و روانشناسی خونده، تازه جون کند تا مدرک دکتراش رو بگیره. جک ما موسس علی بابا انگلیسی خونده، استوارت باترفیلد مؤسس فلیکر فلسفه خونده، پیتر اندریاس تیل مؤسس Paypal هم بدبختی فلسفه خونده، کارلی فیورینا مدیر موفق اچ پی هم معلم انگلیسی بوده و خلاصه از اینجور آدما که اگه بیان تو ایران بیکار می‌مونن کم نیستن.

اینم بگم و برم. حالا نه اینکه تماااااام مدیرای دولتی ما تو شغلی که نشستن، درس مرتبطش رو خوندن و از نظر مدیریتی هم موفق بودن، حالا میخوایم همین الگوی موفق تو اپراتورهامونم تکرار بشه.

عزت زیاد

آق فری

(منبع:عصرارتباط)

این دروغو که می‌گی راسته؟!

يكشنبه, ۳ شهریور ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ق.ظ | ۰ نظر

یادش به خیر سریال روزی روزگاری. این سریال سال 70 از تلویزیون پخش شد و کلی دیالوگ‌ها و تیکه‌کلام‌های ماندگار داشت که یکیش همین بود که حسام بیگ می‌پرسید: «ایی دروغو که می‌گی راسه؟» یا این تیکه که: ««قلی خان دزد بود، خان نبود. لابد تو هم اسمشو شنفتی. وقتی به سن و سال تو بود با خودش گفت ببینم تنهایی می‌تونم هزار تا قافله رو لخت کنم؟‏ با همین یه حرف، پای جونش وایساد و هزار تا قافله رو لخت کرد.‏ آخر عمری پشت دستشو داغ زد و به خودش گفت: هزار تات تموم، حالاببینم عرضه‌ش رو داری تنهایی یه قافله رو سالم برسونی مقصد؟‏ نشد... نشد... نتونست. مشغول‌الذمه خودش شد. تقاص از این بدتر؟»

ولی عجب این جمله «ایی دروغو که گفتی راسه؟» این روزها مصداق پیدا کرده و باید با آب طلا نوشت. اونقدر اوضاع دروغ‌هایی که بعضی مسوولان می‌گن زیاد و بد شده که واقعا هر کی هم یه بار راست بگه، همه می‌گن اوه‌اوه حتما به قول دیوی توی کلاه قرمزی از افعال معکوس استفاده کرده.

بابا خب حق دارن این‌طور برداشت کنن. طرف مثلا صد تا مصاحبه کرده و توییت زده و ژست فساد‌ستیزی گرفته و گفته یه عده مخالف شفافیت و سامانه‌ها و خدمات الکترونیکی هستن، بعد معلوم شده همون آقا، تا خرخره اسم و اثرش توی پرداخت فسادآلود یارانه‌های مطبوعاتی گیره.

یا فلان مدیر به دروغ می‌گه، سر هیولا و فساد و غیره رو توی یه سری کلاهبرداری پیامکی و اینترنتی قطع می‌کنم.

یک سال، دو سال می‌گذره، می‌بینی نه! خبر خاصی نشد. بعد در کمال آرامش و خونسردی میاد و دروغ دوم رو هم تقدیم می‌کنه و می‌گه: تمام شد. سر فساد رو قطع کردم!

فرداش هم می‌ره دنبال شکار غول‌ها و سلطان‌های خیالی بعدی!

خداییش این دیالوگ این روزها کاربردش زیاد نشده؟ «این دروغو که می‌گی راسته؟!»

یا حتی اون دیالوگ که می‌گه قلی خان بعد هزارتا دزدی و غارت قافله‌ها با خودش گفت، ببینم حالا آخر عمری عرضه داری تنهایی یه قافله (بعضی اسم‌های امروزیش یه طرح، یه کار، یه مجوز، یه مناقصه) رو سالم برسونی مقصد؟ نشد... نشد... نتونست. مشغول‌الذمه خودش شد. تقاص از این بدتر؟

خلاصه اینکه مدتیه از گوشه و کنار از این شعارها و حرفای دهن‌پرکن زیاد می‌شنویم و انگار باید بهش عادت کنیم و فرض رو بر دروغ بودن‌شون بذاریم مگر اینکه خلافش ثابت بشه. همون‌طور که به یه سری تخلفات ریز و درشت عادت کردیم. چون بعضی خلافکارها جنس‌شون یه طوری هست که انگار نامرئی هستن و بعضیا می‌بینن و بعضیا هم نمی‌بینن.

عزت زیاد

آق فری

(منبع:عصرارتباط)

هشدار آق فری به مدیران بادکنکی

دوشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۸، ۰۶:۵۲ ب.ظ | ۰ نظر

چند سالی میشه که تو حوزه فناوری یه نسل جدیدی از مدیرا دارن روی کار میان که از مدیریت فقط عنوانش رو یدک می‌کشن. طرف به واسطه فامیل بودن و زد و بند با یه سری آدم رفته شده مدیر عامل یا عضو هیات مدیره فلان شرکت دولتی یا بانکی، بعد جوری ادا از خودش در میاره که هر کی ندونه فکر می‌کنه طرف قبل از این گوگل رو اداره می‌کرده.

در حالیکه من می‌تونم ثابت کنم اگه جاشون درخت بکاری و تو شرکت اعلام کنی، از امروز این درخت مدیر عامل یا عضو هیات مدیره شده، آب از آب تکون نخوره. مثلا طرف یه سری قرارداد انحصاری با یه بانک داره که سال‌هاست برقراره. خب به موجب این قرارداد، مدیر عامل انسان باشه یا یکی از اقسام مایعات و جامدات، شرکت کارش جلو می‌ره و آخر هر ماه پول به حسابش واریز می‌شه. یا اگر دولتی باشه که خب بودجه و حقوق اساسی آخر ماه تو حسابشونه.

مشکل من از جایی با این آدمای اضافه و ناکارآمد شروع می‌شه که این نسل از مدیرای تازه به دوران رسیده اما با پول‌های بادآورده چه کارها که نمی‌کنن.

از اونجا که با پول میشه همه چیز رو خرید، این آقایون از خیر هیچ چیزی نمی‌گذرن. مثلا طرف برای شرکتش رتبه می‌خره، تندیس می‌خره، چهره سال می‌خره، یه خروار نشریه صبح تا شب عکسشو می‌زنن، پول می‌ده تو همایش‌ها سخنران ثابت باشه. پول می‌ده بره تو هیات مدیره‌ها. پول می‌ده ممبر فیک برای کانال تلگرام، توییتر و اینستاگرامش می‌خره و کلی از این جور کارا.

این وسط برای ملت از خودشون نظریه و تز هم در می‌کنن که من حسابی بهم فشار اومده.

اینم بگم که این آقایان بادکنک که هر روز هم داره به لطف شبکه‌های اجتماعی و نشریات دوزاری تعدادشون زیاد می‌شه، اگر همین فردا و فقط برای یک ماه یک شرکت خصوصی با دو تا کارمند رو بدن دستشون، تعطیل میشه.

لذا همینجا قصد دارم یه هشدار اساسی به این تیپ مدیرا بدم، چون خیلی رفتن روی مخم.

از طرفی خوب می‌دونم که خوب می‌دونید منظورم کیا هستین. لذا میخام بگم آقایان، شما لطف کنید به همون حقوق‌ها و پاداش‌های یامفتی که می‌گیرید، سفرهای لازم خارجی که میرید و دزدی‌هایی که می‌کنید، مشغول باشید. چون در این مورد کاری نمی‌شه کرد و اصولا همه به هم گره خوردین و بالایی‌ها تکونتون نمی‌دن.

اما اگه بخاین اظهار فضل کنید، دست از این کارای خرکی و سخنرانی‌های الکلی و مصاحبه‌های آبکی و خرید مناصف پفکی و ادامه سیاست‌های بادکنکی‌تون بر ندارید، آق فری بد جوری روی شما کلید خواهد کرد و از این به بعد حتما توی این ستون دیگه با ذکر نام و مسوولیتتون شروع می‌کنه راجع به شماها نوشتن و گیر دادن.

اینم بگم که از مدیرای نشریه شنیدم، وضع کار و بار و کاغذ مطبوعات هم اصلا خوب نیست و شاید بخایم نشریه رو جمش کنیم و قرار شده بزنیم به سیم آخر.

خلاصه تو وضعیت روحی و اقتصادی خطرناکی هستیم که ممکنه مثل دینامیت بشیم و خیلی‌ها رو با خودمون بفرستیم هوا.

این هشدار رو جدی بگیرین چون من از امروز یه کمربند انتحاری بستم. حقوقم هم چند ماهیه عقب افتاده و فشارم بالاس. والسلام نامه تمام.

عزت زیاد

آق فری

 

 

کمیته اهدای وام و یارانه به دوستان و آشنایان

سه شنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۳۸ ق.ظ | ۰ نظر

ما نهادهای زیادی در کشور داریم که به خاطر پیشرفت و شکوه ایران عزیزمان، از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنن. این کمک‌ها طیف بسیار متنوعی از دادن امکانات و مکان‌ها، نوشتن قانون‌های اختصاصی، معافیت‌های مالیاتی، ممنوعیت شکایت از متخلفان و یا ارایه وام‌های بلاعوض و کم‌بهره را شامل می‌شه.

اما مدیون هستین اگه فکر کنین به بهانه این حمایت‌ها، در واقع یه سفره‌ای پهن شده و یه عده در حال پولشویی، یه عده در حال دزدی، یه عده در حال گرفتن حق‌السکوت و یه عده با پول‌های به دست آمده از بودجه مملکت، در حال خرید و فروش سکه و ساختمان و ارز هستن.

می‌خوام همین جا این رو هم بگم که اگه یه روزی، خدای ناکرده، تصادفی یکی از این تخلفاتی که گفتم افشا شد، مدیون هستید اگه فکر کنید، وام‌دهنده‌ها و ناظران توی این دزدی‌ها دست داشتن. لطفا این فکرهای آلوده رو از ذهنتون دور کنید.

حالا اگه توی تلویزیون دو تا دادگاه دیدین که توش از رییس کل حراست فلان دستگاه گرفته تا مدیر‌عامل فلان بانک، خودشون دزدهای اصلی بودن، به هیچ وجه دلیل نمی‌شه که هی از این فکرا کنید.

اما از شوخی گذشته، گاهی اوقات یه چیزایی توی اخبار رسانه‌های رسمی و نه شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شه که فکر می‌کنیم بعدش باید اگه خبری از بگیر و ببند نمی‌شه حداقل یه جوابی چیزی توی این مایه‌ها داده بشه که رسانه محترم خبر فلان روز شما غلط زیادی بود و حق شکایت محفوظ است که البته زحمت جواب هم دیگه به خودشون نمی‌دن.

جالب اینجاست که بعضی از این پول‌پاشی‌ها و خوردن امکانات، گاهی اصلا رسانه‌ای هم نمی‌شه. در این مورد کافیه فقط سری به این سامانه‌های نیم‌بند بزنید و اسامی گیرندگان وام و یارانه رو چک کنید. اصلا هم لازم نیست از تخصص علوم حسابداری برخوردار باشید یا به اسناد ارایه شده برای تایید پرداخت وام دسترسی داشته باشید.

مثلا طرف دو سال قبل 100 میلیون تومان بابت راه‌اندازی سایت فلان دات‌کام از محل وام وجوه اداره شده فلان وزارتخونه گرفته، بعد شما می‌ری توی اینترنت اسم سایت رو می‌زنی و می‌بینی، سایتی وجود نداره.

یا طرف برای 30 تا نشریه میلیون‌ها تومان وام از بهمان وزارتخونه گرفته اما اثری از نشریاتش حتی توی اینترنت پیدا نمی‌کنید.

یا مثلا لیست ارزگیرندگان از بانک مرکزی هم که معرف حضور هست و رسانه‌ها هم زیاد درباره‌ش نوشتن و بعضی از این وام‌گیرندگان حتی آدرس هم نداشتن.

لذا همون‌طور که خدمتتون گفتم اصولا برای پیدا کردن خیلی از این مسایل نیاز به این نیست که یک مامور کارکشته نظارتی باشید، حسابداری بلد باشید، روزنامه‌نگار فضولی باشید یا به مستنداتی دسترسی داشته باشید.

اما اینکه چرا چنین است و کسی سری به این سفره‌هایی که پهن شده نمی‌زنه تا ببینه چه خبره، حتما دلایلی داره.

یه دلیلش می‌تونه این باشه که مسوولان نظارتی مستقر در این نهادها، وارد عمل شدن و دارن مستندات لازم رو جمع می‌کنن تا مقدمات تشکیل پرونده و ارسال به دادگاه فراهم بشه، برای همین شاید چند سالی کار طول بکشه.

اما دروغ چرا؟ همین جا می‌خوام حرفایی که کمی بالاتر زدم رو پس بگیرم و بگم همچین مدیون هم نیستین اگه فکر کنید بعضی رییس‌ها و مسوولان نظارتی هم سر این سفره‌ها نشستن و در حال تناول بیت‌المال هستن. و خدا رو چه دیدید شاید به عمر من و شما قد داد و یه روزی اونا رو هم توی دادگاه‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شه، دیدیم.

عزت زیاد

آق فری

می‌خندی؟! باید بخونیش

يكشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۱۹ ق.ظ | ۰ نظر

همونطور که می‌دونید برای پختن غذا یه سری مواد خاص نیاز هست. بعضی از این مواد ثابت هستن و بعضیا متغیر.

مثلا قابلمه، قاشق، چنگال، چاقو و گاز برای پخت و پز تقریبا تو کار تهیه تمام غذاها پیدا می‌شن. اما یه سری چیزهایی که تو قابلمه‌ها ریخته می‌شه متغیر هست و مثلا موادی که برای پختن آش بکار می‌ره با مواد پخت کیک فرق داره.

امیدوارم تا اینجا تونسته باشم منظورم رو برسونم. حالا میخوام خدمتتون بگم که همایش‌ها هم که بخش لاینفک زندگی و عملکرد بسیاری از مسوولان ما هست هم به هر حال یه موادی برای تهیه می‌خواد.

مثلا تو تمام همایش‌ها یه مکان خاص، میز، صندلی، سیستم صوتی و تصویری و از این چیزها، بخش ثابت و لازم همایش‌ها هست. اما مثل غذاها، موادی که توی همایش‌ها می‌ریزن علی‌القاعده باید متفاوت باشه.

مثلا عنوان و موضوع همایش‌ها باید با هم فرق داشته باشه، وقتی هم عنوان همایش عوض می‌شه باید به تبع اون، مدعوین و سخنرانان هم عوض بشن دیگه. تا اینجاش فکر کنم منظورم روشنه.

اما حرفم اینه که به جز میز و صندلی‌ها، ظاهرا تو اکثر همایش‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، حتی با تغییر عنوان همایش‌ها، دوباره می‌بینی مدعوین و سخنران‌ها ثابت و همون قبلیا هستن!

خلاصه وضعیت طوری شده که من دیگه کاری با تغییر عنوان همایش‌های حوزه ICT ندارم و چشم‌بسته می‌تونم تا 99 درصد، اسم سخنران‌ها، مدعوین و حتی محل نشستن اون‌ها رو تو همایش پیشگویی کنم. یه مقدار بیشتر هم که حوصله کنم و وقت بذارم می‌تونم تا 98 درصد محتوای سخنرانی سخنران‌ها رو هم اعلام کنم.

یعنی یه جورایی مثل این می‌مونه که یه آشپز بیاد تو تلویزیون بگه، با سلام خدمت همه خوبان و گرامیان، امروز می‌خوایم با طرز تهیه بیف‌استراگانف آشنا بشیم، مواد لازم برای این کار گوشت، خامه، قارچ، سیب‌زمینی و پیاز هست.

دوباره فرداش همون آشپز بیاد تو تلویزیون بگه با سلام خدمت همه خوبان و گرامیان، امروز می‌خوایم با طرز تهیه سالادشیرازی آشنا بشیم، مواد لازم برای این کار گوشت، خامه، قارچ، سیب‌زمینی و پیاز هست!

خب انصافا مخاطب هنگ نمی‌کنه و از خودش نمی‌پرسه اینا که دقیقا همون دیروزیا هستن، پس چرا وقتی اسمش عوض شد، هیچیش عوض نشد؟

خلاصه خواستم بگم اکثر همایش‌های ICT ما هم یه چیزی تو همین مایه‌ها شده و علاوه بر میز و صندلی و سیستم صوتی، عنوانشون که اصلا مهم نیست و سخنرانان و مدعوین و جای نشستن همه همونه که بود.

تو بعضی از این همایشا هم چون همه با هم دوست و آشنا هستن، دیگه رو صندلی‌ها اسمشون رو هم حک کردن تا اگه یه روزی یه غریبه از همه جا بی‌خبر اومد قاطیشون، بتونن سند نشون بدن و بفرستنش یه جای دیگه.

خوش بگذره بهتون که خودتون برای خودتون اینا هی همایش میذارید!

عزت زیاد

آق فری

(منبع:عصرارتباط)

شما کارت رو انجام بده لطفا!

شنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۳:۰۹ ب.ظ | ۰ نظر

چند سالی هست که ما یه اصطلاح تماشاگر‌نما داریم که خب طعنه به آدمایی هست که در ابتدا واقعا برای تماشای بازی فوتبال اومدن، اما اعصابشون که خورد می‌شه و دستشون به داور نمی‌رسه و از گفتن شیر سماور هم دلشون خنک نمی‌شه، شروع می‌کنن به پرتاب بمب و سنگ و چوب و شیشه آب و خلاصه صندلی زیر خودشون به سمت وسط زمین. از این لحظه به بعد تبدیل می‌شن به یک تماشاگرنما.

معادل تماشاگرنما به حوزه‌های دیگه هم سرایت کرد و تو فرهنگ اصطلاحات کشور رایج شده.

حالا چند وقتیه ما با یه سری مسوول روزنامه‌نگارنما، منتقدنما و مخالف‌نما مواجه هستیم که برای خودشون یه پدیده هستن و میشه اسمشون رو گذاشت مسوول‌نما!

طرف راه افتاده صبح تا شب تو رسانه‌ها، سایت‌ها، تلگرام، توییتر برای ما تریپ مخالف برداشته و به زمین و زمان نقد می‌کنه و تیکه می‌ندازه، یه سری فالوئرنما هم که در واقع نوکران آقای رییس هستن، در پوشش فالوئر راه می‌افتن این اظهارات اربابشون رو بلافاصله یه سری کادر گل و بلبل میذارن کنارش و یه عکس قاطع از رییس هم میذارن بالای متن و دورشم طلاکوبی کردن. بعد هم کار مالوندن و چپوندنشون به بقیه ملت شروع می‌شه.

بعد این وسط یکی هم که صداش در میاد که ای بابا اینکارا چیه؟ این آقا خودش مسوول این بخش هست، نوکرا سریع از در و دیوار مثل چماق‌کشا می‌ریزن رو سر طرف که درست حرف بزن، ایشون شجاعت داره، همین که صدای درد مردم رو به گوش بقیه می‌رسونه چیز کمی نیست و یه سر و گردن از بقیه مسوولان بالاتره!

این وسط من موندم که میون این همه رسانه و کانال و شبکه و روزنامه‌نگار که سال‌هاست دارن از صبح تا شب مشکلات مردم و کشور رو می‌گن، دیگه مسوولی که تریپ مخالفت برداشته رو کجای دلم بذارم.

خلاصه حرف اینه که آقای مسوول محترم، همه نوکرا و چاکرات قربون عکسای یهویی و بی‌خبر که مثلا از خستگی خوابیدی و حواست نبوده ازت گرفتن و میلیون میلیون تصادفی سر از شبکه‌های اجتماعی در میاره، برن، بابا آره می‌دونیم تو هم شب که می‌خوابی مثل بقیه مردم پیژامه پاته و با کت شلوارت نمی‌خوابی، می‌دونیم تو هم مثل بعضی از مردم ماشین و موتور داری، می‌دونیم تو هم مثل بقیه مردم غذا می‌خوری، لباس آستین‌کوتاه داری، زن داری، بچه داری، فوتبال می‌بینی، دستشویی می‌ری، سر جدت دست از این کارات بردار و شما کارت رو انجام بده لطفا!

غر زدن و نقد و مخالفت رو بذار برای همون مردم. ملت خودشون دارن تو مشکلات دست و پا می‌زنن و شما حرف بزنی یا نزنی و عکس از زندگی روزانت بذاری یا نذاری، نه خودتو شبیه مردم نشون دادی نه باری از دوش مردم برداشتی. شما کارت رو انجام بده لطفا! مرسی، اه.

عزت زیاد

آق فری

تقلب 300 میلیارد تومانی

چهارشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۳۶ ق.ظ | ۰ نظر

در همین شماره عصرارتباط گزارشی از حجم تقلب سایت‌ها و شاخ‌های ایرانی منتشر شده که نشون می‌ده بعضی از بچه‌زرنگ‌ها برای اینکه سری توی سرها در بیارن، سالانه مبلغ ناقابل حدود 300 میلیارد تومان صرف تقلب توی فضای مجازی می‌کنن.

من هر چی فکر کردم که خب چی بگم، این بیشتر گریه داره تا طنز. اما خب دستور اومد که باید تو هم یه گیری بدی.

من هم نشستم با خودم فکر کردم که مثلا اینکه بگیم فلان تعداد ایرانی به مواد مخدر اعتیاد دارن، مگه جای شوخی داره؟

خب اینکه یه سری با مواد زدن به خیال خودشون می‌رن توی فضای نابودی و باید تا مردن هم جلو برن، کجاش خنده‌داره؟

حالا می‌خوام به این زرنگ‌هایی هم که می‌خوان با دوپینگ رتبه سایت‌شون و صفحات اجتماعیشون رو بالا ببرن، بگم، عزیزم شما تا ته دنیا باید این هزینه رو از جیب مبارک بدی چون ندی یکی دیگه می‌ده و می‌افته جلو.

البته یه سری از این زرنگ‌ها می‌گن پول تقلب در واقع یه جور سرمایه‌گذاریه و با تبلیغات برمی‌گرده. من هم می‌خوام خطاب به اینا بگم که فرنگی‌ها یه ضرب‌المثل دارن که می‌گن اگه بار اول گولم زدی، شرم بر تو باد، اما اگه بار دوم هم گولم زدی، شرم بر من باد.

به زبون ساده حکایت یه بار جستی ملخک دوبار جستی ملخک خودمونه که برای همیشه نمی‌شه سر همه رو گول مالید. دیر یا زود گند این کارم مثل این هرمی‌ها در می‌یاد و دیگه نمی‌شه تو پاچه مردم کرد. آخه چرا مثل این همه آدم سالم نمی‌رید دنبال یه کار آدمیزادی؟ والا این کارا آخر و عاقبت نداره.

البته من به بعضی از این آدما حق می‌دم که با خودشون بگن خب کلی آدم از راه کج اتفاقا رفتن و به مقصد خودشون تو کانادا هم رسیدن. آره خب من هم قبول دارم و نمی‌دونم چی بهتون جواب بدم!

اما خوب که فکر می‌کنم می‌بینم همیشه هم این‌طور نیست و همه هم از راه کج به کانادا نمی‌رسن و یه سری هم کلی بدهی بالا آوردن و فراری هستن و یه سری هم سر از زندان درآوردن.

خلاصه می‌خوام بگم، اون پولی که دارید جور می‌کنید تا بذارید روی تقلب، به جاش یه مقدار پسته و یه شاخه گل بخرید و ببرید خونه تا فواید بیشتری نصیبتون بشه. دیگه نمی‌دونم چی بگم، به زبان کدوار هر چی به عقلم می‌رسید گفتم، نکنید از این کارها، دیگه خود دانید.

عزت زیاد

آق فری

(منبع:عصرارتباط)

گردش مالی «داره می‌ریزه!»

دوشنبه, ۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۲:۲۷ ب.ظ | ۰ نظر

این روزها که کشور با بحران‌های متعددی از جمله خروج برانکو، ماجرای توله خرس و بچه رامبد جوان مواجه هست و بسیاری از رسانه‌ها و مردم با حساسیت بالایی پیگیر این معضلات هستن، نمی‌شه هیچ‌رقمه از کلیپ‌های معروف «داره می‌ریزه!» که فکر کنم الان دیگه معرف حضور تمام ایرانیان داخل و خارج کشور هست، بدون‌حرف رد شد.
عارضم خدمتتون که توی حوزه فاوا که مثل بقیه کشور خبر خاصی نیست و به قول ابراهیم اصغرزاده (فعال سیاسی) ما در حال تجربه وضعیت «بی‌دولتی» توی کشور هستیم و انگار یه جورایی دولت، کشور رو در حالت اتوپایلوت گذاشته و همه با هم شاد و خندان در حال دیدن «داره می‌ریزه!» هستیم.
اینه که منم دیدم حیفه به بررسی پدیده «داره می‌ریزه!» نپردازم. این‌طور که به نقل از خواننده «داره می‌ریزه!» در رسانه‌ها اومده، خواندن این مداحی به سال 95 برمی‌گرده و مشخص نیست چطوری و چه کسی این مولودی را از کانال تلگرامی ایشون، برداشته و فرستاده برای خانمی به نام «ت.ب» که در کانادا است و ایشان هم مولودی را تبدیل به دابسمش کرده و در پیج اینستاگرامش گذاشته که از اینجا شروع شد و بیش از 500 هزار بازدید در این پیج داشت و کم‌کم دابسمش‌های مختلفی در داخل هم ساخته شد.
به نظرم فارغ از شوخی، «داره می‌ریزه!» می‌تونه دستمایه یه پژوهش اساسی بشه. به نظرم اگه یه تحقیقی بشه که به این سوالا جواب بده خوبه.
1. اولین سوال اینکه چند تا «داره می‌ریزه!» ساخته شده؟
2. هزینه تولید هر کلیپ «داره می‌ریزه!» چقدر است؟
3. هر کلیپ «داره می‌ریزه!» چقدر دیده شده؟
4. بابت هر «داره می‌ریزه!» چه تعداد لایک و فالوئر جذب شده؟
5. جمع دقایق دانلود کل کلیپ‌های «داره می‌ریزه!» چقدر است؟
6. چند نفر از ایرانی‌ها «داره می‌ریزه!» رو دانلود کردن؟
7. در مجموع چه میزان از پهنای باند کشور صرف «داره می‌ریزه!» شد؟
8. و در نهایت اینکه هزینه جمع دانلود مجموع کلیپ‌های تولید شده «داره می‌ریزه!» چقدر است؟
جدا یکی بشینه حساب کنه گردش مالی «داره می‌ریزه!» چقدر بوده، به نظر شما جالب نیست؟ از این جهت می‌گم جالبه که شما ببینید یه ایده می‌تونه چطور میلیون‌ها و بلکه میلیاردها تومن پول از جیب مردم بیرون بکشه و بریزه به جیب یک سری‌های دیگه. یا با الهام گرفتن از همین ایده فردا یکی بیاد مثلا یه چیزی مثل «داره می‌ا‌فته!» تولید کنه. به این ترتیب دقیق‌تر معلوم می‌شه چقدر پول و وقت و امکانات کشور «داره می‌ریزه!».
عزت زیاد
«داره می‌ریزه!»
آق فری!

(منبع:عصرارتباط)

از گوگل تشکر کنیم یا از مسوولان؟

چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸، ۰۲:۰۶ ب.ظ | ۰ نظر

این ماجرای پوسته‌های ایرانی تلگرام دیگه خیلی داره ماجرای تو مخی می‌شه. یه مدت همه ازشون برائت جستن و گفتن اینا اخ هستن و فیلترشکن هست و باید نابودشون کرد، چون عامل شکست پیام‌رسان‌های داخلی شدن.

یه مدت بعد همونایی که می‌گفتن اینا بد هستن، یهو به این پوسته‌ها علاقه‌مند شدن و بعد یه مجوز توپ برای یه مدت نامحدود دادن که فعال باقی بمونن.

از اون طرف ماجرا یه عده مثل وزارت ارتباطات که متهم به حمایت از این پوسته‌های تلگرامی بودن و می‌گفتن بهشون یه عالمه سرور و امکانات و پول دادن، حالا هی دارن این پوسته‌ها رو می‌کوبن و می‌گن ما همیشه هم گفتیم که این پوسته‌ها ناامن هستن و بهتره مردم ازشون استفاده نکنن.

خلاصه اینکه پوسته‌های مذکور از جمله تلگرام طلایی و برادرش هاتگرام و دوست نزدیکشون موبوگرام، در ظاهر دو دسته موافق و مخالف بین مسوولان دارن. یه دسته می‌گن بابا این پوسته‌ها بد هستن و مشکل دارن، یه دسته می‌گن نه اتفاقا خیلی هم خوبن و باید بمونن.

این وسط اما گوگل یه مدتیه راه افتاده داره این پوسته‌ها رو خودش راسا از روی موبایل ایرانی‌ها حذف می‌کنه. استدلالش هم اینه که این پوسته‌ها ناامن هستن و دارن از کاربرانش جاسوسی می‌کنن. اتفاقا پاول دوروف که مالک تلگرام هم هست خیلی وقت پیشا گفته بود من توصیه می‌کنم کسی از این پوسته‌ها استفاده نکنه.

حالا من اینجا گیر کردم و برام سواله که اگه این پوسته‌ها به قول گوگل و تلگرام و بعضی مسوولان وزارت ارتباطات کشورمون، ناامن هستن و بهتره کسی ازشون استفاده نکنه، اولا چرا مسوولان که خودشون باید امنیت کاربران رو حفظ کنن وارد عمل نمی‌شن و این پوسته‌ها رو جمع نمی‌کنن.

دوما الان گوگل خودش داره پوسته‌ها رو از روی موبایل‌ها حذف می‌کنه، باید ازش تشکر کنیم یا نه؟

البته من خودم به این نتیجه رسیدم این مسوولانی که در ظاهر مخالفت می‌کنن و می‌گن این پوسته‌ها ناامن هستن، در باطن نه تنها مشکلی باهاشون ندارن بلکه چه بسا دارن امکانات می‌دن و حمایت هم می‌کنن.

چون اگه غیر از این بود، امنیت مردم رو که نباید با توییت زدن و مصاحبه تامین کرد؟ البته اگه به سبک رییس‌جمهور قرار نباشه نظرسنجی چهره‌به‌چهره بشه!

لذا اگر امنیت حق مردم هست، حداقل باید یه جوری یه چوبی لای چرخ این پوسته‌ها گذاشته می‌شد، اما چون این اتفاق نمی‌ا‌فته آدم احساس می‌کنه این مخالفت‌ها از جنس مردم‌فریب‌‌ده محسوب می‌شه.

در کل همین چیزاست که باعث می‌شه من توی شک باقی بمونم که از گوگل تشکر کنم که این پوسته‌های ناامن رو داره حذف می‌کنه یا از مسوولان که اجازه دادن این پوسته‌ها فعال باشن و علی‌القاعده خیال مردم هم باید از امنیت‌شون راحت باشه؟

خلاصه کسی فهمید من رو هم خبر کنه و خانواده‌ای رو از نگرانی برهاند!

عزت زیاد

آق فری

سعید جان پاشو بیا تفاهم‌نامه امضا کنیم

سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸، ۰۹:۴۶ ق.ظ | ۰ نظر

تفاهم‌نامه‌های جاهای دیگه رو نمیدونم اما بعضی از تفاهم‌نامه‌های حوزه مرحوم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور واقعا یه جوک بی‌مزه شده.

طرف تا یکی دو تا رسانه از دستشون در می‌ره و بهش گیر می‌دن که زیادی بیکار و بی‌خبر شدی، سریع یه سری تفاهم‌نامه امضا می‌کنه.

متنی که در ادامه می‌خونید رو یک کلاغ از دفتر یک مسوول به دست من رسونده که داشته تلفنی با یکی دیگه حرف می‌زده.

رییس: سلام سعید جان، خوبی؟ اروپا خوش گذشت؟ بابا به ما هم خبر بده مگه با ما بد می‌گذره؟ (هرهرهر) کم‌پیدایی جیگر. می‌گم یکی دو تا نشریه یه مقدار موی دماغ شدن، گذرت سمت ساختمون ما افتاد یه توک پا بیا یه تفاهم‌نامه امضا کنیم.

طرف پشت خط: چه تفاهم‌نامه‌ای؟

رییس: گرفتی ما رو؟ بابا پاشو بیا یه دو تا پوشه با دو تا کاغذ سفید و خالی می‌ذاریم جلومون، بچه‌های روابط عمومی هم می‌گم عکس بگیرن و با یه خبر بفرستن برای رسانه‌ها و اتفاقا توش بزنن در جمع خبرنگاران! (تکرار خنده؛ هرهرهر)

طرف پشت خط: خب نتیجه چی؟

رییس: سعید به خدا افتادی رو فاز خنگی همیشگی‌ها. بابا جان نتیجه چیه دیگه؟ خیالت تخت هیچ رسانه‌ای نه پیگیر نتیجه می‌شه نه این که بخواد حتی بدونه تو این کاغذایی که مثلا در حال امضا عکس می‌گیریم چی نوشته شده. آقا اصلا چرا سختش می‌کنی، تو اگه یه روزی کسی ازت پرسید چی شد، بفرستشون سمت من. منم می‌دم این روابط عمومی با یه چیزی جمش کنه. اصلا کسی پیگیر هم شد میگیم محرمانه هست. (هرهرهر)

بابا تو کاری به این کارا نداشته باش، پاشو بیا یه عکس بگیر برو، این خبرنگارا رو تو خیلی زیادی جدی گرفتیا. می‌گم حواست نیست گوش نمی‌دیا. بابا جان میگم یه کاغذ سفید قراره امضا کنیم و خبرشو بدیم نشریات. تو خبر نه گفتیم چیکار میخوایم بکنیم، نه گفتیم تا کی می‌خوایم کاری بکنیم. اونوقت خبرنگار مثلا از چیچی میخواد سوال در بیاره.

راستی سعید می‌خوای سر راه داری می‌یای، به محسن هم زنگ بزنی اونم باشه؟ سه تایی به نظرم باحال‌تره‌ها. یه عکس مشتی می‌گیریم و فرداش می‌شی تیتر روزنامه‌ها.

آره به نظرم بگو محسن هم باشه، چون به ذهنم رسید بگیم یه سری مطالعات اولیه داره که باید بریم سوییس فقط! (هرهرهر)

طرف پشت خط یه چیز غیرقابل پخش می‌گه.

رییس: بابا عجب خری هستیا، تلفنی نمیخواد بگی، پاشو بیا حضوری. آره بابا اون اونجا هم می‌ریم (هرهرهر). قربونت فقط دیر نکنی. به بچه‌ها سلام برسون.

عزت زیاد

آق فری

 

(منبع:عصرارتباط)

اختلاس بعدی را یک سامانه می‌کند

سه شنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۴ ق.ظ | ۰ نظر

تو ایام عید قصد سفر و خرید اینترنتی بلیط هواپیما داشتم. رفتم سراغ یکی از این سایت‌های فروش و یه چند دقیقه‌ای که گشتم دنبال پرواز و ایرلاین مناسب، کار ثبت اطلاعات خودم و همراهانم رو شروع کردم که خب خودش یه مقدار زمان می‌بره، بعد به مرحله پرداخت پول رسیدم و اطلاعات بانکی رو هم که کامل وارد کردم و روی گزینه پرداخت کلیک کردم و پول که واریز شد، دیدم زرشک، سیستم پیغام داد بلیط شما ثبت نشده است.

ناچار زنگ زدم به شرکت و نفر بیست و یکم توی نوبت بودم. 15 دقیقه بعد وصل شدم به اپراتور و اونم در پاسخ به چرایی ماجرا گفت، ما مقصر نیستم سامانه مربوط به ایرلاینی که شما انتخاب کردین، پذیرش مسافر رو لغو کرده.

گفتم خب حالا باید چیکار کنم. گفت اجازه بدین من با یه ایرلاین دیگه برای شما یک پرواز تهیه کنم. خب منم که کاری نمی‌تونستم بکنم گفتم خب انجام بده. کار تمام شد.

موقع برگشتن دوباره مراجعه کردم به همون سایت فروش بلیط که اتفاق خیلی جالبی افتاد و دقیقا مثل دفعه قبل بعد از این که کلیک واریز پول رو فشار دادم، دوباره پیغام زرشک آمد که بلیط شما ثبت نشده است.

دوباره تماس گرفتم و 15 نفری هم تو نوبت بودن. اپراتور خیلی ساده دقیقا جواب همون اپراتور قبلی رو بلغور کرد که ما مقصر نیستیم و سامانه ایرلاین شما قطع شده و ... منم دیدم اگه حرف نزنم قطعا خفه می‌شم. گفتم فرض کن من یک درصد این دروغی که رو شما تحویلم می‌دی باور کردم، فقط یک سوال برام باقی می‌مونه که چرا این سامانه شما دقیقا و دقیقا بعد از واریز پول قطع میشه و پیغام زرشک رو ارسال می‌کنه؟

اپراتور داشت دوباره از اشکالات موجود فاقد وجود و بی‌زبانی به نام سامانه می‌گفت که همه چیز بدون مداخله انسان انجام می‌شه و داشت به ماستمالیش ادامه می‌داد که حرفش رو قطع کردم و گفتم ممنون، خیلی توضیحات شما قانع‌کننده بود و اگر یه روز تو خیابون سامانه شما رو ببینم حتما باهاش برخورد می‌کنم. بعد هم گفتم لطفا پول من رو کامل عودت بدین و خسارتتون رو از سامانه بگیرید.

این روزها مد شده تقلب در نظرسنجی صدا و سیما رو می‌ندازن گردن پیمانکار، ارسال پیامک تبلیغاتی ایرانسل از طریق سامانه پیامک هشدار بحران رو هم می‌ندازن گردن پیمانکار. جالبه که تو خبرها دیدم پلیس راهنمایی هم گفته مسیریاب ویز هم می‌تونه عامل ترافیک‌های تهران بشه! خلاصه اینطور که داره پیش می‌ره و پرونده‌ها خیلی ساده جمع‌وجور میشه، به همه شما قول می‌دم در آینده خبر اختلاس‌ها رو هم بندازن گردن سامانه‌ها و دیگه حتی یه نفر هم برای ارایه پاره‌ای از توضیحات پاش به محکمه‌ای باز نشه.

اینو اصلا شوخی نکردم، منتظر باشین تا خبر وقوع تخلف و اختلاس بعدی رو اگه ننداختن گردن سامانه، اونوقت هر چی خواستین به من بگین.

عزت زیاد

آق فری

عمه قربونت بره که مشهور شدی

سه شنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۳ ق.ظ | ۰ نظر

این فضای مجازی در کنار همه خاصیت‌هایی که می‌گن داره خب کلی امراض فیزیکی و روانی هم برای کاربرانش به ارمغان آورده. بدی ماجرا اینجاست که بیمارای روانی شبکه‌های اجتماعی مثل خیلی از معتادا، مشکلشون رو انکار می‌کنن و نمی‌پذیرن که حالشون خیلی بده و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارن.

یکی از مشکلات روانی شبکه‌های اجتماعی، ایجاد توهم شدیدا کاذب و حس مشهور و معروف شدن هست.

مثلا این روزها خیلی مد شده یه عده یه سری فایل‌های صوتی یا تصویری تولید می‌کنن و خودشون مثل مجری‌ها شروع می‌کنن به خوندن خبر و گزارش مثلا از یک جایی. جوری هم صاف و اتو کرده حرف می‌زنن و لباس می‌پوشن که واقعا اگه نشناسی یا ندونی فکر می‌کنی طرف یه عمر تو رسانه‌های معتبر جهانی کار می‌کرده.

خوشمزگی بیشتر ماجرا اینه که طرف خودش فیلمبرداره، خودش مجریه، خودش تهیه‌کنندس، خودش ادیت می‌کنه، صداگذاری می‌کنه و از همه جالب‌تر خودشم از این گروه به اون گروه راه افتاده چیزی که ساخته رو می‌ندازه که مخاطب جمع کنه.

بدی ماجرا اما اینجاست که طرف فکر می‌کنه میلیون‌ها نفر در روز احتمالا دارن اونو تماشا می‌کنن، خلاصه آدم می‌مونه برای اینا غصه بخوره، مسخرشون کنه و بگه عمت قربونت بره که مشهور شدی یا چیکار کنه.

خلاصه میخاستم بگم خیلی از جوونها این روزها به این تیپ کارا دارن رو میارن به امید اینکه مثلا معروف بشن و تو یکی از این کلیپ‌ها میلیون‌ها تومن تبلیغات بگیرن. به نظرم یکی باید آستین بالا بزنه اینا رو بیدار کنه و بهشون بگه بابا این راه تو رو به هیچ کجا نمی‌رسونه. والا یکشبه پولدار شدن مال قصه‌هاست.

یعنی اگه یه روزی این به اصطلاح محتوا و کلیپ‌های صوتی و تصویری که داره شبانه روز تو فضای وب فارسی تولید میشه، یه دفعه حذفشون کنی من فکر کنم سرعت اینترنت صد برابر بهتر بشه و شبکه‌های اجتماعی تقریبا خالیه خالی بشن.

ایهاالناس تولید محتوا کار پرزحمتیه، باید تحقیق کرد، سرمایه‌گذاری کرد، تجربه کسب کرد، صبور بود، این که یه صندلی بذاری و صاف بشینی خبر بخونی که نشد تولید محتوا. اونم تو این وضعیت قیمت اینترنت که مثل برق هم دود میشه و معلوم نمیشه کی تموم شد. تو این شرایط ملت یه فایل 2 مگی تو تلگرام رو شک می‌کنن که دانلود بکنن یا نه، چه برسه به فایل چند ده مگی که معلوم نیست جریانش چیه.

خلاصه از ما گفتن بود اما کیه که گوش کنه.

عزت زیاد

آق فری