ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

تجارت الکترونیکی هم به موبایل ختم می‌شود

| دوشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۳، ۱۲:۲۵ ب.ظ | ۰ نظر

امیرحسین ستاری - آمارهای تجارت الکترونیکی با استفاده از موبایل، به‌قدری شگفت‌آور است که به تغییر در نحوه کسب‌و‌کار شما منجر خواهد شد. برای شما که به تجارت الکترونیکی اهمیت می‌دهید، مطالعه این مقاله، آمار و ارقام جالب توجهی در اختیارتان قرار خواهد داد.

خرید از طریق موبایل بسیار گسترده و متداول است. اگر شما تا کنون به این کار اقدام نکرده‌اید، متاسفانه در حال عقب‌ماندن از قافله تکنولوژی خواهید بود. امروزه، تمامی فعالیت‌ها به موبایل ختم می‌شود.

البته تنها بهینه‌سازی سایت برای موبایل یا جست‌وجو از طریق موبایل مد نظر نیست، بلکه تمامی فعالیت‌هایی که از طریق موبایل انجام می‌شود، از شروع جست‌وجوی کالا تا خرید از سایت در این مجموعه قرار می‌گیرد.

یکی از آمارهای چشمگیر در ارتباط با تحقیقات موبایل، درصد بالای جست‌وجوگرانی است که به مشتری سایت تبدیل می‌شوند. درصد جست‌وجوهایی که به خرید از فروشگاه‌ها ختم می‌شود، به پیروزی تجارت الکترونیکی از طریق موبایل اشاره دارد. در سایت Comscore این آمار نمایش داده شده است.

به چگونگی تحقق یافتن این امر توجه کنید. برای مثال، سه فرد مختلف را در نظر بگیرید که در جست‌وجوی یک بستنی‌فروشی در حوالی خود هستند. نفر اول از لپ تاپ، نفر دوم از موبایل و نفر آخر از یک تبلت به این جست‌وجو پرداخته‌اند. کدامی‌ک از آنها با احتمال بیشتری از یک فروشگاه محلی خرید خود را انجام خواهد داد؟

پاسخ: فردی که جست‌وجو را از طریق موبایلش انجام داده است.

کاربران موبایل مهم‌ترین بخش از مشتریان را تشکیل می دهند؛ چرا که آنان به احتمال قوی‌تر به خرید از سایت خواهند پرداخت. در حالی که جست‌وجو از طریق موبایل در حال افزایش است، تمرکز بر این بخش از کاربران و تامین خواسته‌ها و نیازهای آنها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

نکات کلیدی:

- اگر صاحب کسب‌و‌کار محلی هستید، از اینکه جست‌وجوی محلی در سایت شما بهینه‌سازی شده است اطمینان حاصل کنید.

- اگر صاحب کسب‌و‌کار محلی هستید، از اینکه سایت شما نسخه موبایل دارد اطمینان حاصل کنید.

- به این نکته توجه کنید که مشتریانی که فروشگاه شما را در موبایل خود پیدا کنند، برای خرید کردن اقدام می‌کنند.

- دو نفر از هر سه مشتری، نسخه موبایلی سایت را به استفاده از یک نرم‌افزار ترجیح می‌دهند.

بیشتر کاربران تمایل دارند بدون دردسر استفاده از نرم‌افزار، از موبایل استفاده کنند. هنگامی که کاربر مجبور به دانلود اپلیکیشن به منظور جست‌وجو یا اتمام یک تراکنش باشد، این مراحل را غیرضروری و طاقت‌فرسا ارزیابی می‌کند.

اکثر کاربران انتظار دارند فعالیت‌های مورد نظرشان را به‌سرعت و ‌سهولت و بدون طی کردن مراحل اضافی انجام دهند.

اپلیکیشن‌ها به‌طور طبیعی، امتیازات و مزایای بیشتری نسبت به استفاده از وب تلفن همراه به‌طور مستقیم دارند. اما کاربران به‌منظور دستیابی به راه‌حلی سریع و آسان و دسترسی مستقیم از طریق سرچ موبایل، تمایلی به استفاده از نرم‌افزارها ندارند.

در سال 2012، مرکز تحقیقات ABI پیش‌بینی کرد کاربران تلفن‌های هوشمند در سراسر جهان، نرم‌افزار‌های کمتری را دانلود خواهند کرد و کمتر به این کار تمایل نشان خواهند داد.

کاربران موبایل علاقه‌ای به تبدیل شدن به یک مشتری وفادار به برند یا فروشگاه شما ندارند. آنها تنها در جست‌وجوی یک پیشنهاد خوب هستند. یک موسسه تبلیغاتی موبایل، بررسی مقایسه‌ای از میزان دانلودها در زمان اوج خرید قبل از تعطیلات انجام داده است. نتایج گویای این امر است میزان دانلود در پرفروش‌ترین زمان سال‌، کمتر شده است.

فروشگاه‌های لوکال و خرده‌فروشان باید در انتخاب یک نرم‌افزار موبایل یا یک سایت بهینه‌شده برای موبایل تصمیم‌گیری کنند.

نکات کلیدی:

- توسعه‌دهندگان وب موبایل با استفاده از خلاقیت خود، باید فضایی شبیه به نرم‌افزار در سایت خود ایجاد کنند.

مشتریان تنها زمانی به خرید از شما اقدام خواهند کرد که خرید از سایت آسان‌تر از دانلود نرم‌افزار مخصوص باشد.

- نسخه تلفن همراه یک سایت، باید برای خرید مشتری آماده شده باشد؛ یعنی کاربر تلفن همراه باید بدون نیاز به نرم‌افزار بتواند به مشتری سایت تبدیل شود و خرید خود را انجام دهد.
××‌ کوپن‌های اینترنتی

با افزایش خرید از طریق موبایل، استفاده از کوپن‌های کاغذی به حداقل رسیده است. صاحبان تجارت الکترونیکی از طریق تلفن همراه، به این امر واقف‌اند که می‌توانند از کوپن‌ها استفاده مثبت کنند. افراد تمایل بالایی برای استفاده از تخفیف‌ها دارند. چرا این امکان از طریق تلفن‌های هوشمند برای مشتریان فراهم نشود؟ یک بررسی صورت‌گرفته توسط Key Ring نشان می‌دهد 75 درصد از کاربران تمایل دارند از کوپن‌ها استفاده کنند.

اما این کل ماجرا نیست. 4/80 درصد خریداران اقرار کرده‌اند اگر فروشندگان به ارایه پیشنهادها و کوپن‌های موبایلی اقدام کنند، خرید آنها از سایت‌های آنلاین بهبود پیدا خواهد کرد.

نکات کلیدی:

استفاده از کوپن‌ها را در برنامه خود قرار دهید. استفاده از کوپن‌ها یک روش استراتژیک برای ترغیب مشتریان است و هنگامی که به پذیرش برند شما منجر شود، اهمیت آن دوچندان می‌شود. در ارتباط با کوپن‌ها پنج استراتژی توسط Street Fight Mag پیشنهاد شده است:

1. از تخفیف‌های ویژه و متنوع استفاده کنید.

2. روی تشویق برای خرید بیشتر تمرکز کنید.

3. از بخش‌بندی‌های استراتژیک استفاده کنید.

4. مشتریان را از لحاظ موقعیت جغرافی‌شان مورد هدف قرار دهید.

5. میزان جذابیت پیشنهادها را بررسی کنید.
××‌ خرید اینترنتی بر حضوری پیشی می‌گیرد

جمعه سیاه اصطلاحی سنتی است و به زمانی گفته می‌شود که خریداران در ساعات مختلف در صف‌های طولانی در انتظار خرید کالا هستند. هنگامی که می‌توان به‌راحتی در منزل استراحت کرد و به خرید اینترنتی مشغول بود، تحمل ترافیک و دردسرهای خرید حضوری از بازار بی‌مفهوم به‌نظر می‌رسد.

Cyber Monday به ارایه روش‌هایی برای خرید از طریق موبایل در روزهایی همچونblack friday اقدام کرده است.

بنابراین صاحبان کسب‌و‌کار به مشتریانی که از طریق موبایل اقدام به خرید می‌کنند، بهای زیادی می‌دهند. این روش خرید هر ساله 50 درصد افزایش می‌یابد.

نکات کلیدی:

در زمان‌های اوج خرید، کاربران وابستگی خود را برای پیشنهادهای موبایلی نشان می‌دهند. با مشتریان در ارتباط باشید و راه‌های خرید را برای آنها هموار کنید.‌ Direct Marketing News فروشندگان را با این جمله آگاه می‌کند: با ارتباط با این خریداران فرصتی خوب برای فروشندگان زیرک به وجود خواهد آمد که در حال تدارک برای موفقیت در سال‌های بعدی هستند.
×× موبایل ارجح به کامپیوتر!

مصرف کنندگان زمان بیشتری را به خرید از طریق موبایل می پردازند تا خرید از طریق کامپیوتر.

طبق گزارش‌های رسمی Comscore ، خرید آنلاین بیشتر از طریق تلفن همراه صورت می‌گیرد تا خرید از طریق کامپیوتر

44 درصد از دقایق اختصاص داده شده به خرید، از طریق موبایل اختصاص می‌یابد.

11 درصد از دقایق اختصاص داده شده به خرید، از طریق تبلت صورت گرفته است.

این امر مشخص می‌کند بیش از نیمی از زمان اختصاص داده شده به خریدهای آنلاین از طریق موبایل و تبلت انجام شده است.
×× نکات کلیدی:

تجربه یک خرید را برای کاربران موبایل فراهم کنید که باعث اشتیاق آنها شود. آمار نشان می‌دهد که مشتریان تمایل دارند بیشتر از طریق موبایل خود با شما در ارتباط باشند تا از طریق کامپیوتر. هر چه خرید از طریق موبایل را تسهیل کنید به همان میزان فروش نیز تسهیل خواهد شد. اگرچه مشتریان تمایل به جست‌وجو از طریق موبایل را دارند، اما به کنسل کردن خرید نیز تمایل نشان می‌دهند.
×× جمع‌بندی:

متخصصان تجارت الکترونیکی، تلفن همراه را به‌هیچ‌عنوان نادیده نمی‌گیرند. تقریبا تمامی بررسی‌ها، گزارش‌ها، آمارها و مقالات منتشر شده در مورد رو به رشد بودن خرید از طریق موبایل متفق‌القول‌اند.

البته دانستن این موضوع به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید اقداماتی انجام شود.

1. اولین گام، بهینه‌سازی جست‌وجو از طریق موبایل است. البته باید جست‌وجو بر اساس منطقه جغرافیایی را بیش از پیش مهم بدانید.

2. سایت خود را برای استفاده از طریق موبایل طراحی کنید. بهترین تجربه بازدید از سایت را برای کاربران فراهم کنید. روند خرید نیز شامل این نکته می‌شود. باید خرید مستقیم از طریق موبایل را برای کاربران فراهم کنید. (منبع:عصرارتباط)

  • ۹۳/۱۱/۲۷

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">