ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

50 توصیه امنیت سایبری اوباما به ترامپ

| يكشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۰۱:۱۰ ب.ظ | ۰ نظر

دولت اوباما به ترامپ هشدار داده است که باید در 100 روز نخست فعالیت خود برنامه ای برای آموزش 150 هزار نفر متخصص امنیت سایبری تدارک ببیند تا آنها در طول دوره چهار ساله فعالیت وی از زیرساخت های آی تی این کشور حفاظت کنند.
فارس- وضع و ارتقای استانداردهای امنیت سایبر برای استفاده در محصولات مصرفی و ابداع روش های جدید برای شناسایی هویت کاربران در زمان ورود به وب سایت های دولتی ازجمله دیگر توصیه های کمیسیون ارتقای امنیت سایبری دولت اوباما به ترامپ رییس جمهور منتخب ایالات متحده بوده است.
این پیشنهادات تنها بخشی از بیش از 50 پیشنهاد ارایه شده کمیسیون یادشده به ترامپ است که اجرای بسیاری از آنها به تامین منابع مالی در سطحی بیشتر از میزان موجود فعلی بستگی دارد. گزارش یادشده در بعدازظهر روز جمعه و به فاصله کوتاهی بعد از ارایه رسمی آن به باراک اوباما رییس جمهور فعلی آمریکا منتشر شده است. کمیسیون مذکور فعالیت خود را در ماه فوریه گذشته و به منظور شناسایی چالش های امنیت سایبری آمریکا آغاز کرده بود.
در این گزارش وظایف دولت، کنگره، بخش خصوصی و عموم مردم برای پیشرفت در زمینه تامین امنیت سایبری مشخص شده است و اوباما آن را عملگرایانه توصیف کرده است. رییس جمهور فعلی آمریکا اظهار امیدواری کرده که دولت و کنگره جدید آمریکا توصیه های این کمیسیون را مورد توجه قرار دهند و آن را ظرف 100 روز اول فعالیت خود اجرایی کنند.
تهیه گزارش یادشده بخشی از طرح اقدام ملی امنیت سایبری آمریکاست که در شش بخش الزام آور به شرح زیر تهیه شده است:
 حفاظت، دفاع و ایمن سازی زیرساخت ها و شبکه های دیجیتال موجود
 استفاده از روش های خلاقانه و تسریع سرمایه گذاری برای افزایش ایمنی و رشد شبکه های دیجیتال و اقتصاد دیجیتال
 آماده کردن مصرف کنندگان برای رشد در عصر دیجیتال
 ایجاد توانمندی های لازم در نیروی کار فعال در حوزه امنیت سایبر
تجهیز بهتر دولت برای افزایش کارآیی و ایمنی آن در عصر دیجیتال
 تضمین اقتصاد دیجیتال جهانی به شیوه ای باز، عادلانه، رقابتی و ایمن
هریک از این شش دستورالعمل شامل یک یا چند توصیه است که تعداد آنها در مجموع به 16 توصیه می رسد. هریک از این توصیه ها نیز حاوی چندین پیشنهاد مشخص یا اقدام عملیاتی است که تعداد کل آنها را به 53 مورد افزایش می دهد.
در بخشی از دستورالعمل صادرشده کمیسیون امنیت سایبری کاخ سفید از دولت ترامپ خواسته شده است برای تشویق افراد به یادگیری دروس مربوط به امنیت سایبر به آنها وام یا یارانه پرداخت شود.
در ادامه از همکاران دولت ترامپ خواسته شده است تا از نیروی انسانی مصرف کنندگان عادی محصولات الکترونیک برای ارتقای امنیت سایبری استفاده کنند، زیرا این مقوله به تک تک افراد مربوط است؛ لذا مردم باید در زمان انجام خریدهای مختلف این موضوع را مورد توجه قرار دهند. در همین راستا تصریح شده است که یک سازمان مستقل باید وضعیت محصولات و خدمات فناوری را از نظر رعایت استانداردهای امنیت سایبری بررسی کند و یک نظام درجه بندی قابل درک، بی طرف و مناسب برای عموم مردم ابداع کند. در ادامه از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا خواسته شده تا پیش نویس قانونی را برای مشخص شدن حقوق و مسوولیت های مصرف کنندگان در عصر دیجیتال آماده کند تا آنان از حقوق و مسوولیت های خود در حوزه امنیت سایبری در عصر اقتصاد دیجیتالی اگاه شوند.
همچنین از صاحبان مشاغل، روسای موسسات آموزشی، سازمان های حقوق مصرف کنندگان و مدیران ارشد دولتی خواسته شده تا برای افزایش آگاهی عمومی در حوزه امنیت سایبری پیکاری جدی را راه اندازی نمایند. افزایش همکاری دولت با بخش خصوصی ازجمله شروط موفقیت این پیکار و دیگر ابتکارعمل های امنیت سایبر مهم دولت آمریکا دانسته شده است.
ازجمله دیگر توصیه های ضروری این گزارش می توان به ایمن سازی اینترنت اشیا با همکاری وزارتخانه های مختلف و بخش خصوصی پرداخت که برای تحقق آن زمانی 60 روزه در نظر گرفته شده است.

  • ۹۵/۰۹/۱۴

امنیت سایبری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">