ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

اینترنت خانگی روی خط انحصار

| سه شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۴۸ ق.ظ | ۰ نظر

علی ابراهیمی - تبدیل بستر اینترنت از کابل‌های مسی به فیبر نوری برای ارائه خدمات اینترنت نامحدود با سرعت بالاتر، موجب قطع ناگهانی اینترنت مشترکان به‌خصوص برخی کاربران خانگی شده که تا‌کنون از خدمات شرکت‌های اینترنتی استفاده کرده اما اکنون فقط مجبور به استفاده از اینترنت ارائه شده شرکت مخابرات بر بستر فیبر نوری هستند.

در شرایطی که طی چند‌ماه اخیر وزیر ارتباطات و مسئولان رگولاتوری از ارائه اینترنت نامحدود با سرعت بالا خبر داده‌اند، اختلالات اینترنتی مشترکان خانگی‌ای دی اس ال و حتی بسته‌های حجمی اپراتورهای تلفن همراه از حدود یک‌ماه گذشته مشترکان را به ستوه آورده است.

 

خان نخست؛ قطعی اینترنت

مسئله جدید این است که از چندی پیش رواج پدیده فیبرنوری کابل‌های تلفن ثابت موجب قطع اینترنت برخی کاربران خانگی بدون اطلاع‌رسانی به آنها و پاسکاری آنها بین شرکت مخابرات و شرکت های دیگر شده است. یکی از مشترکان اینترنت ای‌دی‌اس‌ال ماجرای قطع اینترنت به دلیل تغییر کابل‌ها از مسی به فیبر نوری را به همشهری گفته است:

« طی چندهفته گذشته افزایش میزان اختلالات اینترنتی را به حساب روال همیشگی اپراتورهای تلفن ثابت و سیار گذاشتم تا اینکه 2هفته پیش اینترنت خانگی‌ام در شرایطی که مشکلی در زمینه حجم یا مدت زمان بسته خریداری شده وجود نداشت، قطع و ناچار به پیگیری این موضوع از آسیاتک به‌عنوان اپراتور ارائه‌دهنده اینترنت‌ای دی‌اس‌ال شدم.

طبق روال معمول پس از تماس با امور پشتیبانی این شرکت و انتظاری طولانی، با انجام حدود 3مکالمه بی‌نتیجه و یک ساعته تلفنی طی چند روز متوالی برای تنظیمات مجدد وتأکید بر این نکته که خط تلفن ثابت مذکور به‌دلیل کابل برگردان مدت 72ساعت قطع بوده است، کارشناس این شرکت از نبود مشکلی توسط شرکت مخابرات خبر داد و ارسال کارشناس برای بررسی حضوری مشکل با پرداخت هزینه‌ 15هزارتومانی را پیشنهاد کرد که ناچار به قبول آن برای رفع مشکل شدم».

این کاربر ادامه می‌دهد: «با حضور کارشناس نیز وی وعده وصل شدن اینترنت طی 72ساعت کاری را مطرح کرد اما با گذشت یک روز پیامکی با این مضمون دریافت کردم: «مشترک گرامی: با توجه به فیبرنوری بودن بستر خط تلفن شما امکان ارائه سرویس اینترنت ADSL به شما وجود ندارد، جهت کسب اطلاعات بیشتر با... تماس بگیرید».

پس از تماس با این شرکت و اصرار به دریافت خدمات، کارشناس امور پشتیبانی اعلام کرد که از این پس شرکت‌های خصوصی اینترنتی به‌دلیل فیبر‌نوری شدن خطوط تلفن و هزینه بالای ارائه این خدمات بر بستر فیبر نوری برای این شرکت‌ها، قادر به ارائه خدمات به اینگونه مشترکان نخواهند بود مگر آنکه مشترک با پرداخت هزینه‌ حدود 700هزار تومانی نسبت به نصب آنتن اختصاصی و کابل کشی داخل ساختمان این خدمات را از اپراتورهای مذکور دریافت کند. در نهایت کارشناسان امور پشتیبانی با دریافت شماره شبای بانکی اینجانب اعلام کردند که باقیمانده حجم اینترنت را به شماره مذکور واریز خواهند کرد که این کار با گذشت 2روز انجام شد.» برخی شرکت‌ها از بازپرداخت مبالغی که قبلا برای خرید حجم در قالب بسته‌های اینترنتی توسط مشترکان پرداخت شده و با قطع اینترنت اکنون قادر به استفاده از آن نیستند، نیز خودداری می‌کنند.

 

خان دوم؛ مقاومت در برابر تخلیه پورت‌ها

این مشترک می‌گوید:«با قطع اینترنت خانگی ناچار به مراجعه به شرکت مخابرات منطقه واستفاده انحصاری از خدمات اینترنتی این شرکت بر بستر فیبر نوری شدم اما این مراجعه آغاز دور‌تسلسل تازه‌ای بود چرا که با مشترکانی روبه‌رو شدم که به‌رغم قطع شدن اینترنت آنها و اعلام شرکت‌های اینترنتی مبنی بر تخلیه پورت آنها برای خرید اینترنت و استفاده از خدمات‌ای دی اس ال مخابرات در مدت زمان یک تا سه روزه، حدود دو تا سه هفته‌ای برای انجام این کار منتظر مانده و همچنان بین مخابرات و این اپراتورها پاسکاری می‌شدند.

این در حالی است که به گفته حجت‌الله شاهون وند، رئیس مرکز مخابرات شهید صالح طبری اکباتان، مخابرات عملیات کابل‌برگردان، قطعی اینترنت و نبود امکان ارائه خدمات اینترنتی به مشترکان خانگی را قبلا طی نامه‌‌ای در تاریخ 18اردیبهشت‌ماه امسال به اپراتورهای اینترنتی اعلام کرده و خواستار اطلاع‌رسانی آنها به کاربران شده است.

به گفته وی شرکت مخابرات یک هفته قبل از کابل برگردان، فهرست مشترکین اینترنت را برای اپراتورهای مذکور فکس کرده تا از قطعی اینترنت و شرایط جدید که همان الزام کاربران به استفاده از اینترنت مخابرات بر مبنای شبکه فیبر نوری است را به آنها اعلام کنند اما در این زمینه اقدامی نشده است. به گفته شاهون وند، شرکت‌های اینترنتی طبق قرارداد و هماهنگی صورت گرفته ملزم به جمع‌آوری پورت‌های خود و فراهم کردن بستر برقراری اینترنت مخابرات برای مشترکان حداکثر طی مدت 72ساعت کاری هستند اما در انجام این کار مقاومت می‌کنند.»

 

خان سوم؛ هزینه‌های اینترنت چندمرحله‌ای فیبر نوری

طرح جدید برای ارائه اینترنت به مشترکان بر بستر فیبر نوری، اقدامی چند مرحله‌ای است که در مرحله نخست آن که اکنون در حال اجرا در برخی مناطق شهر تهران است، با انجام عملیات کابل‌برگردان بستر سیم مسی قبلی تلفن ثابت تا ورودی محل سکونت مشترکان تبدیل به فیبر نوری شده و مشترکان می‌توانند روی این بستر اینترنت‌ای دی اس ال را فقط از شرکت مخابرات خریداری کنند. گرچه این اینترنت نسبت به خدمات قبلی ارائه شده توسط شرکت مخابرات از سرعت بالاتری برخوردار است اما با هدف نهایی ارائه اینترنت بر مبنای فیبر نوری به مشترکان فاصله بسیار دارد؛

بنابراین درنظر است در مرحله دوم اجرای این طرح که به FTTH برای دایری SIP PHONE و پهنای باند(فیبر نوری از مخابرات تا منزل یا محل کار متقاضی) معروف است، مشترکان مجتمع‌های مسکونی یا تجاری ملزم به فراهم کردن زیر ساخت‌های استفاده از خدمات مذکور در داخل این مجتمع‌ها با عملیات کابل‌کشی فیبر نوری و نصب مودم‌های جدید هستند که بسته به تعداد ساکنین این مجتمع‌ها هزینه‌ای حدود 300هزار تومان برای هر مشترک یک مجتمع 17واحدی برای کابل کشی فیبرنوری و هزینه 250هزار تومانی برای نصب مودم جدید برای تبدیل اینترنت فیبرنوری و استفاده در این واحدهاست که متقاضیان می‌توانند

در قالب اقساط 38 هزارتومانی دوساله در قبض تلفن ثابت پرداخت کنند و از مکالمه رایگان 90 ساعت تلفن ثابت درون استانی برخوردار شوند. این متقاضیان باید ضمن ارائه نامه درخواست کتبی به مخابرات منطقه، پرکردن جداگانه فرم درخواست اولیه استفاده از سرویس FTTH و ارائه فتوکپی کارت ملی نسبت به دریافت خدمات مذکور اقدام کنند.

هزینه استفاده از خدمات مذکور پس از فراهم کردن زیر ساخت‌ها توسط مخابرات و کاربران نیز صرفا براساس طرح‌های متنوع فروش شرکت مخابرات خواهد بود که دراین بسته‌ها از ترافیک ماهانه 5گیگابایت و سرعت اسمی 2تا 16مگابایت با قیمت 144هزار تومان تا بسته‌هایی با ترافیک یکساله هزار گیگابایت و سرعت اسمی 16تا بیش از 100مگابایت و هزینه 920هزار تومان در سال برای کاربران اینترنت پیش‌بینی شده است. (منبع:همشهری)

  • ۹۶/۰۵/۳۱

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">