ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

باتوجه به مشکلات ارزی فعالان حوزه فاوا رییس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای ویژه را مطرح کرد که با موافقت نصراله جهانگرد معاون نوآوری وزیر ارتباطات همراه شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، جلسه کمیسیون  ICT اتاق بازرگانی با حضور نصراله جهانگرد معاون نوآوری وزیر ارتباطات و نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای کمیسیون و فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا برگزار شد.

در این جلسه محمد رضا طلایی رییس کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی ایران با اشاره به بحران‌های موجود برای فعالان حوزه فاوا به دلیل نرخ ارز و نحوه انتقال آن گفت: بانک مرکزی با ارایه و طرح سامانه‌های مختلف می‌خواهد قیمت ارز را کنترل کند اما همچنان صادرکنندگان و واردکنندگان حوزه فاوا با مشکلات فراوانی در این خصوص رو‌به‌رو هستند. 

وی ادامه داد: در حوزه فاوا لااقل تاکنون اخباری منتشر نشده که نشان دهد قرار است برای حل مشکلات ارزی فعالان این حوزه اقدام ویژه‌ای انجام شود. خصوصا در بخش سخت‌افزاری شاهد خواب اجناس در گمرک و تحمیل هزینه‌های اضافی به واردکنندگان هستیم. لذا پیشنهاد می‌کنم در حوزه ICT نیز یک کمیته ویژه برای آشنایی وزارتخانه‌های مربوطه تشکیل شود تا دغدغه‌های حوزه فاوا با صدای بلندتری منتقل شوند.

وی افزود: کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران این قابلیت را دارد که با تعامل با وزارت ارتباطات اقدامی را برای رفع این مشکلات به انجام برساند. همچنین کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی در زمینه استارتاپ‌ها نیز آمادگی همکاری با وزارت ارتباطات را دارد.

طلایی گفت: سال گذشته ما در کمیسیون ICT اتاق بازرگانی 6 طرح را برای بررسی نقش ICT در اقتصاد ایران ارایه کردیم که قرار شد با هماهنگی اتاق، همایشی برای معرفی نقش ICT در اقتصاد ایران برگزار کنیم. همچنین برای معرفی فاوا به سایر تشکل‌های اتاق نیز دوره‌های آموزشی گذاشته شده است. در زمینه ورود استارتاپ‌ها به بازارهای جهانی هم سال گذشته و هم امسال اقداماتی انجام شده و امسال برای حضور 27 مجموعه در نمایشگاه جیتکس اقداماتی انجام صورت گرفته است و سعی کرده‌ایم با محوریت اتاق در نمایشگاه جیتکس حضور داشته باشیم.

 

بازار فاوا در حال دگردیسی

در ادامه این جلسه نصراله جهانگرد با اشاره به مشکل تعدد مجوزها در کشور گفت: بیشترین تعداد مجوزها مربوط به مجوزهای حوزه کسب و کار است. همچنین برای تولید داخل و صادرات چیدمان لازم صورت نگرفته است اما اگر قصد واردات وجود داشته باشد مشکل خاصی وجود ندارد که این امر مطلوب نیست.

وی افزود: در حال حاضر بازار دارد دگردیسی کامل می‌کند و این امر در اندازه‌های تولید تاثیر عمیقی داشته و شکاف توان تولید بسیار بالا است. برای مثال در بازار ICT اگر چه شاید حدود  3 میلیون گوشی وارد می‌شود اما مشخص نیست سهم بازار ایران را چه کسی کنترل می‌کند. در خیلی کشورها رجیستریشن از طریق باندلینگ انجام می‌شود چرا که وقتی باندلینگ باشد می‌توان میزان واردات و سهم تولید داخل را کنترل کرد اما ما این مدل را نداریم. بنابراین رگولیشن منطقی در سهم بازار نمی‌شود هرچند شاید رجیستری از منظر دولت باعث افزایش درآمد شده باشد اما گام بعدی باید باندلینگ باشد و باید مسایلی همچون امکان نصب اپ‌های ایرانی روی گوشی‌ها دیده شود.

جهانگرد ادامه داد: دگردیسی بازار فاوا پیش روی ما است و اگر تا پیش از این سهم سخت‌افزار در بازار بیشتر بوده، امروز سهم نرم‌افزار در حال پیشی گرفتن است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد فارغ از مجادله بین‌المللی که بر بازار ایران اثر می‌گذارد در زمینه مالیات، مجوزها و موارد دیگر نیز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات احصا شده و در حل آنها مشارکت داشته باشیم.

جهانگرد با اشاره به موفقیت‌های حوزه دیتا در کشور گفت: وقتی منابع بودجه‌ای دولت محدود می‌شود حوزه کسب و کار هم افول می‌کند اما پلت‌فرم دیتا باعث شده که این حوزه تا حدودی مستقل عمل کند لذا بهتر است تا حد ممکن دولت در این حوزه ورود نکند.

وی همچنین موافقت خود را با طرح ریاست کمیسیون فاوا اتاق بازرگانی برای تشکیل کمیته‌ای جهت بررسی مسایل ارزی حوزه فاوا ابراز داشت.

جهانگرد در زمینه ارایه تسهیلات نیز خاطرنشان ساخت: در حال حاضر برای ارزیابی استارتاپ‌ها و SMDها قرار شده که پس از انجام بررسی تسهیلات لازم را ارایه دهیم. همچنین نرخ بهره برای تحقیق و توسعه همواره کمتر در نظر گرفته می‌شود و در خصوص وام‌های که می‌دهیم نیز نرخ بهره در استان‌ها 2 درصد پایین‌تر از تهران است. توجه داشته باشید ما نام تمام گیرندگان وام‌ها را در سایتمان می‌آوریم و از این حیث کاملا شفاف عمل می‌کنیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان فاوا اضافه کرد: خیلی از شرکت‌ها هستند که با وجود تولید و داشتن کیفیت مناسب به دلیل وجود نمونه‌های خارجی تمایلی برای خرید محصولاتشان وجود ندارد که در صدد حل این مشکل هستیم. علاوه براین در مساله حمایت از تولید در کارهای های‌تک هم در بخش تحقیق و توسعه و هم تولید و خرید کمک می‌کنیم. از سوی دیگر در زمینه صادرات نیز برنامه‌های حمایتی را در نظر گرفته‌ایم و قصد داریم هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها را تا حد ممکن پایین بیاوریم.

جهانگرد در خاتمه گفت: تصور می‌کنم مجموعه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران فرصت طلایی و خوبی را ایجاد کرده و می‌تواند فاوا را در شاخه‌های مختلف اقتصادی جا بیندازد. در دنیا مرسوم است اگر حدود 40 درصد یک صنعت دیجیتال شد می‌گویند آن صنعت دیجیتال شده و به نظرم کمیسیون ICT می‌تواند صنایع مختلف کشور را با فاوا و دیجیتالی شدن آشنا کند. لذا از آنجایی که یکی از جاهایی که می‌تواند صنایع مختلف را با ICT آشنا کند اتاق بازرگانی است ما در این زمینه آمادگی هر نوع همکاری را داریم.

 

مقاومت سازمان تنظیم در برابر مقررات‌زدایی

در بخش دیگری از این جلسه، مظفر علیخانی معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران با اعلام اینکه در کشور بیش از 7هزار قانون داریم که بسیاری از این قوانین مربوط به فضای کسب و کار است گفت: در هیات مقررات‌زدایی در این 6 سالی که از فعالیت دولت می‌گذرد ما موفق نشده‌ایم که هیچ مجوزی را از بیش از دو هزار مجوز موجود لغو کنیم و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم مقاومت بالایی در برابر مقررات‌زدایی داشته است. لذا از دولت که شعار شفافیت و تدبیر دارد خواهش دارم که به رفع موانع برای بخش خصوصی توجه کند.

وی افزود: از سوی دیگر در حوزه تولید قیمت تمام شده به دلیل چالش‌های موجود بسیار بالا است و در خصوص مشوق‌ها و حمایت‌های مالی نیز برخی می‌توانند از تمام خدمات بهره‌مند شوند و برخی مورد حمایت صندوق‌های حمایتی موجود قرار نمی‌گیرند.

معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران در خصوص مشکلات ارزی نیز گفت: واقعیت این است که سیاست‌های ناصواب ارزی کشور باعث شده که بخش خصوصی پاک‌دست از گود خارج شده و برخی افراد سودجو وارد عرصه شوند و مسایلی مثل ارز 4200 تومانی رانتی و هک سایت پیش بیاید. همچنین نباید فراموش کرد ارز برای مواد اولیه که لازمه تولید است اختصاص نیافته و خواهش ما این است که همه تصمیم‌گیران در یک هم‌افزایی به حل مشکلات موجود کمک کند.

پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران در سی و هشتمین نمایشگاه جیتکس با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران در مهرماه سال جاری برپا می‌شود.

  • ۹۷/۰۵/۲۰

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">