ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

نشست توجیهی شهر هوشمند برگزار شد

| يكشنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۵۳ ب.ظ | ۰ نظر

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: شهر هوشمند در کنار همه کارکردهای مثبت و خدمات و سرویس ها و قابلیت هایی که برای شهر تولید می کند با تهدیدات و آسیب های جدیدی از طریق فضای سایبر مواجه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در اولین کارگاه و نشست توجیهی شهر هوشمند که با حضور اساتید، معاونین، مدیران و کارشناسان سازمان در سالن شهید آبشناسان سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد با اشاره به جابجایی تغییر نظامات جمعیتی از روستاها به شهرها بعد از انقلابی اسلامی اظهار داشت: حدود ۷۲ درصد از جمعیت کشور، شهرنشین می باشد و امروز با شرایطی مواجه هستیم که بیشتر جمعیت در شهرها هستند که باعث شده است کشور و نظام و دولت، ‌ مجموعه ای از خدمات، زیرساخت ها و کارکردها را در شهر متمرکز کند.

وی گفت: سازمان پدافند غیرعامل در موضوعات زیرساخت، تاسیسات، مراکز و ساختمان ها و ابنیه متمرکز بوده است و مباحث پدافند غیرعامل را دنبال می کند و در چند سال گذشته یکی از شاخص ها و رکن ها در پدافند غیرعامل مسئله حفاظت و صیانت از مردم در برابر تهدیدات مرتبط با پدافند غیرعامل در مباحث شهری می باشد.

جلالی در تعریف شهر تصریح کرد: از یک منظر، شهر به محلی گفته می شود که همه سیستم های خدماتی، زیرساختی و کارکردی در یک محیط جغرافیایی درجهت خدمت اهداف شهر به هم منطبق و متمرکز می شود و باعث بوجود آمدن الزامات و هدف واحد و هم افزایی و همگرایی از جنس زیرساختی و شهرسازی و مدیریتی بین همه سیستم های درون شهر می شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطر نشان کرد: ایجاد همگرایی و هم افزایی بین همه سیستم هایی که درون شهر وجود دارد الزامی است و باید به این مسئله از جنس زیرساختی، شهرسازی ومدیریتی توجه شود.

وی ادامه داد: به دلیل تجمع زیرساخت‌ها در شهرها و ارتباط و وابستگی با دستگاه‌ها و معاونت ها این موضوع از یک منظر پچیده و مهم می‌شود و علاوه بر اینکه لازم است همه این موارد را بصورت جزء جزء در داخل کشور بررسی کنیم، باید در یک قابی بنام شهر همه زیرساخت ها را هماهنگ ببینیم و معاونت امور شهری سازمان پدافند غیرعامل از این منظر به این موضوع نگاه و برابر یک چارچوب همه موضوعات در قاب شهر و جغرافیای شهر تنظیم می کند .

جلالی تصریح کرد: لازم است در قالب یک چارچوب و برنامه و استراتژی و رویکرد به شهر یک نگاه مجموعه ای شود و با تشکیل کارگاه ها و جلسات همراه با تضارب آراء به این موضوع پرداخته و یک فهم مشترک و نگاه جامع از این موضوع بوجود آید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه ضمن تعریف شهر هوشمند و فرصت هایی که از تلفیق فضای سایبری در شهرسازی بوجود می آید، گفت: پردازش اطلاعات ذخیره سازی اطلاعات و امکان تطبیق اطلاعات در همه حوزه ها و دقت بالا، امکان استفاده از اطلاعات حجیم ( big data) و بقیه قابلیت های فضای سایبرنتیک را بسیار زیاد دانسته و گفت: شهر هوشمند تلفیقی از مباحث شهری با فناوری اطلاعات و سایبری است و امروزه می توان با استفاده از فضای سایبر، اشیاء را مانند هواساز، موتورخانه ها و ... کنترل کرد فلذا امروزه قابلیت های فضای سایبر وارد حوزه مدیریت شهری شده است که این قابلیت ها ۲ تهدید آسیب پذیری های فضای سایبر و تهدید سایبری به ساختمان ها را به دنبال دارد که در کنار آن هو آسیب پذیری ها و تهدیدات فضای سایبری هم به این فضا اضافه میشود.

وی گفت: شهر هوشمند در کنار همه کارکردهای مثبت و خدمات و سرویس ها و قابلیت هایی که برای شهر تولید می کند با تهدیدات و آسیب های جدیدی از طریق فضای سایبر مواجه است که از فواصل خیلی دور می توان امورات یک شهر را متوقف کرد و باعث ایجاد بی نظمی، آتش سوزی، انفجار، تخریب، بهم ریختگی جمعیت شد.

جلالی تصریح کرد: شهر هوشمند از دو حوزه شهرسازی و سایبری تشکیل شده است و لازم است یک کار مشترک در این دو حوزه انجام شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطر نشان کرد: به دلیل منطبق بودن حوزه سایبر بر سیستم، در شهر هوشمند یک رابطه سیستمی بوجود می آید که باعث می شود کارکردها و گره ها به یکدیگر وابسته شوند بنابراین باید به موضوع سایبر، شهرسازی و علم سیستم نگاه و توجه ویژه کرد.

وی افزود: یک نگاه تک محوری، نگاه تک بعدی، نگاه تک دستگاهی در مباحث مدیریت امور شهری امکان پذیر و پذیرفته نمی باشد و نیازمند هماهنگی است.

جلالی در پایان تاکید کرد: لازمه داشتن یک مدیریت واحد شهری داشتن یک مجموعه اهداف و رویکرد و سیاست منطبق بر یک استراتژی می باشد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">