ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

وعده‌های جهرمی در دیدار با هندی‌ها

| جمعه, ۳ آذر ۱۳۹۶، ۰۶:۲۲ ب.ظ | ۰ نظر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در دیدار با نخست وزیر و وزیر فناوری اطلاعات هند توافق کردیم در حوزه صادرات نرم‌افزار، امنیت زیرساخت های فضای مجازی و نیز دولت الکترونیکی کارگروه مشترکی تشکیل و سطح همکاری های دو کشور در این حوزه ها ارتقاء یابد.

«محمدجواد آذری جهرمی» که برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس بین المللی فضای مجازی در دهلی نو حضور دارد، در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: هند یکی از کشورهای برتر دنیا در حوزه صادرات نرم افزار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: نکته قابل توجه در همایش فضای مجازی دهلی نو تاکید نمایندگان کشورهای مختلف بر نقش توسعه فضای مجازی و نیز شبکه های اجتماعی در افزایش اشتغال و بهبود مکانیزم‌ های بازاریابی محصولات شرکت های کوچک و متوسط و در نهایت افزایش تولید ثروت در این عرصه بود، نکته ‌ای که در چند سال اخیر در کشور ما نیز به خوبی تجربه شده است.
پنجمین اجلاس بین المللی فضای مجازی با حضور وزیران، رهبران و مالکان صنایع فعال در حوزه فضای مجازی در دهلی نو در حال برگزاری است. شعار کنفرانس امسال «فضای مجازی برای همه» است.
بیش از سه هزار و 500 نفر از 124 کشور در این کنفرانس شرکت کردند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پیش از هند به مالزی سفر کرده بود. وی در کوالالامپور در سیزدهمین مجمع جهانی اقتصاد اسلامی شرکت کرد.

 

نهاد بین المللی تصمیم گیر در حوزه مجازی تشکیل شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر الکترونیک و آی تی هند، تشکیل یک نهاد بین المللی تصمیم گیر برای کنترل و مقابله با تهدیداتی چون تروریسم، افراط گرایی و پورنوگرافی کودکان در فضای مجازی را پیشنهاد کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنااز تارنمای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه اجلاس بین المللی فضای مجازی در دیدار با وزیر الکترونیک و فناوری اطلاعات هند افزود: انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است و فرصت اقتصاد دیجیتال را در پیش رو داریم.
وی با با بیان اینکه کشورهای ایران و هند شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند، گفت: هند با جمعیت قابل توجه یک بازار بزرگ به حساب می آید و هر کسی آرزو دارد تا این بازار بزرگ را در اختیار داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به 15 برابر شدن پهنای باند و 10 برابر شدن کاربران اینترنت در ایران، افزود: 17 درصد فارغ التحصیلان ایران در رشته های IT هستند و حجم بازار ICT در ایران سه برابر شده است. ضمن اینکه در برابر یک واحد سرمایه گذاری بخش دولتی سه برابر بخش خصوصی سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد.
آذری جهرمی ضمن دعوت از شرکت ها و سرمایه گذاران هندی برای حضور در ایران، گفت: علاوه بر آن 23 هزار استارت آپ در ایران و 130 هزار ایرانی در کار ایجاد اپلیکیشن مشغول هستند.
عضو کابینه دولت دوازدهم ایران را قربانی حملات سایبری دانست و خاطر نشان کرد: ما برنامه ویژه ای برای حفاظت از کودکان داریم و کارهای مهمی در زمینه دفاع سایبری انجام داده ایم.
وزیر ارتباطات و فناور اطلاعات با تاکید بر ایجاد یک نهاد بین المللی تصمیم گیر، در حوزه فضای مجازی همچون سازمان ملل، اظهار کرد: در واقع یکی از دلایل این امر تهدیداتی چون تروریسم، افراط گرایی، نفرت پراکنی و پورنوگرافی کودکان است که در فضای مجازی باید کنترل شود. ضمن اینکه حوزه های همکاری و ایجاد منافع مشترک زیادی در این حوزه با همکاری سالم وجود دارد که ایجاد یک نهاد رسمی به آن کمک می کند.
وی بزرگ ترین تجربه در زمینه همکاری با برنامه نویسان دیگر کشورها را از آن هند دانست و افزود: امیدواریم در سه حوزه امنیت سایبری، فری لانسینگ، و دولت الکترونیک با هم تبادل تجربیات کنیم.
آذری جهرمی در پایان با ارایه پیشنهادی مبنی بر تشکیل کارگروهی مشخص از سوی 2 کشور، گفت: این کارگروه باید ظرف سه ماه آینده به بررسی راه های همکاری مشترک بپردازند و پس از آماده کردن نقشه راه همکاری، شما به ایران سفر کنید.

** مردم هند عاشق فناوری هستند
وزیر الکترونیک و IT هند نیز در این دیدار با بیان اینکه داستان دیجیتال هند در راستای فراگیری هر چه بیشتر است، گفت: جمعیت هند بسیار بالاست و 65 درصد ملت ما را جوانان زیر 35 سال تشکیل می دهند. ضمن اینکه هزاران کالج آی تی در هند مشغول به فعالیت هستند و مهمتر از همه عشق و علاقه مردم به این فناوری است.
وی با استقبال از دعوت آذری جهرمی برای همکاری با ایران، افزود: ما توانسته ایم از بخش دیجیتال در کشاورزی و در کمک رسانی به کشاورزان و ایجاد بازار دیجیتال برای آنان استفاده کنیم.
این مقام مسوول همچنین ایجاد یک ساز و کار مشترک را برای فعالیت یک نهاد بین المللی تصمیم گیر در حوزه فضای مجازی را مفید دانست.
پنجمین اجلاس بین المللی فضای مجازی، وزیران، رهبران و مالکان صنایع فعال در حوزه فضای مجازی و همچنین دانشگاهیان درباره «اکو سیستم» فضای مجازی در جهان به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
برنامه ها و نمایشگاه‌های مختلفی که در حاشیه این همایش ترتیب داده شده است که شیوه های گوناگون تاثیرات فضای مجازی بر زندگی انسان ها را نشان می دهند.
شعار کنفرانس امسال این اجلاس بین المللی «فضای مجازی برای همه» است.
بیش از 3500 نفر از 124 کشور در این کنفرانس شرکت می کنند که در این اجلاس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز سخنرانی و به بیان دیدگاه های ایران در توسعه فضای مجازی خواهد پرداخت.

 

هند آماده همکاری با ایران در زمینه توسعه ارتباطات و صنایع مرتبط است

دهلی نو - ایرنا- وزیر ارتباطات و راه آهن هند روز جمعه آمادگی کشورش برای گسترش همکاری های همه جانبه با ایران در زمینه ارتباطات، فناوری اطلاعات و همچنین صنایع مربوط به این حوزه را اعلام کرد.

«مانوج سینها» در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، با اشاره به مباحثی که روز جمعه در دیدار با «محمد جواد آذری جهرمی» همتای ایرانی خود مورد بحث قرار داده بود، تاکید کرد هند آمادگی کامل دارد تا در تمام حوزه های ممکن با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران همکاری های خود را توسعه دهد.
وزیر ارتباطات هند افزود: سال گذشته نیز دو کشور در جریان چهارمین اجلاس بین المللی فضای مجازی در ژنو موارد بسیاری را در جهت توسعه همکاری های دوجانبه مورد بحث قرار داده و پتانسیل های دو کشور را در این حوزه مورد توجه قرار دادند.
وی تاکید کرد که در دیدار امروز نیز دو وزیر در مورد مسایل مختلف به تبادل نظر پرداختند.
سینها در ادامه گفت وگوی خود با ایرنا با اعلام عزم هند برای همکاری با ایران در حوزه های مربوط به ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس استانداردهای جهانی گفت: دو کشور مصمم هستند در تمام زمینه ها بخصوص ارتقا ارتباط از طریق پهنای باند، پژوهش و نوآوری همکاری کنند.
وی با استقبال از پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای تشکیل کارگروهی برای سرعت بخشیدن به همکاری های دوجانبه گفت: ما آماده ایم در تمام زمینه های ممکن با ایران همکاری کنیم.
وزیر ارتباطات هند افزود: در جلسه امروز دو طرف به این نتیجه رسیدند که تشکیل این کارگروه به شناسایی و بازتعریف حوزه های مختلف برای هرگونه همکاری های ممکن منجر خواهد شد.
وی گفت: تشکیل این کارگروه همچنین به امضای سند تفاهم نامه ای برای تسریع روند اجرایی کردن توافقات گذشته کمک خواهد کرد.
آذری جهرمی نیز پس از پایان دیدار با همتای هندی خود از عزم ایران برای امضای یک سند همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هند خبر داد.
وی در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: در دیدار امروز قرار شد بر مبنای تفاهمات قبلی، اولین کمیته مشترک بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و هند تشکیل شود تا نتیجه پیگیری ها حاصل شده و دو کشور در این حوزه سند تفاهم نامه ای را امضا کنند.

  • ۹۶/۰۹/۰۳

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">