ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

از تهدید تا تمدید

| شنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۴، ۰۲:۳۸ ب.ظ | ۰ نظر

م.ر.بهنام رئوف- در ادامه تنش‌های بین مخابرات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در روزهای پایانی هفته گذشته و به دنبال انتشار اطلاعیه‌ای از سوی زیرساخت وارد فاز تازه‌ای شد.

در اطلاعیه‌‌ای که از سوی شرکت زیرساخت منتشر شد، این شرکت عنوان کرد که به دنبال بی‌توجهی مخابرات ایران به تعیین تکلیف بدهی‌های خود و اصرار به تضییع حقوق عمومی‌ به رغم هشدارهای پیاپی شرکت ارتباطات زیرساخت، از بامداد روز جمعه 9 مرداد، مکالمات بین‌الملل شرکت مخابرات ایران در برخی استان‌های کشور قطع خواهد شد.

سایت رسمی‌ شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار این اطلاعیه اعلام کرده بود که در مرحله اول 9 استان خراسان رضوی، هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، کردستان، فارس، گلستان و کرمانشاه مشمول این محدودیت خواهند شد.

در ادامه این اطلاعیه آمده بود: علاوه بر سرویس مکالمات بین‌الملل، خدمات اینترنتی شرکت مخابرات ایران در 9 استان نیز با 48 ساعت تاخیر از بامداد روز یکشنبه 11 مرداد با محدودیت مواجه خواهد شد. این تاخیر با هدف جلوگیری از ایجاد اختلال در فرآیند انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری صورت گرفته است. استان‌های مشمول این محدودیت نیز عبارتند از: بوشهر، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان، ایلام، کردستان، فارس، کرمان و گیلان.

شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند مورد نیاز برای ارایه خدمات در تمام حوزه‌ها را فراهم ساخته و مشترکان شرکت مذکور می‌توانند برای برقراری ارتباطات مورد نیاز خود در حوزه مکالمات بین‌الملل از خدمات سایر اپراتورها نظیر ایرانسل، رایتل و همراه‌اول بهرمند شده و در حوزه خدمات اینترنت نیز به سایر تامین کنندگان رجوع کنند.
×× ماجرای سریال قطع خدمات

جدا از زیرساخت دیگر همکار دولتی این شرکت یعنی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز چندی پیش از توقف عرضه سرویس اینترنت مخابرات در برخی از استان‌ها به دلیل کیفیت پایین خبر داده بود. در آن زمان البته مخابراتی‌ها عنوان کردند که مشکلات کیفیتی‌شان در برخی از استان‌ها حل شده و در برخی دیگر از استان‌ها هم به دنبال تامین پهنای باند مورد نیاز از زیرساخت هستند.

در این زمان بود که پای مدیر روابط عمومی زیرساخت نیز به دعوای این دو نها باز شد. آنجا که او از بدهی 350 میلیارد تومانی مخابرات به زیرساخت خبر داد و گفت دلیل تامین نشدن درخواست‌های مخابرات در برخی از استان‌ها توسط این شرکت بدهی مخابراتی‌ها به زیرساخت و در حقیقت دولت و بیت‌المال است.

در ادامه مخابرات نیز از فرصت استفاده کرده و ناتوانی خود در پرداخت بدهی‌های دولت را مرتبط با تصویب نشدن تعرفه‌های درخواستی این شرکت در بخش مکالمات تلفن ثابت دانست.

البته مخابراتی‌ها خیلی سریع متوجه شدن که افکار عمومی از ارتباط این دو موضوع با یکدیگر قانع نخواهند شد در نتیجه بعد از مدتی، بحث طلب‌های لاوصولی خود از سازمان‌های دولتی را مطرح کردند.
×× بدهی 700 میلیاردی دولت

درست چند ساعت بعد از انتشار اطلاعیه شرکت زیرساخت، سخنگوی مخابرات ایران با پیش کشیدن طلب‌های این شرکت از نهادهای دولتی به واسطه خبرگزاری ایسنا شخص رییس جمهور را خطاب قرار داد.

داوود زارعیان با بیان اینکه در حال حاضر مطالبات بیش از 1500 میلیارد تومانی شرکت مخابرات مربوط به نهادهایی است که از دولت بودجه می‌گیرند تاکید کرد: از رییس جمهور می‌خواهیم که از طریق وزارتخانه مربوطه از قطع ارتباطات جلوگیری کنند.

زارعیان به ارایه توضیحاتی درباره مساله قطع تماس‌های بین‌الملل مخابرات در برخی استان‌ها پرداخت و گفت: اینکه اعلام می‌شود به دلیل بدهی ارتباط مخابرات در برخی استان‌ها قطع می‌شود امری غیرقانونی به شمار می‌رود به خصوص آنکه ما در گذشته هم اعلام کردیم که داشتن بدهی نسبت به شرکت ارتباطات زیرساخت را قبول داریم و در پرداخت آن اقدام خواهیم کرد. البته بر سر رقم این بدهی جای صحبت وجود دارد. وی همچنین اظهار کرد:‌ نکته دیگر آنکه بدهی باید از طریق مراجع قضایی پیگیری و دنبال شود نه آنکه نیازهای ارتباطی مردم قطع شود. تاکنون مرسوم نبوده که یک سازمان بزرگ خدمات سازمان بزرگ‌تری را به دلیل بدهی قطع کند. وی همچنین متذکر شد: اگر بدهی ما به شرکت زیرساخت 350 میلیارد تومان هم باشد مطالبات ما از مردم، دولت، نهادهای انتظامی ‌در بخش تلفن ثابت 850 میلیارد تومان و در زمینه تلفن همراه 450 میلیارد تومان است. از سوی دیگر در حوزه ارایه خدمات زیرساختی نیز شرکت مخابرات حدود 300 میلیارد تومان طلب دارد که در مجموع مطالبات ما بیش از 1500 میلیارد تومان می‌شود که از میان این بدهی‌ها بیش از 50 درصد آن‌ها (قریب به 700 میلیارد تومان) به دستگاه‌هایی مربوط می‌شود که از دولت بودجه می‌گیرند.

زارعیان با بیان اینکه علیرغم وجود این حجم بدهی، مخابرات هیچ‌گاه ارتباط این سازمان‌ها و نهادها را قطع نکرده، گفت: اکنون هم ما به دلیل بدهی ارتباط این بخش‌ها را قطع نخواهیم کرد چرا که از نظر قانونی چنین امکانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: علاوه بر این اگر قرار باشد ارتباطات بین‌الملل مردم در استان‌های مختلف قطع شود هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد و استفاده از نرم‌افزارهای موبایلی نیز در حوزه امنیت،‌ شرایط مطلوبی ندارد. به همین دلیل از یک دستگاه دولتی انتظار چنین رفتاری نمی‌رفت.
×× گروکشی پرسش برانگیز

مدیر کل روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، ادامه داد: در حال حاضر تقریبا تمام سازمان‌ها و نهادها از یکدیگر طلب دارند. به عنوان مثال سازمان تأمین اجتماعی یا بازنشستگی از اکثر سازمان‌ها طلب دارند. علاوه بر این بانک‌ها نیز از دولت مطالباتی را دارند و دولت‌ها هم از یکدیگر طلب دارند، اما آیا در تمام این موارد زیرساخت‌ها و روابط قطع می‌شود به خصوص اینکه ما اعلام کرده‌ایم بدهی مخابرات زیرساخت را قبول داشته و در نهایت این بدهی را پرداخت می‌کنیم.

زارعیان در ادامه گفت: ما در گذشته هم مقاومتی در برابر پرداخت بدهی نداشته‌ایم و اعلام کردیم هر زمان که این رقم در حساب‌مان باشد بدهی زیرساخت را پرداخت خواهیم کرد اما به نظر می‌رسد قطع ارتباط مربوط به مشترکی می‌شود که در برابر پرداخت بدهی مقاومت می‌کند.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران در ادامه از ریاست جمهوری تقاضا کرد که در این زمینه دستوری صادر کنند تا وزارت‌خانه تحت امر او چنین اقدامی‌ را انجام ندهد چرا که قطع ارتباطات مردم در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اختلالات متعددی را ایجاد خواهد کرد.
×× درخواستی که به تعویق افتاد

هر چند که به نظر می‌رسد با وجود مشغله فراوان این روزهای رییس جمهور به خصوص در بخش رفت و آمدهای بین‌المللی و مسایل مربوط به توافق هسته‌ای شاید او فرصت شنیدن درخواست مخابرات را نداشته باشد اما به هر حال وزارت ارتباطات نیز احتمالا متوجه ابعاد و عواقب تصمیم خود مبنی بر قطع یک سرویس عمومی کشوری شد و به فاصله چند ساعت توسط شرکت زیرمجموعه‌اش بیانیه‌ای جدید صادر کرد. شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه جدید خود، خبر از لغو محدودیت ارایه خدمات مکالمات بین‌الملل و سرویس‌های اینترتی در 11 استان کشور داد. در این اطلاعیه آمده است: در پی انتشار اطلاعیه این شرکت مبنی بر محدویت ارایه خدمات در حوزه مکالمات بین‌الملل و سرویس‌های اینترنتی شرکت مخابرات ایران در 11 استان کشور و پیگیری مکرر شرکت‌های مخابراتی استانی و نیز پیشنهاد مدیرعامل شرکت مخابرات ایران مبنی بر ارایه طرح تازه ای برای پرداخت بدهی‌ها، اعلام می‌نماید که این شرکت به دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز تلاش حداکثری برای جلوگیری از قطع ارتباط مشترکان با مهلت دوباره برای بررسی پیشنهادهای تازه مخابرات ایران موافقت نمود.

شرکت ارتباطات زیرساخت، امیدوار است که شرکت مخابرات ایران بتواند با پاسخگویی مناسب به تعهدات خود مانع از اقداماتی از این دست شود. با درنظر گرفتن این موضوع که هیچ شرکت و یا بخش دولتی دیگری در این بخش وجود ندارد که خدمات مورد نیاز مشترکان مخابرات را ارایه دهد، هنوز مشخص نیست چطور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چنین تصمیمی را گرفته است و اکنون با باز شدن نام رییس جمهور به این جنگ رسانه‌ای آیا در روزهای آینده آتش اختلافات یک ساله وزارت ارتباطات با شرکت مخابرات ایران فروکش می‌کند یا شعله‌های آن بیشتر می‌شود؟ (منبع:فناوران)

  • ۹۴/۰۵/۱۰

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">