ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

استارت آپ آری؛ نُنُر مامان نه!

| جمعه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، ۰۵:۴۰ ب.ظ | ۱ نظر

عبدالله لطفی* - استارتاپ ها در صنعت بیمه نیز مانند دیگر حوزه ها ورود کرده اند و موجب سهولت در دسترسی بیمه گذاران و تا حدودی نیز افزایش شفافیت شده اند که بی شک، این حضور، مغتنم و لازم است و با توسعه کمّی و کیفی استارت آپ های بیمه ای، امید می رود آنها سهم قابل توجهی از فروش صنعت را به عهده بگیرند.

 استارت آپ ها در صنعت بیمه نیز مانند دیگر حوزه ها ورود کرده اند و موجب سهولت در دسترسی بیمه گذاران و تا حدودی نیز افزایش شفافیت شده اند. بی شک، این حضور، مغتنم و لازم است و با توسعه کمّی و کیفی استارتاپ های بیمه ای، امید می رود آنها سهم قابل توجهی از فروش صنعت را به عهده گرفته، از فاز فعلی تمرکز روی بخشی از یک رشته بیمه ای اجباری و پرتقاضا (اتومبیل) عبور کرده، وارد فروش دیگر رشته ها و بلکه دیگر حوزه های فنی، صدور، مالی، مدیریت بازار و مشتریان و...نیز شوند.

و امّا مسأله ای که نوشتن این یادداشت را موجب شد، اقدامات غیرحرفه ای برخی از استارتاپ های فروش بیمه در فضای رسانه ای است که علی الظاهر در قالب یک مطالبه کسب وکاری و جریان رسانه ای، ارائه شده، اما با توجه به ابعاد قضیه، بیشتر یک بازی و سوءاستفاده تبلیغاتی می نماید و چون بیم آن می رود که اگر ابعاد قضیه باز و عیان نشود، احیاناّ به سمت شانتاژ و زیاده خواهی پیش خواهد رفت، لذا مختصراّ به موضوع می پردازیم.

لازم به ذکر است، هم قبلا از این دست رقابت های ناسالم از جمله در قالب تبلیغات جنسی از برخی بازاریاب های آنلاین سرزده و هم در حال حاضر، نقایص و ضعف های فنی بسیاری  اعمّ از فناوری و بیمه ای، در سامانه ها و نحوه فروش دوستان وجود دارد که باید در مجالی دیگر به آن پرداخت.

و اما؛ اخیرا و در فاز جدید برنامه های تبلیغاتی شان، برخی بازاریاب های آنلاین، ضمن طرح ادعاهایی غیرمستند از ارقام فروش و غیرواقعی از مسائلی که حل کرده اند یا خواهند کرد، نقل قول های غیرقابل استنادی از نمایندگان بیمه ذکر می کنند که معلوم نیست چه کسی، کی و کجا و در چه رسانه معتبری چنین سخنی گفته، و یا خبر از هشدار و تهدید خود توسط نمایندگان بیمه می دهند و بعد بر اساس آن حرف های غیرقابل استناد و این تهدیدهای مشکوک، به بهره برداری تبلیغاتی و جریان سازی رسانه ای می پردازند. در حالی که تاکنون هیچ اقدام صنفی از سوی انجمن های صنفی نمایندگان بیمه به عنوان مرجع و سخنگوی رسمی نمایندگان و یا از سوی شرکت های بیمه، در مخالفت با تأسیس و فعالیت بازاریاب های آنلاین مشاهده نشده، و گذشته از این، با مفروض دانستن صحت تهدیدها و اظهارات مخالف خوان و حذف خواهانه نمایندگان، واکنش آنلاین ها خیلی غیرمتناسب و غیرمتعارف است و ظنّ تبلیغاتی بودن این واکنش ها را تقویت می کند. متأسفانه همین واکنش ها نیز بدون دانش و تخصص لازم و بعضاّ با ادبیاتی نامناسب مطرح می شود و حتی در سطح مطبوعات که انتظار رفتار حرفه ای از آنها می رود، ورودی غیرکارشناسی به موضوع می شود؛ نشریه ای که فرق بین بیمه گذار و بیمه گر را تشخیص نمی دهد، چطور به خود اجازه می دهد در یک مسأله فنی و تخصصی اظهارنظر کرده و رای نیز صادر کند؟!

دیگر دستمایه بهره برداری های تبلیغاتی دوستان به این صورت است که دستورالعمل فنی یک شرکت بیمه را سند مخالفت و زمینه چینی بیمه گران برای حذف خود اعلام می کنند؛ در حالی که دوستان آنلاین خود مدعی اند که صرفاّ پلتفورم تسهیلگرند و قاعدتاّ نباید کاری به آیین نامه های فنی شرکت های بیمه داشته باشند؛ بلکه صرفاّ کانالی برای خرید سهل تر و نسبتاّ شفاف تر محصول تولیدی بیمه گر توسط بیمه گذار ایجاد کرده اند. اگر هم خود را فروشنده بیمه نیز می دانند که لاجرم باید تابع مقررات فنی شرکت عرضه کننده محصول بیمه ای باشند و نباید از مصوبات فنی که متضمن تنظیم بازار و نرخ ها و رقابت سالم است، برآشفته شوند. یا اینکه خود مجوزات لازم برای تأسیس شرکت بیمه را اخذ نموده، آنگاه مختار خواهند بود به عنوان بیمه گر و پذیرنده ریسک، در مورد مواردی چون نرخ شکنی، شرایط عمومی بیمه نامه و دمپینگ تصمیم گیری کنند.

مجموعه این اقدامات نشان از قصد برخی بازاریاب های آنلاین برای سوءاستفاده از جوّ عمومی مساعد حمایت از استارتاپ ها، برای کسب امتیازات ویژه و رانت و در واقع زیادهخواهی و انحصارطلبی، دارد. طبعاّ مدیران ارشد صنعت تسلیم این بازی ها و زیاده خواهی ها نخواهند شد، از شبکه فروش نیز انتظار می رود در دام این بازی های تبلیغاتی نیفتند و قدری حرفه ای تر عمل کنند.

به نظر می رسد اقدام بی سابقه تحسین برانگیز بیمه مرکزی در شناسایی و جواز فعالیت بازاریاب های آنلاین، بهانه را از بازیگردانان گرفت و آنها که به جای تکیه بر تلاش و رقابت سالم برای فروش، روی غوغاسالاری و جوّسازی، حساب باز کرده بودند، را بر آن داشت تا در نبود موانعی که بتوان برای رفع آن جوسازی و هیاهوی الکی کرد، با دستاویز قراردادن نقل قول های غیرمستند و رویدادهای کم اهمیت و مشکوک، فریاد وااستارتاپا سرداده و از این رهگذر بهره تبلیغاتی خود را برداشت کنند.

البته نباید نگران بود، چرا که دانش و اطلاعات مردم خیلی افزایش یافته و رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیز خیلی زود، پشت پرده ها را عیان و عملکردها را شفاف می¬کنند. با مشکلات ایجادشده و بداخلاقی ها نیز نباید کل فعالان و استارتاپ ها را سرزنش نمود یا خواستار عدم ورود استارتاپ ها به صنعت بیمه شد و نتیجه گرفت که اصل موضوع ورود استارتاپ ها مشکل دارد؛ بلکه اینها ناشی از عملکرد غیرحرفه ای معدودی از آنهاست که انشاءا...با گذشت زمان و کسب تجربه، هم این عزیزان حرفه ای تر عمل خواهند کرد و هم با توسعه حضور متخصصین و حرفه ای های صنعت در حوزه فروش آنلاین، اکوسیستم امیدآفرین استارتاپی، به پویایی خود بر مدار اصول رقابت تجاری ادامه خواهد داد و گردوغبار غوغاها و بازی¬های تبلیغاتی فروخواهد نشست و استارتاپ ها برای مسائل واقعی صنعت راه حل ارائه خواهند داد؛ نه مسائلی که یا وجود ندارند یا ساخته روش های تبلیغاتی هستند.

شبکه فروش نیز اگر ایراد و نقدی به عملکرد بازاریاب های آنلاین دارد، باید با اقدامات جمعی صنفی در چهارچوب مقررات رقابت، به پیگیری خواسته های خود بپردازد؛ خواسته ای بنام عدم ورود یا حذف استارتاپ ها اگرچه خواسته معدودی از اعضاء شبکه فروش است  نه مطلوب است و نه شدنی؛ صنعت بیمه، پیشرو در استفاده از تکنولوژی است؛ اینشورتک لازمه غیرقابل چشم پوشی و استارتاپ ها آینده صنعت بیمه هستند.

*فعال صنعت بیمه و صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر

(منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا)

نظرات  (۱)

افرین این میشه یک نظر منصفانه. نه اینکه بعضیا یا طزف بیمه رو میگیرند یا استارتاپ ها

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">