ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

سامانه ثبت نام طرح ترافیک مختل است

| يكشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۰۵:۱۷ ب.ظ | ۰ نظر

با وجود آنکه قرار بود شهرداری تهران به ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران  برای اجرای طرح عوارضی کردن  طرح ترافیک سال آینده شهر تهران تمامی زیر ساخت ها  را فراهم کند، اما در همان ابتدا و در بخش ثبت نام  شهروندان با مشکلات زیادی روبه هستند. به گونه ای که از روز اول ثبت نام در 26 اسفندماه متقاضیان نتوانستند اقدام به ثبت نام در سامانه جدید کنند.

به گزارش تیتر شهر: با تمام واکنش هایی که به تغییر شرایط ثبت نام طرح ترافیک جدید شهر تهران به شهرداری تهران وجود داشت، اما با تصویب این شیوه از سوی شورای شهر تهران و متعاقب آن فرمانداری؛ شهرداری تصمیم گرفت تا در واپسین روزهای سال 96 سامانه ثبت نام برای شهروندانی که تمایل به استفاده از شیوه جدید ورود به محدوده ترافیک را دارند؛ رونمایی کند.

به رغم آنکه سال ها متقاضیان با ورود به سامانه شهرداری تهران و بخش ثبت نام طرح ترافیک اقدام به ثبت نام برای دریافت مجوز ورود به محدوده های مرکزی شهر به صورت سالانه، ماهانه و یا هفتگی می کردند، اما آدرس جدید سامانه ثبت نام نه تنها در روز اول توانست امکان ثبت نام اولیه را برای شهروندان فراهم کند بلکه عدم ارتباط این سایت با سامانه مرکزی ثبت احوال باعث شده تا به طور کلی در روز اول شهروندان نتوانند موفق به ثبت نام شوند.

آنطور که مدیر واحد صدور آرم ترافیک شهرداری تهران در روز گذشته اعلام کرد، شهروندان برای ثبت نام طرح ترافیک سال آینده باید به سامانه http:// my.tehran.ir مراجعه و اقدام به ثبت نام کنند

در مرحله اول شهروندان باید اقدام به ثبت مشخصات فردی خود کرده و کد کاربری را دریافت کنند. لازم به توضیح است که تمام متقاضیان ورود به محدوده طرح ترافیک اعم از خودروهای شخصی و دولتی و عمومی باید اقدام به ثبت نام اولیه کنند.

 مصطفی قنبرنژاد همچنین اعلام کرد که  برابر مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی، جانبازان، خبرنگاران، روزنامه نگاران، عکاسان خبری، رانندگان آژانس ها و موسسات اتومبیل کرایه، سرویس مجاز مدارس، وانت بارها، کامیونت ها تا سقف شش تن در سقف ورودی مشمول تخفیف می شوند که در این موارد نیز مالکان خودرو، باید نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

به گفته وی؛  ثبت نام اولیه این دست از افراد به معنای بهره مندی از تخفیف نبوده و شمول تخفیف برای آنها مستلزم ارائه مدارک در دفاتر خدمات الکترونیک شهر و تایید از سوی نهادها و مراجع ذیربط در چارچوب مصوبه ی شورای شهر و آیین نامه های مربوط خواهد بود.

از قرار معلوم ساکنان محدوه طرح ترافیک که براساس مصوبه شورای شهر، برای یک بار خروج قبل از ساعت 8:30 و یک بار ورود پس از ساعت 17 از پرداخت عوارض معاف هستند، به منظور برخورداری از این امتیاز علاوه بر ثبت نام در سامانه بایدT نسبت به ارائه مدارک سکونت خود به دفاتر خدمات الکترونیک شهر نیز اقدام کنند همچنین دارندگان خودروهای برقی و هیبریدی هم که شامل تخفیف تردد در محدوده طرح ترافیک می شوندT نیز علاوه بر ثبت نام در سامانه باید مدارک لازم را برای بهره مندی از تخفیف به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارایه کنند.

 قنبرنژاد دلیل مشکلات پیش آمده برای کاربران را  جدید بودن سامانه می داند. البته متقاضیانی که در سال های گذشته اقدام به دریافت طرح ترافیک شهر تهران کرده اند نیز نمی توانند با نام کاربری قدیمی خود به این سامانه ورود پیدا کنند و تمام اطلاعات شخصی و خودرو شهروندان از ابتدا باید در سامانه جدید ثبت شود.

وی مشکل پیش آمده در در سامانه طرح ترافیک را به دلیل محدود بودن سرویس ارائه شده از سوی سازمان ثبت احوال می داند به همین دلیل ممکن است متقاضیان در همان ابتدا با مشکل عدم تایید شماره کارت ملی مواجه شوند اما لازم است متقاضیان صبور باشند چرا که از روز گذشته مراجعه به سایت به شدت افزایش یافته و شهروندان می‌توانند در روزهای دیگر نسبت به ثبت نام اقدام کنند، چرا که عوارض این طرح به صورت روزانه محاسبه می‌شود و عجله‌ای برای درج اطلاعات نیست.

با فعال سازی نام کاربری، کد فعالسازی به تلفن همراه درج شده در اطلاعات اولیه ارسال می‌شود. شهروندان دقت داشته باشند که ثبت اطلاعات محل سکونت تنها برای شهروندانی است که در داخل محدوده طرح ترافیک سکونت دارند و نیازی نیست افرادی که در داخل محدوده سکونت ندارند و یا افرادی که محل کارشان در داخل محدوده است، این قسمت را تکمیل کنند.

متقاضیان پس از ورود به سامانه برای ثبت نام باید اطلاعات مندرج در کارت ملی و اطلاعات مربوط به خودرو، را وارد سامانه کرده و پس از بارگذاری تصویر کارت ملی، کارت ماشین و یا سند مالکیت خودرو ثبت نام به پایان می‌رسد.

پس از ثبت نام و ایجاد حساب شهروندی، متقاضیان می‌توانند جهت تردد در محدوده طرح ترافیک از این حساب استفاده کنند و در صورتی که درخواست استفاده از خدمات ویژه تردد در محدوده طرح ترافیک را دارند که شامل خبرنگاران، جانبازان 25 درصد و بالاتر و بیماران خاص و معلولان جسمی و حرکتی می‌شود باید به همراه اصل مدارک جهت فعالسازی خدمات ویژه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

شهروندانی که دارای این حساب شهروندی هستند هر هفته فقط می‌توانند سه روز را برای تردد در محدوده رزرو کنند و به علت آنکه ظرفیت ورود به طرح دارای محدودیت است هر روز باید از سایت تاییدیه آنلاین گرفته و اگر ظرفیت کافی وجود داشت و سامانه به آنها مجوز داد می‌توانند در طرح تردد کنند.

در پایان هر روز میزان تردد شهروند در محدوده توسط سامانه بررسی می‌شود و عوارض ورود به طرح پس از اعمال ضرایب قانونی (نوع معاینه فنی، ساعت ورود و خروج به طرح) محاسبه شده و از حساب شهروندی کسر می‌شود. اگر حساب شهروندی دارای شارژ کافی نباشد فرد جریمه می‌شود، جریمه و مبلغ عوارض تردد در صورت‌حساب بدهی مالک خودرو لحاظ می‌شود. بر این اساس متقاضیان باید با این حساب شهروندی همچون کارت مترو برخورد کرده و همواره کارت خود را شارژ نگه دارند.

 خدمات ویژه تردد به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری؛ بیماران خاص و معلولان جسمی و حرکتی؛ جانبازان 25 درصد به بالا؛ خودروهای وانت‌بار و تاکسی‌بار؛ ساکنان محدوده ترافیک؛ و خودروهای آژانس تعلق می‌گیرد و هر کدام باید مدارک لازم را برای استفاده از این خدمات ویژه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر برده و  سرویس خدمات ویژه خود را فعال کنند.

مدارک لازم برای خدمات ویژه تردد هر گروه عبارت است از:
 

خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری: تصویر کارت خبرنگاری معتبر که تاریخ اعتبار آن منقضی نشده.

بیماران خاص و معلولان جسمی و حرکتی: تصویر نامه یا کارت شناسایی بیمار خاص یا معلول از بهزیستی یا انجمن‌های مربوطه.

جانبازان 25 درصد به بالا: تصویر کارت جانبازی و یا نامه بنیاد جانبازان و ایثارگران.

خودروهای وانت‌بار و تاکسی‌بار: طی مراحل تاییدیه در سامانه بارانه.

ساکنان محدوده ترافیک: تصویر سند مالکیت یا اجازه‌نامه دارای کد رهگیری و برچسب هولوگرام، وارد کردن اطلاعات ملک از روی قبض عوارض نوسازی.

خودروهای آژانس: طی مراحل تایید در سامانه ساماندهی آژانس‌های شهر تهران.


دارندگان ناوگان باری باید به سامانه baraneh.tehran.ir مراجعه کرده و پس از مراجعه به اتحادیه و اخذ تاییدیه، اطلاعات خودرو خود را توسط مالک شرکت حمل و نقل وارد کرده و در مرحله سوم باید تاییدیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران را بگیرند. 

خودروهای مالکان آژانس نیز باید به سامانه taxi.agency.tehran.ir مراجعه کرده و ثبت نام کنند. پس از گرفتن تاییدیه اتحادیه، ورود اطلاعات خودرو توسط مالک آژانس و تاییدیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران می‌توانند پس از ارائه مدارک به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر از این خدمات ویژه تردد استفاده کنند.

البته تمام قوانین مرتبط با طرح ترافیک و هزینه‌های خرید طرح تا پایان فروردین 97 به شیوه گذشته اعمال می‌شود و جدول عوارض به زودی در سامانه مذکور منتشر خواهد شد.

  • ۹۶/۱۲/۲۷

شهرداری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">