ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت، برای فارسی نویسی اعداد در اماکن عمومی، زیرساخت های رایانه ای پیش بینی نشده اند.

غلامعلی حدادعادل روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا در مورد راهکار جلوگیری از استفاده خط لاتین در اماکن عمومی گفت: فرهنگستان قانون لازم را در این زمینه قبلا تهیه کرده و این قانون به تصویب مجلس رسیده است.
وی ادامه داد: در قانون ممنوعیت استفاده از لغات بیگانه در زبان فارسی، موضوع خط فارسی هم به عنوان جزئی از زبان فارسی مطرح است و اعداد و ارقام هم جزء خط فارسی هستند و بر اساس آن نباید از اعداد لاتین استفاده کرد.
رییس بنیاد سعدی افزود: اشکالی که اخیرا در مورد ارقام فارسی رخ داده و اشکال مهمی هم هست، این است که در برنامه های رایانه ای پیش بینی های لازم برای جانشینی ارقام فارسی به ارقام فرنگی نشده است.
وی گفت: اما همانطور که خوشبختانه امروز نسبت به 10 سال قبل در فضای مجازی خط فارسی بسیار بیشتر جا افتاده و پیامک ها و اخبار و اطلاعات با خط فارسی منتقل می شود، باید با تولید زیرساخت های لازم ارقام و اعداد هم به فارسی نوشته شود.
حداد عادل در پاسخ به این سوال که آیا احتیاج به تدوین قانون جدیدی برای جلوگیری از لاتین نویسی هست یا نه، افزود: قانون کنونی کافی است اما این قانون باید با غیرت و همیت ملی اجرا شود و رسانه ها می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.
عضو بنیاد ایرانشناسی تاکید کرد: در متن قانون ممنوعیت استفاده از لغات بیگانه آمده که باید خط فارسی رعایت شود، به طور کلی مشکل از متن قانون نیست مشکل از سهل انگاری و بی توجهی ما به لطمه هایی است که به خط فارسی و زبان فارسی وارد می شود.
به گزارش ایرنا، قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب سال 75 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن مصوب سال 78 است.
در ماده 14 این آیین نامه آمده است: استفاده از تابلو یا نوشته‌ها و نشانه هایی که منحصراً به خط غیر فارسی تنظیم شده باشد به استثنای نشانه‌های بین المللی ممنوع است. ‌نیروی انتظامی موظف است از نصب و ادامه استفاده از آنها جلوگیری کند.
در حالیکه اکنون اعدام و ارقام در آسانبرها، چراغ های راهنمایی و گهگاه شماره منازل تنها به خط انگلیسی نوشته می شود و سعی و اهتمامی هم برای فارسی نویسی در این نشان ها وجود ندارد.

  • ۹۵/۱۰/۱۴

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">