ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

واردات ۱۹ میلیون موبایل در سال گذشته

| سه شنبه, ۲۳ آذر ۱۴۰۰، ۰۴:۱۱ ب.ظ | ۰ نظر

سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه گفت: در ۱۲ ماه گذشته ۱۸ میلیون و ۹۶۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد کشور شده است.

محمدرضا عالیان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: از این تعداد، ۱۸ میلیون و ۶۲۰ هزار دستگاه تلفن همراه فعال و وارد شبکه ارتباطی کشور شده است.

وی بیان‌داشت: در آبان‌ماه شاهد کاهش واردات تلفن همراه به میزان ۱۰۰ هزار دستگاه در مقایسه با مهرماه بودیم و مصرف نیز به میزان ۲۰۰ هزار دستگاه کاهش پیدا کرد؛ در مهرماه یک میلیون و ۶۹۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد شبکه ارتباطی کشور شد اما در آبان مصرف تلفن همراه به یک میلیون و ۴۹۰ دستگاه رسید.

این مقام صنفی درباره علت کاهش تقاضا برای خرید تلفن همراه گفت: کاهش فروش به کاهش تب تقاضایی برمی‌گردد که در مهرماه مصادف با آغاز سال تحصیلی شاهد آن بودیم. این کاهش تقاضا برای خرید تلفن همراه معمولا تا اواسط بهمن ادامه دارد اما پس از آن اواخر اسفند، بازار موبایل با افزایش تقاضا روبه‌رو خواهد شد.

عالیان تصریح‌کرد: بازار تلفن همراه در شرایطی با افت تقاضا مواجه شده که در دیگر نقاط جهان به‌خاطر آغاز سال میلادی جدید، افزایش تفاضا در بازار موبایل و همه بازارها ایجاد می‌شود.

سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه خاطرنشان‌کرد: طبق اطلاعات سامانه «همتا»، همچنان سامسونگ  با ۴۸ درصد سهم بازار، در صدر قرار دارد و پس از آن شیائومی ۲۹ درصد، نوکیا ۱۲ درصد، اپل چهار درصد و هواوی با رشد یک درصدی، ۲ درصد از سهم بازار تلفن همراه را از آن خود کرده‌اند.

وی درباره سهم ارزش برندهای مختلف در بازار، افزود: بر اساس آخرین آمار، ارزش برند سامسونگ ۴۲ درصد، شیائومی ۲۷ درصد، اپل ۲۵ درصد و هواوی ۲ درصد است، همچنین برند اپل از نظر تعداد سهم کمی در بازار تلفن همراه کشور دارد اما به لحاظ دلاری چون قیمت بیشتری دارد، ارزش بازار بیشتری را از آن خود کرده است.

عالیان تاکید کرد: بیشترین میزان واردات از یک مدل گوشی به گلکسی A۱۲ سامسونگ تعلق دارد. به این ترتیب که در ۱۲ ماه گذشته، یک میلیون و ۸۴۲ هزار دستگاه از این مدل وارد و از این تعداد، یک میلیون و ۶۴۴ هزار دستگاه فعال و وارد شبکه ارتباطی کشور شده است. این در حالی است که پرفروش‌ترین مدل شیائومی «Poco X۳» و «poco m۳» است که جزو پنج تلفن همراه پرفروش کشور با مجموع فروش یک میلیون و ۱۳۰ هزار دستگاه در یک سال گذشته است.

سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه تصریح‌کرد: آبان‌ماه ۱۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه آیفون وارد کشور شد، در حالی که در هفت ماه پیش از آن فقط در فروردین ماه چیزی حدود ۱۷ هزار دستگاه وارد کشور شده بود و ماه‌های دیگر چیزی بین ۱۱ تا ۱۲ هزار دستگاه وارد کشور شد، اما با ورود آیفون ۱۳ به بازار و افزایش تقاضا انتظار می رفت که میزان واردات آیفون افزایش پیدا کند.  

وی درباره آخرین آمار مربوط به واردات تبلت قانونی به کشور نیز گفت: با توجه به این‌که مدت زمان اندکی است که واردات تبلت به صورت قانونی (رجیستری) آغاز شده است، اما آمار خوبی در این زمینه داریم به‌طوری که در ۱۲ ماه گذشته ۲۶۰ هزار دستگاه به صورت قانونی وارد کشور شده است.

عالیان توضیح‌داد: واردات تبلت از زمان شروع طرح رجیستری آغاز شد و با اینکه مدت زیادی از این طرح نگذشته، واردات قانونی این تعداد تبلت قابل توجه است.

 

نوسانات نرخ ارز تاثیر چندانی بر قیمت تلفن همراه نداشت؟
در خبر دیگری در همین رابطه در ماه های اخیر با توجه به رشد ۲۰ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد، به دلیل تثبیت قیمت ارز در سامانه نیما شاهد التهابات خاصی در بازار تلفن همراه نبودیم و این بازار از ثبات خوبی برخوردار بوده است.
به گزارش تسنیم،‌ با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از کالاهای وارداتی مشمول دریافت ارز نیمایی می شوند و فرآیند سامانه نیما به نحوی است که صادرکننده بر اساس قیمت‌های پیشنهادی واردکننده می‌تواند ارز خود را به فروش برساند، در واقع در ای سامانه واردکنندگان قیمت ارز صادراتی را تعیین میکنند. این فرآیند کاملاً شفاف بوده و هیچگونه دخالتی در پیشنهاد نرخ یا انتخاب آن وجود ندارد. در واقع سازوکار بازار بر سامانه نیما حاکم است و در این فرآیند، بانک مرکزی از طریق اعمال سقف یا کف قیمتی دخالت نمی‌کند.
لازم به ذکر است که صرافی‌ها یا بانک‌ها به عنوان کارگزاران سامانه نیما ارزهای سفارش گذاری شده صادرکنندگان را با یک حاشیه سود مشخص برای تأمین نیازهای وارداتی به واردکنندگان می‌فروشند. در فروش ارز به واردکنندگان نیز کارگزاران بازار موظف هستند با توجه به نرخ خریداری و حاشیه سود مشخص اقدام کنند.
البته با توجه به اینکه بانک‌ها و صرافی‌ها ارز را برای واردکنندگان خریداری می‌کنند، بنابراین پیشنهادهای نرخ خرید ارز به صادرکنندگان از طرف واردگنندگان به صرافی‌ها و بانک‌ها داده می‌شود و در صورتی که نرخ پیشنهادی صادرکنندگان بیش از نرخ پیشنهادی واردکننده باشد، معامله شکل نخواهد گرفت، در واقع به صورت خلاصه عامل اصلی تعیین نرخ ارز واردکنندگان هستند. همین موضوع باعث شده با وجود نوسان شدید قیمتی در بازار آزاد ارز و حتی بازار متشکل ارزی (مبادله اسکناس) شاهد نوسانات قابل توجه در بازار حوالجات ارزی نبودیم.

ثبات نسبی قیمت تلفن های همراه در بازار
کالاهای وارداتی به عنوان اقلامی که رابطه مستقیم با نرخ ارز دارند، همواره از نوسانات ارز تاثیر می پذیرند و با توجه به این که تلفن همراه جزو کالاهایی محسوب می شود که همواره  سهم چشم گیری در سبد واردات کشور داشته است، بدیهی است به دلیل رابطه ی مستقیم با ارز، همواره به طور مستقیم از نوسانات نرخ ارز تاثیر پذیرد.
به عنوان یک نمونه ملموس، بر خلاف سال های گذشته و تا قبل از راه اندازی سامانه نیما در سال 97، همواره به دنبال رشد قیمت ارز، قیمت کالاهای وارداتی به خصوص تلفن های همراه، رشد چشمگیری را تجربه می کردند، اما در ماه های اخیر طبق مشاهدات میدانی برخلاف رشد قیمت ارز از محدوده 25 هزار تومان تا محدوده ی 30هزار تومان، قیمت تلفن های همراه نوسان چشم گیری را تجربه نکردند، در واقع با توجه به رشد 20 درصدی نرخ ارز، شاهد چنین افزایش قیمتی در بازار تلفن های همراه نبوده ایم.
یکی از دلایل اصلی این موضوع، تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما است. در سال گذشته به دلیل نوسان کم و ثبات نرخ ارز در بازار آزاد و همچنین نزدیکی نرخ سامانه نیما با بازار آزاد، بدیهی بود که قیمت تلفن های همراه نوسان خاصی را تجربه نکنند اما در ماه های اخیر با توجه به نوسان قیمت ارز و اختلاف قابل توجهی که نرخ ارز بازار آزاد با نرخ ارز سامانه نیما پیدا کرد، انتظارات بر بالا رفتن قیمت تلفن های همراه بود که البته شاهد همچین اتفاقی نبوده ایم. این موضوع حاکی از این است که وارد کنندگان به دلیل تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما و عدم نوسان نرخ ارز در این سامانه به راحتی و با اطمینان خاطر کالای مورد نظر را با ارز نیمایی وارد کردند و در نتیجه التهاب خاصی در بازار به وجود نیامده است. بنابراین می توان گفت که سامانه نیما با کارکردی باثبات و کارا، می تواند تضمین کننده ی عدم نوسانات سنگین قیمت در بازارهای مختلف اجناس وارداتی باشد.

 
 
 

  • ۰۰/۰۹/۲۳

بازار موبایل

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">