ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

پیش‌بینی رشد درآمد 14 شرکت IT دولتی

| دوشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۵۸ ب.ظ | ۰ نظر

بررسی لایحه بودجه سال 1396 کل کشور نشان می دهد، پیش بینی درآمد 14 شرکت دولتی مرتبط با بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به قانون بودجه امسال هفت هزار و 383 میلیارد ریال رشد داشته است.

به گزارش  ایرنا، بررسی بودجه شرکت های (بنگاه های) دولتی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال 1396 کل کشور بیانگر آن است که افزایش درآمد شرکت های دولتی در سال آینده بیشتر مربوط به افزایش درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت ایران است.
بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این زمینه منتشر کرده است، بودجه شرکت ارتباطات زیرساخت ایران در لایحه بودجه سال آینده از مبلغ 19 هزار و 850 میلیارد ریال در قانون بودجه 1395 به مبلغ 21 هزار و 800 میلیارد ریال افزایش یافته که بخشی به دلیل افزایش هزینه های آن است.
بررسی رشد هزینه ها و درآمدهای شرکت های فعال در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات حاکی از آن است که میانگین رشد سالیانه هزینه های این شرکت ها در طول سال های 1393 تا 1396 از رشد 19 درصدی برخوردار بوده و درآمدها نیز 20درصد رشد داشته است.
لایحه بودجه سال 1396 هزینه و سود شرکت های فعال در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را نیز پیش بینی کرده است.
بیشترین میزان افزایش سود پیش بینی شده در لایحه بودجه سال 1396 متعلق به مرکز گسترش فناوری اطلاعات است که 50 درصد سود ویژه آن در لایحه بودجه سال آینده به 29 میلیارد ریال رسیده که نسبت به سال قبل 27 درصد رشد نشان می دهد.
شرکت سهامی ارتباطات زیرساخت با 20 درصد رشد نسبت به سال گذشته و دستیابی به سود ویژه سه هزار و 177 میلیارد ریال در لایحه بودجه جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده است.
اما در این میان سود ویژه هشت شرکت در لایحه بودجه سال 1396 کاهش یافته که در این راستا شرکت سهامی مرکز تحقیق و تولید وسایل الکترونیک با 85 درصد، شرکت سهامی الکترونیک شیراز با 78 درصد، شرکت سهامی انستیتو ایزایران با 69درصد، شرکت سهامی صنایع قطعات الکترونیک با 62 درصد، شرکت سهامی صنایع الکترونیک ایران و شرکت سهامی ایزایران با 55 درصد و در نهایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک شرکت مادر تخصصی با 39 درصد کاهش همراه بوده است.
براساس این گزارش مجموع سود ویژه کل شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به سال گذشته 16 درصد افزایش داشته است که این امر با وجود کاهش سود ویژه هشت شرکت یاده شده، از افزایش سود ویژه شرکت ارتباطات زیرساخت به رقم سه هزار و 177 میلیارد ریال حکایت دارد که این افزایش بیشتر از عواید حاصل از فروش پهنای باند به دست آمده است.
جمع کل سود پیش بینی شده شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه سال 1396 نسبت به سال گذشته 16 درصد رشد دارد.
می توان گفت به طور کلی بودجه شرکت های دولتی فعال در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در طول سال های اخیر افزایش یافته و سهم قابل توجهی از مجموع بودجه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی رییس جمهوری لایحه بودجه 10 میلیون و 849 هزار و 392 میلیارد و 934 میلیون ریالی سال1396 کل کشور را چهاردهم آذرماه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

  • ۹۵/۱۰/۱۳

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">