ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

ارایه سیستم تعیین قیمت اینترنت در ایران

| سه شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۱، ۰۲:۳۲ ب.ظ | ۰ نظر

پروژه " ارائه مدل سیستمی قیمتگذاری اینترنت در ایران" که در موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و به درخواست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال 90 آغاز شده بود به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، در این پروژه با شناخت حوزه اینترنت، خدمات پهن باند و وضعیت فعلی آن در ایران و در مقایسه با سایر کشورها، وضعیت فعلی قیمتها و جهتگیری های کلی صورت گرفته در آن مشخص شده و با شناسایی مدل مناسب قیمت گذاری خدمات اینترنت پرسرعت، زمینه لازم برای ارائه استراتژی ها و سیاست های قیمت گذاری و تعیین تعرفه در این حوزه فراهم شده است.

تعرفه سرویس های مخابراتی یک حلقه زنجیره وار میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکتها و مصرف کننده است و براین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از مقررات تعرفه به عنوان یک ابزار اصلی برای کنترل کلان شرکتهای مخابراتی استفاده می کند؛ شرکتهای مخابراتی نیز از تعرفه به عنوان پوشش دهنده هزینه های ارائه خدمات و تنظیم کننده تقاضای بازار استفاده می کنند و با توجه به تقاضا، بازار خود را توسعه می دهند و در این میان مصرف کنندگان خواهان تامین نیاز مخابراتی خود با بهترین سرویس و ارزان ترین قیمت هستند.

روند کنونی قیمتگذاری سرویسهای مخابراتی که دارای محدودیتهای درونی عمده ای است نه تنها موجب کندی روند توسعه سرویسهای مخابراتی بوده بلکه بر سود شرکتها و رفاه اجتماعی جامعه نیز تاثیر گذاشته و موجب زیان رسیدن به منافع مصرف کننده شده است، براین اساس با توجه به این نیاز و با تکیه بر اهداف تعیین شده در این حوزه، در گروه مطالعات راهبردی و اقتصادی موسسه تحقیقات ICT، استراتژی و اهداف کلی بکار گرفته شده برای این منظور معرفی و سیاستهای اجرایی آن در قالب سناریوهای مختلف تعیین شده است.

دراین پروژه مولفه های مهم درنظر گرفته شده در تعیین قیمت و تعرفه خدمات اینترنتی شامل دسترسی فیزیکی، حجم دسترسی، کیفیت دسترسی، مدت زمان دسترسی و سرعت دسترسی است و در اجرای هرکدام از سناریوها روشی اتخاذ شده که درمیان مدت (در طی سالهای برنامه پنجم) برخی از این مولفه ها آزاد شده و براساس مکانیسم بازار مورد رقابت قرار گیرند و در بلندمدت (تا انتهای برنامه ششم) تمامی مولفه ها به رقابت گذاشته می شود.

در تعیین قیمتها و تعرفه های خدمات اینترنتی سادگی مدل مدنظر بوده و در عین حال مدل به کار گرقته شده استنباطی از آنالیز سیستمی است.

  • ۹۱/۰۵/۳۱

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">