ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

بازنشر خبر دروغ هم جرم است

| سه شنبه, ۲۰ دی ۱۴۰۱، ۰۲:۳۵ ب.ظ | ۰ نظر

وکیل پایه یک دادگستری با اشاره بازنشر اخبار کذب در فضای مجازی گفت: بازنشر خبر کذب مصداق نشر اکاذیبی است که در صورت تشویش اذهان عمومی فرد با بازنشر یک پست و یا خبر کذب، دو عمل مجرمانه را مرتکب شده است.

حمیدرضا محمدی وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با فارس گفت: زمانی که فرد موضوعی را مطرح می‌کند اگر به ضرر خود  باشد به آن «اقرار» و اگر به ضرر دیگری باشد به آن «ادعا» می‌گویند.

این حقوقدان بیان کرد: زمانی که فرد اقرار می‌کند کسی نمی‌تواند از او بپرسد که چرا به ضرر خود اقدام کرده است. اما  زمانی که فرد به ضرر دیگری ادعایی را مطرح می کند باید بتواند ادعای خود را اثبات کند

وی ادامه داد: اگر فرد نتواند ادعای خود را اثبات کند، این موضوع جرم نگاری شده و قانون برای آن مجازات در نظر گرفته است که مجازات آن به نوع ادعای مطرح شده بستگی دارد. به طور مثال فردی خانومی را به داشتن رابطه با یک مرد متهم میکند اگر فرد مدعی نتواند این ادعا را اثبات کند به قذف محکوم می شود.

این وکیل پایه یک دادگستری با تاکید بر اینکه اکنون هر فرد دارای اکانت در فضای مجازی دارنده یک رسانه است، گفت: اکنون با وجود فضای مجازی و صفحاتی که در آن ایجاد می‌کنند، صاحب رسانه ای می شوند و می‌توانند از چند صد تا چندین میلیون مخاطب داشته باشند.

وی در ادامه اظهار کرد: فردی که یک خانم و آقا را متهم به رابطه میکند، اگر این موضوع را در فضای مجازی مطرح کند و منجر به تشویش اذهان عمومی شود، با یک فعل دو عنصر مادی جرم را مرتکب شده است.

این حقوقدان در ادامه تشریح کرد: در این مواقع هم آن خانم و آقایی که مورد اتهام قرار گرفتن می‌توانند شکایت کنند و هم دادستانی می‌تواند اعلام کند که این خانوم همسر و یا دختر آقای فلانی است و فرد این اقدام، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی کرده که مجازات آن نیز زندان است.

محمدی ادامه داد: بازنشر خبر کذب نیز مصداق نشر اکاذیب است و اگر ذهن جامعه را مشوش کند، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی که مجازات آن حبس می باشد.

این وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: دادستان به عنوان مدعی‌العموم باید در جایی که یک ادعا منجر به تشویش اذهان عمومی شده باید ورود کند، به طور مثال اخیراً آقای برهانی در خصوص انتخاب قاضی برای پرونده های اغتشاشات اخیر (پرونده های امنیتی) ادعاهایی را مطرح کرده که منجر به تشویش اذهان عمومی شده است. دادستان باید این ادعاها را پیگیری کند و در صورتی که فرد نتواند این ادعای خود را اثبات کند با توجه به شرایط کنونی جامعه باید به مجازات عمل خود برسد.

محمدی تصریح کرد: افراد چهره و  سرشناس جامعه که در فضای مجازی فعالیت دارند باید حدود و ثغور قانون را بدانند و آنها باید توجه داشته باشند که در صورت انتشار دروغ فرقی نمی‌کند که خود آن دروغ و یا ادعا را مطرح کرده باشند و یا آن را از صفحات و یا اشخاص دیگر بازنشر کرده باشند، ممکن است بازنشر برخی از اخبار کذب منجر به تشویش اذهان عمومی شود. در این صورت فرد منتشر کننده با بازنشر یک پست و یا یک خبر، دو فعل جرم را مرتکب شده است.

وی با اشاره به ماده ۲ قانون مجازات اسلامی خاطرنشان کرد: بر اساس این ماده قانونی هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی با تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری دانه می توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات و یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

  • ۰۱/۱۰/۲۰

اخبار جعلی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">