ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی شکست خورد

| يكشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۴۷ ق.ظ | ۰ نظر

سیاوش روشنی - بحث مسدود شدن پیامک‌های تبلیغاتی مساله تازه‌ای نیست و نزدیک به یک دهه است که پیامک‌های تبلیغاتی هر روز در حجمی گسترده برای کاربران اپراتورهای موبایلی کشور ارسال می‌شود.

با وجود وعده و وعید وزرای مختلف ارتباطات برای متوقف کردن این پیامک‌ها، همچنان گویا عزمی جدی برای ریشه‌کن‌ کردن آنها وجود ندارد.

واقعیت این است که ارسال پیامک‌های تبلیغی به‌دلیل درآمدهای هنگفتی که نصیب شرکت‌های ارسال‌کننده آنها و اپراتورهای موبایلی می‌کند موضوعی نیست که صاحبان منافع به‌راحتی از کنار آن بگذرند. در مقابل اما مردمی که هر روز با مساله ناخوشایند دریافت گاه و بیگاه پیامک‌های تبلیغی مزاحم رو‌به‌رو بوده‌اند نیز توان، زمان و حوصله شکایت از تک‌تک ارسال‌کنندگان انبوه پیامک‌های تبلیغی را نداشته و ندارند.

شاید به همین دلیل هم بوده که همواره ایجاد سامانه برای برخورد با ارسال‌کنندگان پیامک‌های تبلیغی به مشکل برخورده است.

پس از تلاش‌های بی‌نتیجه رگولاتوری و مجموعه وزارت ارتباطات در دوران وزارت واعظی برای متوقف کردن پیامک‌های تبلیغی این بار نوبت جهرمی بود که به محض تصدی پست وزارت ارتباطات وعده برخورد با آنها را بدهد و حتی سامانه مردمی برای شکایت از پیامک‌های تبلیغی ایجاد کند؛ اقدامی که در عمل نتیجه مناسبی در پی نداشت. در آخرین اقدام اما اواسط اسفندماه امسال این بار رگولاتوری با ارایه مصوبه‌ای خواست مشکل مزاحمت‌ پیامک‌های تبلیغی را برطرف کند، و مصوبه‌ای برای ایجاد سامانه‌ای جدید برای مقابله با پیامک‌های تبلیغی را تدوین کرد. براساس این مصوبه می‌بایست نهایتا تا اواسط اردیبهشت «سامانه انتخاب پیامک از سوی مشترک» راه‌اندازی شود که با وجود به سر رسیدن موعد و گذشت یک ماه از آن همچنان این اتفاق نیفتاده است و با این شرایط می‌توان گفت که طرح عملا شکست خورده است.

 

اجرایی نشدن مصوبه رگولاتوری

اواسط اسفندماه سال گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مقررات جدیدی برای ارایه خدمات محتوایی پیامکی تصویب کرد که بر مبنای این مصوبه، ارسال هر نوع پیامک بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک توسط اپراتورها ممنوع شد. اگرچه انتظار می‌رفت با قوانین سفت و سختی که در آن دیده شده، موج ارسال پیامک‌های تبلیغی حداقل اگر متوقف نشده کند شود، اما برخلاف این انتظار به‌نظر می‌رسد ارسال پیامک‌های تبلیغی با همان شدت سابق در جریان است.

بر مبنای مقررات جدیدی که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آمده بود، ارسال هرگونه خدمات پیامکی انبوه اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی و ارزش افزوده، بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک ممنوع شد.

از سوی دیگر قرار شد «سامانه انتخاب پیامک از سوی مشترک» راه‌اندازی شود و اپراتور تلفن همراه موظف باشد برای اخذ اجازه از مشترک، سامانه‌ای با قالب واحد برابر ضوابط اعلامی رگولاتوری ایجاد کند.

به همین دلیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد حداکثر ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، ضوابط و قالب سامانه مذکور را تعیین و به اپراتورها ابلاغ کند. درهمین حال اپراتورها نیز موظف شدند حداکثر یک‌ماه پس از ابلاغ ضوابط سامانه توسط رگولاتوری، نسبت به پیاده‌سازی و راه‌اندازی سامانه مذکور اقدام کنند. با توجه به زمان‌بندی صورت گرفته می‌بایست سامانه انتخاب پیامک از سوی مشترک نهایتا تا اواسط اردیبهشت امسال اجرایی شود که با وجود آنکه به هفته دوم خرداد رسیده‌ایم اما همچنان خبری از این سامانه نیست و سیل پیامک‌های تبلیغاتی روی روان مردم جاری است.

 

وعده‌هایی که همچنان محقق نشده

از سوی دیگر، طبق مصوبه اسفندماه 96 اپراتورها موظف شدند در ارسال خدمات پیامکی ارزش‌افزوده تراکنشی نسبت به اخذ تاییدیه از مشترک اقدام کنند. همچنین اخذ تاییدیه مجدد از مشترک در تمدید ارایه این خدمات ضروری اعلام و گفته شد ضوابط و نحوه اخذ تاییدیه توسط رگولاتوری تعیین و ابلاغ خواهد شد.

در همین حال در ارسال خدمات پیامکی ارزش افزوده استعلامی، ارسال پیامک به مشترک برای هر پیامک صرفا بر اساس درخواست مشخص مشترک باید صورت می‌گرفت.

لزوم دریافت مجوز از وزارت ارتباطات برای پیامک‌های ارزش‌افزوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز الزامی شد تا شاید این نظارت بیشتر موجب ساماندهی پیامک‌های ارزش‌افزوده و تبلیغی شده و مانع ایجاد مزاحمت بیشتر برای مردم شود؛ اتفاقی که همچنان نیفتاده است.

ارسال پیامک‌های انبوه از شماره‌های شخصی

اگرچه طبق مصوبه اسفندماه سال قبل قرار بود ارسال پیامک‌های انبوه از سرشماره‌های شخصی متوقف شود، اما همچنان حجم عظیمی از پیامک‌های تبلیغی مزاحم توسط شماره‌های شخصی ارسال می‌شوند.

بر اساس مصوبه رگولاتوری اپراتورها موظف شده بودند، پس از اخذ تاییدیه‌های لازم از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هریک از خدمات پیامکی انبوه و ارزش‌افزوده پیامکی را از محدوده‌های ‌شماره‌گذاری معین و متمایز (سرشماره مشخص) قابل تشخیص برای مشترکان ارسال کنند.

از سوی دیگر اپراتورها موظف شدند ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، سامانه تشخیص ارسال پیامک انبوه از طریق شماره‌های شخصی که عموما از طریق SIMBox ارسال می‌شوند را برابر ضوابط ابلاغی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه‌اندازی و ارسال این‌گونه پیامک‌ها را در شبکه خود متوقف کنند؛ اتفاقی که همچنان رخ نداده است.

 

وعده نامعلوم برخورد با اپراتورهای متخلف

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه اسفند‌ماه خود تاکید کرده بود که تخلف از هریک از مفاد این مصوبه و دستورالعمل‌های مرتبط با آنکه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابلاغ خواهد شد، نقض تعهدات پروانه‌ای اپراتور محسوب و با آن برابر مقررات و مفاد پروانه برخورد خواهد شد.

بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شده بود هر سه ماه گزارشی از نتایج اجرای این مصوبه را به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارایه کند و این مصوبه جایگزین مصوبه قبلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شود که بر این اساس می‌بایست اولین گزارش تاکنون ارایه شده باشد، اما تاکنون چنین گزارشی تهیه نشده یا لااقل اعلام نشده است.

فعلا خیال مزاحمان و کاسبان پیامکی آسوده باشد چون خبری نیست. (منبع:عصرارتباط)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">