ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

محدودیت ارایه آموزش مجازی دانشگاه‌ها لغو شد

| دوشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، ۰۲:۲۹ ب.ظ | ۰ نظر

خاکی صدیق با توجه به شیوع کرونا محدودیت ارائه حداکثر ۱۰ درصد از دروس به صورت الکترونیکی در دانشگاه ها را لغو کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم در نامه ای به معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور با توجه به شیوع بیماری کووید -۱۹، محدودیت موجود در مقررات آموزشی مبنی بر ارائه حداکثر ۱۰ درصد از دروس به صورت الکترونیکی را لغو کرد.
متن این نامه به شرح زیر است:
ضمن سپاس از همراهی و مشارکت ارزشمند مجموعه همکاران در پیشبرد هدف های آموزشی در سال ۱۳۹۸ و تبریک پیشاپیش فرارسیدن سال ۱۳۹۹، لازم است درباره چگونگی برگزاری کلاس ها و امور دانش آموختگی دانشجویان در شرایط کنونی کشور (متأثر از شیوع بیماری کووید -۱۹)، نکته های زیر مورد توجه قرار گیرد:
نخست- بر اساس مقررات موجود، دانشگاه ها می توانند تا حداکثر ۱۰ درصد برخی دروس از برنامه مصوب درسی دوره های کاردانی و کارشناسی را به صورت الکترونیکی ارایه دهند. اکنون با توجه به شرایط پیش آمده، در نیمسال تحصیلی جاری (دوم ۱۳۹۹-۱۳۹۸) به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اجازه داده می شود که بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه و با در نظر گرفتن موارد زیر، نسبت متناسبی از کلاس های خود در کلیه دروس و تمامی مقاطع تحصیلی را در قالب برنامه مصوب به صورت الکترونیکی برگزار کنند:
۱) دارا بودن زیرساخت های مناسب فناوری ارتباطات و اطلاعات در دانشگاه به نحوی که تضمین داده شود هیچ دانشجویی، به علتی خارج از اراده خود (به سبب نقص یا کاستی در فاوای دانشگاه یا عملکرد عضو هیئت علمی)، از شرکت در آموزش محروم نخواهد ماند.
۲) اقتضائات منطقه ای و محلی که ضرورت برگزاری نسبت هر چه بزرگ تری از کلاس ها به روش غیرحضوری در شرایط کنونی را ایجاب می کند.
دبیران مناطق آموزشی کشور می توانند با هدف یکپارچگی تصمیمات و اقدامات و به منظور هم افزایی امکانات و استعداد های منطقه در آموزش الکترونیکی، با مشورت و همکاری دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی تحت پوشش، از طریق برگزاری نشست های الکترونیکی اقدام کنند.
دبیران لازم است تا در پایان فروردین ماه ۱۳۹۹ گزارشی از عملکرد دانشگاه های منطقه در استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات در پیشبرد هدف های آموزشی ضمن حفظ کیفیت مورد انتظار، همراه با تحلیل نقاط قوت و ضعف ارایه دهند.
دوم- در مورد آن دسته از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پیش از بروز وضعیت فعلی به تأیید استاد راهنما آمادگی دفاع داشته اند، اما به دلیل حفظ بهداشت و سلامت عمومی، جلسه دفاع آن ها برگزار نشده است، با عنایت به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش آموختگی باید در اسرع وقت، به روش «الکترونیکی»، «حضوری» یا «نیمه حضوری» با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اقدام شود.
سایر موارد مرتبط با آموزش دانشجویان؛ برگزاری کلاس های دروس نظری و عملی؛ جلسات دفاع پایان نامه و رساله؛ و تکمیل فرایند دانش آموختگی متقاضیان در نیمسال جاری، بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه و تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی اقدام شود.

 

در همین رابطه: ۷۰ درصد جمعیت دانشجویی خدمات الکترونیکی دریافت کرده اند
بر اساس آمار، بیش از ۷۰ درصد جمعیت دانشجویی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال دریافت خدمات به صورت الکترونیکی بوده و دیگران نیز تا پس از تعطیلات نوروز امکان ارائه خدمات را خواهند داشت.
به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، طرح جایگزینی آموزش الکترونیکی به جای آموزش حضوری چهارم اسفندماه ۱۳۹۸ و با شروع فراگیری ویروس کرونا از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شد.
با آغاز شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفندماه ۹۸ در سطح کشور (همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی) و تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با چالش چگونگی تداوم فعالیت های آموزشی مواجه شد و از این رو توجه به آموزش های غیرحضوری برپایه فضای وب، مورد تأکید معاونت آموزشی وزارت عتف قرار گرفت.
هدف از آموزش الکترونیکی، به حداقل رساندن آسیب ها و کنترل شیوع ویروس کرونا در جامعه، جبران کاستی های پدید آمده در فعالیت آموزشی دانشگاه ها، بهره مندی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از مزایای آموزش الکترونیکی و توان و آمادگی مراکز آموزش عالی در صورت تداوم مشکل ایجاد شده و در برخورد با شرایط مشابه بوده است.
معاونت آموزشی وزارت علوم در این راستا پس از صدور بخشنامه به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی به اقداماتی همچون تأکید بر پیروی از سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی قرارگاه کروناویروس، واگذاری تصمیم تعطیلی یا تدوام فعالیت های آموزشی هر استان به مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی و بهداشت و درمان استان (یا در صورت لزوم اخذ تأیید شورای تأمین استان)، تخلیه خوابگاه ها، غداخوری ها و دیگر فضاهای عمومی و مشترک دانشگاه های تعطیل شده و انجام اقدامات بهداشتی و ضدعفونی این فضاها را در پیش گرفت.
برگزاری نشست تصمیم گیری درباره فعالیت آموزشی دانشگاه های تهران، ارائه گزارش از وضعیت آموزشی دانشگاه های تهران، صدور بخشنامه خطاب به دانشگاه ها برای توجه به آموزش های غیرحضوری، درخواست از دانشگاه ها برای توجه به آموزش های برخط و برون خط، ایجاد و تقویت زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری، برگزاری کارگاه های آموزشی برای آشنایی اعضای هیئت علمی با شیوه ها و ابزار آموزش غیرحضوری، ارتباط گیری با «کارگروه تخصصی آموزش های الکترونیکی»، هم رسانی توانمندی ها و امکانات بین دانشگاه ها، اقدام برای بهره مندی دانشگاه ها از ترافیک رایگان، گزارش گیری از دانشگاه ها، ارسال نامه به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و درخواست ارسال گزارش در دو محور اقدامات انجام شده و موانع احتمالی پیش رو، مشارکت در نشست وزیران علوم کشورهای درگیر کرونا و صدور بخشنامه برای افزایش سقف مجاز آموزش الکترونیکی در دانشگاه ها از دیگر اقدامات صورت گرفته در این معاونت به شمار می رود.


موانع و دستاوردهای آموزش از راه دور
ضعف در کیفیت ارتباطات اینترنتی در برخی مناطق کشور، کمبود سرعت و پوشش خدمات اینترنتی، بالا بودن هزینه های خدمات اینترنتی، فیلترینگ و محدودیت های موجود در استفاده از نرم افزارها و شبکه های اجتماعی خارجی و نیز آشنایی کم برخی استادان با آموزش های الکترونیکی از جمله برخی موانع موجود در این طرح بود.
همچنین فراهم شدن ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان برای همه اتصالات خانگی، تسهیل مناسبی را در اختیار دانشجویان در جهت کاهش هزینه ها و بهبود ارتیاطات اینترنتی قرار داده و علاوه بر آن از سوی دیگر وزارت ارتباطات برای دانشگاه ها نیز در حال محاسبه میزان ترافیک اضافه تحمیل شده است تا آنها از ترافیک رایگان بهره مند شوند.
بر اساس نتایج اعلام شده از سوی معاونت اموزشی وزارت علوم، با تشکیل «کارگروه تخصصی آموزش های الکترونیکی» و همراهی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، در کمترین زمان ممکن ارتباط مناسبی بین مراکز آموزشی برقرار شد و فرایند آموزش های غیرحضوری دانشگاه ها عملیاتی و اجرایی شد.
گفتنی است؛ دانشگاه های مختلف روش های متنوعی را به صورت همزمان برای سرعت بخشیدن و ارائه متنوع خدمات در پیش گرفتند که عبارتند از ارائه دروس الکترونیکی مهیا شده قبلی و قرار دادن آن در اختیار سایر دانشجویان دوره های حضوری، برگزاری کلاس های زنده از راه دور (برخط)، ضبط آموزش ها و کلاس ها توسط استادان و در اختیار گذاشتن آن خارج از وقت و بدون محدودیت زمانی برای دانشجویان (برون خط) و معرفی راه های تعامل استاد و دانشجو.
در نخستین هفته صدها کلاس درسی در چندین دانشگاه مختلف به صورت زنده و هم زمان برگزار شد و هم زمان تا بیش از هزار دانشجو به صورت برخط و همزمان از طریق اینترنت در کلاس ها شرکت کردند. برخی نیز تعداد زیادی از دروس را ضبط کرده و به صورت برون خط و بدون محدودیت زمانی در دسترس دانشجویان قرار دادند. از طرفی دانشگاه هایی که پیشتر هم ارائه خدمات به دانشجویان دوره های الکترونیکی را در برنامه داشتند، دوره های خود را بدون هیچ وقفه ای همچنان ادامه داده و گسترش بخشیدند.
بر اساس آمار، بیش از ۷۰ درصد جمعیت دانشجویی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال دریافت خدمات به صورت الکترونیکی بوده و دیگران نیز تا پس از تعطیلات نوروز امکان ارائه خدمات را خواهند داشت.
برخی دانشگاه ها بیش از هزار کلاس مجازی تعریف کرده و در برخی دانشگاه ها به طور همزمان در یک ساعت خاص تا دو هزار دانشجو روی خطوط کلاس های زنده حضور داشته اند. این معاونت اعلام کرده با تجربه حاصل شده در طول دو هفته اخیر، امکان راه اندازی سرویس ارائه کامل خدمات ظرف حداکثر سه روز و امکان راه اندازی سرویس کامل آموزش الکترونیکی برای دانشگاه های متقاضی داخل و خارج از کشور وجود دارد.

  • ۹۸/۱۲/۲۶

وزارت علوم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">