ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

۳۰ نقطه مداری به نام ایران ثبت شد

| يكشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۷، ۰۲:۲۷ ب.ظ | ۰ نظر

رئیس سازمان فضایی ایران از ثبت ۳۰ جایگاه در مدار زمین به نام ایران خبر داد و گفت: با تسریع آماده سازی زیرساختها، قصد داریم خودمان از این نقاط برای قراردادن ماهواره های بومی استفاده کنیم.

مرتضی براری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت موقعیت های مداری ایران و تاثیر تحریم ها در از دست دادن احتمالی این نقاط اظهار داشت: نقطه مداری حاکمیت ناپذیر بوده و برای کل جوامع بشری است، به همین دلیل موضوع تحریم وارد این بخش نمی شود.

وی با تاکید براینکه این حق همه کشورها است که دارای نقطه مداری باشند، افزود: خوشبختانه هم اکنون چندین نقطه مداری به نام ایران در مدار زمین وجود دارد.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بیش از ۳۰ نقطه مداری به نام ایران ثبت شده است، گفت: این نقاط دارای مدت اعتبار بوده و در صورتی که حدود ۷ سال از شروع فرآیند ثبت نام از آن استفاده نکنیم در اختیار دیگر کشورها قرار می گیرد.

براری اضافه کرد: براین اساس باید تلاش کرده و سریع تر زیرساختهای لازم را آماده کنیم تا بخش خصوصی و خودمان از این نقاط برای قرارگیری ماهواره ها استفاده کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه فضایی در کشور، تمام فناوریها از ابتدا با توان داخلی شکل گرفته است، گفت: از آنجایی که ما تحریم بودیم، توسعه فناوری فضایی با تکیه بر دانش متخصصان بومی در کشور شکل گرفته است.

وی افزود: بیش از ۱۴۰ فناوری در حوزه فضایی توسعه داده شده است که قابلیت تجاری سازی و یا اسپین اف (انتقال تکنولوژی) به صنایع دیگر را دارند.

رئیس سازمان فضایی ایران، توسعه و بومی سازی فناوری فضایی را جزء اولویتهای این سازمان برشمرد و تاکید کرد: تحریم ها باعث شد ما در صنعت فضایی به خوداتکایی رسیدیم.

 

سه ماهواره ایرانی در صف انتظار برای پرتاب به فضا هستند

تهران-ایرنا- رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد: سه ماهواره ایران به نام های پیام امیرکبیر، دوستی و ناهید یک پس از پشت سرگذاشتن مرحله های ساخت، اکنون آماده پرتاب هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مرتضی براری» روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا که از 12 تا 18 مهرماه همزمان با سراسر جهان در کشورمان جشن گرفته می شود، ابراز امیدواری کرد: ماهواره های ذکر شده همین امسال در مدار زمین قرار گیرند.
وی درباره ماهواره دوستی خاطرنشان ساخت: ماهواره دوستی اکنون در حال انجام تشریفات اداری برای پرتاب شدن قرار دارد و امید است در آستانه چهل سالگی انقلاب بتوان اخبار خوشی در این باره داشت.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشورمان را دارنده مقام نخست فناوری فضایی در منطقه خاورمیانه و نهمین کشور جهانی دانست که به چرخه کامل فناوری فضایی دست یافته است.
براری ادامه داد: تلاش می شود اقتصاد فضایی در کشورمان رونق بگیرد و بر این اساس مصمم به فرستادن ماهواره تجاری به فضا برای استفاده از داده های آن برای صنعت خواهیم بود.
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره پیام امیرکبیر پس از پرتاب در مدار 500 کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت و سپس از داده های آن برای توسعه برنامه ها استفاده خواهد شد.
به گفته وی، کشورمان در دولت یازدهم موفق به پرتاب ماهواره سیمرغ و در مدار قرار گرفتن آن شد ضمن آنکه کاوشگر پژوهش نیز به فضا فرستاده شد و ماهواره فجر نیز در مدار زمین قرار گرفت.
براری از رشد 10 برابری ظرفیت پرتاب گرهای کشور در طول دولت یازدهم خبر داد و یادآور شد: ماهواره ظفر تا پایان امسال کامل می شود و وارد صف انتظار برای پرتاب قرار می گیرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش می شود ماهواره سنجشی با دقت 10متر در کشورمان تولید شود ضمن آنکه هدف گذاری شده است بتوان تا سال 1404 به ماهواره سنجشی با دقت کمتر از یک متر دست پیدا کنیم.
وی ادامه داد: اکنون برنامه خرید ماهواره سنجشی در دستور کار قرار دارد و پرداخت به میزان 60 درصد انجام شده است.

** حمایت دولت از شرکت های فعال در ساخت ماهواره
براری، ساخت ماهواره را یکی از مهمترین بخش های صنعت فناوری فضایی برشمرد که اکنون شرکت های توانمندی از بخش خصوصی در این باره فعال شده اند و برای ساخت ماهواره نیز اعلام آمادگی کرده اند.
رئیس سازمان فضایی ایران به تدوین شدن برنامه 10ساله دوم فضایی کشور اشاره کرد که قرار است در آن سرمایه ‌گذاری مستقیم دولتی به حمایت دولتی تبدیل شود و شرکت های خصوصی فعال در ساخت ماهواره حمایت های دولتی را پشت سرخواهند داشت.
به گفته وی، سازمان فضایی ایران مصمم به رها کردن تصدی‌ گری و فراهم کردن زیرساخت‌های فضایی برای مشارکت حداکثری بخش خصوصی است.

** توسعه بازار برای حضور حداکثری بخش خصوصی در صنعت فناوری فضایی
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان ساخت: وظیفه این سازمان توسعه بازار برای حضور بخش خصوصی است تا این بخش بتواند بیش از پیش به فعالیت در صنعت فناوری فضایی واردشده و ضمن کسب سود اهداف کشور را محقق سازد.
وی ادامه داد: صنعت فضایی دارای دو بخش صنایع بالا دستی شامل ساخت ماهواره و زیرساخت ها آن و بخش داده های ماهواره ای است که تلاش می شود بخش خصوصی در هر دو بخش حضوری پررنگ داشته باشد.
براری افزود: اکنون روزانه از 8 ماهواره بین 60 تا 90 گیگ داده های فضایی دریافت می شود که اثر خیلی زیادی در زندگی مردم دارند و بخش خصوصی می تواند در این باره ورود کرده و اطلاعات بیشتری ایجاد و بهره برداری کند.

** استارت آپ های فضایی شکل می گیرند
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: تلاش بر این است تا هرچه بیشتر زمینه ورود استارتاپ ها به بخش فناوری فضایی فراهم شود و برهمین اساس دومین مرحله نوآوردگاه فضایی در هفته جهانی فضا برگزار و شرکت های توانمند و استارتاپ ها معرفی خواهند شد.
وی ادامه داد: هدف ما در ده ساله دوم علاوه بر توسعه فناوری فضایی، دستیابی به اقتصاد فضایی کشور است و به دنبال فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در بازار فضایی کشور خواهیم بود.
براری ابراز امیدواری کرد، سازمان فضایی ایران سهم به سزایی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور داشته باشد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تعداد شرکت های فعال در بخش صنایع بالا دستی صنعت فضایی را بیش از 20 شرکت اعلام کرد و علاوه برآن بیش از یکصد شرکت نیز در بخش سنجش از دور فعالیت دارند.
به گفته وی، دولت مصمم است با آزادسازی داده ها آن را به صورت رایگان در اختیار بخش خصوصی گذاشته تا ضمن استفاده خدمات جدیدی به جامعه ارائه دهند.
براری افزود: اکنون بیش از 48 سازمان مهم کشور از داده های فضایی استفاده می کنند که همگی استفاده واقعی از این داده های دارند.

** اختصاص بودجه به صنعت فضایی در برنامه ششم توسعه
رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: برنامه ششم توسعه، بودجه ای سه هزار و 600 میلیارد تومانی برای بخش فضایی پیش بینی کرده است و علاوه بر آن بودجه های این سازمان ه رساله ذیل بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات لحاظ می شود.
وی از جذب بیش از 800 میلیارد تومان اعتبار در دولت یازدهم خبر داد که تلاش می شود 900 میلیارد تومان نیز از طریق بخش خصوصی جذب شود.

** تشکیل شورای عالی فضایی به زودی
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: جلسه های کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی کشور به ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چند نوبت برگزار شده و این جلسه ها مصوباتی هم داشته است.
براری یادآور شد: قرار است مصوبات این جلسه ها طی هفته های آتی به دفتر رئیس جمهوری ارسال و پس از آن جلسه شورای عالی فضایی تشکیل شود.

** اطلاعات ماهواره سنجشی برای رصد بلایای طبیعی بکار گرفته می شود
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: امسال 5 اولویت خدمات شهری، کشاورزی، محیط زیست، هواشناسی، مدیریت منابع آب در برنامه های سازمان قرار گرفته است تا استارتاپ ها در این بخش ها فعال شوند و با طراحی ابزارها به کمک سامان دادن آنها آیند.
به گفته وی، اکنون ماهواره سنجشی بلایای طبیعی را روزانه رصد کرده و اطلاعات آن را مخابره می کنند همچنین منابع آب کشور به صورت روزانه رصد شده و تغییرات آن محاسبه می شود.
براری افزود: شرکت ها می توانند با استفاده از این داده ها به ارائه خدمت بپردازند.

** شبکه تلویزیونی اینترنتی فناوری فضایی ایجاد شد
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه تلویزیونی اینترنتی سازمان فضایی ایران با هدف تعامل بیشتر با فعالان بخش خصوصی راه اندازی شده است و همواره اطلاعات جدید در اختیار مردم و فعالان قرار می دهد.
به گزارش ایرنا، هفته جهانی فضا جشن بین المللی علوم و فناوری و سهم و کمک آن برای بهبود شرایط زندگی انسان ها است؛ براساس قطعنامه ای که در سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هر سال از 4 تا 10 اکتبر (13 تا 19 مهر) هفته ی جهانی فضا نامیده می شود. تاریخ های چهارم و دهم اکتبر یادآور دو نقطه عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است؛ 4 اکتبر 1957 پرتاب نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام اسپوتنیک (Sputnik 1) روی داد که راه را برای اکتشاف در فضا باز کرد و در دهم اکتبر 1967 معاهده ای که مشخص کننده حدود دولت ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است، به امضا رسید.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">