ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

  عبارت مورد جستجو
تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران

علی‌رغم اینکه یکسال از خبر حذف دفترچه‌های درمانی در مراکز ملکی تأمین اجتماعی می‌گذرد ولی همچنان مراجعه به این مراکز و دریافت خدمات درمانی تنها با دفترچه امکان پذیر است و بدون دفترچه بیمه شدگان خدماتی را دریافت نخواهند کرد.

به گزارش فارس، بیش از 8 سال است که در سازمان تأمین اجتماعی پروژه ارائه کارت هوشمند درمان و حذف دفترچه‌های درمانی بیمه شدگان آغاز شده که در این مدت کارت درمان جای خود را به نسخ الکترونیک، سیم کارت و نهایتاً شماره ملی داد.

 پس از بررسی‌هایی که در این 8 سال صورت گرفت در اواخر سال 95 اعلام کردند که دفترچه‌ها در مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی حذف شده و 42 میلیون نفر بیمه شده می‌توانند تنها با ارائه کارت ملی خدمات درمانی لازم را بگیرند.

سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور 80 بیمارستان و 280 مرکز درمانی دارد که مقرر شد بیمه‌شدگان در این مراکز خدمات درمانی را بدون دفترچه دریافت کنند.

از مزیت‌های حذف دفترچه های درمانی، صرفه جویی در هزینه های چاپ دفترچه‌ها بود که سالانه بیش از 600 میلیارد ریال در این بخش هزینه می‌شود.

البته ناگفته نماند که طرح اجرای نسخ الکترونیک و حذف دفترچه‌های درمان مزیت‌های بسیاری از جمله  حذف خطاهای پزشکی و نسخه‌های تکراری و غیر ضروری را دارد و می‌‌تواند بسیار اثر گذار باشد ولی هنوز این طرح در گام اول متوقف شده است.

مهدی درخشان، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی درباره حذف دفترچه‌های درمانی گفته است: الکترونیکی کردن دفترچه های درمانی از دو سال قبل کلید خورد و مزایای الکترونیکی کردن دفترچه های بیمه درمانی برای مردم، صرفه جویی در وقت، آماده شدن نسخه در داروخانه در فاصله مطب تا داروخانه، پیشگیری از اشکالات در نسخه خوانی، سهولت انجام کار و صرفه جویی در کاغذ است.

وی افزود: با حذف دفترچه های بیمه درمانی، فرایند مراجعه بیمار به پزشک، تجویز نسخه و در نهایت دریافت دارو از داروخانه ها کاملا متحول می شود.

درخشان ادامه داد: تا پایان سال ٩٥ در بیمارستان ها و مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی طرح حذف دفترچه پیاده سازی شد. و با اجرای موفقیت آمیز برنامه حذف دفترچه از سال جاری برنامه اصولی برای توسعه طرح در مراکز درمانی طرف قرارداد انجام می شود. از مهمترین ویژگی های این طرح آنست که اگر در نسخ تداخل دارویی باشد، در سامانه هشدار داده می شود.

وی گفت: از سال جاری توسعه این برنامه در حوزه درمان غیرمستقیم آغاز شد که کار بسیار بزرگی است و نیاز به مشارکت همگانی دارد.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: مرحله دوم حذف دفترچه های سازمان تأمین اجتماعی در استان یزد و با شرکت ١٦٠ پزشک فوق تخصص به اجرا درآمده است و در پایان روز ٦٠ درصد از سهم سازمان تامین اجتماعی از هزینه ویزیت به حساب پزشکان واریز می شود که این اقدام را برای داروخانه ها هم در دستور کار داریم.

درخشان از شروع این برنامه در استان های اصفهان، گیلان و مازندران خبر داد و گفت: اجرای این برنامه با همکاری داوطلبانه پزشکان، داروخانه ها و آزمایشگاهها انجام می شود و بر اساس برنامه مدون و در بازه زمانی مشخص پیش می رود.

معاون درمان تأ‌مین اجتماعی تاکید کرد: مرحله دوم این برنامه بسیار مهمتر و بزرگتر از مرحله اول است و اجرای این طرح، گام بلندی در اجرای حاکمیت دولت الکترونیک در بخش درمان محسوب می شود.

وی گفت: این طرح با نسخه الکترونیک آغاز و با ارائه کارت هوشمند تأمین اجتماعی تکمیل می شود. قسمت اصلی طرح، آموزش داروخانه ها، مراکز پزشکی و آزمایشگاههاست.

علی‌رغم اینکه یکسال از خبر حذف دفترچه‌های درمانی در مراکز ملکی تأمین اجتماعی می‌گذرد ولی همچنان مراجعه به این مراکز و دریافت خدمات درمانی تنها با دفترچه امکان پذیر است و بدون دفترچه بیمه شدگان خدماتی را دریافت نخواهند کرد، با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی  و کارگزاری‌ها هم شاهد آن هستیم که صف تمدید دفترچه‌های درمانی طولانی تر از دیگر بخش ها است.

گام دوم حذف دفترچه‌های درمان بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در مراکز درمانی طرف قرار داد و غیر ملکی است که به گفته محمد علی همتی عضو هیات مدیره تأمین اجتماعی تا پایان سال 97 محقق خواهد شد. ولی این طرح همچنان در گام اول به کندی پیش می‌رود و هنوز به اتمام نرسیده است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">